Hybrid návrh pre rodinný dom

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
ondrejsk
Příspěvky: 16
Registrován: pon pro 09, 2019 6:31 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od ondrejsk »

ďakujem všetkým aj brumlajovi (nie je myslené ironicky, pravdu máš treba študovať - chcel som si to ulahčiť :)
-idem o tom niečo počítať a zrejme budú otázky

A tu nastala situácia že z témy od "Vlaaada" - Hybrid návrh pre rodinný dom sa spomenulo niečo o meraní, čo konkrétne mňa ako úplného nováčika zaujíma, a tu na fóre "Automatizace, měření, statistiky" som toho moc nenašiel - resp. sú tie info pre mňa nepoužiteľné. Nerád by som balastil Vlaaadovú tému, Otázaka ako to teraz odtrnúť z tejto témy a založiť tému novú kde už budú 4 predchádzájúce príspevky. (to na margo - https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=24&t=5758)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od brumlaj »

Vlaaado píše:..... pri výpadku zálohuje baterka všetky fázy? ........
Baterka uchovává energii. Tato energie může sloužit k zálohování. Co bude zálohováno závisí na konfiguraci celého zálohovacího cirkusu. A to je zapotřebí definovat. Od toho se odvíjí cena. S Pylontechem 2,4kWh bych nezálohoval více než 800W spotřebičů, optimálně méně než 450W, má-li mít Pylontech rozumnou životnost.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Hybrid návrh pre rodinný dom

Příspěvek od JonasPP »

Dom aj firma.
Najzakladnejši potrebny udaj,ake je namerane maximalne zataženie jednotlivej faze počas celeho dňa a aka je priemerna spotreba na danej faze za deň.+treba dopisať ake žruty,aj drobne spotrebiče sa dokažu na jednotlivych fazach stretnuť,aj keď sa to ešte nestalo. Teda faza1 8,2kW ,faza2 12kW ,faza3 2,4kW. A po tom skutočne namerane hodnoty prva faza ma pik 4,7kW a spotrebu 6,2kWh. Druha faza ma pik 8,2kW a spotrebu 4,1kWh. Tretia ma pik 2,2kW a spotrebu 8,5kWh. To je najzakladnejši udaj čo treba vedieť a od toho vieš,de je zadrhel. Spomenuť,že mam zariadenia,ktore maju sčitanu pik spotrebu 30kW a za deň spotrebuju 20kWh,je udaj mimo tolerancie akejkolvek zostavy čo de jaka firma montuje. Dufam,že ma je chapať. Treba si presne pozrieť kedy je aky žrut pusteny a k tomu treba meranie.

Ostatne body sa budu odvijať od tychto udajov.
Napriklad Ja. Po sčitani jednotlivych faz som dade tuna.
Faza1 +-4,2kW sčitane, maximalne pik v prevadzke asi 2kW a priemernu spotrebu 3-5kWh.
To mam zakladnu fazu,ktoru neodpajam od solarka.
Faza2 +-14,4kW sčitane, maximalne pik v prevadzke +-4,5kW a priemernu spotrebu 3-5kWh.
Faza3 +-8,6kW sčitane,maximalne pik v prevadzke +-4,5kW a priemernu spotrebu 2-4kWh.
Su tu aj prenosne žruty,ako žehlička vysavač,fen ,tie som rozratal,de sa prevažne použivaju.
Ďalej tu mam žruty,ktore sa neodpajaju od DS,alebo v pripade nezataženia meniča a dostatku slnka pripoja cez inu zasuvku k prvej faze. To su pračky a neodpajam indukčno elektromagneticku ruru,čo je zapojena na 380v a jej max je okolo 11kW.
Ďalej mam hospodarsku budovu,de su zariadenia rôzneho charakteru a vykonu.
Spotreba celeho domu a hospodarskej budovy počas dňa je 10-11kWh a vo vynimočnych pripadoch stupne na max 16kWh.
Ešte jedna vec,použivam aj vyťažovač prebytkov,de je 2kW špirala na ohrev TUV.
Mam 2 zakladne jednofazove meniče. 2,4kW a 6kW. Každu fazu môžem 1-0-2 prepinačom prepnuť na DS,de ma svoju priradenu fazu a jej obmezdenie je len veľkosť ističa,alebo ju prepnem na jednofazovy menič,ale už som obmedzeny obmedzeniami a funkčnosťou solarneho systemu ako celku.
Pri discipline a komunikacii osadky dokaže 6kW tahať celkovo dom bez obmedzenia a 2,4kW sa postara o prebytky. V zimnom obdobi je napojeny 2,4kW na prvu fazu a funguje ako obratena UPSka. Keď niet slnka,tak treba isť na DS.
Bateria musi mať kapacitu aspoň na jeden deň prevadzky bez slnka,inak sa nebude prelievať energia zo slnečneho dňa do zamračeneho a v tedy sa nedocieli žiadna uspora,keď v zamračenom dni budem prepnuty na DS a v slnečnom nebudem vedieť kam dam prebytky,pri čom môžem bateriu preťažovať a tym docielim,že skracujem životnosť baterie.

Inak najzakladnejšia vec. Každy system ma odlišne vstupne parametre,teda su ine požiadavky na komponenty,teda tu na fore sa da len porovnavať,zobrať rady k srdcu a vybrať to,čo je do ktorej elektrarne vyhodne,alebo ak je to potrebne prispôsobiť svoje chovanie k použitemu systemu. Cele je to podriadene vloženym financiam a tym sa aj posuva ne-navratnosť.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek