Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: sob dub 17, 2021 1:19 pm


Infinisolar 3f 10kW - nejde SNMP

Měniče InfiniSolar

Infinisolar 3f 10kW - nejde SNMP

Příspěvekod zdenek_kudrnac » ned čer 16, 2019 10:26 am

Ahoj, po uvedení do provozu mám SNMP kartu v měniči, má přiřazenou IP adresu DHCP serverem, na ping reaguje ale SNMP web management ji nechce najít. Nějaký tip co s tím?
zdenek_kudrnac
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 16, 2019 10:04 am

Re: Infinisolar 3f 10kW - nejde SNMP

Příspěvekod youda » ned čer 16, 2019 11:28 am

Ahoj Zdenek_kudrnac,
vítej v klubu solárních postiženců :lol:

Tento problém má dvě roviny:

1) Program Solar Power Pro, který podporuje komunikaci s měničem přes SNMP, je jedna z nejhorších aplikací, jaké jsem kdy viděl. Client-Server architektura, obojí napsáno v Javě. Funguje to jen "ve středu a ve čtyři". Když už se to úspěšně připojí, tak ty údaje co to vypisuje jsou pravdivé asi tak na 50%. Celý ten software je jedním slovem katastrofa.

Když to přes SNMP nechce nic najít, tak občas pomáhá otevřít "SNMP Manager", který běží na pozadí v System Tray a promazat jeho konfiguraci. Když to člověk promázne, tak se občas stane, že po pár vteřinách SNMP Manager sám najde všechny karty v lokálním IP subnetu. Pozor, fakt to hledá jen v aktuálním subnetu:
snmp manager.png

Pak už stačí jen otevřít tu klientskou část a všechny měniče v síti tam naskáčou:
SolarPowerPro via SNMP.png

2) Karta SNMP WebPro Card obsahuje bug, kvůli kterému po pár dnech přestane komunikovat s měničem. Karta jako taková běží, bude odpovídat na ping i http requesty, ale ukazovat bude blbosti. Mám tyhle kousky dva, a oba se chovají úplně stejně. Jediné co pomůže, je tvrdý reset karty, Na ten je bohužel potřeba vypnout celý měnič, jelikož karta na sobě nemá vypínač (ale dodělat by v pohodě šel). Pokud tedy nezabral postup z bodu číslo 1, tak doporučuji provést ON/OFF a celý postup opakovat.

Doporučení:
Tento typ karty umí generovat i webové GUI, které je o dost lepší a spolehlivější, než program Solar Power Pro. V GUI lze nastavit vše, co člověk potřebuje. GUI zobrazuje online hodnoty i statistiky za několik let dozadu. Online hodnoty se ukazují správně jen tehdy, pokud karta není v zaseklém stavu. Statistiky ukazují blbosti neustále. Takže pokud funguje ping, tak doporučuji otevřít IP adresu karty normálně v prohlížeči a používat tento způsob přístupu. Pokud WebGUI nenaběhne, někde je chyba. V takovém případě provést ON/OFF, následně pak vyzkoušet také pevnou IP místo DHCP.
SNMP Web Pro Card - WebGUI.png

Já osobně už používám jen toto WebGUI. Aplikace Solar Power(RS232) a Solar Power Pro(SNMP) mám sice nainstalované, ale nepoužívám je.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
 
Příspěvky: 3035
Registrován: úte dub 26, 2016 11:12 pm

Re: Infinisolar 3f 10kW - nejde SNMP

Příspěvekod zdenek_kudrnac » pon čer 17, 2019 12:21 pm

No jenže tato karta nemá web GUI ale prý pouze SNMP - tak to bude lepší asi vyměnit a nebo si napsat sólo monitoring přes RS232 nebo RS485. Mj. nemá někdo popis protokolu na RS485?
zdenek_kudrnac
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned čer 16, 2019 10:04 am

Re: Infinisolar 3f 10kW - nejde SNMP

Příspěvekod youda » pon čer 17, 2019 1:40 pm

Ok, pak je to ta horší, starší, levnější verze SNMP karty, se kterou není žádná zábava.

Doporučuju dokoupit verzi "SNMP WEB CARD Pro" viz popis zde: https://gbc-solino.cz/produkty/stridace ... ar-aktual/

Ta umí to samé, ale navíc má i to vestavěné WebGUI. Protokol RS485 InfiniSolar používá primárně na komunikaci s elektroměrem a nebo s BMS baterek. Pro monitoring a správu měniče slouží RS232 a USB (které obsahuje vestavěný USB to RS232 konvertor a v PC tak emuluje opět COM port).

Popis RS232 protokolu InfiniSolar tu někde na fóru lítá, já ho mám v druhém PC.
Popis RS485 protokolu nikoliv.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
 
Příspěvky: 3035
Registrován: úte dub 26, 2016 11:12 pm


Zpět na InfiniSolar

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'