Poškozený panel?

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Mirek DV
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 10, 2020 6:22 pm
Bydliště: Znojmo

Poškozený panel?

Příspěvek od Mirek DV »

Zdravím, podle fotek uvidíte co jsem náhodou našel zespodu na panelu, mám je na ploché střeše od roku 2009 , takže můžu vidět všechno... celkové roční výkony jsou vlastne +- stejné 22ks panelu celkově, nevím jak dlouho to tam je. druhé strany je videt zmena barvy na článku v rohu tak 1x1cm ale musí se na to člověk zameřit, jak s tím mám dále naložit? poradíte?
Přílohy
20200209_155714.jpg
20200209_155708.jpg
20200209_144016.jpg
FVE 4,95kWp Fronius IG40
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od redcrown »

Podle mě ukázkový hotspot.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Mirek DV
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 10, 2020 6:22 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od Mirek DV »

no vlastne jsem si po nalezu prochazel všechny fora obrazky atp.. podle takoveho poškození se dá určit jak moc panel brzdí ostatní? asi budu muset nejak panel promeřit, jen musim asi setrovji jak mám modelařsky watmeter a nejak zatež,

ale kde tedka sehnat stejný panel , protože bude muset pryč
FVE 4,95kWp Fronius IG40
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od brumlaj »

takovéto panely mívávají záruku na výkon 20-25 let. Fleš testem to nemůže projít. Pokud existuje prodejce, pak reklamuj u něj. Už to natavení Tedlaru je na pováženou co se požární bezpečnosti týká. kolik panelů máš ve stringu?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Mirek DV
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 10, 2020 6:22 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od Mirek DV »

jo zaruku jako každy 25let, ale firma Solarhaus , ktera to realizovala už není .. takže co jako nadělám . kdo mi tohle zreklamuje ten panel stál 18tis :-D a string nebo rozdelení je polovina takže z 22 kus je to 11 a 11
FVE 4,95kWp Fronius IG40
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od DanoP »

Neriesil by som zaruku, ale pozhanat rozmermi podobny panel a vymenit. pri terajsich cenach bude najvacsia polozka doprava.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Mirek DV
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 10, 2020 6:22 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od Mirek DV »

no tady ve Znojmě máme nejake dodavatele panelu aji tady na foru jsem viděl je inzerovat.. když tam dám třeba 230Wp panel nebo 250Wp bude to asi jedno ne? protože tu 225W už moc asi neseženu , ,ale dam inzerci že bych koupil protože na to schuco jsou dobré uchytky do drážky a byla by to brnkačka to vymenit ale to už je detail .
FVE 4,95kWp Fronius IG40
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od JiříK »

Nebude tomu náhodou odpovídat zde inzerovaný panel Jinko? 225 Wp, 29,5 V, 7,63 A....
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od mypower.cz »

Technická: takovouhle vadu vzniklou časem by v případě pojištění pojišťovna nějak řešila nebo ne? Pokud tedy firma zanikne a není kam reklamovat? Což při záruce 25 let není nepravděpodobné. Takových firem už to zabalilo. Otázka druhá je tedy, zdali záruka 25 let je k něčemu. Něco jako rčení, že data na CDčku vydrží sto let, přičemž už za 50 let nebude skoro ani čím to přečíst, stejně jako dnes u disket.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od chatař »

Tak nějak. Záruku nad dva roky nelze považovat za skutečnou záruku, ale spíš za reklamu. Ale třeba to tak není, jsem znám svou paranoiou k výrobkům a zboží.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Mirek DV
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 10, 2020 6:22 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od Mirek DV »

já myslím, že je taková zaruka uplne k ničemu.. viz můj přidad kdy firma hnedka po stopce dotaci zmizla foto članku
Přílohy
20200211_102130.jpg
FVE 4,95kWp Fronius IG40
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od Duke »

já jako prodejce panelů zde dodám to co říkám každému, pokud očekáváte záruky je dobré kupovat panely, které mají dobrou pověst (benq, jinko, canadian solar, atd.) a které se už nějaký rok vyrábí a někde fungují.
ještě uvedu na pravou míru ty záruky, já dávám ke každému prodanému panelu tři čísla a to:
2 roky prodejní záruku jako prodejce
pak jsou záruky výrobce a ty jsou většinou dvě:
XX let na mechanické poškození (bývá 10-15 let podle výrobce)
XX let na pokles výkonu na určitá procenta (bývá 25 let na pokles na 80%)
ty záruky výrobce se řeší přes hlavního dodavatele, který ty panely fyzicky do česka dovezl
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Mirek DV
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 10, 2020 6:22 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od Mirek DV »

Dobře dekuji za odpoved, ale schuco nejsou zrovna šit panely ale nikde jsem nedohledal kde je nejaky zastoupeni popr , jak by jste řesil mou situaci ?
FVE 4,95kWp Fronius IG40
Mirek DV
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 10, 2020 6:22 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od Mirek DV »

JiříK píše:Nebude tomu náhodou odpovídat zde inzerovaný panel Jinko? 225 Wp, 29,5 V, 7,63 A....
jeste jsem to nezkoumal, ale asi ano , budu muset akorát upravit držaky to ale u kazdeho panelu

ale taky problem že inzerenti chcou prodat vždy komplet
FVE 4,95kWp Fronius IG40
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od Duke »

Mirek DV píše:Dobře dekuji za odpoved, ale schuco nejsou zrovna šit panely ale nikde jsem nedohledal kde je nejaky zastoupeni popr , jak by jste řesil mou situaci ?
Pokud ten od koho jste to v čr koupil nereaguje tak bych zavolal přímo do toho Bielefeldu kde to Schüko sídlí a vysvětlil jim tam problém, a uvidíte co vám řeknou. (chce to někoho s dobrou němčinou)
DP
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od brumlaj »

Jak píše Duke, jen dát pozor, protože mohly proběhnout akvizice a kdo ví kdo je nyní zodpovědný, ale protože dávali 25 let a je to v ejropje, tak bych se asi o to pral.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od vla »

Zkusil bych zavolat na čojku, případně d-test. Myslím, že mají nějaké možnosti a hlavně zkušenosti, takže by ti mohli poradit jestli je nějaká šance. Případně jazykové vybavenosti zkusit přímovýrobce, jak zde někdo uvedl. Vzhledem k současné ceně náhrady bych to dále složitěji neřešil, vlastní čas je nejdražší co máme. Možná by i stálo za to nejprve změřit jak slabší panel je, má -li reklamace vůbec význam.
Nemám rád tenhle stát.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od brumlaj »

reklamace význam má. Došlo zde k lokální změně zabarvení izolace (EVA fólie), došlo k bodovému natavení izolační vrstvy (Tedlar) a je jasné že příčinou je vada výrobku. U elektrické věci jde o nebezpečí zahoření a neznám případ že po zmínce o možném navýšení odškodného o palmáre soudního znalce by dodavatel/dovozce/výrobce nevyměkl. Dštít síru a tahat za citové nervy bude, ale svou odpovědnost neodpáře.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Mirek DV
Příspěvky: 12
Registrován: pon úno 10, 2020 6:22 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od Mirek DV »

měření se chystám udělat,až je vhodně vymyslím .. napsal jsem nějaky email na stranu schuca , ale stejne pro mě by byla možnost akorát nového panelu bez demontáže(jako sundejte to a pošlete ú tohodle propáleného a jen je prohodit.. protože to musí jet ne se flákat .-D nejaký vyhrožování je k ničemu , víme o co šlo když jela zelená usporám 2009-2010 tak to se každej mohl přetrhnout tedka by to byla akorát ztáta ..

jaké se dá odhadnout zeslabení výkonu u toho panelu,?
FVE 4,95kWp Fronius IG40
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Poškozený panel?

Příspěvek od NOPARasito »

Mirek DV píše:já myslím, že je taková zaruka uplne k ničemu.. viz můj přidad kdy firma hnedka po stopce dotaci zmizla foto članku
Kvuli tomuhle rozku nahrazovat a menit panel???
Ma to vubec vliv na vykon???
Videl jsem horsi kusy a vykon resp. pokles nemeritelnej. Pokud by melo jit na vymenu, spis bych trosku odskrabl a zamazl necim co vydrzi vic jak 150st a je UV stabilni a testl s tim string oproti jiném.
Reklamaci neni problem testnout, nafotit, hlavne stitek a seriova cisla.
Doporucuju pokud chcete obetovat cas a prostredky da se jit do reklamace, jestli to teda pri 1ks tj 2000kc stoji za to.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek