LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od Matess »

Ano.. pokud pod lifepo4 hodiš propanbutan lahev, a zapálíš propan butan a počkáš dostatečně dlouho až lifepo chytne, tak lifepo hoří taky. Ale to hoří v domech i parkety, koberce, zaclony, nabytek...
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od rva »

Moje zkušenost s Lifepo4 je že nehoří ani při vnitřním zkratu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =60#p52731
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od Neo »

Mikel píše: ...Vsechno hori. Testy LIFEPO4 https://www.youtube.com/watch?v=uLzPSN8iagk
jsi si jistý že to je test lifepo4?
++
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od Soban »

3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od martinm »

Namísto toho, abych zjistil, jestli teda hoří nebo ne, tak se mezi sebou sami pohádáte, jestli tedy hoří nebo ne, takže stejně nevím. :-D

No asi víc z vás říkáte, že nehoří, ale já mezitím zjistil, že baterii vlastně nejspíš vůbec nepotřebuju žádnou... Zjistil, jsem, že existuje grid-tie :-D

Ale chápu vás tak, že lifepo je prostě bezpečné, jen čoudí. Pokud se tedy nepoleje benzínem a nezapájí, tak nehoří a ani nevybuchuje apod. Jen se nafoukne a zakouří.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od rva »

Měl jsem tu špatně zařazený příspěvek, tak jsem ho smázl.
Naposledy upravil(a) rva dne pon zář 19, 2022 5:13 pm, celkem upraveno 2 x.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od Soban »

Podívej tak stejně hoří izolace na kabelech když tam poteče velký proud atd......

Prostě jsou to kecy o ničem.

Lifepo4 je dnes nejbezpečnější, ale vše bude nebezpečné pokud se to neudělá pořádně.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od Mikel »

Za urcitych podminek hori kazda baterie, ktera je nabita. Bez rozdilu jestli je to LION nebo LIFEPO4 atd..., Rozdil je napriklad, ze pro LION staci 350C a LIFEPO4 musi mit 650C. Je sposta videi a fotek na netu i popisu jak hori LIFEPO4. Kdo ale tuto pravdu prijmout nechce, tak ji neprijme.
Proto aby baterie nehorela, je potreba dodrzovat urcite standardy a pouzivat k tomu orcene ochranne prvky.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od vla »

Ještě by možná stálo za to, vyjasnit si jestli life samo od sebe chytne, nebo jestli hoří až když ho něco zapálí.
Nemám rád tenhle stát.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od jahodovák »

vla píše:Ještě by možná stálo za to, vyjasnit si jestli life samo od sebe chytne, nebo jestli hoří až když ho něco zapálí.
Aby cokoliv mohlo hořet,je pro to potřeba vytvořit podmínky,jelikož baterie k tomu není určena,tak pokud je provozována odpovídajícím způsobem,tak nehoří.I když se občas stane že zahoří,má na tom vždy podíl uživatel....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od camel1cz »

Mikel píše:
camel1cz píše:Někteří lidé řeší i požární bezpečnost.
LiIon bych do baráku nechtěl. To auto před barákem/v garáži úplně stačí.
LIFEPO4 hori stejne krasne jako LION. Jiz nektreri zdejsi clenove mohou vypravet jak jim zacala horet LIFEPO4 baterie:)
Ono nakonec i olovo umni krasne explodovat.
No a co se EV auto tyce, stale v prepoctu na 100 000 auto vice hori ty beznizove a naftove auta nez EV :D :D :D
Sám jsem to nezkoušel ani neměl smůlu to zjistit na vlastní kůži. O hořící LiFe jsem prostě neslyšel snad vůbec.

Tak ale podle toho co píšeš dále je klidně i možné, že LiPol udělaly medvědí službu právě elektrická auta a ta přifouknutá "popularizace" jejich hoření.

Co se týče hoření eauta vs obyč auta statistiku neznám, ale je jasné že benzín hoří a že není nijak vzácné, že v autě chytne. Problém je spíš v intenzitě hoření a náročnosti uhašení... tam asi elektrická auta vedou na plné čáře. Zaslechl jsem dokonce náznaky rozpaků kolem parkování elektrických aut v podzemních a zejména automatických parkovištích.
A neberte to prosím nějak zaujatě - sám mám elektrické auto.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od Atman »

Poslednú dobu na webe prebehli dve rôzne videá požiarov lion aku elektrických kolobežiek + k tomu bol ešte obrovský požiar garážového domu v Bratislave - oficiálne teraz zverejnili že vznikol po ponechaní v noci kolobežky alebo elektroskútra na nabíjačke a jedno je isté, aj z malej kolobežkovej lion baterky po vznietení valí aspoň 5 sekúnd obrovský brutálne intenzívny metrový plameň ako autogén. Po tých videách skladujem moju aku z ebajku v plechovom kýbli mimo horľavých látok. Lion ak sa rozbehne je čisté peklo.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od thomas.007 »

martinm píše:@vla: sulfáty, ano, ale ptal jsem se, jestli to hacknu tím, že cas od času ji vybiju a nabiju autonabíječkou s procesem desulface.
Tím hacknutím máte na mysli desulfataci, ano, tohle sice je možné ale není to nic co by baterce prospívalo. Desulfatatce se dá na baterii provádět, dokud není úplně mrtvá (dobře, jde to i u mrtvé baterky ale s nepatrným úspěchem). Ale má to háček, každá desulfatace není 100% úspěšná, kapacita se vrátí tím že se přemění krstalický sulfan (nebo sulfid?, nejsem chemik) zpět na olovo, jenže tohle se povede jen částečně, některý sulfan se opravdu přemění zpět na olovo, ale něco prostě z desek odpadne na dno nádoby a tam ten kal narůstá do chvíle, kdy dosáhne na desky, vznikne zkrat a je po článku.
AGM/GEL olověné články tohle eliminují tím, že olovo nemá kam odpadnout, na druhou stranu krystaly sulfanu prorůstají přes separátor a desky jdou do zkratu, ale jiným způsobem (desky a separátory jsou v baterce natěsno, takže se vyboulí). Jsou ale k sulfataci obecně odolnější, na druhou stranu nejdou doplnit a pak články vyschnou. Ano, dá se navrtat článek, stříknout destilku, ale výsledky jsou nejisté a někdy ta námaha nestojí za to.
Ryko
Příspěvky: 41
Registrován: úte lis 13, 2012 9:17 am

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od Ryko »

Na tom videu bola lifepo 4 bateria zapalena, ak som dobre cital. Cize sama od seba horiet nezacala... To ako keby som zapalil zaclonu alebo nabytok a kritizoval ho, ze pojde z domu prec, lebo hori :)
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od Mikel »

Ryko píše:Na tom videu bola lifepo 4 bateria zapalena, ak som dobre cital. Cize sama od seba horiet nezacala... To ako keby som zapalil zaclonu alebo nabytok a kritizoval ho, ze pojde z domu prec, lebo hori :)
Vzdy vse co zacne horet ma nejprve nejaky podnet. Nic neni samo od sebe. To jestli k urychleni pokusu nekdo pouzil nejaky externi tepelny zdroj je irelevatni. Pokud by tam byla LION baterie, tak ta asi take nezacne horet tim, ze ji umisti do nejakeho prostoru a zapnou kameru.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od bokser01 »

Asi takhle... Každá baterie má něco... Ať už lifepo4, olovo nebo lipol a pod. Zkrátka k průseru, hoření nebo i explozi dojde nesprávným užíváním, špatným nastavením bezpečnostních prvků a pod... Co se týče těch koloběžek tak jejich problém a častá příčina zahoření je, že selže vnitřní elektronika a zkrátka se přebije některý článek a pak už to jde ráz na ráz. Všimněte si, že u všech článků u koloběžek, co jsem měl možnost číst bylo napsáno PŘI NABÍJENÍ. Samozřejmě když už dojde k zahoření třeba té koloběžky a člověk má štěstí že to zjistí za v času, je jediná možnost a vyhodit to ven z garáže, bytu. Co se týče lifepo4 přijde mi to jako nejbezpečnější baterie. Viděl jsem i několik videí kde prosekly článek krumpáčem došlo k produkci dýmu ale plamen žádný nebyl. Zkuste si propíchnout třeba 18650 tam to je jiná písnička :D Co se týče olova tak to samozřejmě dokáže slušně explodovat ale také musí mít podnět. Kolikrát už jsem slyšel o servisákovi v autoservisu co nabíjel baterku s vyndanými zátkami a šel odpojit nabíječku s cigárem v puse a byl rád že mu to nic neudělalo :) Zkrátka když si baterie používá jak má zejména nepřebíjí a je dostatečně chráněna je riziko průseru dost malé
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od Mikel »

bokser01 píše: Viděl jsem i několik videí kde prosekly článek krumpáčem došlo k produkci dýmu ale plamen žádný nebyl.
Tak zde mas video jaky ma krasny plamen LIFEPO4 https://www.youtube.com/watch?v=07BS6QY3wI8&t=50s
Zde mas video baterie z Leafu jak nechce horet https://www.youtube.com/watch?v=Jz37WycW-7E
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od bokser01 »

Mikel píše:
bokser01 píše: Viděl jsem i několik videí kde prosekly článek krumpáčem došlo k produkci dýmu ale plamen žádný nebyl.
Tak zde mas video jaky ma krasny plamen LIFEPO4 https://www.youtube.com/watch?v=07BS6QY3wI8&t=50s
Zde mas video baterie z Leafu jak nechce horet https://www.youtube.com/watch?v=Jz37WycW-7E

Tak jasně hořet může ale tohle jsou destruktivní metody... To nikdo doma dělat nebude. Já viděl video s tím krumpáčem kde to byly tuším windstony takové ty žluté lifepo4.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od cipis »

Jak můžeš vědět, že doma nezačne hořet něco jiného?
V tom videu uváděli na konci, že je bezpečný odstup 1,8m nebo kolik.
Tj. bys tam neměl mít dva metry nic hořlavého.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: LifePO VS Pb baterie z pohledu bezpečnosti a životnosti

Příspěvek od bokser01 »

No za dobrých podmínek hoří pomalu cokoliv :D Sice mám všude pojistky a ochrany včetně správného nastavení a mám olovo ale pro jistotu mám ještě u měniče 2X fireball který by doufám v případě průseru mohl eliminovat škody případně zpomalit průser. Třeba za mě obdivuju odvahu lidí co si doma postaví akku třeba z 3000 článků 18650. Za prvé té práce s tím a kdyby to chytlo tak by to bylo asi dost zajímavé. Zase ale když je to správně udělané a odejde článek v soustavě tak od toho se tam dává drátek na + pol. A ty proudy pro jednotlivé články když jich tam je hodně jsou i v řádu desítek miliampér. Několik videí ze stavby z těchto článků jsem viděl na youtube a obdivuju tu trpělivost a práci s tím. Nejvíc mě stejně fascinují ty videa DIY FVE od amíků a pod... Kde normálně montují měniče nebo baterky na OSB desky nebo překližku a z nějakou hořlavostí povrchů atd si hlavu nelámou :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek