Přepínač 3f na 1f

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Přepínač 3f na 1f

Příspěvek od Mojm10 »

Ahoj,
Mám dva systémy:
1f Victron 30 kwh 7 kWp a 3f goodwe 10kWh a 11kWp. Oba dva systémy off-grid.

Potřebuji přepínačem přecházet z 3f na 1f.
Mám 4-polovy automatický přepínač.

Jsou moje představy reálné a bezpečné?
-Svorky přepínače osadím obvyklým způsobem, pouze od victronu proklemuju všechny fáze.

Žádné 3f ani 2f spotřebiče nemám.
Bojler mám na 3f do hvězdy, takže tam bych musel snížit výkon odpovídající průřezu nuláku, je to tak?
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Přepínač 3f na 1f

Příspěvek od sisdale »

Ano, predstavu mas dobrou. Jen jeste zalezi jestli tem invertorum nebude vadit velka skokova zatez z nula na treba tech 10kW pokud behem prepipnani siti nebude nejak jinak zajisteno ze tam bude relativne mala spotreba. Ja jsem jednim prepojenim aktualniho 5kW vykonu z DS na 5.5kW invertor zpusobil poskozeni toho invertoru (ale nebyl to Victron, treba to Victron ustoji bez ujmy).

Pokud privodni kabel k bojleru neni dost naddimenzovany, tak bych cekal ze nulak da prave jednu spiralu (tedy 1/3 puvodniho vykonu). Pak je tu jeste moznost:
1) posillit nulak tak, aby zvladl vsechny 3 spiraly dohromady. Posileni nulaku, ale muze v nekterych pripadech vyzadovat stavebni prace.
2) misto cele hvezdy pouzivat pouze 2 spiraly a jeden L vodic preznacit na nulovy a spolecne s puvodnim nulovym jej pouzivat dohromady. Tedy vykon bojleru snizis na 2/3, ale nemusis dodavat dalsi kabel/vodic.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Přepínač 3f na 1f

Příspěvek od glottis »

sisdale píše:Ano, predstavu mas dobrou. Jen jeste zalezi jestli tem invertorum nebude vadit velka skokova zatez z nula na treba tech 10kW pokud behem prepipnani siti nebude nejak jinak zajisteno ze tam bude relativne mala spotreba. Ja jsem jednim prepojenim aktualniho 5kW vykonu z DS na 5.5kW invertor zpusobil poskozeni toho invertoru (ale nebyl to Victron, treba to Victron ustoji bez ujmy).

Pokud privodni kabel k bojleru neni dost naddimenzovany, tak bych cekal ze nulak da prave jednu spiralu (tedy 1/3 puvodniho vykonu). Pak je tu jeste moznost:
1) posillit nulak tak, aby zvladl vsechny 3 spiraly dohromady. Posileni nulaku, ale muze v nekterych pripadech vyzadovat stavebni prace.
2) misto cele hvezdy pouzivat pouze 2 spiraly a jeden L vodic preznacit na nulovy a spolecne s puvodnim nulovym jej pouzivat dohromady. Tedy vykon bojleru snizis na 2/3, ale nemusis dodavat dalsi kabel/vodic.
pokud menic predtim nebyl prifazovany a prepnuti je rychle a trefis se mu do prubehu obracene, umim si predstavit ze to bud epekna prda? :) Jistejsi je udelat prepnuti asi s kratkym vypadkem

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek