Nabíjení AGM baterie 12V 14Ah

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
fajst
Příspěvky: 26
Registrován: čtv srp 11, 2022 10:59 am

Nabíjení AGM baterie 12V 14Ah

Příspěvek od fajst »

Zakoupil jsem dvě baterie AGM 12V 14Ah a potřebuji poradit s nabíjením. Nabíjím přes solární panely a regulátor mám nastavený na 14,4 voltů a 2A. Možnost nabíjení která je napsaná na baterkách se mně zdá dosti vysoká (až 4,2A). Jak to teda je? Platí zde pravidlo nabíjet jednou desetinou kapacity aku?
AGM 12V 14Ah.jpg
AGM 12V 14Ah.jpg (18.04 KiB) Zobrazeno 533 x
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Nabíjení AGM baterie 12V 14Ah

Příspěvek od vla »

Nabíjel bych 1,5A až 2 A, baterce je to jedno, jen se bude nabíjet déle. A pokud bych potřeboval akutně rychle, dal bych ty 4 A. Spíš bych dodržoval uvedená napětí.
Nemám rád tenhle stát.
fajst
Příspěvky: 26
Registrován: čtv srp 11, 2022 10:59 am

Re: Nabíjení AGM baterie 12V 14Ah

Příspěvek od fajst »

Zakoupil jsem PWM regulátor a dal ho na nabíjení těchto dvou AGM baterií zapojených do serie (24v). PWM regulátor má nastevené nabíjecí napětí na 28,8 voltů (14,4 na jednu baterii) je to trošku vejš než by jsem chtěl (14,2 na jednu baterii), ale budíš. No ale propouští veškerý proud který získám z panelů a to je mezi 3 až 4 ampérama. A tady je na místě moje otázka, nezničím tyto baterie příliš vysokým proudem? Tyto baterie jsou bezůdržbové (uzavřené) a mám je v obýváku, tak si nemohu dovolit aby u nich při nabíjení docházelo k plynování. Uvažoval jsem o zařazení mezi solární panely a regulátor nějakou vhodnou autožárovku pro případné vyrovnání (snížení) proudu. Nebo také spínací Měnič Step Down 6-40Vna1,5-35V-20A. https://www.hadex.cz/m411a-napajeci-mod ... 15-35v-20a. Tento mám. No ale přesto se radši ptám vás odborníků na váš názor. Ono pokud je pod mrakem tak je každej voltík dobrej a dávat mu do cesty nějaké překážky se my nechce. MPPT regulátor odmítám neboť mám dojem že by právě tento proud spíš vytvářel z navýšeného napětí.
lubos
Příspěvky: 35
Registrován: pon říj 24, 2011 11:15 pm

Re: Nabíjení AGM baterie 12V 14Ah

Příspěvek od lubos »

Každá baterie má datasheet. Koukni tam jaké napětí a proud doporučuje výrobce. Také záleží na využití baterie. Jak bude baterie zatěžována, cyklována ?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek