Zapojení panelů na střeše

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
eman
Příspěvky: 1002
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Zapojení panelů na střeše

Příspěvek od eman »

Zdravím, pánové jak by jste vyřešili serio-paralelní zapojení panelů přímo na střeše?

Mám panely s napětím 49V naprázdno, v zimě to bude více a mám v plánu koupit měnič Axpert King, který má vstup max 145V. To znamená pospojovat panely po dvou. Navíc to mám ze střechy do technické cca 20m vazníkovou konstrukcí a tahat tam více kabelů je očistec.(jsou tam dva ostřejší úhly)

Uvažoval jsem, koupit malý plastový rozvaděč, chytnout ho přímo na konstrukci na střeše, dát do něj kus měděné pásoviny a z něj táhnout cca 25mm2 CYA do FVE rozvaděče v domě.

Chci FVE rozšířit na max. 6kWp a to by ten průřez mohl utáhnout.

Neměl jste někdo stejný problém? Díky
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
cipis
Příspěvky: 4409
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení panelů na střeše

Příspěvek od cipis »

A kolik těch stringů bude? Pokud víc jak dva, tak tam musíš narvat jističe/pojistky.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Zapojení panelů na střeše

Příspěvek od bublich »

Při těch 6kWp a dvou paralelních panelech tam poteče max, 60A.Což 25 CYA zvládá v pohodě.Jiná věc je úbytek napětí na těch vodičích při tom proudu,který je dán jejich délkou.Ale faktem je,že ten úbytek se projeví v plné míře v létě kdy je přebytek a je to v podstatě jedno.V zimě tam samozřejmě takový proud nikdy nepoteče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek