ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od sindyk »

Mají graf třeba tady, přibližně by to tak mělo být, snad to nečtu blbě.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od Pawel »

Měli by mít nějaké směrodatné údaje tech. data, řekl bych že je to upravená klima.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od sindyk »

Tak mají tam i katalogový list, kde píšou, že při venkovní teplotě 7°C a spádu 50/55°C má výkon 5 kW, příkon 1,64 kW a COP 3,05 při průtoku 14 l/min, což odpovídá přesně.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od PetrDubi »

V produktovém listu je napsáno:
Uvedené výkonové parametry jsou při: Vytápění: 30/35°C a 7°C ST, chlazení: 23/18 °C a 35 °C ST. Ostatní (jiné)
výkonové parametry viz technický list nebo na dotaz.

A ten technický list tam jako na potvoru chybí..

Pokud to má ty parametry, které jsou na tom obrázku, tak je to dobrý, ale COP 3 při 55°C se mi taky zdá hodně.. No, třeba nekecají. Druhá věc je, za jakých podmínek, protože měření ve zkušebně a v reálném provozu se taky trochu rozcházejí.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od sindyk »

https://i.imgur.com/nb2LMfZ.png - mají to schované v katalogu, kde by člověk čekal jen obrázky usmívající se rodiny a reklamní kecy. Nechci už tady plevelit vlákno nějakou mojí vrtulkou, co se mi zalíbila, nicméně plánuji to krmit i FVE, když bude zrovna z čeho, tohohle prcka by měla potahat i ta moje malá. Spíš to má být i inspirace pro tazatele, že 330 tis. za TČ, když mu údajně vyšla TZ 5 Kw pro te -12°C, je trochu masakr, to by měl sehnat za poloviční cenu i s bečkou na teplou vodu.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
soami
Příspěvky: 556
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od soami »

sindyk píše:Tak mají tam i katalogový list, kde píšou, že při venkovní teplotě 7°C a spádu 50/55°C má výkon 5 kW, příkon 1,64 kW a COP 3,05 při průtoku 14 l/min, což odpovídá přesně.
7st by nikoho nemělo zajímat. Chápu, že je to vychází z EN, ale pro provoz úplně k ničemu. Klíčová teplota jsou 2st. a nižší, kdy je chladivo nastřikované pod 0st. Při této teplotě je nejvyšší tendence namrzání a projeví se kapacita výměníku a regulace EEV. Pokud má při 7st cop 3, tak pod 2st. půjde výkon a cop strmě dolů, bez ohledu na grafy. Co by pomohlo je 2 stupňový kompresor s mezivstřikem chladiva, ale o něm se tam nepíše. Stačí bydlet v místě s častými mlhami a je vymalováno. Pro topení na 55st. bych si ověřil reference ze skutečné instalace.
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od Tomash »

ojkos píše:POMÁHÁ opravdu. Děkuji za každý poznatek. Nyní mám velkou časovou vytíženost, ale víkend je před námi takže se bude pokračovat ve výzkumu a plánování.

@Tomash
Co prosím využíváte k řízení / regulovani Vašeho systému? Děkuji!
Krbová vložka je "hloupá", ta má jen páčku regulace sání vzduchu z centrálního přívodu, tak to ladím dle hoření paliva:)
Regulaci podlahovky mám řešenou takto: 4 termostaty (3 v pokojích a ložnici, čtvrtý je na wc), ty jsou připojeny na řídící jednotku gabotherm, která spíná oběhové čerpadlo a regulátor směšovacího ventilu podlahovky. Směšovací ventil mám řízen regulátorem R3V-A2 od Electrobock firmy. Dělal jsem si to sám, není to 100% automatizovaný provoz, ale v rámci možností to mělo pro mě dobrý poměr cena/výkon.
Jinak mězi krbovkou a AKU mám ladomat 22,který si hlídá teplotu na vložce a dle ní posílá do AKU, ale to asi standard(?)
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: ZKUŠENOSTI/RADA změna otopné soustavy s využitím FVE

Příspěvek od sindyk »

Tak jsem zapojil toho Haiera, co jsem o něm psal výše, je v provozu právě 70 dnů a spotřeba 1560 kWh vytápění + příprava TV. Při slunečných dnech pomáhaly kolektory. Výstupní teplota 45 °C, mezi 17-20 hod. ohřívám na 50 °C (ženský rády teplou sprchu - když se v tuto dobu svítí v koupelně, blokuju oběhové čerpadlo topení).

No vychází mi z toho, že bych potřeboval navíc 22 kWh za den a aspoň 2/3 z toho uložit, to by chtělo tak 10 kWp na střeše a aspoň 20 kWh využitelné kapacity baterie a to by muselo obstojně svítit :lol:
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek