Chránič typu B

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Chránič typu B

Příspěvek od soami »

Není. Stačí A.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Mogul »

Já u číňana pořídil tyto A-čka.
https://vi.aliexpress.com/item/10050046 ... pt=glo2vnm

Jestli jsou vyhovující netuším, nedokáži to přeměřit. Testoval jsem a vyhazují. I nedobrovolně, když jsem nedávno řešil vyhazování, kvůli přeházeným neoznačeným fázovým drátům (při výměně těchto chráničů).
Občas je testuji a stále fungují.

Dá se doma nějakým jednoduchým způsobem přeměřit, jestli reagují i na DC ?
Mex
Příspěvky: 327
Registrován: pát zář 29, 2023 4:12 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: >48V

Re: Chránič typu B

Příspěvek od Mex »

Mogul píše: pát pro 01, 2023 10:31 pm Dá se doma nějakým jednoduchým způsobem přeměřit, jestli reagují i na DC ?
Pustit tam to DC. ;)

Nakopíruju sem výsledky pokusu, který jsem dělal s chrániči typu AC, a který jsem popisoval na sousedním fóru.

***************

Zrovna nedávno jsem dělal pokusy s nejobyčejnějšími proudovými chrániči typu AC.
Vzal jsem 3 různé chrániče: starý (skoro 20 let), novější (cca 5 let) a fungl nový.
Od 3 různých výrobců. Všechny v provedení 30mA.

Na ně jsem zapojil vždy fén se jmenovitým příkonem 1800W, puštěný na 50% výkon přes diodu.
Tedy jen tepavý odběr v jedné půlvlně, odběr něco nad 900W.
Byly použity nejhorší možné podmínky, tj. nebylo tam zapojeno nic jiného, aby nějaký další AC odběr nemohl zrušit očekávanou magnetizaci jádra součtového trafa v chrániči.

Nechal jsem to tak chvíli běžet, aby se mělo jádro čas zmagnetovat a tedy podle očekávání zrušit ochrannou funkci přístroje.
Pak byl aplikován unikající AC proud cca 40mA (realizovaný stiskem testovacího tlačítka na přístroji).

Očekával jsem, že fíčko nevypne.
Ale realita byla taková, že všechna 3 fíčka po stisku tlačítka okamžitě spadla.
Neměřil jsem zpoždění, ale pocitově (podle sluchu a podle oka) jsem nepoznal rozdíl když ten fén běžel a když ne.
Takže jestli tam byl nějaký rozdíl, mohl být maximálně v řádu pár milisekund.

Nechtělo se mi tomu ani věřit, tak jsem pokus opakoval několikrát, pro sichr jsem to ještě prohnal přes externí diodu abych vyloučil nějakou zradu ve fénu (že by třeba neměl pro poloviční výkon jednocestné usměrnění ale třeba by přepínal spirály).
Ale ať jsem dělal co jsem dělal, tak fíčka padala jak zralé hrušky.

Ještě chci někdy pokus rozšířit tak, že i unikající proud pustím DC, tedy ten jednocestně usměrněný.
Ale zatím jsem se k tomu nedostal.

***************

Pokud k tomu seberu odvahu a morál, tak ještě o víkendu zkusím změřit ten úplně limitní případ, kdy bude nejen silový proud DC, ale DC bude i unikající proud.
Tu odvahu k tomu potřebuju proto, že to musím změřit v dílně, a tam teď mám děsnou zimu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek