Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od SvetZitrka »

Zdravíčko solárníci, jdu si pro radu, nebo jakýkoliv nápad. (snad jsem trefil dobou sekci :)
Plánujeme stavět dům, rovnou včetně fotovoltaiky, ale vzhledem k tomu, že stavební povolení nám nedají bez připojení na distribuční síť, oslovili jsme distributora. Ten k nám poslal jejich realizační firmu a měl se udělat protlak pod silnicí, nebo to stáhnout z vedlejšího sloupu a vést v zemi cca 6 metru na naší straně silnice. Obě možnosti se ukázaly jako neprůchozí, jelikož naší noví/budoucí sousedi mají velmi špatné zkušenosti s přístupem distributora v naší oblasti (ČEZ) a nechtějí jim nic z toho přes své pozemky povolit (věcné břemeno atd.)

Nakonec se ukázalo, že jediná možnost, je umístit na náš pozemek nový sloup a svést připojení tam. Smlouva je ale napsaná hodně vágně a výrazně ve prospěch distributora/realizátora. Když jsme kladli otázky, mnoho kloudného jsme se nedozvěděli.

Trochu se bojím, že jak jednou "špatně" podepíšeme, už téměř není cesty návrtu.

Jestli se nepletu, distributor nás ze zákona musí do dvou let připojit, bez přípojky nezkolaudujeme :(. Máte s tím někdo zkušenosti? Jak se vyhnout sloupu na pozemku, ke kterému musíme zajistit přístup a vykrojit tak kus budoucího plotu :(?

Nese tento sloup nějaké omezení z pohledu, stavby plotu, zeleně, jiných staveb v okolí, nebo úskalí případných pro nás nepohodlných upgradu ze strany ČEZu?

Smlouvu u plánek bez legendy (nedodali) posílám jako přílohu. Obrázek sloupu je ilustrační.
mapa sloup.jpg
816-1501231133.jpg
Přílohy
sloup na pozemku.pdf
(277.47 KiB) Staženo 51 x
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od PetrDubi »

V té situaci to vypadá, že už ti po okraji pozemku i něco vede (nejspíš jiné sítě) a jedtli tam neco už je, taknad tím stejně asi nemůžeš postavit plot.
Co se týká sloupu, tak je určité nebezpečí, že když se jim to bude hodit, tak v budoucnu z zoho sloupu povedou kabel klidně někam dál nad tvým pozemkem a tobě tam najednou vznikne ochranné pásmo a povinnost zajistit jim tam přístup..

Ps: Táta měl na chatě nad pozemkem závěsný kabel na nějaký další pozemek a jednou mu volá soused, co mu to tam dělají za sloup na zahradě, tak tam jel a když přijel, tak už na zahradě zabetonovanej novej sloup a šéf té party mu řekl, že on dostal plány a příkaz to udělat a že si má stěžovat na ČEZu. Tam mu řekli, že dělali rekonstrukcí vedení a protože tam potřebovali udělat odbočku, tak tam dali sloup a hotovo. Že to má uprostřed zahrady, rozjezdili mu záhony se zeleninou a na trávníku má vyrytý 20 cm hluboký koleje je prej smutný, ale když už tam ten sloup jednou je (i když došlo k porušení zákona a jeho práv), tak už je prej nedonutí dát ho pryč nebo jinam, jedině že by zažádal o přeloźku na vlastní náklady.
Prostě svoloč..

Po mě chtěli u elektroměrového sloupku několik let po kolaudaci věčný břemeno a v návrhu bylo, že budou mít neomezený přístup ze všech stran, tak jsem tomu projektantovi řekl, že přístup mají ze předu z ulice, plot je až za sloupkem, takže buď to změní nebo jim to nepodepíšu, tak to zkoušel okecat a nakonec to upravil. Kdybych to nechal, tak měli právo vjet mi v případě potřeby na pozemek a dělat tam co budou chtít..
Naposledy upravil(a) PetrDubi dne pát srp 18, 2023 6:45 pm, celkem upraveno 1 x.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od SvetZitrka »

Díky za reakci. Nic tam zatím nevede, to že to tak asi z plánku vypadá, je problém té chybějící legendy.
Toho se taky bojím, aby to teď nebyl sloup a pak bez ptaní něco jiného :oops:
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od unicast »

Občas se stane, že nějaký neznámý pachatel, třeba vandal, takový sloup v noci porazí...
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 443
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od lemra79 »

Kdyz jsem pred cca 6 lety kolaudoval, nikoho nic nezajimalo, podepsal jsem prohlaseni, ze je vse ok a bylo hotovo. Uznavam, ze je to o tom, kdo sedi na stavebnim urade.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od Miyuki »

A dneska ti nepovolej novej závěs na barák, jak se to dělalo dřív? Že to vedlo ze sloupu a na dům vzduchem.
Ale technicky nějak dům bez přípojky jde protalčit, pokud je dům "pasivní" nebo "nulovej" tak z principu věci přípojku nepotřebuje nutně.
Pokud nejde udělat protlat, tak vždycky by měl jít udělat klasickej výkop, ale ta cena asi nebude pěkná.
zuzi
Příspěvky: 29
Registrován: pon bře 07, 2022 10:33 pm
Lokalita: Okolí Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 18
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od zuzi »

A já mám taky jeden dotaz, máme pozemek s RD a jsou na něm dva sloupy, těsně u hranice pozemku a u nás. Byly tady ale už při koupi pozemku, ale nikdy jsem se nedostal k nějakému věcnému břemenu, ani na katastru. Tedy jen ve výpisech, jak to je? On po nějaký době tam automaticky vznikne věcné břemeno? Je na nich kabel jen k nám a je to tu alespoň 20 let. Neví někdo jak to je s věcným břemenem na stávající sloupy?
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od Neo »

SvetZitrka píše:Zdravíčko solárníci, jdu si pro radu, nebo jakýkoliv nápad.
Tak jsem si to našel v katastru a na mapách :)
Jestli není jiná cesta než sloup, tak jen věcné břemeno na pozemek 654/7 má šířku 1,2m. to jim musí stačit.
Závěsný kabel až na dům nikdo nezmínil? ten by byl o hodně levnější :)
Tlačil bych na ně že sloup před barákem nechci.
++
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od skybor »

No, ja na tom nevidím nic hrozného. I kdyby se ta přípojka realizovala jiným způsobem, podepisoval bys stejnou smlouvu. Prostě PDS vždy staví přípojky na něčím pozemku. A, že by hrozila nějaká další stavba bez tvého souhlasu mimo těch 2,6m2 asi nehrozí. Sám píšeš, že jim sousedí nic nepovolili, tak měli prostě smůlu.
A rovnice je jasná. Chceš stavět, tak přípojku potřebuješ. Prostě takový je zákon. I kdybys tu připojku nikdy nevyužil. Stejně jako musíš mít připojenou nějakou vodu a nějakou kanalizaci. A že ti tam rozkopou nějaký metr pozemku? Až začneš stavět, tak uvidíš teprve bitevní pole ...

Že asi nikdo nechce mít na svém pozemku nějaký ohyzdný betonový sloup je jiná. Nám to naštěstí vyřešili malým plastovým sloupkem (taky samozřejmě na našem pozemku s věcným břemenem). Naši sousedi byli tolerantnější a povolili jim zakopat kabel.

A pokud se bude stavět dům hned u cesty, tak by ten závěsný kabel snad smysl měl, ale pokud se bude stavět někde dál, tak nevím.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od glottis »

Mě by spíš teda děsili ty sousedi než ČEZ.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od SvetZitrka »

Tak dobří sousedi jsou základ, ale ti naší jsou v pohodě, do té doby, než přijel ČEZ (v minulosti je fakt vypekli).
Podle toho co jsem zjišťoval, nový závěs na barák už v dnešní době bohužel nejde.

Štve mě, že nám to chtějí cpát na ten větší pozemek, když hned u cesty je nudle (vedena jako komunikace) a tam by se vešel.

Výkop a další cesty nejsou možné ze svou důvodů, téměř všechny okolní sloupy stojí na soukromých pozemcích (kde sousedi nepovolí) a na cestu jdou dotace a několik let se do ní ještě nesmí kopat.

Ten druhý sloup co je vidět na plánku, tak už byl v době koupě, ale i když to není jako věcné břemeno v katastru, tak se nám jej taky nepodařilo oficiální cestou odstranit (jedině sehnat vandala :). Prej patří obci a sloužil na rozhlas, ale i když ho už nevyužívá a fyzicky tam není, tak CETIN si tam na černo pověsil svůj kabel a když sloup chceme odstranit, každá od toho dává ruce pryč :(.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od tomas »

Já se sousedům vůbec nedivím. Můj brácha nahlásil havarijní tav dřevěného sloupu co má na svém pozemku a nikdo to neřešil. Pak se urvalo vedení na kterém ten sloup visel a holý fázový vodič mu spadl na pozemek i přes pískoviště mezi děti a propálil plech na střeše zahradního domku.
Pak přijeli od distributora Pat a Mat, ještě jim řekl aby ten sloup první přivázali než na něj polezou že ty kotvící lana mají uvolněné. Arogantní Pat na Mat odpověděl že se nemá starat že si poradí. Dopadlo to tak že Pat opřel hlinkový žebřík o sloup a vylezl na něj. Mat držel napnuté kotvící lano, ale neudržel. Urvali další vodiče které jim spadli na Pata a ten hliníkový žebřík a propálili v něm díry, chvíli to jiskřilo že to spálilo pojistky a ulice byla bez elektřiny. Pat při tom seskočil ze žebříku nebo spíše spadl. Brácha to z domu sledoval a válel se smíchy, škoda že to nenatočil.
Pak Pat a Mat odjeli, že se za chvíli vrátí. Jak přijeli tak uvázali sloup a ustřihli holé vodiče a místo nich natáhli do vedlejšího domu 1-AES a tím to skončilo. Uhnilí sloup teď drží to AESo které je ukotvené na sousedním domě, kotvící lana nenapnuli a ty se dále uvolňují tak sloup uhnívá a klesá pomalu dolů. Sloup drží díky tomu že s něj vedou vodiče do tří směrů. Odškodnění za propálenou střechu 0 a omluva žádná. Velké štěstí že ty vodiče na nikoho nespadli.

Přece nemůže být v dnešní době podmínka kolaudace domu mít přípojku do distribuční sítě? Jak potom kolaudují ostrovní domy bez přípojek?
http://ostrovnidum.cz/
https://www.csdum.cz/nas-dum.html
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od SvetZitrka »

S tím jak kolaudují ostrovní domy, je dobrá otázka. Asi dost záleží na úředníkovi, ale hlavně taky jak je to vedeno v územním plánu. Pokud jako ostrovní stavba, je to OK, pokud ne, připoj se.
skybor
Příspěvky: 755
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 4,8

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od skybor »

Tak ono to kupodivu asi nějak i přes platnou legislativu jde ;) Jen jestli o tom vědí na stavebních úřadech. U nás evidentně ne ...

https://www.businessinfo.cz/clanky/sobe ... bni-urady/
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), NiCd 33s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
honzajs
Příspěvky: 29
Registrován: sob srp 20, 2022 7:07 am
Lokalita: Česká Třebová
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4800
Kapacita baterie [kWh]: 6,5

Re: Rada: sloup Distributora na pozemku, váš názor?

Příspěvek od honzajs »

Pokud se podívám na přiložený plánek tak na ty úzké pozemky u silnice sloup určitě dát nejde, protože by byl v těsné blízkosti komunikace (možná v příkopu) a kromě energetického zákona existují i jiné zákony a vyhlášky podle kterých se řídí silniční správní úřady a ty se k umístění sloupu v blízkosti komunikace vyjadřují.
Nevím proč by se kvůli sloupu musel dělat odskok v plotě. Sloup může stát klidně za plotem, skříň musí být v minimální výšce 2,5m takže pokud sloup nebude 5m od plotu nebo plot nebude 3m vysoký není problém opřít přes plot o sloup žebřík a do skříně se dostat bez vstupu na pozemek.
Na umístěný sloup bude samozřejmě v katastru zapsáno věcné břemeno, které distributorovi umožňuje provádět údržbu a případnou výměnu zařízení. Pokud by chtěl zařízení rozšiřovat tj. např. pokračovat s vedením někam dál apod. rozhodně to nepůjde bez souhlasu vlastníka a uzavření dalšího věcného břemene, takže můžete být zcela klidný. Vrchní vedení nn žádné ochranné pásmo nemá a kabelové vedení (kabel v zemi) má ochranné pásmo 1m na každou stranu. Z přiložené situace ale vyplývá že skříň SP100 (X76) bude přípojková , to znamená že kabel odcházející z této skříně do elektroměrového rozvaděče bude Vaším majetkem (HDV) a tudíž se na něj žádné věcné břemeno (VB) zřizovat nebude. VB se u kabelu (mimo HDV) zřizuje 30cm na každou stranu a v případě sloupu nebo pilíře pouze v rozsahu půdorysu (základu).
Pokud hledáte VB na zařízení vzniklá před rokem 2000 tak hledáte marně, protože v té době se VB do KN nezapisovala a vznikala ze zákona kolaudací nebo uvedením do provozu.
Stavební zákon už dnes neumožňuje v zastavěném území obce budovat nové vrchní vedení, respektive to umožňuje pouze na výjimku v odůvodněných případech. Nezlobte se na mne ale nevím o nikom kdo by si dobrovolně dal na nový dům vrchní přípojku, naopak spousta lidí si platí přeložky, aby se vrchní přípojky ze stávajícího objektu zbavili.
zatím 12 panelů á 400Wp
Připraveno dalších 6 plochá střecha natáčecí.
2x MPPT Epever Tracer 8415AN
2x Epever IP5000-plus
LiFePo4 135Ah
Renault ZOE R240 2016

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek