Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
johny.h
Příspěvky: 36
Registrován: sob črc 16, 2022 9:12 pm

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od johny.h »

Opět si jdu pro výprask a chci si udělat jako každý co nejspolehlivější zařízení za rozumnou cenu při mých 2,2 kWp, tak jsem konečně zakreslil jen ručně náčrt mé FV.
Je toho tu opravdu moc a na to, abych vše zvládl nastudovat a přečíst není dost času a to už tu čtu docela často určitě několik týdnů, tak mě nebičujte :) Jo a snažím se vše udělat perfektně a nevyhořet a když tu čtu příspěvky např. kodla, tak si i jako elektrikář připadám dost trapně a doufám, že se za svoji práci nemusím stydět :)
Zatím čekám na baterky a inverter bude snad o víkendu a pak hurá do nastavování atd...
Další velký dotaz, je lepší pro tuto konfiguraci s Victronem, JK BMS a EPever koupit samostatně Raspbery nebo bude stačit můj Home Assistant na Odroidu N2, kde zatím ani náhodou nevyužívám jeho potenciál?
Všem moc děkuji!
Přílohy
FVE schéma já.jpg
JZ, Canadian Solar 8x545Wp, Victron SmartSolar 250/70-Tr, Victron SmartShunt, Victron BatteryProtect, baterie 1. 48V/200Ah + baterie 2. 48V/280Ah + JK BMS + RS485 převodník + RS485 USB převodník a pro jistotu USB galvanický izolátor, EPEVER iPower Plus 5 kW, Venus OS na Raspberry Pi 4B, kabely VE.Direct-USB
johny.h
Příspěvky: 36
Registrován: sob črc 16, 2022 9:12 pm

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od johny.h »

Uvažované spotřeby:
Bojler, zatím plynový, je budoucnost, ale asi blízká při tomto zdražování, jinak odhad spotřeb:
z. síť - cloud, wifi, HA, vysavač... = 57 kWh x 8 měsíců = 460 kWh / rok = 2500 Kč/rok
z. TV - receiver, switche = 45 kWh x 8 měsíců = 360 kWh / rok = 2000 Kč/rok
z. lednice - oddělit = 20 kWh x 8 měsíců = 160 kWh / rok = 800 Kč/rok
klimatizace - chlazení v létě = 45 kWh x 5 měsíců = 225 kWh / rok = 1500 Kč/rok

bojler - 3kW / ohřátí = cca 150 dní / rok = 450 kWh / rok = 2500 Kč/rok

Díky i za nevlídné příspěvky, ale když mi někdo nevynadá, moc se nezlepším!
JZ, Canadian Solar 8x545Wp, Victron SmartSolar 250/70-Tr, Victron SmartShunt, Victron BatteryProtect, baterie 1. 48V/200Ah + baterie 2. 48V/280Ah + JK BMS + RS485 převodník + RS485 USB převodník a pro jistotu USB galvanický izolátor, EPEVER iPower Plus 5 kW, Venus OS na Raspberry Pi 4B, kabely VE.Direct-USB
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od zbek »

Ten bojler máš jakou velikost ? 3kwh se mě zda málo tam vidím spíš 6kwh
Jaký regulátor uvažuješ na bojler . Panely nemůžeš přidat že bys je dal sólo na ten regulátor pro teplou vodu ?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od beethowen »

Ty dva regulátory paralelně, to nebude fungovat dobře. Budou se o ty panely "přetahovat" a žádné MPPT se onat nebude.
Buď pro každý sólo panely, nebo to pole přepínat mezi těma regulátory.
BEL regulátor toto dokonce umí, potom se připojí na jeho "DC výstupní svorky" regulátor pro baterie a panely se tam přepínají až je nahřátý bojler.
Otázka jestli není lepší nejprve nabít baterie a spotřebovat energii invertorem a až přebytky nahřívat bojler.
To přepínání při tomto DC napětí taky není jenom tak jednoduché a musí se na to spínací prvky řádně dimenzovat. Spíše to vidím na způsob DC SSR relé na patřičné napětí. nebo nějaké řešení s MOSFET nebo IGBT.
johny.h
Příspěvky: 36
Registrován: sob črc 16, 2022 9:12 pm

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od johny.h »

Bojler bude asi ty Dražice s rozděleným tělesem 2 x 1 kW, 50 litrů, nahřátí asi 3 hod při 1 kW, zapojit můžu sériově či paralelně, ale k tomu asi nedojde:) Maximálně v zimě. Regulátor jsem objednal stavebnici BEL, ale jak píšu, zatím frčím na plyn. Jinak spotřeba za loňský rok byla 2,7MWh, ale letos díky klimatizaci budu asi o dost výš.
JZ, Canadian Solar 8x545Wp, Victron SmartSolar 250/70-Tr, Victron SmartShunt, Victron BatteryProtect, baterie 1. 48V/200Ah + baterie 2. 48V/280Ah + JK BMS + RS485 převodník + RS485 USB převodník a pro jistotu USB galvanický izolátor, EPEVER iPower Plus 5 kW, Venus OS na Raspberry Pi 4B, kabely VE.Direct-USB
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od cipis »

Rozmysli si priority.
Teplá voda nebo nabité baterie?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
johny.h
Příspěvky: 36
Registrován: sob črc 16, 2022 9:12 pm

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od johny.h »

Aha, tak ten BEL jsem ještě vůbec nestudoval, ale měl jsem za to, že se připojuje k panelům a samozřejmě až bude nabita baterie. Zatím ten bojler opravdu neřeším, mám plno starostí s čtením ostatních důležitějších věcí, jako nastavení baterie a balancéru, abych nepřebíjel, pak příjde na řadu propojení Home Assistenta atd.
JZ, Canadian Solar 8x545Wp, Victron SmartSolar 250/70-Tr, Victron SmartShunt, Victron BatteryProtect, baterie 1. 48V/200Ah + baterie 2. 48V/280Ah + JK BMS + RS485 převodník + RS485 USB převodník a pro jistotu USB galvanický izolátor, EPEVER iPower Plus 5 kW, Venus OS na Raspberry Pi 4B, kabely VE.Direct-USB
johny.h
Příspěvky: 36
Registrován: sob črc 16, 2022 9:12 pm

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od johny.h »

Priorita je nabité baterie na hlavně chod klimatizace a vše ostatní je druhořadé dle pozdějších zkušeností budu přemýšlet dál. Jestli to ten bojler neutáhne, tak to tam nebude.
JZ, Canadian Solar 8x545Wp, Victron SmartSolar 250/70-Tr, Victron SmartShunt, Victron BatteryProtect, baterie 1. 48V/200Ah + baterie 2. 48V/280Ah + JK BMS + RS485 převodník + RS485 USB převodník a pro jistotu USB galvanický izolátor, EPEVER iPower Plus 5 kW, Venus OS na Raspberry Pi 4B, kabely VE.Direct-USB
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od cipis »

Ne, BEL je na ohřívání vody (či jiné odporové topení), nic jiného. Je to stylem nainstaluj a zapomeň. A teď už bych doplnil další "nevymýšlej další kraviny" :)

Jestli máš ještě další úmysly, a jakože ano, tak tu objednávku BELu zruš, místo toho kup/zbastli fázově řízený vytěžovač a případně ještě další měnič na 230V. A krm ten bojler z "přebytků".

Já na tohle mám extra 2kW měnič, který se zapne, až je baterka nabitá, a bastlím zrovna ten vytěžovač, aby to nebylo stylem on/off, ale aby sekal tu sinusovku na výstupu toho extra měniče přesně podle napětí baterie.

PS. Také se mi válí v šuplíku stavebnice BELu, tohle je prostě slepá cesta pro ty, co chtějí něco víc.
Naposledy upravil(a) cipis dne úte srp 16, 2022 3:58 pm, celkem upraveno 1 x.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od Soban »

Já mám jenom malé dražice 15l jinak karma (plynový průtokový ohřívač) na koupání.....

A ty dražice připínám na invertor pouze jak z invertoru odebírám míň jak 1000W.

Proudové relé které při víc jak 1000W odpojí dražice od invertoru.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
johny.h
Příspěvky: 36
Registrován: sob črc 16, 2022 9:12 pm

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od johny.h »

Děkuji a jak píšu. Nestíhám číst a tak já .ůl čtu napůl a o vytěžovači také. Počítal jsem s tím, že až bude nabitá baterka, spustí se ohřev bojleru přes BEL jakožto "vytěžování". Nějaké výhody a nevýhody o vytěžovačích jsem již četl a v budoucnu si ještě pořádně přečtu.
Poslal jsem tedy mail se zrušením objednávky. Tomu používání bojleru z baterek jsem se chtěl vyhnout a zbytečně necyklovat bojlerem baterky. Priorita je klima, takže když to pálí, tak se doma chladí grátis a neplatím ČEZu.
JZ, Canadian Solar 8x545Wp, Victron SmartSolar 250/70-Tr, Victron SmartShunt, Victron BatteryProtect, baterie 1. 48V/200Ah + baterie 2. 48V/280Ah + JK BMS + RS485 převodník + RS485 USB převodník a pro jistotu USB galvanický izolátor, EPEVER iPower Plus 5 kW, Venus OS na Raspberry Pi 4B, kabely VE.Direct-USB
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od cipis »

Tomu se říká mikrocyklování baterky, ale s tím nic moc neuděláš. Jednoduchý systém = žádný problém = žádné další možnosti. A cokoliv jiného je vždy něco za něco.
Ten vytěžovač si můžeš zbastlit, nastaví se třeba na hodnotu napětí baterie ve floatu, takže se to bude snažit udržet toto napětí tím, že bude snižovat výkon na výstupu, když bude napětí klesat. Když klesne napětí moc, tak to přestane vytěžovat úplně. Takže si to musíš nastavit tak, aby to tu baterku cuclo akorát jen když přijde mráček a nestihne to okamžitě slézt s výkonem dolů. Anebo si můžeš koupit GBO AKU nebo jak se to jmenuje, ale jednak cena a druhak dostupnost asi stejná jak ten BEL?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
johny.h
Příspěvky: 36
Registrován: sob črc 16, 2022 9:12 pm

Re: Kombinovaný měnič nebo regulátor + invertor?

Příspěvek od johny.h »

Část této diskuse jsem taky četl, ale nedíval jsem se pořádně na schéma a jen ukládal odkazy na pozdější shlédnutí. Když jste mi dali za uši, tak jsem mrknul na to schéma Kybose a pochopil, že to neřídíte pouze vstup řízení, ale přímo silovku. Už mi dávají smysl i příspěvky o cucání baterky. Času málo na čtení vašich zkušeností. Zatím čekám na baterku a pak to začne, tak teď mám čas na p...oviny a stále přemýšlím...
JZ, Canadian Solar 8x545Wp, Victron SmartSolar 250/70-Tr, Victron SmartShunt, Victron BatteryProtect, baterie 1. 48V/200Ah + baterie 2. 48V/280Ah + JK BMS + RS485 převodník + RS485 USB převodník a pro jistotu USB galvanický izolátor, EPEVER iPower Plus 5 kW, Venus OS na Raspberry Pi 4B, kabely VE.Direct-USB

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek