Balancování článku

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Balancování článku

Příspěvek od Soban »

Mám takový problém, jeden článek v baterce zlobí.

Při nabíjení na něm roste napětí a jak je baterka na 100% tak se ostatní články začnou rozjíždět to je OK, ale ten jeden na něm napětí klesne a tak zůstane.

Viz obrázky:
clanek1
clanek1
Vše je OK
clanek2
clanek2
Baterka se blíží k 100% tak se to trochu rozchází....
clanek3
clanek3
No a tady se články rozhodily a článek 5 klesnul s napětím.

Takže mám si dělat starosti nebo to nějak hlídat?
A nebo je to tím že ostatní se balancují sice malým proudem a to ten článek ovlivní?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Balancování článku

Příspěvek od glottis »

ja si myslim, ze ten clanek 5 neni na 100% soc. Zkusil bych top balancing ale s JBD bms to nebude asi realne. Chtelo by to na tu chvilku pripojit jiny balancer, co da vetsi proud. Idealne nejaky prelevaci. Pomalu jit napetim nahoru az treba na 3,5 na clanek a tam to srovnat. Me prijde tohle trosku problem u tech odporovych balanceru s malym proudem a pro lifepo specialne. Kdyz vetsina clanku je dobita driv tak na nich nastoupa napeti a protoze je baterie delic, na poslednim zustane nizsi napeti, cela baterie ma pak uz cilove napeti a netece proud a je konec. Balancer to nezvladne, nema ani proc, protoze nic nevybocuje a do slabsich se nic nepreleje protoze balancer umi jen brat. Jedian cesta rizene to napeti zvedat, aby tam porad tekla energie. A nebo cilene jeden clanek dobit bokem.

Me se dela podobna vec, ze dva clanky vzdy vyleteli prvni, balancer na jkbms to zatrhnul a naopak se zase clanky propadly na konec. Prijde mi i spousteni balanceru od urciteho napeti ne upln evhodne a zkusil jsem to u sebe zmenit a zda s emi ted chovani baterie lepsi. Balancer na jkbms mam vypnuty a ridim si to pres HA. Balancing zapnu az kdyz smartshunt zahlasi 100% soc. Az pak zapnu balancing a clanky se porovnaj. A nastava to mnohem mene casto. Prijde mi totiz, ze balancer prave zapne podle napeti driv nez by mel. Clanky, jak maji plochou charakteristiku tak neni u vsech stejna umera soc a napeti a balancer prelejval energii tam kam nemel.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Balancování článku

Příspěvek od glottis »

tohle je graf par dni zpatky. Dva clanky, vzdy ty stejne, nevim proc (musim nekdy zkontrolvoat busbary), zacnou byt dobite driv. Napeti na nich vyskoci ale protoze ostatni jsou pekne srovnane a jen o par chlupu Ah za nima, dobijou se taky a zacne na nich napeti rust a tim se zacne snizovat to prvni a cele se to srovna samo. Balancer vubec nezapnul. Smartshunt halsil v tu dobu soc 99,8%.

Driv, nez jsem udelal zapinani podle soc se stalo to, ze tyhle clanky vyleteli nahoru, balancer se aktivoval, clanky rychle srazil dolu a ty uz zustali celoudobu posledni.

A mozna je to i tvuj pripad :) Clanek 5 je naopak nejvic nabit, mozna ze ho balancer stahne a tim nastoupa zbytek a bez proudu uz neni sance ten jeden zase nahodit nahoru bez prelejvani naboje. Ale lek je zase topbalancing. Ze mas vadnej clanek si prece nepripustime ne? :)

mysi jde vybrat usek a zoomnout
https://snapshots.raintank.io/dashboard ... yccV9JlgJV
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Balancování článku

Příspěvek od Soban »

Že by nebyl ten článek na 100% se mi nezdá protože při vybíjení do 24V se to nerozjíždí tak napěťově jak při tom nabíjení.

Nejsem právě znalec a zarazilo mě že tam právě to napětí na něm padá jak se ostatní začnou rozjíždět - kdyby napětí držel a třeba nestoupalo, nebo kdyby padlo jak se přestane nabíjet baterka (při té 0A tam pořád ještě teklo kolem 0.5-1A ta BMS jak je míň jak 2A ukazuje 0A).

Balancer se na té 5 ce vůbec nespustí - na ostatních ano, teď to testuji s balancerem od 3.45V takže se při tomto ještě vůbec nespouští.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Balancování článku

Příspěvek od rva »

Když vidím, že u sousedních článků (4 + 5) se jeden rozjíždí dolů a druhý nahoru, tak kontroluji spoj + připojení bms kablíku + kablík mezi nimi. Jak na straně baterky, tak vlastního BMS.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Balancování článku

Příspěvek od glottis »

Soban píše: sob zář 23, 2023 12:28 am Že by nebyl ten článek na 100% se mi nezdá protože při vybíjení do 24V se to nerozjíždí tak napěťově jak při tom nabíjení.
pri vybijeni to nepoznas. jak zacnes vybijet, velmi rychle vsechny clanky sjedou na stejne napeti. Pokud je to tim, ze clanek je malo nebo hodne dobity nebude to o procenta klidne jen desetiny Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek