Jištění Offgrid EASUN v paralelu

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Jištění Offgrid EASUN v paralelu

Příspěvek od proasnet »

Zdravím, v blízké době budu měnit svůj 24V systém na 48V a zajímá mě zapojení jističů v paralelním provozu.
Momentálně mám 2x3kW měniče offgrid, které mají jen společnou baterii a nejedou paralelně, každý svoji fázi (typy viz můj podpis).
Tedy mám na každém měniči 20A jistič na vstupu i výstupu, tedy 4 jističe.

Budu mít sadu dvou měničů 5kW, s paralelními kartami, a přepojím rozvaděč tak, že budou mít společnou fázi na vstupu a společnou na výstupu.
Nejsem si jistý, jestli může mít každý separátně jistič na vstupu i výstupu, anebo musejí mít společný jistič na vstupu (40A) a společný jistič na výstupu (40A).
Kromě toho, jištění v RE mám 3x25A, teda jedna fáze 25A a za ní 40A do měničů je blbost..
Jde o typ 2xSML 5KVA, číňani tu sadu označují jako SML 10KVA.
https://www.aliexpress.com/item/3289149 ... 1802mMTR5i

Kdyby to mohlo být separátně, co by se stalo, kdybych při provozu a zátěži 3kW (1,5+1,5kW na měničích) např. vypnul výstup jednoho z měničů, a potom zapnul, nebo podobný proces na vstupu AC IN. Bude připnutý sfázovaně?
Díky za případné odpovědi.
Přílohy
20230807_132050.jpg
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Jištění Offgrid EASUN v paralelu

Příspěvek od proasnet »

Není zde nikdo s paralelním zapojením měničů EASUN?
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
jova
Příspěvky: 183
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 15kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jištění Offgrid EASUN v paralelu

Příspěvek od jova »

S tím jištěním ti neporadím, ale…
Já provozuju dva obdobné měniče v ostrovu v paralelním provozu už skoro rok: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=11554 Nemám je ale připojené na žádnou síť, ani mezi sebou odjištěné, přesně jak doporučuje výrobce. Abych pošetřil baterie, tak jeden zapínám/vypínám, podle požadovaného příkonu vytaženými vodiči z vypínačů a funguje to jak má. Než se ten druhý měnič při tomhle provozu připojí na těch běžících 230V, trvá mu to cca 30 sekund. Jestli je to z důvodu synchronizace, nebo jen z provozního důvodu pro ustálení stavů netuším. Na co jsem však narazil je, že v okamžiku kdy běží oba měniče, tak na jejich výstupech není správný tvar sinusovky viz: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 30#p194330
Takže, za mě asi tak…
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jištění Offgrid EASUN v paralelu

Příspěvek od rva »

proasnet píše: ..co by se stalo, kdybych při provozu a zátěži 3kW (1,5+1,5kW na měničích) např. vypnul výstup jednoho z měničů, a potom zapnul, nebo podobný proces na vstupu AC IN. Bude připnutý sfázovaně?
Téměř jistě to skončí chybou a odpojením obou měničů. A ani není žádný rozumný důvod, proč to dělat. Obdobně když se kterémukoliv odpojí baterie.
Pro snazší údržbu mám u každého paralelního měniče
1. DC jistič 125 A na +vstupu baterie
2. AC jistič 25 A na L AC vstupu
3. AC jistič 25 A na L AC výstupu
AC výstupy jsou pak spojeny na L sběrnici, pak tam mám společnou N sběrnici a PE sběrnici. Z těchto tří pak vede napájení jednotlivých okruhů přes jističochrániče.
A aby neběžely všechny v době, kdy výkon není potřeba, tak jak je zmíněno, k zapínacímu tlačítku měničů mám paralelně přiveden kontakt relé, které spíná automatizace.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Jištění Offgrid EASUN v paralelu

Příspěvek od sisdale »

Mam Easuna v parallelu a mam take u kazdeno zvlast jisteni AC IN i AC OUT. Teprve za jistenim jsou faze spojeny. Kdyby nahodou nekdy jisteni u jednoho z nich vypadlo, nejdrive menic vypnu, pak nahodim jisteni a pak zase zapnu. Jisteni pro baterii na strane u menice nemam, jistim jen jednotlive baterie. 5.5kW menic ma primo v sobe na kladnem polu baterie 200A tavnou pojistku uvnitr. Aby dalsi pridavne jisteni melo smysl, musel bych tam doplnovat jedine nejakou super rychlou pojistku. Ono ty klasicke nestihnou zareagovat dostatecne ryhle na zkrat a drive nez zareaguje odpali se MOSFETy na low strane DC-DC uvnitr menice.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Jištění Offgrid EASUN v paralelu

Příspěvek od proasnet »

Díky za odpovědi. Tak je to jak jsem si myslel. Zítra budu měnit měniče, tak uvidím jestli všechno šlape jak má.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek