Jeden menic na dum a druhy jen na bojler?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Karlik73
Příspěvky: 95
Registrován: sob pro 18, 2021 4:41 pm

Jeden menic na dum a druhy jen na bojler?

Příspěvek od Karlik73 »

Chci poridit Fve ohrev Tuv pres regulator od Solareco a druhy menic, asi Asper King pro cast domu? Je to rozumny, nebo resit vytezovani do toho bojleru? Tuv mam na cirkulaci, takze se voda dohriva celkem dost. Diky
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Jeden menic na dum a druhy jen na bojler?

Příspěvek od Atman »

Mám 5kW menič Victron a idem pridať ešte jeden lacný Epever 5kW práve kvôli vyťažovaniu, už mi leží nevyskúšaný na stole. Najprv som ich chcel zapojiť sériovo, keďže hlavný Victron je hybrid a to tak, že po prekročení odberu nad povedzme nad 3kW zapne Epevera a začne prisosávať z neho, lebo mám dva vyťažovače TUV + aku nádoba kúrenie v zime alebo bazén v lete spolu 4000W a keď ešte beží dom a klíma, menič nestíha. Ale nepáči sa mi, že sa vyťažovací flicker prenáša do domu, skokové zmeny napätia určite nerobia dobre celému domu, preto ich zapojím oddelene bez prifázovania, epever bude na komplet iba na vyťažovanie a dom bude mať hladkých 230V nonstop. Zapínať Epever bude BMV 700 jednoducho vždy nad SOC 80%, dovtedy pôjde všetko do akumulátorov a potom prakticky všetko do vyťažovačov. Tým sa vyrieši aj zbytočná strata naprázdno, keď klesne baterka pod 80%, Epever sa vypne.
Ale ty si sa pýtal na solárny vyťažovač a menič. Ak čo len trocha uvažuješ nad využitím FV aj na 230V na dom, tak nerieš vyťažovanie čo má výstup kockatý a je iba na ohmickú záťaž a hneď choď do sínusového meniča.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Karlik73
Příspěvky: 95
Registrován: sob pro 18, 2021 4:41 pm

Re: Jeden menic na dum a druhy jen na bojler?

Příspěvek od Karlik73 »

Ja jsem to napsal asi nesrozumitelne. Jde mi o to, jestli porizovat ten menic na odporovou zatez; nebo poridit jen toho Kinga a vykon to toho bojleru poustet pres nej jednoduse pomoci sucheho kontaktu, tak aby se bojler pripinal jen pri plnejch baterkach a netrapil jsem baterky tim bojlerem. Bojlery budou dva, tenhle fve by mel jen dohrivat ten hlavni v TC.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jeden menic na dum a druhy jen na bojler?

Příspěvek od vla »

Já jsem to dotáhl ještě dál. Mám jedny panely na bojler + Oplocký, za asi 7-8 let jsem na to nesáhl. Druhý systém mám s baterkami jako ostrov v bytě. Jistě mám asi větší ztráty než jedno řešení na vše, ale bojler je přes léto nahřátý vždy a energii pro část domácnosti mám taky vždy. Oba dva systémy jsou velmi jednoduché. Jsem s tím takto spokojen, funguje to už zhruba uvedenou dobu bez dalších nákladů. Úvodní investici jsem minimalizoval vlastní prací, použitými panely, použitými LI-FE, jen regulátory a měnič byly nové.
Nemám rád tenhle stát.
Karlik73
Příspěvky: 95
Registrován: sob pro 18, 2021 4:41 pm

Re: Jeden menic na dum a druhy jen na bojler?

Příspěvek od Karlik73 »

Regulator a menic mate jake?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek