Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od sindyk »

Jednoduchá úvaha - všechny HV Axperty mají režím USB, tedy jedou ze sítě a zároveň umí dodávat výkon z měniče, tak? Myslím, že i včetně Kinga, kde se pomocí ECO režimu obejde "duální konverze". V tu chvíli je vstup i výstup natvrdo propojený a tedy jsou všechny svorky PE i N taky propojené v místě rozdělení PEN a ničemu to nevadí.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
kremilek
Příspěvky: 8
Registrován: pát srp 12, 2022 12:31 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od kremilek »

No rezimu USB King dela dvojitou konverzi a podle me nic propojeneho nema.
V specifickem rezimu ECO (v podstate bypass) konverzi nedela a rele to propoji.
Z cehoz si myslim ze nemuzu spolehlive usoudit ze v rezimu USB to propojeni vadit nebude.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od sindyk »

V tomhle konkrétním případě si myslím, že je použití ECO režimu na místě, když nebudou ani připojeny panely. A jelikož ty Kingy už máte doma, tak si změřte napětí mezi svorkami v různých režimech. Pokud bude multimetr ukazovat plus minus nula prd (hlavně by mě zajímal ten režim SUB bez ECO), tak bych to osobně zkusil propojit.

Výše jsem psal USB, měl jsem na mysli SUB, pardon.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
kremilek
Příspěvky: 8
Registrován: pát srp 12, 2022 12:31 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od kremilek »

Meření jsem už nějaké dělal, ale ne ve všech možných režimech.
Vypadalo to nadějně, ale musím to zopakovat ve všech režimech.
Plus případně test se slabou žárovkou.

Ty současne Kingy mám v paralelním režimu a ten ECO nepodporuje - nejde ani zapnout.
Takže ECO neotestuju. Musel bych jednoho Kinga odpojit a změnit konfiguraci.
Nicméně věřím, že samotný ECO režim problém nebude.

V podstatě pro ten muj specifický případ chci toho Kinga II primárně pro to, že by fungoval jako záloha pro případ,
že by zdechl jeden z těch dvou co mají zapojený i PV vstup. Jinak je mě v podstatě jedno pro můj účel zda to bude King I nebo II.

Třeba se někdo ozve kdo to provozuje pro potvrzení. King II na TN-C.
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Camel »

Kinga 2 provozuje bratr. Má sice TN-S rozvody v domě, ale king je zapojen ještě před rozdělením všechny N a všechny PE na jedné svorkovnici takže v podstatě TN-C. Až potom je rozdělení na TN-S a na jednotlivé okruhy chrániče a jističe.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od cipis »

Ono by to tak mělo být všude, protože je to stále jedna a tatáž věc - máme IT zdroj, ze které uzemněním jednoho fázového vodiče uděláme TN zdroj.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
betmen
Příspěvky: 173
Registrován: stř led 11, 2023 2:54 pm
Lokalita: nedaleko od Trencina
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 2080 + 2400
Kapacita baterie [kWh]: 9,6
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od betmen »

primarne treba neelektrikarom pochopit vyznam skratiek rozvodovych sustav, potom bude jednoduchsie sa orientovat v tom, ako pripojit menic k DS a domovemu rozvodu.
menic vytvara siet IT a my ju potrebujeme pretvoriť na siet TN, dalej uz zalezi na instalacii domu...
kazdopadne vodice PEN a za bodom rozdelenie PE a N, pokial tam nie je vlozeny prudovy chranic, su stale s rovnakym potencialom.
az chranic v TNS sieti robi ochranu, ze ak saprud z L nevrati cez N do chranica, ale unikne do PE (ochranny kolik, radiator, bojler, kotol, vodovodne potrubie atd.), tak vybavi a odpojí L aj N.

prvé písmeno – vyjadruje vzťah k zdroju - siete a uzemnenia:
T terre (francúzsky) – bezprostredné uzemnenie neutrálneho bodu (uzlu) transformátora,
I insulation (anglicky) – izolovanie všetkých fázových vodičov voči zemi alebo ich spojenie so zemou cez veľkú impedanciu.

druhé písmeno – vyjadruje vzťah k spotrebiču – neživých častí v rozvode a uzemnenia:
T terre (francúzsky) – priame spojenie (uzemnenie) elektrického spotrebiča so zemou nezávisle na uzemnení akéhokoľvek bodu siete,
N neutral (anglicky), neutre (francúzsky) – bezprostredné spojenie neživých častí spotrebiča s uzemneným neutrálnym bodom (uzlom) siete ochranným vodičom.

tretie písmeno(á) – vyjadruje usporiadanie neutrálnych a ochranných vodičov:
C combinated (anglicky), combiné (francúzsky) – kombinácia funkcie neutrálneho vodiča s ochranným vodičom,
S separated (anglicky), separé (francúzsky) – oddelenie funkcie neutrálneho vodiča od ochranného vodiča.
stacionárny dom :
2080Wp JV, Siton210, 2x 100L Drazice
2400Wp JV, Must PV1800 VHM 5548, Calb 16 x 180Ah
pojazdný dom:
1 x 100Wp + 12V, 100Ah
prenosná elektraren :
homemade skladaci 2x60Wp + 12V, 75Ah olovo

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek