Axpert king v paralelu.

Měniče Axpert
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Axpert king v paralelu.

Příspěvek od Plazivec »

Je to problém když jednomu z axpertů shodím Ac in? Protože to začne řvát jako prase a až se bojím, že to bouchne.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert king v paralelu.

Příspěvek od PetrDubi »

Ale King není určený primárně k funkci bez sítě, ten se naopak kupuje kvůli možnosti docucávání ze sítě bez přetoků a kvůli přepínání síť/měnič s nulovou prodlevou, takže provozovat ho bez sítě (pokud nejede jsko UPS při výpadku sítě) znamená degradovat ho na normálního axperta. A hlavně řízení kinga probíhá trochu jinak a má i jiný firmware nex ostatní axperty..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Axpert king v paralelu.

Příspěvek od Plazivec »

Právě že ho nechci provozovat vůbec. Chci ho prostě vypnout a snažím se najít postup, jak se to správně dělá v paralelním zapojení.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert king v paralelu.

Příspěvek od pezizka »

PetrDubi píše:Ale King není určený primárně k funkci bez sítě, ten se naopak kupuje kvůli možnosti docucávání ze sítě bez přetoků a kvůli přepínání síť/měnič s nulovou prodlevou, takže provozovat ho bez sítě (pokud nejede jsko UPS při výpadku sítě) znamená degradovat ho na normálního axperta. A hlavně řízení kinga probíhá trochu jinak a má i jiný firmware nex ostatní axperty..
Mám paralelně 2 Kingy, nikdy na DS nebyly, že je degraduji mne nebolí, chtěl jsem aby uměly vše pokud si to rozmyslím ;) A jsem přesvědčen, že si neumí přisosnout ale při přetížení přepne do bypass.
Plazivec píše:Právě že ho nechci provozovat vůbec. Chci ho prostě vypnout a snažím se najít postup, jak se to správně dělá v paralelním zapojení.
Tak jim vypni DS a je to, né ;)
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert king v paralelu.

Příspěvek od PetrDubi »

Pezizka:
Je to možné, že to neumí - psal jsem, že si ho kvůli tomu lidé kupují, ale jestli jim to tak i funguje netuším (plno lidí ho potom stejně používá jsko klasického axperta).
Jinak king by měl umět fungovat i bez sítě (třeba při výpadku sítě), ale jestli je potřeba tam něco nastavit netuším. Nikdy jsem ho neměl, jenom jsem párkrát zahlédl diskuze o nastavení kinga a řešily se tam někdy věci, které u normálních Axpertů v nastavení nejsou.
Další věc, jak se chová třeba v paralelním režimu.. I klasický Axpert může v paralelu zlobit.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert king v paralelu.

Příspěvek od Majkl »

Vypnout Kingovy DS není problém. Sám je provozuju tak, že jim dám síť jen ve chvíli, kdy chci aby nabíjely baterky. Nabíjecí proud se nastavuje na každém zvlášť. Dají se nastavit různé proudy na spojených měničích aby to ve výsledku byl požadovaný nabíjecí. Pozor jde o DC proud do baterky, ne na AC straně.
To jestli mají dobíjet nenecháván na nich, ale řídím externě. Takže v měničích mám nastavenou hodně vysokou úroveň nabíjecího napětí (skoro do plna) baterie a když chci, nebo externí logika usoudí, tak jim dám "cucnout" .

Aby nepípaly jak prokopnutý, je potřeba vypnout v nastavení.

M.

P.S. Kingy mám proto, abych v době nabíjení omylem nevytvořil přetok.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert king v paralelu.

Příspěvek od Majkl »

Plazivec píše:Právě že ho nechci provozovat vůbec. Chci ho prostě vypnout a snažím se najít postup, jak se to správně dělá v paralelním zapojení.
Rozumím tomu dobře, že jednomu z nich chcš brát AC in kvůli tomu, že ho chceš vypnout? Tak to nevyjde ;) Respektive je to zbytečné. Správný postup je "kuchnout" propojovací kabel mezi displayem a měničem a na hnědý drátek vložit (dálkově ovládané relé). Přerušením toho vodiče simuluješ vypnutí invertoru tlačítkem na panelu. Děláme to tak všichni od té doby co na to Vítek přišel :lol:

M.

EDIT
P.S. to relé zapojit na kontakty NC, aby to v případě poruchy ovládání raději měnič zapnulo a nehrozilo selhání ovládání druhého měniče v situaci, kdy bys ho chtěl zapnout (třeba při zvýšení zátěže)
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Axpert king v paralelu.

Příspěvek od Plazivec »

Asi jsem to napsal dost blbě.
1. King jede bez DS jako z praku a nemá s tím nejmenší problém. Provozoval jsem je oba v paralelu 3 měsíce bez AC in, jako čisté ostrovníky.
2. Teď mají AC in.
3. Vypnu jeden tlačítkem, spadne do stanby a sosá 45W z DS. Tady je jedno, jestli tlačítkem nebo relátkem, o tom šedém kablíku vím a hodlám to tak udělat.
4. Vypnu AC in, vypnu Kinga tlačítkem = nesosá z DS 45W, ale vypne display a za chvíli ječí fault 32 - chyba komunikace.

Tak by mě zajímalo, jak to děláte, že vypnete kinga a nesosá z DS pro standby režim 45W.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Axpert king v paralelu.

Příspěvek od Majkl »

Jo ta chyba mi tam taky padá, někdy..... Mám dojem že ve chvíli, kdy se vypne a je zároveň bez zdroje z panelů (noc). Ve dne to myslím nedělá. Jelikož to na funkci nemá vliv, tak to neřeším. Jen jsme v menu vypnul ten otravnej pípák. Stejně to uděláš ve chvíli, kdy začne vřeštět kvůli tomu, že si usmyslí, že má (skoro) prázdný baterky a nedá pokoj, dokud se nedobijou.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Axpert king v paralelu.

Příspěvek od Plazivec »

Já nemyslím, že to je chyba. Když se axpert vypne v nepřítomnosti AC in, tak nenastartuje displej a pak nekomunikuje s tím druhým axpertem tudíž správně zahlásí chybu komunikace.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek