SOC Epsolar versus BMS

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
brven
Příspěvky: 72
Registrován: úte říj 04, 2022 10:56 pm

SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od brven »

Zdravím všechny solárníky, jsem tu nově zaregistrován, protože pročítáním vláken jsem na svůj problém nenašel odpověď. Nedávno jsem zprovoznil malý ostrov 2kWp, regulátor Epsolar 4210 XTRA, 8 Mivvy Lifepo4 290Ah, BMS Daly 80A, balancer Heltec, střídač 2kW sinus. Pár dní nesvítilo tak jsem včera večer kontroloval úroveň nabití aku na regulátoru. Na displeji SOC 60% . Za hodinu došlo k odpojení baterie. Multimetr ukázal svorkové napětí 24V tzn, že k odpojení došlo regulérně. Připojil jsem se na BMS přes BT a zjistil, že BMS ukazuje SOC 13% což odpovídá mému nastavení dolních hraničních hodnot.
A tak jsem vypnul střídač aby se baterie nevybíjela vlastní spotřebou střídače a připojil proudový zdroj 15A po dobu 3 hodin abych mohl přibližně určit která hodnota SOC je reálná a která ne. Chci v další etapě zhotovit i dálkový monitoring, tak z čeho sosat data. Dnes ráno, jsem opět zjišťoval SOC baterie. Rozdíl hodnot 85% a 32% je nebetyčný. Podle mého mínění EPsolar určuje SOC z napětí baterie a BMS z protečeného náboje, proto věřím a přibližným výpočtem si potvrdil, že BMS dává reálné hodnoty. Jak ale zkalibrovat hodnotu na regulátoru? Nenašel jsem řešení. Podle návodu by to snad jít mělo, ale mě se to nedaří. Pomůže někdo radou nebo to nejde? Rozdíl v proudech na fotkách je způsoben několikaminutovým posunem pořízení snímků. v principu je to bezvýznamné.
Screenshot_20221016_093925_com.inuker.bluetooth.daliy.jpg
Přílohy
IMG_20221016_110440.jpg
ostrov celkem 6,66kWp: 4,8kWp jih 45°, 0,51kWp východ 60°, 1,35kWp jih 25°, TRACER6415AN, 2xVictron Smart 100/50, 24V, 4kW Solarvertech, 21kWh LiFePo4, cloud.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od cipis »

Epever to meri podle napeti. SOC podle napeti u LiFe dost dobre urcit nejde. Jeste nejake dotazy? :⁠-⁠)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
brven
Příspěvky: 72
Registrován: úte říj 04, 2022 10:56 pm

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od brven »

Dík za potvrzení mojí domněnky. Nějaké tabulky jsou, ale opravdu to bude asi hooodně přibližné a použitelné pro praxi.. https://solarforum.cz/viewtopic.php?t=883. Těch dotazů budu mít asi ještě hodně, zatím s tím bojuji a snažím se nabrat zkušenosti i cestou slepých uliček. Např. už jsem zaznamenal na regulátoru max napětí 35,4 V viz foto. Nejde mi to do hlavy, tak vysoká hodnota, když tam mám diskonnect na 29,8V a k odpojení nedošlo, Jen to bylo v kolonce Max U. Nějaký přechodový stav při plné baterii? Když tak mohu přes rozpad?
Přílohy
IMG_20221003_170459.jpg
ostrov celkem 6,66kWp: 4,8kWp jih 45°, 0,51kWp východ 60°, 1,35kWp jih 25°, TRACER6415AN, 2xVictron Smart 100/50, 24V, 4kW Solarvertech, 21kWh LiFePo4, cloud.
brven
Příspěvky: 72
Registrován: úte říj 04, 2022 10:56 pm

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od brven »

Přidám poznatky, které se týkají mého druhého dotazu ohledně max napětí. Pořídil jsem "černou krabičku" a během pěti minut jsem zprovoznil cloud (překvapilo mě, že to šlo tak hladce) . Dva dny bylo slunečno, tak jsem průběžně sledoval stav na regulátoru, hlídal okamžik 100 % nabití baterie a zjistil, že opravdu se jedná o zaznamenání maximálního napětí v okamžiku omezení proudu do baterie aktivací nastavených limitů BMS. Jde tedy o krátkodobý přechodový jev a netřeba se vysokou hodnotou v záznamech stresovat.
ostrov celkem 6,66kWp: 4,8kWp jih 45°, 0,51kWp východ 60°, 1,35kWp jih 25°, TRACER6415AN, 2xVictron Smart 100/50, 24V, 4kW Solarvertech, 21kWh LiFePo4, cloud.
hoja1
Příspěvky: 58
Registrován: pát lis 25, 2022 10:26 am
Lokalita: N.J
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 7,5

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od hoja1 »

Taky mám zmíněný Epever a to co píšete může být pravda ,ale podle mne by k zásahu BMS nemělo docházet to beru jako havarijní opatření.Regulátor by měl proud začít omezovat postupně až k nule.Alespoň u mě to tak dělá .Když už mám majitele stejného regulátoru chci se zeptat jaký maximální proud je vám schopen dodat.Mám ty regulátory dva jeden 30A a druhý 40A a přesto že mají dostatek v panelech 30A mi ani ve špičce nedá víc jak 22A a na 40A max 35A. To jsem je oba prohodil a přes ty hodnoty prostě nepřejdou.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od Mikel »

hoja1 píše:Mám ty regulátory dva jeden 30A a druhý 40A a přesto že mají dostatek v panelech 30A mi ani ve špičce nedá víc jak 22A a na 40A max 35A. To jsem je oba prohodil a přes ty hodnoty prostě nepřejdou.
Koukam, ze u vas nefunguje ale korektne vubec nic. Nejdrive menic, pak baterie a ted uz i regulator a panely.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
brven
Příspěvky: 72
Registrován: úte říj 04, 2022 10:56 pm

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od brven »

hoja1 píše:.Když už mám majitele stejného regulátoru chci se zeptat jaký maximální proud je vám schopen dodat.Mám ty regulátory dva jeden 30A a druhý 40A a přesto že mají dostatek v panelech 30A mi ani ve špičce nedá víc jak 22A a na 40A max 35A. To jsem je oba prohodil a přes ty hodnoty prostě nepřejdou.
Ahoj, od toho dotazu jsem ušel kousek cesty, zmíněný regl je už ve světě a nahrazen, viz podpis. Nicméně ti odpovím dotazem, mluvíš o proudu z panelů ale nemluviš o proudu do baterky. Měříš jo? Pokud do baterky teče 40A (což je pro regl max hodnota) tak z panelů ti zákonitě téci proud nižší, protože P=U x I. Panely maji napětí vyšší než baterka tak bude proud nižší. Jak říká klasik " kurva nižší, Halík" Pro úplnost dodám, že na Epeveru 40A jsem dosáhl a i několikrát zaznamenal i 45 A. Ale do baterky!!!! Kolik teklo z panelů nevím, tam jsem sledoval jen Pmax, pokud bych měl důvěru v přesné měření reglu, tak jsem se koncem října minulého roku dostal až na 110% instalovaného vykonu.
ostrov celkem 6,66kWp: 4,8kWp jih 45°, 0,51kWp východ 60°, 1,35kWp jih 25°, TRACER6415AN, 2xVictron Smart 100/50, 24V, 4kW Solarvertech, 21kWh LiFePo4, cloud.
hoja1
Příspěvky: 58
Registrován: pát lis 25, 2022 10:26 am
Lokalita: N.J
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 7,5

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od hoja1 »

Špatně jsem se vyjádřil nebo jsme se nepochopili nemyslím proud z panelu,ale z regulátoru do baterek.Tam ten proud u 30A vyleze na 25A a drží ale výš se nedostane. Když přepojím na stejné panely tu 40 tak v pohodě dá 35A a ke 40A se kratkodobě přiblíží a pak spadne na 35A.Proto se ptám jestli někomu ten proud drží,Jinak pro Mikela, to je na 12V . Každý není hned inženýr a když už něco koupím tak chci aby to dělalo to co píšou.Jinak o bateriích a panelech jsem nic nepsal tak ze mě nedělejte oslíka.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od cipis »

Máš zdroj, co ti těch 40 A při 12+3 V dá? Resp. min. 600 W zdroj o napětí, co sežere ten epever?

Jinak to totiž nedokážeš, byť z toho popisu je zřejmé, že ti stejné panely s jiným regulátorem dají více.
Vždy se dá odvolat na nestejné podmínky při měření, no a s tím se nedá nic udělat. Se zdrojem 600+ W, připojeným do vstupu regulátoru, tohle měření uděláš stejné v obou případech.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
hoja1
Příspěvky: 58
Registrován: pát lis 25, 2022 10:26 am
Lokalita: N.J
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 7,5

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od hoja1 »

Cipis, díky za ochotu ,ale zdroj na 40a nemám leda svářečku,ale nebudu dráždit hada bosou nohou.To jsem chtěl jen zajímavosti protože i sklon panelu není příznivy .Tak to jede rok a půl a nic reklamovat a předělávat nechci.Jen mě zajímalo jestli to někomu opravdu jede na doraz.Jo a Mikel mě trochu zklamal protože jako prodejce by měl mít trochu empatie a ne si utahovat z méně zdatných.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od cipis »

Někdy na jaře, když je mráz, a náhle vyleze slunko, tak se to dostane u některých stringů skoro na doraz.
Ale jinak je to obecně hloupost, zatěžovat na 100%. Optimální zatěžování bývá kolem 60 %. To jen kvůli ceně to občas ženeme na hranu.

Zdroj 40 A nepotřebuješ, ten regulátor je do 100 V, takže na 90 V zdroj potřebuješ jen 7 A.
Je to jediný způsob, jak dokážeš udělat stejná měření.
Právě protože jsou panely všelijak, čas všelijak atd., takže porovnání nejsou objektivní. Venku se ti zdá, že svítí slunce stejně, ale ono nesvítí.

Porovnával jsem epevery mezi sebou, pak přidal victrona, abys mohl udělat nějaký amatérský závěr, tak to musíš různě provozovat měsíce, a ne pár dnů, natož hodin.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
hoja1
Příspěvky: 58
Registrován: pát lis 25, 2022 10:26 am
Lokalita: N.J
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 7,5

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od hoja1 »

Taky jsem pro méně a déle,ale pravě přes slunečně slabší období když mezi mraky prosvitne slunce by se ten maximální výkon hodil.Já nic testovat nebudu já chci zůstat pouhý uživatel a ne jak moji sousedé kteří chodí s tabletem a sledují výrobu.Nejlepší FV je ta o které člověk neví a připomene se jen při vyúčtování a pak při tom posezení u měniče jen tak pro radost.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SOC Epsolar versus BMS

Příspěvek od Kostěj »

hoja1 píše:Když už mám majitele stejného regulátoru chci se zeptat jaký maximální proud je vám schopen dodat.Mám ty regulátory dva jeden 30A a druhý 40A a přesto že mají dostatek v panelech 30A mi ani ve špičce nedá víc jak 22A a na 40A max 35A. To jsem je oba prohodil a přes ty hodnoty prostě nepřejdou.
Mám tedy silnější Epever, ale omezuje mi výkon, už jsem to tu řešil. Třeba Epever 6415 má psáno 60A a pro 48V max. 3000W. Baterku ale nabíjím na 60V, proto kvůli výkonu nedá víc než 3000W/60V=50A. Napěťově zvládá 68V, proudově 60A, ale prostě ořízne výkon.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek