Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte zář 17, 2019 11:53 pm


Polostrov - zkušenosti

Diskuze, rady, nápady, postřehy v oblasti alternativních zdrojů energie, elektrorozvodů, elektrozařízení, regulace, komponent a úsporných spotřebičů.

Polostrov - zkušenosti

Příspěvekod Robbiexb1 » ned dub 08, 2018 8:21 pm

Budeme předpokládat , že máme panely , regulátor a baterie. Záměrně nepíšu jaké, každý má něco jiného.
Základní předpoklad je co nejvíce využít energii ze slunce a návratnost investice za co nejkratší dobu.
Mám fotovoltaiku od roku 2012 , tak bych se chtěl podělit o nějaké poznatky z provozu, záleží na každém jestli si z toho něco vezme nebo ne.V případě zájmu můžu přiložit schémata.

Popis:
Panely vyrobené svépomocí , výkon cca 500w, regulátor Epsolar + displej, baterie Warta, měnič CARSPA 2000W.
První roky to bylo spíše sbírání zkušeností např. přepínání mezi měničem a sítí, rozvod sítě a k těm se postupně přidávalo rozjíždění napětí u baterií v sérii a nakonec nerovnoměrný odběr.
Zatím jsem se dopracoval k tomuto stavu.
celek.JPG

Snažil jsem se přiblížit pokynům výrobce ohledně zapínání měniče a odpojování spotřebiče. Stručný popis: je nastavena priorita sepnutí měniče při dostatečném napětí baterie. V případě splnění této podmínky je vypnuta síť, připojen měnič a zapnut měnič. Při poklesu napětí baterie je měnič vypnut a odpojen , zapnuta síť.
Postupně byly vytvořeny tři varianty, protože se objevily další požadavky a to na optimalizaci odběru vzhledem ke spotřebičům.
siť-měnič.JPG

Na první měnič byla připojen lednice 200l a mraznička100l v kuchyni. Záhy se projevily podstatné přebytky ve vyrobené energii. Co s tím ? Nezbývá než přidat další měnič a na něj se připojí mraznička 200l ve sklepě pro potřeby malé pekárny, kotel topení,PC, osvětlení. Jak to zapínat ?
spin měnič.JPG

O zapínání a vypínání měničů se stará jednoduchý komparátor, na kterém se dá nastavit napětí při kterém měnič vypne a zapne a tím si nastavím prioritu spotřebičů v provozu.
Tímto způsobem je možné si vytvořit větší množství odběrů spotřebičů na 220V.
Je možné připojit i odběr 24V z baterií , pokud je k dispozici např. spirála 24V v bojleru (Dražice). Komparátor pak spíná např. IRF.
Vyrovnání napětí na bateriích(platí pro olovo)
Jedná se tzv. okénkový diskriminátor , který je nastaven tak , aby při rozdílu napětí mezi bateriemi v sérii , větším než 0,2V zatížil baterii s vyšším napětím cca 50 mA, což podle zkušeností stačí. Komu je to málo, může přidat.
4, baterie , na rozdíl od ostrovníků slouží baterie pouze jako vyrovnávač spotřeby měničů a uložení nezbytného výkonu pro dobití. Olovo vystačí na 4 roky a je odepsané. Letos budu experimentovat s gelovkama 4x50Ah.
balanc.JPG

Několik poznámek:
Každou noc (nebo jak si nastavím) jsou baterie dobity nabíječkou na plnou kapacitu. Zároveň je odpojeno spínání měničů, taktéž zapnutí. To vše provádí EP solar.
Napájení automatik je ze zdroje ze sítě. Kdo chce provozovat měnič i při výpadku, napájí automatiku z baterie.
Lze jednoduše provést výběr, když jsou na jeden měnič zapojeny dva velké odběry a provádět jejich blokování aby byl v provozu pouze jeden, druhý zapne až první se vypne. Je výhodné zvláště u ledniček.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Robbiexb1
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned lis 01, 2015 1:38 pm
Bydliště: Velká Polom

Re: Polostrov - zkušenosti

Příspěvekod tomasko » úte dub 10, 2018 9:13 pm

Zdravim

Pripravujem si vlastny maly system na pokrytie "rezie domu". Stale este nie som rozhodnuty, akym sposobom vyriesit prepinanie medzi sietou a menicom. Je mozne tvoje riesenie tohto uzla nejako blizsie popisat, pripadne doplnit schemu zapojenia?

Zatial vdaka
tomasko
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob říj 22, 2016 7:13 pm


Re: Polostrov - zkušenosti

Příspěvekod rva » stř dub 11, 2018 12:22 am

Je vidět, že FV je hlavně koníček a každý si může vybrat oblast, ve které najde své řešení. Jak vyřešit hrozbu přetížení měniče při souběhu více spotřebičů řešil každý. Tady předpokládám, že každá lednice/mrazák je napájena svými vodiči, které vedou od elektrárny, kde jsou vzájemně blokovány, aby napětí bylo jen na některých.
_______________________________________________________________________
14kWp, 48V LiFePo4 350Ah,
EPSolar 60A/150V ET6415N + Axpert pwm 4kW PIP4048HS + Axpert mppt 4kW PIP4048MS
rva
 
Příspěvky: 1411
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Re: Polostrov - zkušenosti

Příspěvekod Robbiexb1 » stř dub 11, 2018 8:05 pm

Tak jsem se dostal k odpovědím, agrotechnické lhůty volají.
Ovl foto.jpg

Tomasko
Na obrázku jsou tři schémata. Vlevo je hlídač napětí baterie (1/2), který ovládá měnič a přepínání síť - měnič. Celý hlídač má nastavitelné napětí vypnutí a zapnutí měniče, nastavit se dá po cca 0.2V , na výstupu dvě relé v dps.
Schéma vpravo je zapojení kontaktů relé v dps.Relé RP je vidět na obrázku na začátku příspěvku. Toto relé zapíná měnič a zároveň přepíná relé RPM a RPS, Obr přepínání sítě nahoře v příspěvku.
Popis funkce.
Trimrem na hlídači si nastavím napětí MIN tak, aby přidaném napětí led dioda zhasla. Např. reg. zdrojem nastavím 28V , dioda svítí, snižuji napětí na 25V, dioda zhasne. Totéž nastavení pro MAX , ale dioda se musí rozsvítit. Např. nastavím na zdroji 26V a zvyšuji napětí až kdy chci (třeba 28V), aby měnič zapnul, led se musí rozsvítit.
Máme nastavené napětí a předpokládejme , že se napětí pomalu zvyšuje. Při 25V se dioda MIN rozsvítí a sepne kontakt MIN, měnič je vypnutý. Napětí stoupá a při 28V se rozsvítí dioda MAX a relé RP sepne. Protože při zapnutí měniče dojde k poklesu napětí baterie, relé RP by hned měnič vypnulo, je relé zapnuto svým spínacím kontaktem.
Měnič má buď dálkové ovládání originál, nebo se musí vyrobit. Demontáž krytu, připájení dvou vodičů na zapínací tlačítko a je hotovo.Takže zapnutí měniče provede relé RP jedním zapínacím kontaktem.
Dalším kontaktem vypne síť a připojí spotřebič na měnič.
Přepínací relé jsou mezi sebou blokovány a ještě o něco zpožděny pomocí žárovky(místo odporu) a kondenzátorů.Než jsem na to přišel ,stálo mě to odpálený měnič,hodně iniciativní relé.
Jak je vidět nahoře v příspěvku, relé pro síť spíná pouze fázi, měnič se připíná oběma vývody.
Uzemnění se nesmí spojit s nulákem !
Je pravděpodobně možné použít proudový chránič.
Tímto způsobem je možné používat několik hlídačů nastavených na různé napětí zapnutí a vypnutí pro několik měničů.

Mobilik

Když jsem začínal s fotovoltaikou, nic jsem o Axpertu nevěděl. Je vidět , že doba pokročila a někomu to bude vyhovovat.
Já jsem se dal jinou cestou. Potřebuji , aby celý systém byl pokud možno jednoduchý a opravil ho i skoro laik.(myslí tím osobu, která nemá elektrotechnické, programátorské atd. vzdělání) Raději udělám více jednoduchých a levných krabiček u kterých vím jak fungují, než relativně drahou krabici u které si nic neopravím. Proto mám počítač,tiskárnu,skener vše samostatně, jedno nefunguje, ostatní ano. Je to vše otázka peněz a nadšení. Mám vyrobeno několik náhradních dílů a odzkoušeno , že to potomci opraví.

Rva

Jak jste správně předpokládal, jsou natažené rozvody samostatně. Protože mám podsklepený domek, tak to není až takový problém. Ono to blokování jde řešit ,když jsou dvě lednice na jeden měnič celkem jednoduše. U lednic je výhoda , že můžou být nějakou dobu bez napětí a nic se neděje.
Měnič, který jsem měl, neutáhl najednou lednici a mrazničku. Šel jsem za manželkou a nic. Takže "babo raď " na to neplatilo.
Skončilo to tím, že jsem navinul cca 10 závitů lakovaného drátu na jazýčkové relé, které spínalo RP pro ledničku.Při zapnutí sítě relé odpojilo mrazničku. Po koupi nového měniče to bylo zbytečné, tak se provedla demontáž.

Pokud jsem něco napsal blbě , tak mě opravte.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Robbiexb1
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned lis 01, 2015 1:38 pm
Bydliště: Velká Polom

Re: Polostrov - zkušenosti

Příspěvekod kodl69 » stř dub 11, 2018 9:42 pm

Ten optočlen je tam úplně zbytečně. stačí přehodit vývody 2 a 3 na oz a přes tu ZD připojit bázi tranzistoru, nebo dát OZ (komparátor) rail to rail output. Spíš bych doplnil hysterezi (odpor mezi výstupem a + OZ řádu megaohmu), aby to při kolísání napětí (rušení od měniče apod.) nespínalo semo tamo..
Zpoždění na přepínacích relé hodnotím kladně, ale správně by to měly být stykače s mechanickým blokováním, protože spečenej kontakt relé způsobí katastrofu.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
 
Příspěvky: 3854
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: Polostrov - zkušenosti

Příspěvekod tomasko » stř dub 11, 2018 10:17 pm

Dakujem za schemy, prezriem si to.
Co sa tyka Axperta, teraz ho kupovat nebudem. mam totiz na inu aplikaciu nieco taketo: viewtopic.php?f=27&t=3316
a cez leto sa to flaka, tak by som to rad vyuzil. inac rozbehne to aj chladnicku, ani si to nevsimne, ze je pripojena. Axpert mozno bude casom, az sa toto ukaze ako zivotaschopne riesenie
tomasko
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob říj 22, 2016 7:13 pm

Re: Polostrov - zkušenosti

Příspěvekod Robbiexb1 » čtv dub 12, 2018 11:35 am

kodl69
Díky za připomínky, příště vezmu v úvahu.
Nemám slaboproudé vzdělání, takže většinou schéma odněkud, stavba pokus omyl. Při zapojení klasika vývodů 2 a 3, nespínal OZ podle mých představ, opačná funkce. Optočlen jsem tam dal, protože jsem nevěděl co přesně bude za další logiku spínání, pokus -omyl. Je pravda, že v současnosti je tam zbytečný. Co je "rail to rail output" nevím, ale přesto to dělá co chci. Snížení zesílení je možné, ale zatím žádné kmitání se neprojevilo, nevím jestli je to náhoda, nebo to řeší kondenzátor 3300 uF/35V. Měl jsem tam stykače na 24V, ale ta spotřeba cca 300 mA, relé má 70 mA.
Jinak dík za rady.
Uživatelský avatar
Robbiexb1
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned lis 01, 2015 1:38 pm
Bydliště: Velká Polom


Zpět na Elektroporadna

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'