DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
xmen201
Příspěvky: 7
Registrován: čtv říj 19, 2023 8:12 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od xmen201 »

Ahoj místní borci velmi mne zaujalo tohle video, prakticky je to věc o které jsem sám přemýšlel a přijde mi to velice levné na postavení:

https://www.youtube.com/watch?v=jeKHMe0 ... ScienceGuy

Druhý díl je ok, ve třetím to napojí na klimu ale já mám jiný nápad a pár dotazů na vás:

1. Chci se zeptat aby místo vyhřívání vody a napojení na klimu šlo jako výstup mít rovnou páru pro parní turbínu, přijde mi to jako velice levné získávání elektrické energie, stačil by výměník, turbína, čerpadlo, kondenzační nádoba.

2. Vzhledem k tomu že už se prodává i DIY teslova turbína na netu tak si myslím že výkon by šel i dále zvyšovat.

3. Je reálné něco takového postavit levněji než si koupit hromadu FVE panelů?

4. Šlo by to udělat jako uzavřený a nejlépe bezúdržbový systém pro typické BFU?

Dále mne zaujalo ukládání energie do písku jako řešení firmy wattplus.cz, v diskuzích je obrovská válka ale zaráží mne proč by si ty části patentovali za těžké peníze. Na druhou stranu za 1.5 milionu do toho moc lidí nepůjde, ale říkám si proč to neudělat v menším měřítku a stokrát levněji. Můj nápad:

1. Udělat pískovou baterii z křemičitého písku, tento písek se používá v pecích a prý potřebuje několik dní na dochlazení, co jsem koukal 1m3 ještě cenově vychází docela přijatelně.

2. Písek nasypat do akumulační nádoby se spirálou, spirálu propojit měděnou trubkou na kolektor který postuji výše, ale jako oběhové médium nepoužít nic jen prostý přenos tepla pomocí trubky, myslím že je to konvekce. Co jsem studoval prakticky nic nad teploty 200C abych se o to nemusel starat se nedá použít. Možná vás napadne lepší řešení pro zahřátí pískové baterie, ale chci využít jen slunce.

3. Samozřejmě nedokážu říct kolik tepla by to dokázalo vyrobit a na kolik stupňů by se dal písek max ohřát, ale na wattplus.cz uvádí že při 400 stupních už má ta jejich baterie super vlastnosti, tak proč to nezkusit levným způsobem?

4. Následně by se uskladněná energie dala různě využít, ale tady nevím jakým způsobem, nějaký nápad? Věřím že by se do takové baterie dalo uskladnit hodně kW!

Jsem laik tak to prosím berte celé s rezervou, ale budu moc rád když mi někdo znalý na všechny body odpoví, myslím si že to nejsou zase tak hrozné nápady, minimálně ten link co jsem dával má již půl milionu shlédnutí. Já původně uvažoval o parabolickém kolektoru ale ten jejich kolektor mi přijde víc easy na výrobu.

Předem děkuji!
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od unicast »

Parními turbínami v elektrárnách neotáčí pára, která má 120 st. C jako doma nad hrncem, ale nad 300. Důvod je jednoduchý, účinnost. Ale jinak takové elektrárny existují, například https://en.wikipedia.org/wiki/Ivanpah_S ... r_Facility
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od sindyk »

FT panely potřebují prakticky přímé sluneční záření. Stačí, aby se udělala slabá oblačnost, a výkon jde do kopru. Nějak si nedovedu představit s tím vyrábět přehřátou páru o teplotě a množství, aby to pohnulo s turbínou. Navíc je pak zase potřeba to zchladit a tlačit zpátky do okruhu, takže kolem toho bude potřeba ještě kopa hardwaru. Letos jsem měl při stagnaci nejvyšší teplotu v panelech 130,5 °C.
Jelikož se dá koupit např. 410 Wp panel za 2 700 Kč, tak nemá cenu vymýšlet cokoliv jiného. Elektřina se dá proměnit skoro na cokoliv.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
xmen201
Příspěvky: 7
Registrován: čtv říj 19, 2023 8:12 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od xmen201 »

sindyk píše: čtv říj 19, 2023 9:21 am FT panely potřebují prakticky přímé sluneční záření. Stačí, aby se udělala slabá oblačnost, a výkon jde do kopru. Nějak si nedovedu představit s tím vyrábět přehřátou páru o teplotě a množství, aby to pohnulo s turbínou. Navíc je pak zase potřeba to zchladit a tlačit zpátky do okruhu, takže kolem toho bude potřeba ještě kopa hardwaru. Letos jsem měl při stagnaci nejvyšší teplotu v panelech 130,5 °C.
Jelikož se dá koupit např. 410 Wp panel za 2 700 Kč, tak nemá cenu vymýšlet cokoliv jiného. Elektřina se dá proměnit skoro na cokoliv.
Díky za odpověď a co ten nápad s baterií? Napadlo mne využít sálavé teplo, které by se nějakým dodatečným komínem směrovalo na další spirálu ve které by se vytvořila pára a poháněla turbínu. Vzhledem k tomu jak jsou pořád baterie drahé v poměru kWh/cena, tak v té baterii vidím velký potenciál. Přijde mi že by se do té baterie daly tímto způsobem uložit hromady kWh jen díky měděné trubce :yes: . Samozřejmě pokud by svítilo slunce energie by se ukládala díky vzrůstající teplotě.

No a tohle je podle mne pecka, co to postavit ve větším měřítku? Bylo by zajímavé kdyby to šlo vyrobit alespoň jako 1kW řešení:

https://www.youtube.com/watch?v=OfSTsPV ... =JohnnyQ90
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od unicast »

Stirlingův motor si mnoho lidí staví. Hračka hezká, ale jinak vcelku slepá cesta podobně jako snaha o produkci elektřiny využitím Seebeckova jevu v termoelektrických článcích apod. Vždycky to dojede na nízkou účinnost.

Jestli si chceš hrát, hraj si. Jestli si chceš ušetřit spoustu zklamání, sežeň si nejdříve nějaký studijní materiál z oboru termodynamika. Třeba přijdeš na něco, na co ještě nikdo před tebou, ale zkoušely to už miliony jiných.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od kyocera »

Stirlingův motor včetně kotle vyrábí jedna německá firma. Elektrický výkon je 750W a cena je více jak 30tis.Euro
ale méně jak 40tis.Euro.
Jeden takový kus byl použitý v českém soběstačném domě , kde najdete více informací.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
xmen201
Příspěvky: 7
Registrován: čtv říj 19, 2023 8:12 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od xmen201 »

Moc děkuji za odpovědi a co využít přebytky z FVE na ukládání do té pískové baterie, její cena by mohla být při 250l písku pokud bych bral někde z bazaru akumulačku, nebo bojler nádrž tak do 4k včetně písku. Měla by smysl? Jediný problém vidím jak zní tu energii dostat a nejlepší mi přijde ten komín který by zpětně sáláním mohl ohřívat cokoliv, dal by se libovolně sundávat dle potřeby, aby v případě potřeby směrově sálal. Co vy na to?
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od sindyk »

Uložením stejného množství energie do stejného objemu písku vs. vody je potřeba dosáhnout přibližně trojnásobného rozdílu teplot. Místo toho, abys ohřál nádrž s vodou z 20 na 80 °C, budeš muset písek ohřát na teplotu 200 °C.
Voda má navíc výhodu v tom, že se dá snadno dopravit do místa spotřeby tepla. Písek má výhodu snad jen v té vyšší dosažitelné teplotě, protože voda se obvykle pohybuje mezi 35-95 °C.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od kyocera »

xmen201 píše: čtv říj 19, 2023 10:55 am Moc děkuji za odpovědi a co využít přebytky z FVE na ukládání do té pískové baterie, její cena by mohla být při 250l písku pokud bych bral někde z bazaru akumulačku, nebo bojler nádrž tak do 4k včetně písku. Měla by smysl? Jediný problém vidím jak zní tu energii dostat a nejlepší mi přijde ten komín který by zpětně sáláním mohl ohřívat cokoliv, dal by se libovolně sundávat dle potřeby, aby v případě potřeby směrově sálal. Co vy na to?
Na akumulaci tepla to nemusí být jen písek , ale může to být např. šamotové cihly, může to být beton nebo štěrk.
Všechny tyto mat. snesou teploty 300 až 400°C.
Já osobně akulaci tepla využivám také jako vytěžování z přebytků energie na jaře a na podzim. Třeba včera
se moje cihly rozehřály na 250°C a pak příjemně vytápěly jednu místnost ještě 8 hodin po západu slunce.
Přitom takové řešení je velmi laciné, cihly a topná spirála bez termostatu je to vše za méně jak 2tis.kč.
Topná spirála je zaskládaná mezi cihly.
Nemám použitý ani žádný ventilátor, jen se teplo uvolňuje sáláním ale ne do celého domu. Jen jedna místnost
je tak příjemně temperovaná.
Topné spirály vydrží bez problému 800°C a není potřeba žádné složité řízení.
Sběrnice od FV panelů 3p6s má DC 220V což odpovídí ekvivaletnu plochy výkonu pro AC efektivní 220V sinus. Mám tedy použité spirály na běžných AC 220V.
Pokud chcete vytápět celý dům z akumulace tepla rozvod trubkami a vodou , pak už by měly přistoupit nějaké
výpočty ohledně tepelné ztráty domu a z toho se dopracovat k velikosti potřebné pískové baterce a potřebné
velikosti FV panelů. V zimě s FV akumulací tepla tím nepočítejte, ale na jaře na podzim ano a významně tak zkrátíte topnou sezonu.
A to video co Vás zaujalo, je fototermika a zde se docilují jen nízké teploty do 65°C.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
xmen201
Příspěvky: 7
Registrován: čtv říj 19, 2023 8:12 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od xmen201 »

Moc díky za odpověď uživateli kyocera, přesně takto přemýšlím je to hlavně o ceně. FVE panely jsou super levné díky číně. Přemýšlel jsem ale proč nepokračovat v mém původním návrhu a došel jsem k tomuto:

1. Místo vyrábění panelu s měděnou trubkou, proč nepoužít vlnovec nebo i dva, propojit je se spirálou v baterii která bude vyrobena ze šamotu a v ní křemičitý písek.

2. Následně mít z výstupu baterie další spirálu do které by se nasunoval výstup ze stlirlingova motoru - dá se sehnat nějaký s rozumným výkonem a cenou na netu? Myslím tenhle model:

https://allegro.cz/nabidka/jednovalcovy ... gJFRPD_BwE

Díky písku by takový systém mohl pracovat i přes noc, podle mne záleží jen na množství akumulovaného písku. Pro vyší teploty to vše ještě izolovat dalším pláštěm ze šamotu.

Jaký bych mohl očekávat výkon, při použití rozumně dimenzovaného stlirling motoru?

Takový systém by mohl pracovat 24/7 a být za cenu 2 panelů na FVE.
xmen201
Příspěvky: 7
Registrován: čtv říj 19, 2023 8:12 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od xmen201 »

Navíc pokud se koukám do historie tak všechny MICRO CHP projekty které vznikly ve světě jsou pomalu zadupávány do země i když fungovaly, tohle je ale BFU systém bez pohyblivých částí za pár korun(mimo stirlinga). Ještě že existuje Wayback machine kde se dá spoustu projektů dohledat a uložit PDF jak fungovaly - většina znich byla založena na využití stirlingu. Jediný problém v tomto projektu je stirling motor o výkonu alespoň 100 kWh za rozumnou cenu, v roce 2023 obrovský problém :? :roll: .
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od jahodovák »

Pokud si vzpomínám,tak nějaká firma u nás vyvíjela stirling mnoho let a stále psala ještě chvíli a bude v prodeji,pak to najednou utichlo a psalo se,že je to moc náročné a tím to skončilo,myslím firma tedom.Pokud tak nějak mohu posoudit,stejně je to s těma baterkama co vyvíjí jeden u nás myslím že Procházka....prostě se bádá a až dojdou finance,stopnou to.Ale platí,kdo si hraje nezlobí,nakonec občas někdo najde cestu jak něco vylepšit,pokud je to ale převratný vynález,a myslí si,že na tom zbohatne tak to pro něho dopadne špatně,to by tak hrálo aby se finance přesouvali ne tím správným směrem...stačí se podívat do historie a trošku se zamyslet...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od kyocera »

Stirling motor včetně paraboly vyráběly strojíny Bohdalice na Vyškovsku.Elektrický výkon 10kW ,
Určitě cena byla rozuimná, ale velmi vysoká , protože výrobní náklady jsou vysoké a měly odbyt do arabských zemí.
parabolu s motorem mají na fotce s označením CSP zde
https://www.strobo.cz/cs/
a podrobnosti zde
https://www.strobo.cz/index.php/cs/csp
Ale pravděpodobně xmen 201 chcete vyrobit jen dětskou hračku s výkonem 1W a životností pár hodin , když dáváte odkaz na Stirlingův motor za 400Kč z alegra.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
xmen201
Příspěvky: 7
Registrován: čtv říj 19, 2023 8:12 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od xmen201 »

kyocera píše: čtv říj 19, 2023 4:32 pm Stirling motor včetně paraboly vyráběly strojíny Bohdalice na Vyškovsku.Elektrický výkon 10kW ,
Určitě cena byla rozuimná, ale velmi vysoká , protože výrobní náklady jsou vysoké a měly odbyt do arabských zemí.
parabolu s motorem mají na fotce s označením CSP zde
https://www.strobo.cz/cs/
a podrobnosti zde
https://www.strobo.cz/index.php/cs/csp
Ale pravděpodobně xmen 201 chcete vyrobit jen dětskou hračku s výkonem 1W a životností pár hodin , když dáváte odkaz na Stirlingův motor za 400Kč z alegra.
Boze byl to jen odkaz na obrazek :roll: . Proc se cesi vzdy musi tak schazovat a delat z ostatnich idioty, stoji ti to za to?! Ok takze normalni stirling s primerenym vykonem/cenou a zivotnosti neexistuje ani v roce 2023. :dontknow: Zajimavy ze se pouziva v ponorkach,Nasa snim take koketuje a Philips jej i komercne vyrabel v 50 letech.Dost smutne ale asi na nem neco bude.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od sindyk »

xmen201 píše: čtv říj 19, 2023 1:09 pmTakový systém by mohl pracovat 24/7 a být za cenu 2 panelů na FVE.
Nejdřív chceš něco za cenu 2 FV panelů a pak uvádíš jako příklad pohon ponorek? I zmíněný Philips měl výkon (dnes směšných) 180 W a nakonec se ani komerčně neuplatnil. No a NASA má asi trochu lepší rozpočet na takové věci.

Nikdo ti to nechce hejtit, ale tady se můžeme bavit více méně o výzkumné rovině a funkčních modelech, než o seriózním uplatnění v TZB.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
xmen201
Příspěvky: 7
Registrován: čtv říj 19, 2023 8:12 am
Lokalita: Praha
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY 1,6kW Fototermika + baterie

Příspěvek od xmen201 »

Čau borci, díky za kritiku moc si toho vážím - dal jsem se tedy do prověřování Stirlinga a všechny projekty se Stirlingem měly jepičí život, ale parní stroje a vše okolo nich běží a je odzkoušené prakticky sto let. Každopádně dostal jsem se nakonec úplně jinam a hledám využití pro přístroj s těmito parametry: spotřeba 50 wattů max., plynulá regulace teploty 10 - 250 stupňů, velikost asi jako micro atx case pro pc, jde ještě zmenšit, dlouhá životnost i při 24/7. Napadá vás pro takový přístroj nějaké využití? Mne jen jako zdroj vytápění místnosti pokud k tomu ještě něco připojím, případně předehřívač vzduchu pro tepelné čerpadlo v zimě, pro zvýšení účinnosti - to ale fakt nevím? Budu rád když napíšete své názory jak by to šlo využít. Cena do 5000Kč max.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek