Baterie Solax Tripple - vzít T30 nebo T50

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
petr123
Příspěvky: 9
Registrován: pát říj 28, 2022 11:43 am

Baterie Solax Tripple - vzít T30 nebo T50

Příspěvek od petr123 »

Dobrý den, chtěli bychom k FVE střídač Solax X3 G4, předpokládal jsem, že T50 - 1x master a 1x slave po 5,8 kWh, to jest 11,6 kWh, rozšiřitelné o 2 další moduly.
Prodejce nám nabízí T30, 3x 3,1kWh, celkově 9,3kWh, rozšiřitelné o 1 další modul.

Osobně jsem pro vyšší kapacitu, ale nevím, jestli více menších modulů nemá nějakou výhodu, třeba menší zatížení baterií a tím trochu delší životnost.
Může někdo poradit? Nejsem v elektro dost kovaný abych si věděl rady.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Baterie Solax Tripple - vzít T30 nebo T50

Příspěvek od rva »

Tady jsme ostrovníci. U vás to bude taky ostrov nebo poloostrov? (Dotované) elektrárny s dodávkou (prodejem) do sítě se tady neřeší - máte to u registrace.
Pro ostrov doporučuji přejít na 1f 3xAxpert paralelně - budete mít 15 kW k dispozici, k tomu si z Lifepo4 poskládejte baterii na denní spotřebu domu + maximum FV panelů (od 15kWp nahoru).
Ale pokud tomu nerozumíte, tak začněte s něčím menším a až získáte zkušenost, tak už naostro. Je to fajn koníček. Pokud do toho nechcete proniknout, tak z toho moc užitku mít nebudete a bude to další krám v baráku, který zabírá místo, vyžaduje údržbu a občas se rozbije.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
petr123
Příspěvky: 9
Registrován: pát říj 28, 2022 11:43 am

Re: Baterie Solax Tripple - vzít T30 nebo T50

Příspěvek od petr123 »

Dobrý den, proto to dávám do kategorie hybridních elektráren, to jest takových, které jsou napojené na distribuční síť. Nemůžu moc překročit 6,5kWp panelů - na střeše jednoduše není místo. A na zimu by mi to stejně nestačilo.
Nemám znalosti se tím do hloubky zabývat, nemůžu to vzít jako dlouhodobý projekt a koníček - z mého pohledu jde o investici, kterou potřebuji v čase dostat zpět a ve výsledku ušetřit. Proto potřebuji dobře funkční produkt, ne projekt.
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Baterie Solax Tripple - vzít T30 nebo T50

Příspěvek od MichalSix »

T5x je starší, "patří" k Solax Hybrid G3.
T3x je novější, "patří" k Solax Hybrid G4.

Parametrově není mezi nimi zásadní rozdíl. Ten je především v tom, jak se to rozšiřuje a jak to vypadá/skládá se do sebe. Já osobně bych šel do novějších (pokud by mi stačila kapacita).

Je jedno, zda máte 1x10kWh nebo 4x2.5kWh, protože počet článků uvnitř je stejný. V tom bych rozdíl nehledal. Spíš se rozhodněte, jakou chcete mít nyní kapacitu a podle toho se rozhodněte. Ono to rozšiřování není zas tak horké, jak to vypadá, protože není doporučováno mít různě staré baterie.
Přílohy
1.png
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
petr123
Příspěvky: 9
Registrován: pát říj 28, 2022 11:43 am

Re: Baterie Solax Tripple - vzít T30 nebo T50

Příspěvek od petr123 »

Děkuji @MichalSix, skvěle vysvětleno. Takže spíš T30 a buď 3 nebo rovnou 4 moduly, což by dalo 12,4kWh. A do budoucna rozšiřitelnost už moc neplánuju, pokud pominu rozdíl ve stáří baterií, tak je to prostě drahá věc a 1 den by mi to mělo utáhnout kompletní spotřebu domu. Na zimu pochopitelně skoro k ničemu ale většinu roku pak očekávám účet za silovou elektřinu blízký nule.
rob.brno
Příspěvky: 962
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Baterie Solax Tripple - vzít T30 nebo T50

Příspěvek od rob.brno »

Šel bych do 5,8kwh verze, jednotková cena je nižší a dá se z nich vyskládat větší kapacita. Akorat těch skoro 80kg je hodně, kdo se s tím má tahat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek