Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od Jurka »

Mám komplikovanou střechu:
Strecha5.jpg
Bezpečná vzdálenost od hromosvodu je dodržena.
Potřebuji svést kabely od panelů a vodiče pospojování konstrukcí do DC rozvaděče na půdě. Pro čtyři pole se Z a V orientací jsem použil v prostoru půdy krabici (v plánu RK1), odkud ke každému poli vedu pracovní vodiče i Al drát pospojování průměru 6mm v jedné Kopos chráničce.
Puda01.jpg
RK01.jpg

Je toto korektní řešení?
Pokud ne, tak jak to předělat?

Díky
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od Dagus »

Typuju to na vodovzdornou překližku, nevyhovuje nehořlavosti. Chybí krytky na šrouby, to by ti vyčetl Kodl. Kabely co jdou tam a zpět skrz tu krabici my slmysl nedávají, ale to musíš vědět ty. Svorkovnice normální, proti tomu asi nic.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od Jurka »

Vodovzdorná překližka to je. Pod klasickej rozvaděč se zařízeními bych to nedal, ale přijde mi, že když vedu dvojitě izolovaný kabely v chráničce přidělaný na dřevěný krokve, tak průběžný kabel v krabici je to samý. Místo té překližky tam můžu dát plech.
Červenou trubkou vedou kabely k DC rozvaděči a černými trubkami ke čtyřem polím panelů. Ten jeden červenej kabel, co vede shora doprava je propojka mezi tím dvoupanelovým a čtyřpanelovým polem na východně orientovaný střeše.
Šlo mně hlavně o ten souběh holých Al vodičů pospojování s pracovními vodiči (solární kabely) ve společné chráničce.
cipis
Příspěvky: 4364
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od cipis »

Nevím, jak normy, ale já bych ho tak vůbec nedával.
Navíc to má být 16, ne 6, 6 je pro měď.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od bublich »

Když se pod ten rozvaděč (skříň) dá cetris (měl by být 5mm,pokud by tam byl rozvaděč tak 10mm) tak to vyhovuje.Ovšem moje doporučení je vyhnout se na půdě (v hořlavém prostředí) plastovým rozvodnicím.Použít pokud možno kovové,pospojené.Ten cetris tam bohužel ale musí být také.
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od Jurka »

cipis píše:Nevím, jak normy, ale já bych ho tak vůbec nedával.
Navíc to má být 16, ne 6, 6 je pro měď.
Ten hliník je PRŮMĚR 6, tedy průřez 28mm2 a napojovat ke konstrukcím ho budu přes tyhle svorky:
https://www.fve-mp.cz/eshop/p/zemnici-svorka-10016-230
Jsou hliníkové a proto na ně nemůžu dát rovnou ten CYA16, takže jsem si to takhle rozbočil.
cipis
Příspěvky: 4364
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od cipis »

Aaa, tak to pak jo :)
Každopádně bych to ale netáhl takhle zaráz, ve stejných trubkách, vůbec bych to netahal dovnitř.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od Jurka »

cipis píše:Aaa, tak to pak jo :)
Každopádně bych to ale netáhl takhle zaráz, ve stejných trubkách, vůbec bych to netahal dovnitř.
No nějak to dovnitř dostat musím, když to má být pospojené se zemnící svorkou v hlavním rozvaděči, který je v garáži.
Samozřejmě bych mohl jít jinudy než ty pracovní vodiče popř. mezi hlavním rozvaděčem a DC rozvaděčem na půdě táhnout separátní CYA16
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od ACDC »

Vodiče pospojování. Takže ochrana LPS? Jinak nevím jaké pospojení. Panely jsou Tř II.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od Jurka »

ACDC píše:Vodiče pospojování. Takže ochrana LPS? Jinak nevím jaké pospojení. Panely jsou Tř II.
Můj dům má hromosvod - v mém prvním příspěvku na začátku vlákna vyznačen na obr. modře. Tamtéž je patrno rozložení polí s panely na střeše.
Dostatečná vzdálenost fve konstrukce i panelů od hromosvodu je všude dodržena.
V tomto případě se mají vodivě spojit jednotlivé konstrukce, na kterých jsou panely a toto pospojení svést ideálně na HOP, není-li, tak na společnou zemnící svorku v hlavním rozvaděči.
Schematicky je to pro plochou střechu v katalogu DEHN zde:
Dehn01.jpg
Já mám sedlovou střechu a více polí na různé strany, proto jsem vyrobil to, co jsem popsal a vyfotil v prvním příspěvku. Pak mě začalo trochu hlodat s těmi souběhy pracovních vodičů a vodičů pospojování a chtěl jsem, aby mi to někdo zkušený "schválil" popř. rozcupoval a navrhl jak to případně předělat.
Toť vše.
Omlouvám se, pokud třeba matu užitím špatné terminologie, ale snad je to jasné - přece topologii vodičů a organizaci chrániček musel řešit úplně každý, kdo si dal FV panel na střechu.
PavlikT
Příspěvky: 55
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od PavlikT »

Hele, na prvni FVE u me doma, co mi delala firma to taky tahli dohromady jednim husim krkem po tramu na pude. Akorad ten vodic CYA16 byl izolovanej (ZŽ). Takze si nemyslim, ze to mas uplne spatne. Tu vzdalenost S od hromoavodu musis dodrzet i pod srechou (muze se nekde krizit). Ono je to o mire rizika, aby jsi jej rozumne snizil, ale nejake je tam prakticky vzdy.
Jurka
Příspěvky: 36
Registrován: úte lis 16, 2021 6:52 pm

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od Jurka »

Ono to předělání by nebylo zas tak pracný. Jasný - je to o míře rizika, ale samozřejmě bych to měl rád co nejlíp. Jen vědět jak...
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od ACDC »

Tak to jo. Nosná konstrukce
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od kodl69 »

Teď jsem se vrátil z obhlídky instalace síťové FVE na dotace, a hamba blít a zvracet. Na jdené části střechy panely spojený s bleskosvodem, kterej je od nic víc než 30cm, což snad i vyjde na dostatečnou vzdálenost s, a na druhé strane 10cm od bleskosvodu, zapojený jako oddálenej hromosvod. Samozřejmě potom tomu neodpovídají přep. ochrany na přívodu AC do domu, není tam T1 25kA na modul. A instalační firma sice nainstalovala hybridní měnič s baterkama, ale nějak se nezatěžuje možností ostrovního provozu, což možná bude v následující zimě víc než důležitá funkce FVE... A dotyčnýmu tvrdili, že wattrouter vůbec nikdo nechce...
To, že mají přívody a vývody od DC přep. ochran v jedné liště, je už jenom třešnička na dortu fušeřiny...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od hurvayz »

Musíš přimhouřit obě oči, nebo nejlépe zavřít :D
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od Dagus »

Tak to tam zas ale nemusí jezdit, jestli teda nešlo jen o fakturu, ale na to Kodla netypuji. Ono to přimhouření oka se nesmí přehánět.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Bydliště: Prešov

Re: Vedení kabelů od panelů k DC rozvaděči na půdě

Příspěvek od Tonicek »

Ake ochrany a vedenie by ste odporučili pri Plechovej streche , co by mala obsahovať ochrana.Panely 4 kW na plechovej falcovanej rovnej streche, Bleskozvod je v podstate pripojený na strechu priamo. Dakujem za info - návrh.
Přílohy
IMG_20220326_152347.jpg
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek