DO NOT connect Fuse in Combiner Box with two or more strings

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
PetrV2
Příspěvky: 123
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

DO NOT connect Fuse in Combiner Box with two or more strings

Příspěvek od PetrV2 »

Ahoj,
dorazily elerixy, mate mě v datasheetu tato věta
*design load with safety factor 1.5 (DO NOT connect Fuse in Combiner Box with two or more strings in parallen connection)
je tam opravdu parallen ;) místo parallel

http://files.gwl.eu/inc/_doc/attach/Sto ... C-W_30.pdf

a je tam hvězdička, ovšem je to jediná hvězdička v celém PDF a tak není zjevné k čemu se ta poznámka vztahuje.

tedy pokud ji správně chápu, nemám používat pojistky, protože panel snese 1.5 násobek nominálního proudu, což ovšem nestačí, protože 2 paralelní stringy by byly hypoteticky schopny dodat dvojnásobek proudu při poruše.

Googlení s parallenem příneslo jen PDF datasheety tohoto konrétního panelu, bez parallenu (parallel) odkazy na fóra.

Hodlám to ignorovat, pojistky (16 A gPV a odpínače mám nakoupené), v případě nutnosti použít odpínač místo škubání konektorem a ztráty jsou malé jednotky W.

Spíš mě to zaujalo a zamýšlím se nad tím, co vlastně chtěli napsat a proč.

Někdo jste si toho (taky) všiml? Co si o tom myslíte?
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
rva
Příspěvky: 3539
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: DO NOT connect Fuse in Combiner Box with two or more str

Příspěvek od rva »

To doporučení znamená, že se v combiner boxu nemají přes pojistku vést dva a více paralelních stringů. Tedy že má mít každý string vlastní pojistku.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrV2
Příspěvky: 123
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: DO NOT connect Fuse in Combiner Box with two or more str

Příspěvek od PetrV2 »

Aj, já to chápal jako "nedávej do kombi boxu pojistky pokud jsou v kombi boxu 2 či více stringů" a ono to je "nedávek na pojistku v kombi boxu 2 či více stringů", tak už mám jasno.
Díky moc
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
glottis
Příspěvky: 2076
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: DO NOT connect Fuse in Combiner Box with two or more str

Příspěvek od glottis »

PetrV2 píše:Aj, já to chápal jako "nedávej do kombi boxu pojistky pokud jsou v kombi boxu 2 či více stringů" a ono to je "nedávek na pojistku v kombi boxu 2 či více stringů", tak už mám jasno.
Díky moc
kdo vi kdo to psal a z jakeho jazyka to do anglictiny prekladali. mozna cinani nebo indove. Vcera jsme na tvuj popud tu frazi hledal a prekvapive ve stejnem zneni je to ve vetsine datasheetu panelu.

Ze srandy jsme to hodil gpt chatu, protoze mam zkusenost, ze preklada velmi dobre do spousty jazyku. Tak jestli neumim anglicky ja nebo ten kdo to psal nebo kopiroval a tu je vysledek. Je zajimave, ze preklad je presna tak jak si to prelozim ale kdyz to chci vysvetlit, on to chape presne tak jak to ma byt
User
preloz mi toto do cestiny: DO NOT connect Fuse in Combiner Box with two or more strings in parallen connection

ChatGPT
NEPŘIPOJUJTE pojistku v kombinačním boxu k dvěma nebo více řetězcům v paralelním spojení.

User
jde o spojeni solarnich panelu. muzes mi vysvetlit co se tim mysli?

ChatGPT
Samozřejmě, rád vysvětlím.

Spojení solárních panelů v paralelním spojení znamená, že pozitivní póly panelů jsou propojeny spolu a negativní póly jsou také propojeny spolu. Tím se zvyšuje celkový proud, který může být generován systémem panelů.

Kombinační box se obvykle používá k propojení solárních panelů před připojením k regulátoru nabíjení nebo střídači. Používá se ke spojení všech kabelů od jednotlivých panelů do jednoho místa. V kombinačním boxu se také obvykle nachází pojistka, která slouží k ochraně systému před příliš vysokým proudem.

Varování "NEPŘIPOJUJTE pojistku v kombinačním boxu k dvěma nebo více řetězcům v paralelním spojení" znamená, že byste neměli připojovat pojistku mezi dvěma nebo více paralelně propojenými řetězci solárních panelů v kombinačním boxu.

To znamená, že každý řetězec panelů by měl mít vlastní pojistku. Připojením pojistky mezi paralelní řetězce by se způsobila nerovnoměrná distribuce proudu a mohlo by to vést k nežádoucím problémům, jako je přetížení nebo poškození systému.

V případě spojení panelů v paralelním spojení je důležité zajistit, aby každý řetězec měl svou vlastní pojistku a aby proud byl správně rozdělen mezi všechny řetězce.
PetrV2
Příspěvky: 123
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: DO NOT connect Fuse in Combiner Box with two or more str

Příspěvek od PetrV2 »

Moje první, byť zprostředkované, setkání s ChatGPT ;). Možná si poopravím názor, dosud jsem zastával názor, že "umělá inteligence" neexistuje. Snad to Turing & Leary z nebes vidí ... bot to "pochopil" lépe než já, no ...
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
rva
Příspěvky: 3539
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: DO NOT connect Fuse in Combiner Box with two or more str

Příspěvek od rva »

Ta umělá inteligence vysvětluje docela pěkně.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2076
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: DO NOT connect Fuse in Combiner Box with two or more str

Příspěvek od glottis »

rva píše:Ta umělá inteligence vysvětluje docela pěkně.
Nesmi se ji uplne verit, nejlip kdyz uz clovek neco tusi protoze muze taky nekdy pekne halucinovat :) Ale rad to pouzivam treba pro deti, kdyz se zeptaj na neco co je a ja to sice vim ale neumim vysvetlit jednoduse a gpt to vetsinou docela zvladne. Na preklady je to pak uplne paradni.

Kazdopadne muzeme tomu rikat jak kdo chce a jestli to je inteligence nebo ne je zbytecne se hadat ale na nektere veci to funguje pekne.

Na generovani scriptu nebo treb ai konfigurace esphome nebo home assistenta se to da pouzit docela dobre :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek