Stránka 1 z 9

Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: stř bře 29, 2017 8:29 am
od bylg
Brouzdanim jsem nasel nejakou novinku, co si o tomto menici myslite? Myslite, ze by urcite dodrzoval bezpretokovy do site. https://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-1/ ... 5-90V.html

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: stř bře 29, 2017 10:28 am
od kyocera
Myslím si tohle, že absolutně nulovému přetoku do sítě proudové čidlo limiteru nezabrání.
Ostatně v návodu je ta formulace uvedená takto :
Limiter slouží k omezení množství energie, kterou měnič GridFree může generovat tak, aby množství
přebytečné energie vygenerované solárními panely bylo zanedbatelné, popř. žádné, protože v některé
zemích uživatel za přebytečnou energii dodanou do rozvodné sítě platí.
Konec citace z návodu.
Dále limiter sníží výkon měniče ale dále se už nevyužijí žádným způsobem přebytky el.energie z FV panelů.
A podle požadavků DS by takové zařízení mělo být od sítě galvanicky oddělené.
Tedy plus ještě oddělovací transformátor na straně AC.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: stř bře 29, 2017 11:46 am
od miros
Tento chlapik pouziva tento menic iba v noci zo svojej power wall. Ma tam celu seriu videi o vystavbe.
Mna osobne inspiroval, a aj vdaka nemu mam zaujem o FV. Avsak jeho cestou tu asi nikto nepojde.

https://www.youtube.com/watch?v=4OcHIRkL5zc

Idea je taka, ze vdaka limiteru nemina v noci/po zapade slnka zbytocne drahu energiu z bateriek do distribucnej siete. Do DS mu tecu radovo 10tky Wh, nie cely mozny vykon grid tie menica.

Ma dva solarne zdroje. Jeden denny, to su iba panely bez baterii a denny grid tie menic. Tam ma velke prietoky, ale tie neriesi, lebo idu priamo z panelov. Druhy nocny zdroj, to je powerwall z baterii 18650 nabijana cez den a v noci vybijana cez spominany grid tie menic.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: stř bře 29, 2017 11:58 am
od rva
bylg píše:Brouzdanim jsem nasel nejakou novinku, co si o tomto menici myslite? Myslite, ze by urcite dodrzoval bezpretokovy do site. https://www.i4wifi.cz/Solarni-panely-1/ ... 5-90V.html
Je vidět, že postupně jsou vyvíjeny i speciální aparáty, aby vyhověly neobvyklým požadavkům místního trhu s elektřinou. Předpokládám, že se objeví i nesouměrné 3-fázové měniče. Proč má ČEZko takovéto neobvyklé požadavky je tajemstvím.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: stř bře 29, 2017 1:13 pm
od tomas
Tu funkci limiteru umí i síťové měniče Fronius, Kostal a hybridní všechny, nic nového v tom nevidím.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: stř bře 29, 2017 1:17 pm
od tomas
rva píše:
bylg píše:Předpokládám, že se objeví i nesouměrné 3-fázové měniče. Proč má ČEZko takovéto neobvyklé požadavky je tajemstvím.

Nesouměrné 3 fázové měniče na trhu existují.
Tajemství to není, je to energetický podvod pro distributory, navíc si tak mohou i vykazovat vyšší účinnost distribuce (v některých místech už i nad 100%, už překonali supravodiče) a vysávat dotace aniž by něco pro skutečné zvýšení účinnosti distribuce udělali.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: pon kvě 15, 2017 10:38 am
od skiam
bylg píše:Myslite, ze by urcite dodrzoval bezpretokovy do site.

Opytal som sa priamo i4Wifi:
měniče máme vyzkoušené.
Měnič nikdy nevyrábí 100% spotřebovávaného výkonu a nechává ze sítě téct cca 10-20W právě z důvodu vypnutí spotřebičů, aby k přetokům nedocházelo. V extrémních případech může dojít maximální k mikro-přetoku řádově ve zlomku sekundy, který se projevuje stejně jako chování mikro-zdroje (spotřebiče, které při vypnutí pouští malé množství energie zpět, jako el. motory, svářečka apod.)
Tyto měniče plně splňuji české normy, pak pouze předpokládám, že slovenské normy budou stejné nebo srovnatelné.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: pon kvě 15, 2017 12:06 pm
od solárník
Zajímavá věc, být to na trhu před pár lety, tak bych to vyzkoušel (za tu cenu).
Rozsah 50-90V je poměrně nešťastně zvolen. Pro některé bude moc vysoký (s paralelními panely, a to i s 72 článkovými), pro většinu zase moc nízký (s obvyklými sériovými stringy).

Určitým utěšením je, že se prodává údajně i typ GF-SUN-1000G2, který má pouze 1000W a rozsah 25-60V. Pro tak malý výkon (1000W) bych totiž možná raději volil paralelní zapojení. Má lehce vyšší ztráty, ale je bezpečnější (i na dotek i pro případné hasiče, kteří mohou na takovou střechu bez problémů tankovat vodu i při oslunění panelů) a odolnější vůči zastínění.

Z návodu není jasné, jestli podporuje přepanelování (například jako Tristar, tedy např. 1500Wp zapojených do 1000W měniče, zabudovaný omezovač by to mohl zvládnout). To je poměrně důležitá informace.

Jinak je to za tu cenu celkem pěkné, dá se říct, že i 1000W pokryje převážnou většinu spotřeby (kromě několika chvilkových žroutů a obvyklého 2kW bojleru) a může podstatně zmenšit celkovou spotřebu. Nevýhodou pro někoho může být nutnost táhnout senzor až ke vstupu fáze do domu. Například u mne je to od výstupu ze solárního pole až na druhé straně domu v kabelové vzdálenosti cca 15 metrů a za třemi zdmi. Tedy nevím, jak bych to realizoval a ani netuším, jak dlouhý může být přívod k senzoru. Tedy téměř nepřekonatelný problém...

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: pon kvě 15, 2017 1:27 pm
od ota
Já jsem si ten 1kW invertor koupil, stále se mi nedaří ho rozchodit.
Jako invertor funguje spolehlivě, když ho přepnu do "limited" modu, tak na displeji zaznamená spotřebu ale nepřifázuje se.
Přepanelovat jej rozhodně lze, protože se dá připojit i na akumulátor.
Připojil jsem ho na pole 2S3P z 230Wp panelů. zrovna se chystám psát mail na technickou podporu na i4

Náhradní proudový transformátor se dá koupit za stovku na ebay, konektor stojí další dvacku, takže se dá udělat i remote instalace. V podstatě může být libovolně dlouhý, jen bych ho připojit správně dimenzovaným vodičem. 15m vzdálenost v pohodě s kabelem 2x2,5mm.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: pon kvě 15, 2017 1:47 pm
od rva
Při korektní funkci by se dal využít ne jako GridFree, ale jako MěničFree - zapojit ho na výstup z měniče a tím získat až o 1 kW vyšší celkový výkon (samozřejmě když bude slunečno). Někteří jsme to zkoušeli i s klasickým gridfree, ale ten nemá funkci "limited".

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: pon kvě 15, 2017 1:56 pm
od solárník
Zajímavé, pro můj případ v manuálu popisují připojení jakéhosi "externího limiteru", který může být spojen s hlavní jednotkou až 30 metrovým kabelem, je-li hlavní jistič daleko. Tento modul jsem ale v nabídce i4wifi nenašel, ale možná jen špatně hledám.

ota píše:Já jsem si ten 1kW invertor koupil, stále se mi nedaří ho rozchodit.

Ahoj Oto,
- zkoušel jsi nacvaknout měřící trafo na přívod do domu také obráceně (měla by tam být nějaká šipka, odhaduju, že to není jedno, kterým směrem je tok proudu do domu). Při takové závadě by to odhadem dělalo, co popisuješ. Je i možné, že to nějaký zblblý číňan obrátil v konektoru, pokud ti šipka směru proudu na senzoru souhlasí. Rozhodně bych to zkusil obrátit, nelze nic pokazit.
- máš skutečně měřící trafo (senzor) až na přívodu do domu? Jinde - dál, až za spotřebiči - to nebude fungovat.
- musí se to nacvaknout pouze na tu správnou fázi, ne na oba vodiče i s nulou, nebo jen na nulu, nebo na jinou ze 3 fází, jen pro případ, že to někdo neví, ale to by neukazovalo ani spotřebu

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: pon kvě 15, 2017 2:22 pm
od ota
Aha, šípky jsem si nevšiml. Nacvakl jsem ho jak se vešel do rozvaděče mezi přívod ze sloupu a hlavní jistič.
Spotřeba na fázi se na na displeji zobrazila, tak jsem si říkal že to bude OK.
Podle mě u MTP nezávisí na směru ale možná je to nějak fázově posunuté.
Pokud to bude fungovat tak jak popisují tak to bude průlomová technologie.

Testoval jsem 1kW měnič s 48V baterií a krásně se přifázoval, dával okolo 900W. Samozřejmě připojovat přes rezistor 20Ohm, jinak způsobí nabíjecí proudy elektrolytů nechutnou jiskru - mě teda dost vyděsila.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: pon kvě 15, 2017 3:21 pm
od Botas
No kdyby to fungovalo bylo by to super.
Taky do budoucna po něčem takovém pokukuji jelikož máme dvougenerační dům.
U sebe už to bude víceméně ostrov kterej ukrmím měniči i panelama.ba naopak přes léto jsou přebytky tak něco poslat k rodičům by bylo fajn. S tím že si to ohlídám a zapnu dle stavu aku a mám to pod kontrolou.
Máti opravdu její návyky nepřinutím změnit takže tohle by bylo dobré řešení a za rozumný peníz oproti nutnosti dimenzovat měniče na souběhy dvou bytů.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: pon kvě 15, 2017 4:14 pm
od solárník
ota píše:Aha, šípky jsem si nevšiml. Nacvakl jsem ho jak se vešel do rozvaděče mezi přívod ze sloupu a hlavní jistič.
Spotřeba na fázi se na na displeji zobrazila, tak jsem si říkal že to bude OK.
Podle mě u MTP nezávisí na směru ale možná je to nějak fázově posunuté.
Pokud to bude fungovat tak jak popisují tak to bude průlomová technologie.

Testoval jsem 1kW měnič s 48V baterií a krásně se přifázoval, dával okolo 900W. Samozřejmě připojovat přes rezistor 20Ohm, jinak způsobí nabíjecí proudy elektrolytů nechutnou jiskru - mě teda dost vyděsila.


Tak dej vědět, až se ti to povede nacvaknout obráceně, jestli to bude fungovat. Spotřebu to bude asi ukazovat v absolutní hodnotě, tedy ji to asi bude ukazovat kladnou tak jako tak. Ovšem už to nepřifázuje, protože si to myslí, že jiný střídač už to přehnal a žene energii ven z domu.
Ano, proud s napětím mohou být fázově posunuty (v podstatě jsou v praxi posunuty téměř vždy), jejich posun se definuje jako účiník (= cos Fi = kosinus vzájemného fázového posuvu mezi proudem a napětím elektrického obvodu. ).
Viz graf (účiník jsou ta čísla od 0 do 1).
Obrázek
Všimni si, že nahoře je odběr a dole dodávka. Pokud otočíš senzor, převrátíš celý graf o 180°. Z obrázku je i zřejmé, že pokud někdo vyrábí i spotřebovává, tak by měl mít správně na domě namontován 4 kvadrantní elektroměr (viz 4 kvadranty na grafu), který dokáže měřit dobře v jakémkoli bodě zobrazeného kruhu 0-360°.

Jinými slovy - když vynásobíš účiníkem změřené napětí a proud, dá ti to skutečnou spotřebu, nebo výrobu, na daném vedení (drátech).

Předpokládám, že tu šlupku ti to dalo na DC straně, tam jsou opravdu obrovské kondenzátory. Mám v 2kW měniči taky slušné. Při pokusu připojit to na solár za běhu to normálně svařuje dráty (raději nezkoušet).

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: pon kvě 15, 2017 11:58 pm
od JonasPP
No ak je to taka pecka ako sa zda,že to môžem napojiť aj priamo za menič,tak to bude bomba.Nebude musieť už nik kupovať 4KW menič,ale slabši + toto.Ja mam trebarz 2,4KW axperta a ak chcem napojiť celkovo dom,tak potrebujem sem tam aj 3,5KW .

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: úte kvě 16, 2017 12:33 am
od solárník
No asi tak. Pokud to funguje, jak je popsáno, tak je to konečně cenově dostupný přístroj pro malé instalace, který může zabránit přetokům energie ven z objektu.
To je sice z pohledu korektnosti vůči distributorovi správné, ovšem finančně to snižuje návratnost. Ta je nejvýhodnější, pokud jsou přebytky využity a ne ponechány na střeše. Tedy by bylo výhodnější, kdyby to mělo ještě výstup na nějakou zátěž, do které by to přebytky přesměrovalo (bojler, atd). Ale i tak se mi to líbí, pokud to Ota rozchodí tak, jak to má údajně fungovat. Jsem tedy zvědavý na výsledek. Cenově je to srovnatelné s obyčejnými gridfree podobného výkonu, tedy tam nelze nic vytknout.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: stř kvě 17, 2017 6:18 am
od ota
Na tom senzoru je doopravdy šipka. Tak senzor otočím a podám zpravu. Jen nestíhám byt doma za slunečního svitu tak snad o víkendu.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: čtv kvě 18, 2017 8:06 am
od solárník
Tady http://www.ebay.com/itm/External-Limite ... 64pDhg0_Gw je ten externí limiter. Cena cca 2140,- (+ případné celní poplatky a DPH). Je stejný ke všem 3 typům tohoto přístroje (2kW, 1kW 50-90V, 1kW 25-60V). Přívodní kabel k hlavní jednotce může mít až 30 metrů.

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: čtv kvě 18, 2017 9:09 am
od ota
Už to běhá, opravdu stačilo otočit ten sensor, díky Solárníku za postrčení správným směrem.
Na panelech 60V, ze sítě bere 7W spotřeba domu krytá měničem 42W. Solární pole je 1,4kWp

Nevýhoda je displej velikosti poštovní známky. Pokud má někdo slabší oči, doporučuji dobré brýle nebo lupu.

IMG_1613[1].JPG

Náhradní sensor, nebo pokud je potřeba externí se dá pořídit za 80Kč zde:
http://www.ebay.com/itm/100A-SCT-013-00 ... SwCGVX3BYF

Re: Gridfree menič novinka

PříspěvekNapsal: pát kvě 19, 2017 6:12 am
od tomasko
Zdravim
mal by som zopar otazok.
1. je mozne nejako nastavit spotrebu zo siete (tych 7W) ?
2. je spotreba zo siete vzdy rovnaka, alebo sa nejako meni pocas dna, pripadne je ina kazdy den, teda nahodna?
3. aky typ panelov mas k tomu pripojeny? ja uvazujem o amorfoch.
4. ako daleko mas od tej krabicky umiestneny ten snimac so sipkou?
5. nestacilo by ten kablik k tomu snimacu len predlzit (miesto kupovania dialkoveho cidla)?