Vytěžování do akumulačních kamen

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od cipis »

Pokračování z tématu výběr klimatizace ...

Na bazosu jsem našel inzerát na starší, ale nepoužívaná kamna AEG 1,2 a 2,4 kW (WSP 1210 F a 2410 F). Bylo to za dobrou cenu, tak neber to, když je takový odpor vůči klimě.
Kamna jsou celkem modulárně seskládaná, má to více spirál, tak se bude dát pohrát si s příkonem, navíc řídící elektronika má extra napájení, tak tomu nebude vůbec vadit, když ta silová bude rozsekaná triakem.
Menší mají cca. 50 kg "cihel", větší 100 kg.
Nějaké foto následuje.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od cipis »

Foto:
Přílohy
20230908_132147.jpg
20230908_132123.jpg
20230908_132003.jpg
20230908_131954.jpg
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od cipis »

Schema:
Přílohy
schema.JPG
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od unicast »

Pokud se tam ještě vejdou, tak bych tam nacpal další magnezitové nebo i šamotové cihly. Co nejvíc. Klidně bych je i rozbil na kousky příklepem, aby se vešly. A asi bych se to nebál provozovat na DC, narozdíl od bojleru to nevybuchne, ani tam nemá co začít hořet.

A cokoli jiného než spirály a cihly je tam navíc :)
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od cipis »

Šamotek mám někde malinkatý ráz, ale do té krabice se nic víc nevleze, je to tam normálně naskládané úplně na doraz, tam je sotva milimetr, aby to člověk vyndal ven.
S tou elektronikou to tak nejspíš dopadne, jen přes relé termostatu spínaný ten ventilátor, plus teda provozním termostatem kamen ovládaný ten stykač K1. To F1 je havarijní.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od skybor »

O něčem podobném taky uvažuju. V zimě asi o ničem, ale na to jarní/podzimní přitopení by to nemuselo být marné.
cipis: Jak to máš v plánu zapojit/provozovat ?
Já bych to asi viděl jako unicast, nechat jen spirály (s cihlama) a nějaké externí řízení ala vytěžovač do bojleru. Když bude svíti, tak nabíjet, když nebude, tak možná nabíjet z DS při NT (dokud mám ještě starý FIX) anebo vůbec. A jen těžit z případných přebytků FVE ...
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od rva »

Alternativně se na to dá myslet už při stavbě/rekonstrukci a zbudovat těžkou akumulační podlahu. Mám betonovou podlahu cca 3 kubické metry, kterou nahřívám z DC 48 V / 1000 W (výpočtem o cca 0.5 st.C/hodinu). V případě potřeby mohu přepojit jednotlivé obvody a pak nahřívat z AC 230 V / 2000W.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od stano22 »

Klasická teplovodná podlahovka, najkomfortnejší spôsob kúrenia a hocijaký poter. Mám anhydrid cca 5cm a pri 175m2 je to cca 9m3 hmoty. Elektrokotol z bazaru a už sa dá hrať. Reálne o ničom, lebo zateplený dom si drží teplo aj pár dní, keď sa na jeseň rozprší. V prechodnom období je už slnko nízko, aj v krátky deň sú pomerne dobré solarne zisky cez okná. V podstate vyššie, než na paneloch. Podľa mňa to je o ničom, pokiaľ nemá človek brutálne prepanelované.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
k tomu co píše cipis, unikast, skybor , myšlenka fotovoltaických kamen je správná. V zimě ne, ale na podzim a na jaře fungují výborně a ještě 8 hodin po západu slunce uvolňují teplo. Zkoušel jsem jednu roční sezonu. A to bez termostatu a bez ventilátoru. Magneziové cihly i spirály snesou až 800°c a nemusíte se bát, že se k takové teplotě bez termostatu
přiblížíte.
Rozhodně lepší levna a jednoduchá akumulační kamna , než jakákoliv rotační klima s kompresorem .
Zatímco na bojlery s termostatem je DC nesmysl, zde pro akumulační kamna je DC přípustné, protože nepotřebujeme žádný provozní ani havarijní termostat. Nabije se to na maximum a i bez ventilátoru jen prouděním vzduchu zespodu uvolňují teplo a příjemně sálají teplo.
A výhodné je použít na vysoké sběrnici z panelů DC 210V až DC 250V , To je tedy 6 nebo 7 panelů a nejlépe 7s2p
Ke spínání pak stačí topologie vysokonapětový komparátr s hysterezí, zakončený spínaným tranzistorem.
Nic víc není třeba. Akmulační DC kamna bez termostatu je jediný spotřebič ve fotovoltaice , který má
smysl na rozdíl od DC bojleru, který se nám jeden prodejce snaží opakovaně tlačit do hlavy a ještě se rozčiluje, že proti němu vedu osobní kampaŇ. Alle není to nic osobního. Jen upozorňuji, že DC bojler s termostatem je moc drahý, nebo se musí klasický AC bojler zbytečně upravovat. Všichni kromě prodejce to zde ví, že trend je moderní
regulátory MPPT s AC výstupem pro levný běžný bojler. Ale to jsem odbočil. DC fotovoltaická kamna smysl mají, podle
mně stačí z kamen použít jen magneziové cihly , bez izolace skelné vaty, bez ventilátoru a bez termostatu
budou fungovat jednoduše a smysl to má . FV panely pak zapojujeme s libovolným MPPT regulátorem s AC výstupem
pro běžný laciný AC bojler a na panely přes jednoduchý laciný tranzistorový spinač s komp. s hysterezí zase připojujeme DC jednoduchá levná akumulační kamna vlastní výroby. Magneziové cihly ze starých akumulačních kamen jsem zakoupil za 500Kč. Stejně tak akumuluje teplo i silnější betonová podlaha jak píše stano 22.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od thomas.007 »

Koukám, že si budu muset pospíšit, než budou levné akumulačky z bazarů pryč :-D
O akumulačnách uvažuji od tohoto jara, kdy občas byly velké přebytky a nebylo to kam cpát. Levné, jednoduché a spolehlivé. Ale DC o velkém výkonu s vyšším napětím než 48V bych do baráku moc necpal, možná by stálo za úvahu na spínat jedno těleso jedním tranzistorem a druhé těleso na střídačku druhým tranzistorem (střída 50%), takže se odebere vše a přitom na každém tělese bude tepavý proud, který bude mít vždy šanci zhasnout (termostat). Jinak souhlas s příspěvkem Kyocera výše, akumulačka není bojler.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od unicast »

kyocera píše:Magneziové cihly i spirály snesou až 800°c
Magnezitové (MgCO3). Magneziové bych do akumulaček fakt nedával :) A snesou mnohem víc.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od cipis »

Jj, mám další vytěžovače alá Marek v šuplíku, tak jen vhodnou krabičku a zapojit.
Vzhledem k tomu, kolik to má spirál, tak se i nabízí řízení něčím jako gbo aku či jiné, co umí kaskády.
Já se spokojím s tím fázově řízeným vytěžovačem, uvidí se, jak to bude šlapat.
Účelem je odsunout zapnutí plynového kotle na co nejpozději. Vzhledem k D45d sazbě je i možné, že to budu přikrmovat z DS, než abych natápěl celý barák plynem. Uvidíme, jak to bude i s časem, abych to náhodou nezapojoval až za dlouhých zimních večerů a tedy to chystal až na jaro :D
Každopádně mě čeká i natahání dalších kabelů u máti v bytě, aby byla aspoň jedna zásuvka s nízkým tarifem a další "vytěžovací" v každém pokoji, aby to nebylo zadrátované jen na jednu místnost.
skybor píše:O něčem podobném taky uvažuju. V zimě asi o ničem, ale na to jarní/podzimní přitopení by to nemuselo být marné.
cipis: Jak to máš v plánu zapojit/provozovat ?
Já bych to asi viděl jako unicast, nechat jen spirály (s cihlama) a nějaké externí řízení ala vytěžovač do bojleru. Když bude svíti, tak nabíjet, když nebude, tak možná nabíjet z DS při NT (dokud mám ještě starý FIX) anebo vůbec. A jen těžit z případných přebytků FVE ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od skybor »

Mám možnost levně koupit 2kw a 3kW akumulačky. Pochopil jsem z toho co jsem našel na netu, že tam jsou většinou 3 topné tělesa. Je tak ? Uvažuju tedy celou regulaci odpojit a dvě spirály napojit na vytěžovač z FVE a možná jednu nechat zapojenou přes stykač (řízený LOGEM) na DS na eventuální možnost přitopení, když třeba nebudem doma a nebude svítit.
A ještě jeden dotaz. Musí tam běžet ten ventilátor?
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od cipis »

Tech spiral je tam podstatne vic, aspon na tech, co mam ja.
Ventilator je potreba, ten vzduch se dole nasava, protahne otvorama v cihlach nahoru a dolu, a zase spodem (nad vstupem) fouka ven. V te spodni casti se to promicha s tim vstupnim. Jinak by to totiz hnalo ven hodne horky vzduch.
Bez ventilatoru to hreje jen defacto ztratama, skrz izolaci atd.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vytěžování do akumulačních kamen

Příspěvek od unicast »

Akumulačky jsou taková z nouze ctnost, elektrické kachlovky, stavěné na čtyřiadvacetihodinový cyklus a levný noční proud. Pokud chceš cyklus delší, musíš buď zvýšit akumulační kapacitu (= víc cihel) nebo zpomalit uvolňování tepla do okolí (od toho tam je ten ventilátor).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek