Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV panelů

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV panelů

Příspěvek od Petr Žoha »

Zatím u všech 1 fázových měničů co jsem našel, je požadavek, aby byly připojeny na samostatný DC vstup. Přitom samozřejmě 3 fázové střídače mají pouze jeden DC vstup z FV panelů pro všechny 3 fáze.

Máte někdo vysvětlené pro tento požadavek. Opravdu není možné napáje 3 jednofázové střídače z jednoho DC zdroje? S ohledem na asymetrii odběru by to patrně i lépe vyhovovalo z hlediska celkové bilance napájení a spotřeby.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od glottis »

Pripojit je primo na panely by rozhodilo jejich MPPT algoritmus a kdo vi co by se stalo. Jde to pokud podporuji pripojeni na baterie misto panelu. Treba mam takhle tri modrasky na jednu baterii a jedny panely.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od marko250 »

Každý MPPT vstup v měničích má své samostatné měření a vytěžování panelů ,dle toho jak reagují.Pokud tedy všechny tři dáte na jedno FV pole,tak se navzájem budou klamat.Jeden MPPT zatíží panely ,aby zjistil jak k nim přistoupit a druhý to bude vnímat jinak a zatíží je taky a rozhodí zpětnou vazbu tomu prvnímu a samozřejmě do toho ještě ten třetí. Musíte osadit každý MPPT vstup odděleně dle výkonu a činného napětí.Baterka je samozřejmě společná.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od mika »

axpert a klony maji na PV+ a PV- 200VAC proti zemi. Urcite to bude ta faze, ktera do nich vede .... rozhodne nepropojovat :-)
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od Petr Žoha »

Díky moc za reakci. Rozumím, ovšem pak je toto řešení bez baterie dost nešikovné, technicky je více svodů, ale hlavně u systémů bez baterie zůstane u méně zatížených fází spousta energie v panelech.

Uvažoval jsem o tomto bez baterie na všechny 3 fáze file:///C:/Users/pzoha/Downloads/GridFree_invertor_CZ_navod.pdf
Tímto to padá.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od PetrDubi »

FV bez baterie (fyzické či virtuální) je vhodná spíš pro trvalé odběry a protože se i výkon z FV mění podle počasí a mraků, tak spíš pro menší výkony. Je to takové vylepšení energetické bilance, ale rozhodně ne nějaké zásadní zlepšení (třeba na to, že by jsi byl v létě soběstačný 24 hodin denně můžeš rovnou zapomenout) a hlavně se ti často bude míjet výroba se spotřebou.
Pokud chceš mít zajištěný nějaký větší výkon třífázově, tak to musíš opravdu dost předimenzovat a zůstane ti opravdu plno nevyužité energie na střeše. To je i hlavní důvod, proč se ostrovní elektrárny staví v drtivé většině jako jednofázové - účinnost a využitelnost. Když dáš 3 měniče na 3 fáze, tak máš 3x takovou provozní spotřebu a přitom zatížitelnost není ideální - máš třeba 3x 5kW, instalovaných máš 15kW, ale na každé fázi máš maximum 5kW, takže když na jedné fázi pustíš třeba troubu nebo bojler a k tomu rychlovarnou konvici nebo výkonný fén, tak už jsi na hranici a jakákoliv další blbost ti to může schodit na přetížení. Pokud to máš jednofázově a pojedou ti tři měniče paralelně, tak můžeš spustit celou domácnost najednou a pokud to utáhne baterka a panely, tak to prostě jede. Nehledě na to, že pro normální dům by ti měly stačit ty paralelní měniče maximálně dva nebo jeden velký (pokud nepoužíváš ještě třeba rychlonabíječku na elektromobil). A u paralelního spojení je možné i na noc nebo když delší dobu není větší odběr nějaký měnič vypnout, takže standartně dům jede na jeden měnič a při menším odběru nebo na noc se ten druhý (třetí) vypne a tím se sníží spotřeba - jenom je vhodné to automatizovat, ab to fungovalo samo (někdo snad druhý měnič na noc vypínal pomocí spínacích hodin - nejlevnější a nejjednodušší řešení).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od Petr Žoha »

PetrDubi píše:FV bez baterie (fyzické či virtuální) je vhodná spíš pro trvalé odběry a protože se i výkon z FV mění podle počasí a mraků, tak spíš pro menší výkony. Je to takové vylepšení energetické bilance, ale rozhodně ne nějaké zásadní zlepšení (třeba na to, že by jsi byl v létě soběstačný 24 hodin denně můžeš rovnou zapomenout) a hlavně se ti často bude míjet výroba se spotřebou.
Pokud chceš mít zajištěný nějaký větší výkon třífázově, tak to musíš opravdu dost předimenzovat a zůstane ti opravdu plno nevyužité energie na střeše. To je i hlavní důvod, proč se ostrovní elektrárny staví v drtivé většině jako jednofázové - účinnost a využitelnost. Když dáš 3 měniče na 3 fáze, tak máš 3x takovou provozní spotřebu a přitom zatížitelnost není ideální - máš třeba 3x 5kW, instalovaných máš 15kW, ale na každé fázi máš maximum 5kW, takže když na jedné fázi pustíš třeba troubu nebo bojler a k tomu rychlovarnou konvici nebo výkonný fén, tak už jsi na hranici a jakákoliv další blbost ti to může schodit na přetížení. Pokud to máš jednofázově a pojedou ti tři měniče paralelně, tak můžeš spustit celou domácnost najednou a pokud to utáhne baterka a panely, tak to prostě jede. Nehledě na to, že pro normální dům by ti měly stačit ty paralelní měniče maximálně dva nebo jeden velký (pokud nepoužíváš ještě třeba rychlonabíječku na elektromobil). A u paralelního spojení je možné i na noc nebo když delší dobu není větší odběr nějaký měnič vypnout, takže standartně dům jede na jeden měnič a při menším odběru nebo na noc se ten druhý (třetí) vypne a tím se sníží spotřeba - jenom je vhodné to automatizovat, ab to fungovalo samo (někdo snad druhý měnič na noc vypínal pomocí spínacích hodin - nejlevnější a nejjednodušší řešení).
Vaši odpovědi rozumím. Díky. Jen v domě mám 3 fáze na různé spotřebiče a spinaji náhodně, nepravidelně. Chtěl bych využít nesoucasnosti spotřeby a napajet z jednohe soustavy fáze dle potřeby.

Teď jsem našel gridfree z baterky. Ta by šla dobíjet z jednoho regulátoru a dávat do 3 fazi přes tyto 3 střídačce.

Grid Tie Inverter 1000W with limiter,WIFI APP Remote Control Battery Discharge MPPT Pure Sine Wave Grid Tie Miscro Inverter CE
https://a.aliexpress.com/_mOWkJGs
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od rva »

Gridfree je slepá cesta. Pokud je místo na dostatek panelů, řešením je to, co tady má většina. FV panely, regulátor, měnič, baterie. A barák přepnout na jednu fázi.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od Petr Žoha »

rva píše:Gridfree je slepá cesta. Pokud je místo na dostatek panelů, řešením je to, co tady má většina. FV panely, regulátor, měnič, baterie. A barák přepnout na jednu fázi.
Potřebuji k cirkulace min jistič 3x25A
Pak 3f na motor podavače aut kotle (1f byl hlučný)... Večer pračka, myčka kuchyně a žehlička. El. Boiler) a další... 3x 35 A je už dráhy.. Každopádně díky za názor.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od Neo »

Petr Žoha píše: Potřebuji k cirkulace min jistič 3x25A
Pak 3f na motor podavače aut kotle (1f byl hlučný)... Večer pračka, myčka kuchyně a žehlička. El. Boiler) a další... 3x 35 A je už dráhy.. Každopádně díky za názor.
cirkulku nachat na DS
3f motor pro podavač kotle lze zapojit na mněnič 1f/3f , Večer pračka, myčka kuchyně a žehlička. El. Boiler
to vše musíš přesunout na den, kdy je sluníčko.
++
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od cipis »

Jj, pokud se tohle neposune na slunko (aspon pres odlozene starty), tak FV nema defacto smysl ... A kvuli cirkularce uz vubec ne.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od rva »

Od určité velikosti FV elektrárny není 3f od distributora potřeba - existují frekvenční měniče na které se dají rovnou připojit FV panely, popřípadě takové, které z 1x230 V udělají 3x400 V. Obé mám a používám: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 60#p166031
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od Petr Žoha »

Jistič 3x25A se mi popravdě moc měnit nechce, hlavně kvůli té cirkulárce. ani experimentovat s výkoným měničem 1f-3f.
Může někdo vypsat co vše má připojeno na jednu fázi z FVE a jak silný si k tomu platí jistič? v Zimě se patrně většina pro tuto fázi bere z DS? Doma mi dalo dost práce vše vyvážit abych některou fázi nepřetěžoval i při odběru z DS, ale věřím, že to lze optimalizovat, tak aby na 1 fázi byly spotřebiče vhodné pro napájení z FVE. Osobně bych tam asi napojil lednice, mrazáky, boiler se slabším topidlem a klimatizace.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od rva »

Já mám historicky 3x25A, ale v případě potřeby jsem připraven na to přejít na 1x10A, kdy by na těch 10A byla připojena nabíječka baterií - denně by byla schopná dodat 10A x 230V x24 h= 55kWh, což je bohatě nad naší denní spotřebou.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: Připojení 3 1f inventorů DC/AC na jeden DC vstup FV pane

Příspěvek od Petr Žoha »

rva píše:Já mám historicky 3x25A, ale v případě potřeby jsem připraven na to přejít na 1x10A, kdy by na těch 10A byla připojena nabíječka baterií - denně by byla schopná dodat 10A x 230V x24 h= 55kWh, což je bohatě nad naší denní spotřebou.
do 3x10A a 1x25A je cena za jistič stejná okolo 150Kč/měsíc takže změnou jističe by se opravdu 200/měsíc ušetřit dalo
Navíc plánují dost to zvezdnout

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek