Předělání hybridu na ostrov

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
signoflife
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 23, 2020 6:36 am
Lokalita: Praha-západ
Systémové napětí: >48V
Kapacita baterie [kWh]: 23,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od signoflife »

My teď skoro 14 dní skoro nic nevyrábíme
Přílohy
2023-12-09.png
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od PavelR »

Tak plochostřešní instalace mají nevýhodu že nesjíždí, ale zase jdou odhrnout když se moc chce.

Odpojení od sítě ti nic nevyřeší. Beztak neuděláš ostrov celoročně jak vidíš. Pokud teda neplánuješ stovky kwp nebo žít jak poustevník se spotřebou blížící se nule a liforvat dřevo do kamen jako primární zdroj tepla.
Struktura plateb už se mění. Silovka jde dolů ale obchodníci to drží stále +-4kčkwh bez DPH a pochybuju že to některý obchodník sniží a považuju to už za standartní hladinu. Stále víc uvažuju nad spotem. Plus teď první vlna zvyšování regulované složky. Přepočítal jsem si to se sazbou D02d na příští rok dle cenového rozhodnutí ERU. I když mám TČ tak D57d se mi nevyplatí. Takže od 1.1. mi vychází kwh na 8,15 vč DPH.
Pak přijde další vlna regulované složky a budeme přes 9,- jen to bude praštět. Na toto je jediný lék. Větší zdroj, menší nákup.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od PavelR »

signoflife píše: sob pro 09, 2023 12:33 pm
Střídač vychází z GW10K ET a je prý nějak upravený, je řízen firmwarem z BMS, která tady funguje něco jako centrální mozek lidstva. Nemůžu si tam nic moc nastavit ani opravit, všechno přes servisní centrum. Baterky 8ks po 2,9kW, zatím se mi nepodařilo zjistit, zda by fungovaly s jinou bms.
To vypadá na nějaký neštěstí. Takovej jakeji kočkopes.
No ono někdo může mít na nabídce menší výkon ale třeba modulárnost ala třeba victron ten je drašší, ale nabouchám k němu MPPT reglů dle baterek, na ac out fronius v ac coulingu dle možností, kterej bude fungovat i bez sítě přes frekvenční řízení a na ac in klidně megawatu jakýchkoliv ongridů jen se na správný místa dát správný měření a už to brouká.
Do všech nastavení se dostanu, udělám si s tím do chci přes nodered, nebo modbus TCP třeba nějakým PLC. Prostě cokoli tě napadne, v základu nějaký teplotní vstupy, nebo odporový, ze dvě relátka ...
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od glottis »

Ja bych to nechal zit a az stridac zdechne, vymenil za neco rozumneho. Jestli te laka cisty ostrov, budes to mit setsakra drahy.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od PavelR »

to budou roky což o to.
Pokud něco řešit tak jedině to - předpokládám že Lv baterie - jestli půjdou přes can naroubovat na jinej střídač. Ale s těmato číslama podle mě nemá cenu řešit.
Ono to záleží na tom jestli se chce ostrov nebo možnost ostrovního provozu při výpadku DS což jsem pochopil že nefunguje. Otázka je jestli to není věc konfigurace. Sehnat k tomu SW a zkusit.
signoflife
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 23, 2020 6:36 am
Lokalita: Praha-západ
Systémové napětí: >48V
Kapacita baterie [kWh]: 23,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od signoflife »

AC coupling by to mělo umět, je to v návodu dokonce jako jedno z doporučených zapojení.
Zvažuji 2 varianty, buď přidat zimní string paralelně na východní string, tam je to otázka vhodných panelů, napětí a proudu a případně možnosti odpojení (ručne odpojovačem, ev. stykačem) a nebo přidat druhou FVE do AC Couplingu, mezi síť a stávající FVE, s panely optimalizovanými na zimu. Druhé řešení by mělo výhodu, že není omezeno výkonově a druhem panelů.
Naposledy upravil(a) signoflife dne sob pro 09, 2023 2:36 pm, celkem upraveno 1 x.
signoflife
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 23, 2020 6:36 am
Lokalita: Praha-západ
Systémové napětí: >48V
Kapacita baterie [kWh]: 23,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od signoflife »

PavelR píše: sob pro 09, 2023 2:26 pm to budou roky což o to.
Pokud něco řešit tak jedině to - předpokládám že Lv baterie - jestli půjdou přes can naroubovat na jinej střídač. Ale s těmato číslama podle mě nemá cenu řešit.
Ono to záleží na tom jestli se chce ostrov nebo možnost ostrovního provozu při výpadku DS což jsem pochopil že nefunguje. Otázka je jestli to není věc konfigurace. Sehnat k tomu SW a zkusit.
Zálohu to má, to je v pohodě, mám na tom světla, pracovní kouty, lednici (a zásuvku na varnou konvici na kafe) a již vícekrát vyzkoušeno, funguje bezvadně. Když vypadne proud, kolikrát to ani nezjistím.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od PavelR »

Takže kde je vlastně problém? žádnej nevidím.
Naper plnou střechu panelů co se vejde, to je levný a těš se z toho :-) jestli máš rezerovaný výkon tak prodej přes sezonu a je.
signoflife
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 23, 2020 6:36 am
Lokalita: Praha-západ
Systémové napětí: >48V
Kapacita baterie [kWh]: 23,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od signoflife »

Nakonec se přikláním k tomu, že ostrov dělat nebudu, ale posílím panely. Přidám paralelní větev k východní na skoro čistý jih. Max. proud do střídače je ale malý, 12,5A, mám to vymyšleno tak, že větev s nižším proudem bych vypnul pomocí stykače, pokud by se celkový proud přiblížil k 12A. Spínače existují stykače na spínání až např. 900VDC/100A, což by mělo být v pohodě. Jde jen o 1 vypnutí za den, pak už by se větev nechala vypnutá až do druhého dne. Dává to někomu smysl? Kde vidite riziko?
(podle typu panelů by jedna větev měla max. 9,5A a druhá asi 10,7A.- teď v zimě je to v pohodě, maximum na větvi je do 2A, ale přes léto nebo i jaro podzim může být součet proudů větší)
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od Mex »

Bych se na nějaké vypínání vykašlal. Měnič si vezme maximum co umí, a zbytek nechá na střeše.
Když jeden string vypneš, tak se zřejmě na těch 12.5A nedostaneš.

Riziko u vypínání asi žádné není. Ale je to podle mě zbytečné. Bude to stát víc peněz a výsledná výroba bude nižší.
To už připomíná tu známou hlášku "je to sice dál, ale zato horší cesta".
signoflife
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 23, 2020 6:36 am
Lokalita: Praha-západ
Systémové napětí: >48V
Kapacita baterie [kWh]: 23,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od signoflife »

Já to měřím až od listopadu, ale v létě podle výkonu a napětí má jedna větev max. tak 8 - 8,5A a to v době, kdy FVE dává maximum. Takže rezerva tam nějaká je, minimálně 2/3 dne tam bude do 6A. Ale bál jsem se, že víc než 12,5A měniči uškodí...
Takže ještě změna, když dám na jeden string V-Z a jih dám na druhý string, tak mi pak V-Z bude omezovat jen nějakou dobu přes poledne a to ještě ve dnech, kdy bude naplno svítit. Akorát brzy ráno může být na V už 550V a na Z třeba jen 300V, tak to pojede na nějaký průměr, než se napětí srovnají. A na jih mohu koupit panely téměř jaké chci, nemusím se omezovat stejným napětím na paralelních větvích.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od PavelR »

každyž jsou dva stringy a jsou na různé světové strany měly by být na svém vlastním mppt. To vypínání a takový kobinace jsou nahouby. Kolik mppt ten střídač má ?
signoflife
Příspěvky: 14
Registrován: čtv dub 23, 2020 6:36 am
Lokalita: Praha-západ
Systémové napětí: >48V
Kapacita baterie [kWh]: 23,2
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od signoflife »

klasicky 2 mppt, jako většina
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od PavelR »

tak druhý string dej na druhé mppt a není potřeba vymýšlet hovadiny s vypínáním :-)
Mex
Příspěvky: 328
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Předělání hybridu na ostrov

Příspěvek od Mex »

signoflife píše: ned pro 17, 2023 11:14 am Já to měřím až od listopadu, ale v létě podle výkonu a napětí má jedna větev max. tak 8 - 8,5A a to v době, kdy FVE dává maximum. Takže rezerva tam nějaká je, minimálně 2/3 dne tam bude do 6A. Ale bál jsem se, že víc než 12,5A měniči uškodí...
Takže ještě změna, když dám na jeden string V-Z a jih dám na druhý string, tak mi pak V-Z bude omezovat jen nějakou dobu přes poledne a to ještě ve dnech, kdy bude naplno svítit. Akorát brzy ráno může být na V už 550V a na Z třeba jen 300V, tak to pojede na nějaký průměr, než se napětí srovnají. A na jih mohu koupit panely téměř jaké chci, nemusím se omezovat stejným napětím na paralelních větvích.
Solární panel je proudový zdroj, nikoli napěťový. Takže když na něho aspoň trochu svítí, tak vyskočí na své napětí. A podle intenzity světla pak dá větší nebo menší proud.
Tak pokud máš 2 stejné stringy, klidně je můžeš spojit paralelně. Jejich proudy se jednoduše sečtou. A ani nebude vadit, že jeden je na východ a druhý na západ.

K tomu maximálnímu proudu: panely a měnič jsou zapojené v sérii. A jak známo, tak při sériovém zapojení má každý člen právo veta - může si stanovit, jak velký proud tím řetězcem poteče.
Takže pokud měnič umí 12.5A, tak si prostě víc nevezme. Není to tak, že by do něho padalo všechno, co mu předhodíš.
Nakonec když máš nabité baterky a máš malý odběr, tak i když by panely daly plný proud, tak on si prostě vezme jen tolik, kolik dokáže zužitkovat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek