POMOC: AXPERT MAX II 10kw, nevidí panely PV1 a PV 2

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
Sharp1259
Příspěvky: 2
Registrován: úte pro 27, 2022 7:56 pm
Lokalita: Mladá Boleslav

POMOC: AXPERT MAX II 10kw, nevidí panely PV1 a PV 2

Příspěvek od Sharp1259 »

Ahoj chlapi, // sestava 7,4kWp, AXPERT MAX II -10 KW, baterie: JK BMS 24s - 16xEVE 280Ah.

potřeboval bych radu. Mám Axpert MAX, Do serie připojené PV1 a PV2 - 10x (380Wp - Longi) panelů, v réálu mi dávají 380V / max 410V a Axpert je připojení vůbec nevidí.

Napětí na konektorech PV1 a PV2 mám 380V. Naměřeno. / Zkoušel jsem i poloviční napětí, odpojením 5-ti panelů.
Na desce za cívkami, které měří proud, ale měřím již jen 10V. A měnič nic nevidí :(.

Když jsem startoval měnič, postupoval jsem.
Nastartování měniče, připojení baterie, připojení PV. Dále nastavení měniče dle návodu.


Dotaz:
1) Jak jste zapojovali PV do měniče, ihned je hned ze začátku viděl, nebo je třeba nějaké nastavení ?
2) K čemu tam jsou ty 2 DC pojistky ... Já již mám ochranu DC ochranu přímo v rozvaděči na PV, jsou to pojistky z měniče ?
3) Jaký používáte firmware ? Dá se to flashnout, pokud je vadný fw ?

4) PS: Jak vypínáte měnič ? // -> Jelikož ten můj bez připojených solárů hučel jak lokomotiva, odepnul jsem mu zátěž, vypnul jsem jej tlačítkem. Nechal ve stand by s baterií, poté se mi vypne sám. Odpojím baterii a pak odpojuji PV. (panely).

->> Poté cca za 1 min vypínám PV, ale světe div se / DC ochrana mezi panely a měničem mi chytla oblouk. Nechápu to, jako kdyby i vypnutý měnič s odpojenou baterií stále něco papkal a vytvořil ze sebe zátěž ? Měnič je v pořádku ale nejspíš DC jištění budu muset měnit.

Děkuji pěkně za odpověď a zkušenosti.

Martin
Přílohy
Na výstupu desky s cívkami je násobně nižší napětí než na PV vstupech, Nedá mi to těch 80V.
Na výstupu desky s cívkami je násobně nižší napětí než na PV vstupech, Nedá mi to těch 80V.
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: POMOC: AXPERT MAX II 10kw, nevidí panely PV1 a PV 2

Příspěvek od FíraD »

Neznám tento měnič, ale základni poučka je:
Při spouštění
1. Připojit baterii
2. Připojit pv vstup
Při odpojení:
1. Odpojit pv vstup( a to je důležité, muže dojít k poškození měniče)
2. Odpojit baterii
Bylo připojení, nebo odpojení provedeno tímto postupem?
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: POMOC: AXPERT MAX II 10kw, nevidí panely PV1 a PV 2

Příspěvek od lzahradil »

Sharp1259 píše:
4) PS: Jak vypínáte měnič ? // -> Jelikož ten můj bez připojených solárů hučel jak lokomotiva, odepnul jsem mu zátěž, vypnul jsem jej tlačítkem. Nechal ve stand by s baterií, poté se mi vypne sám. Odpojím baterii a pak odpojuji PV. (panely).
Tento postup je v zásadě špatný.
Nejprve vždy odpojit panely. Měnič i ve vypnutém stavu má funkční regulátor, tzn v případě že panely jsou schopné něco vyrobit, nabíjí baterii i když je měnič vypnut.
Jestli mu odpojíš baterku a není funkční ani zátěž ACOUT, pak není energii kam dávat a je pravděpodobné že to regulátor nemusí vydržet.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: POMOC: AXPERT MAX II 10kw, nevidí panely PV1 a PV 2

Příspěvek od Soban »

Prostě máš někde problém, špatný kontakt snad dokážeš najít.

A nebo jsi odpojováním baterky odrovnal mppt.

Nevím kdo ti radil odpojit baterku před odpojením panelů!

Baterka se připojuje jako první a odpojuje jako poslední při vypnutém zařízení.

PS. co to tam máš za škatuli na fotce?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 922
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: POMOC: AXPERT MAX II 10kw, nevidí panely PV1 a PV 2

Příspěvek od lzahradil »

špatný kontakt tam mít zřejmě nebude když píše že naměří 10V.. nejspíš si oddělal regulátor.
Pokud připojíš jen baterii, tam to do zkratu nejde a měnič jako takový jede ??
Jestli ti hází oblouk vstup, výměna pojistky ti nepomůže. Pojistka bude pravděpodobně zdravá, jinak by ke zkratu nedošlo...
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
Sharp1259
Příspěvky: 2
Registrován: úte pro 27, 2022 7:56 pm
Lokalita: Mladá Boleslav

Re: POMOC: AXPERT MAX II 10kw, nevidí panely PV1 a PV 2

Příspěvek od Sharp1259 »

Ahoj chlapi, děkuji za odpovědi.

Tak jsem tedy asi oddelal oba regulatory :( Postupoval jsem opacne jak pri zapnuti, jen me nenapadlo, ze muzu rovnou odpojit panely kdyz dodavaji baterii energii:(, i kdyz ani pri zapnuti jsem je bohuzel na displeji nevidel, tedy ze by byly pripojeny. Jinak stroj standardne funguje, z baterie cely jeden den napajel barak.

Takze uz asi zaruku nemusim resit, no mazec :-( Neznate nekoho prosim kdo Axperty dokaze opravit, pokud jsem mu tedy zrusil MPPT?

PS: Ta škatule je wi-fi modul.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: POMOC: AXPERT MAX II 10kw, nevidí panely PV1 a PV 2

Příspěvek od bokser01 »

Panely se odpojují vždy jako první. Baterku by jsi měl odpojovat jen v krajní nouzi nebo při údržbě ale nikdy jí neodpojovat když jsou připojené panely! Pravděpodobně jsi odpálil oba MPPT. Jinak koukám co to tam máš za kabely AC? Není to 2,5mm2 tahat případně 10kw po 2,5mm2 není moc dobrý nápad :)
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: POMOC: AXPERT MAX II 10kw, nevidí panely PV1 a PV 2

Příspěvek od soami »

To vypadá spíš jako 4mm2. Což je ovšem také málo... Ale s problémem to nesouvisí.
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: POMOC: AXPERT MAX II 10kw, nevidí panely PV1 a PV 2

Příspěvek od PetrDubi »

Já bych při odpojeném měníči (i panelech) zkusil odpojit tz té destičky s cívkama kabely do měniče, připojit panely a změřit jestli na odvodu do měniče je správný napětí. Pokud tam napětí bude, tak odešlo něco v měniči (nejspíš něco v MPPT), pokud tam napětí nebude, tak odešlo něco na destičce a je tu naděje, že po opravě destičky zbytek poběží.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek