Jak využít FVE panely

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od marko250 »

číslo dvě není king a neumí dvojitou konverzi,při SUB přeteče.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od rva »

A já myslím, že nepřeteče. Pokud se mýlím, prosím o vysvětlení + opravu.
DS a výstup měniče jsou přepínány pomocí bypass relé (při přetížení nebo vybitých baterkách) a pokud toto funguje, tak je na výstupu buď DS nebo měnič. Výstup z měniče není nikdy připojen k DS.
King má dvojí konverzi, což znamená akorát to, že nabíječ (z DS) funguje i když běží měnič. Při přetížení se King rovněž přepne na bypass. Při vybitých baterkách ne, protože je může průběžně dobíjet tak, aby se nevybily.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od marko250 »

rva píše:A já myslím, že nepřeteče. Pokud se mýlím, prosím o vysvětlení + opravu.
DS a výstup měniče jsou přepínány pomocí bypass relé (při přetížení nebo vybitých baterkách) a pokud toto funguje, tak je na výstupu buď DS nebo měnič. Výstup z měniče není nikdy připojen k DS.
King má dvojí konverzi, což znamená akorát to, že nabíječ (z DS) funguje i když běží měnič. Při přetížení se King rovněž přepne na bypass. Při vybitých baterkách ne, protože je může průběžně dobíjet tak, aby se nevybily.
Ten PWnlandoklumpl má ale funkci dososnutí a přímé spojení s DS. V SBU samozřejmě jen přepíná.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

Ok, takže koukám že tomu stále prdlajs rozumím, ale vezmu ten Axpert z itálie :D a snad bude klid s přetoky...
baterie koupím snad někdy časem ty LiFePo, zatím na ně není, ale už snad budu využívat alespoň když bude svítit...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od marko250 »

Tomash píše:Ok, takže koukám že tomu stále prdlajs rozumím, ale vezmu ten Axpert z itálie :D a snad bude klid s přetoky...
baterie koupím snad někdy časem ty LiFePo, zatím na ně není, ale už snad budu využívat alespoň když bude svítit...
Být Váma tak nic nekupuji,dokud si nenavrhnete kompletní systém s konkrétními komponenty,neuděláte blízkou kalkulaci a neprojdete nejlepší možnosti umístění.

Ten měnič bez baterky nepojede.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

Chápu, ale jsem jsem zmiňoval už nahoře. zatím je cílem nějak využít komponenty, které už mám.

Umístění ve výsledku ovlivnit nelze, je to na V straně střechy azimut asi 60°, sklon 30°. S tím moc nehnu.

Mám k dispozici 11x Canadian Solar 270Wp Poly (jestli to chápu dobře, tak lze zapojit jen 3s3p a tedy 2 zbydou) .

Kombinovaý měnič Aexpert king a (zatím) 4x100Ah Olovo. Režim nastaven tak, aby se baterie vybíjely max na 80% DOD kvůli životnosti. Tudíž by se vlastně použily jen a vykrytí kolísání osvitu přes den.
Přes noc by to přeplo na DS.

Napájení pro stále zapnuté IT věci + VZT s okamžitou spotřebou cca 165-290W (hlavně v závislosti na běhu vzduchotechniky, ale ten nejvyšší odběr je jen občas)

Co mi vyloženě chybí jsou DC odpojovače a přepěťovka.
Panely 9x2500
Axpert 19000
Baterie 2x2800 (2 už stejně mám)
přepěťovka a odpojovače...nevím... 4000?
střešní konstrukce 3000?
Suma sumárum 55000 investice.

podle https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP předpoklad:
od března min 190kWh
do října max 140kWh měsíčně (v průměru 4,5kWh denně) což by tak tak pokrylo denní spotřebu, ale samozřejmě nelze využít kvůli limitaci baterek.
Takže když zafantazíruji a řeknu, že to denní spotřebu sníží o jen 50%, tak za rok úspora 2kWh*240dní (tj. březen - říjen) = 480kWh, tj při současných cenách 3czk/kWh úspora 1500czk, což bratru moc není :mrgreen: A návratnost nikdy.

Řešením by bylo víc baterií a více využít energii v nich uloženou a samozřejmě napojit více spotřebičů?
Případně i na výše zmíněnou situaci se snažit využít ostatní věci když svítí? Ale bez baterek asi opět problém se stabilitou?

nebo naopak provést downsizing :D? a opravdu jen minimalisticky využívat když svítí tak šetřím?

Výpočet je asi velice zběžný, udělal jsem někde závažnou chybu?

Prosím nekamenovat, ale kritizovat :mrgreen:
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od vlkazajac »

Trocha viac optimizmu by Ti neuškodilo ! Keď budeš vzorne vyťažovať, z 3 kWp musíš za rok dostať cca 3 MWh, ak to máš pod kontrolou.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od marko250 »

5kW měnič bude při vykrývání 250W brát sám navíc přez 100W,to je mrhání potenciálem.Sepsal bych si souběhy co by na to šly pověsit a na to to stavěl,ale všeho bude víc nakonec.Nebo to minimalizoval jen na těch 250-1000W .Reglů na 3kWp je spusta a malých měničů do 2kW je taky hromada za pár korun a nejlíp na 24V,ať to olovo jde lépe hlídat.
To chce rozhodnutí,kam se vydat.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

@VLKAZAJAC: máte pravdu, jako bych slyšel sou ženu...jsem bohužel věčný pesimista :oops: :D

@marko250: takže pro olovo je lepší 24V? Myslel jsem, že obecně je vždy lepší 48V kvůli ztrátám a průřezům vodičů, ale jestli je tam ještě toto, možná by to stálo za úvahu.

Obecně nevím jak moc právě to půjde vytěžovat, co vše na to případně připojit, aby se nestávalo, že to stejně pojede v Bypassu (píšu to dobře?) jelikož nebude dostatek výkonu na střeše?
Asi by se dala přidat lednice a mrazák, čerpadlo do studni (sice má 1kW příkon, ale jen chvilku a názarově)
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

Tak jsem po úvaze došel k návrhu 2.0.

Jelikož je to můj první počin, zvolil jsem si poměrně nízný cíl a to napájení vzduchotechniky a IT zázemí, jak jsem psal dříve. Změřil jsem odběr VZT při max otáčkách a to je 80W, ale já to provozuji za cca 35W.
IT zázemí plus VZT v tomto případě dá cca 150W.

Našel jsem starý nevyužitý UPS zdroj, kde už stejně klekly baterky:
https://powerwalker.com/?lang=en&page=p ... m=10122041
Otevřu ho, externě připojím ty PD Aku co mám, (2x100Ah)

K němu bych vzal regulátor:
https://www.softech.cz/nezarazeno/epsolar/1794518

A na střechu zatím nandal 2x270Wp panel v serii.

Otázka je, dát 1 panel na východní stranu a druhý na Západní, abych měl co největší denní vytěžitelnost? Nebo dát oboje na západní stranu?

Na noc přepnu na DS a budu muset vymyslet přes den chytré odpojení od panelů a přepnutí na DS v případě poklesu napětí na bateriích (= nesvítí). Protože baterie toho moc neutáhnou a nechci je huntovat. Vlastně z nich chci mít spíš takovou power banku pro případ blackoutu.

Otázka 2, má smysl pro takový systém přepeťovka?
Co tak chápu, tak to je ochrana před úderem blesku případně indukováním napětí z blízkého údery blesku, takže asi yb se dát měla, že?:)

Díky ;)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od kybos »

UPS je navržen na krátkodobý provoz (řádově 10 minut). Pro delší použití většinou nebude stačit chlazení.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Matess »

obvykle ups co vydrží krátkou dobu nemají aktivní chlazení. Nikdo to samozřejmě neslíbí že tahle to vydrží ale mohla by. Obecný problém UPS bývá v nižší účinnosti protože se nepočítá s dlouhodobým během za baterií.

Vzhledem k tomu že UPS už máš a nemusíš ji kupovat je jistě dobrý nápad ji použít... minimálně si to osaháš a vyzkoušíš.

Jen jestli budeš mít chuť v budoucnu expandovat mysli na to, že 48V je nutnost a stav to s ohledem na to.

Například pokud neseženeš za pár korun z druhe ruky solární nabíječ a budeš kupovat nový kup rovnou takový, který umí i 48V - je to něco navíc, ale tím že ho nebudeš muset v budoucnu vyměnit se ti to vrátí.

Pro 48V se panely obvykle do takového měniče zapojují po 3... pouvažuj jestli nekoupit rovnou 3 ať máš alespoň 3 stejné. Případně pokud budou mít panely v sérii napětí vhodné pro 48V PWM můžeš zůstat u dvou a pokud budeš chtít později přejít na 48V koupíš si levný axpert s pwm vstupem a zapojíš je tam (musí ale potom být v sérii stejným směrem) a 48V regulátor potom použiješ na jiné panely.

Tenhle není dokonalý, ale v poměru cena / výkon podle mě dalece nic lepšího nekoupíš.
https://shop.gwl.eu/mppt-pwm/MPPT-Solar ... html?cur=2
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

Díky za odpovědi.

Ten 20A jsem plánoval, aby nabíjel olovo právě desetinou kapacity (někde jsem četl, že tak by to pro olovo mělo být).
Se silnějším by do nich šlo víc (nebo se to dá omezit?).

48V systém také vidím jako budoucnost a přemýšlel jsem tak, že kdyby se mi tento systém osvědčil, prostě bych osadil další panely a koupil už regl a střídač na 48V asi i s LiFePo baterkama.

Rád bych toto jako pilotní projekt abych si to osahal a měl z toho nějaké rozumnou užitnou hodnotu.

Ta UPS snad bude fungovat, má to větrák a když jsem to měl otevřené, tak to vypadalo docela robustně. Když odejde, tak holt odejde a koupím orig měnič
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Matess »

co se týká proudu do olova... každý na to říká něco jiného. Podívej se třeba jak je to v autě. Tam máš 45-100Ah baterku a 55A alternátor. Když nastartuješ tak je baterka prakticky ihned na koncovém napětí, tzn dokud to je alternátor schopen dodat tlačí do baterky všechno co dokáže a nikoliv 1/10...

Něco jiného jsou tedy zaplavené články a něco jiného AGM...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek