Stránka 1 z 3

Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 6:10 pm
od Ferko
Napadlo mě do téma zpracování vody, založit něco co mi tu moc chybí. Téma VODÍK a jeho využití/ ukládání. Prostě téma pro vodíkové kutily.

Našel jsem na chatě za skříní pár "zapomenutých" panelu po HW updatu mojí mikroelektrárničky a tyto panely mi nevycházely do zapojení. Jeden 40W druhý 20W. Zhruba rok umístěné na střeše. Po nějakém čase jsem si na ně vzpoměl, oprášil, odvezl domu a dostal spásný napad. Proč je nevyužít k něčemu užitečnému. Hodit je doma na balkon J+JZ kolmo a udělat s nimi pokus zaměřený na reálnou efektivitu uložení/cenu za kWh a případné zužitkování. Předem píšu, jde mi spíše o "zábavu/EXPERIMENT" a taky zjistit něco reálných čísel o efektivitě a to by mohlo zaujmout i někoho jiného, stejně praštěného. Navíc zde můžem pro případné další zájemce, sdělovat omyly, tipy a pod..Případně vy můžete svými tipy naopak pouči i mě.

Můj návrh je vyrobit pokud možno co nejvíce, korozivzdorný elektrolyzér, s co jmenší cenou a údržbou. Napadlo mě využít uhlíkové elektrody ze starých tužkovek a nějakou plastovou nádržku, dvě seřízlé lahvičky nad elektrody pro oddělení O2 od H2. Jako elektrolyt, použít roztok vody a louhu (NaOH)-krtek na odpady. Sůl (NaCl) jsem pro čistotu vodíku rovnou zavrhl-chlór. V praxi jsem si to již zlehka ověřil na malém panýlku 5W a docela mě to překvapilo, takový malý zmetek dokázal vyrobit cca za 20min. odhadem tak 1 deci vodíku. Bylo i krásně poznat rozdíl mezi čistou vodou a roztokem vody a louhu.
Jako úložiště chci použít třeba nějakou tlakovou lahev od CO2, tu natřít pěkně podle předpisů červeně :lol: a nechat jí venku na balkoně. Zneužít kompresůrek 12V/10 bar, napojený na starou baterku-dobíjenou jen z oněch panelů. Přepínat výkon mezi eltrolyzérem/nabíjením malé baterky. Samotného mě zajímá poměr elektřiny spotřebované na kompresor/prohnaná přes elektrolyzér. Nebo další co bych chtěl vyzkoušet, energii reálně potřebnou pro kompresor "přicuclé" ze sítě. Jistě to bude zajímat i vás co?
Otázka co pak s tím vodíkem? No nějak si s ním poradím. Může te hodit tipy-kromě plamene. Já přemýšlím, jen tak ze srandy, nad malou sadou palivových článků 1-2ks?? No uvidím podle množství H2.
Zatím jsem ve fázi úspěšného připevnění 40W panelu JZ cca 87°, dál mě ještě čeká připevnit ten 20W. Ten půjde na JJZ taky kolmo. Jinak mi to na balkoně nevychází. Dál pro oddělení dvou 12V panelů s různým výkonem použiju jednu elektrikářskou acidurku IP 67 (krabičku). Z vývodu vyvedu 2 větvě k panelům a jednu svedu do bytu. Do krabičky umístím dvě Schotkyho diody (šuplíkové zásoby) 40V/3A.+Něco husích krků, dvojlinku 2x4mm, očka...apod. Později dodám foto.
Případně, jestli se budu hodně nudit, přidám něco pro sledování. Napadá mě použít Arduino+V,A metry a SD kartu. To bych měl zvládnout rozchodit. Zzde moje chabé znalosti, "lepení" programů na sebe, snad ještě stačí? :D
Ale asi budu potřebovat poradit v zapojení "vzduchařiny", přeci jen jsem elektrikář a né intalatér. Ohledně jednotlivých závitů, uzavírací ventil, manometr, akvaristické spojky, hadičky... Prostě co a jak na sebe napasovat?

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 6:17 pm
od luge
Coze vodik do CO flase,to je mozne?

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 6:23 pm
od Ferko
Samozdřejmě prázdné a 12v kompresůrkem naplnit, ale jen s malým tlakem a malým objemem 8-10 bar. Tlaková lahev jako tlaková láhev. Našel jsem třeba 6l.

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 6:29 pm
od rottenkiwi
Videl som, ako si vodík vyrábal jeden človek na UT, plnil ho do fliaš asi na 200 atmosfér,
potom mal rozvody po dome, takže jeho žena na tom varila a piekla na sporáku a v rúre,
ešte mu na to išiel asi 400 l bojler a ešte na tom vodíku jazdil na motorke.

Lenže už tie videá z UT zmizli.

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 6:35 pm
od Ferko
Do 200atm se zatím nechystám. Na to sehnat/vyrobit kompresor není sranda. A silně pochybuji, že víc jak 6l za den naplním. Chci přeci jen začít na něčem malé a bezpečném. I tak ji dám do nějakého větranéno, dřevěného mini přístřešku na balkon. Protože lahev chci raději novou, nepoužitou a CO se dá snadno sehnat+ i vzduchařina na linonády.

Našel jsem pro někoho dvážnějšího homemade kompresor na cca 200bar z pumpičky na vzduchovku:

https://www.youtube.com/watch?v=HbUWWedlea8

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 6:37 pm
od volente
A jsou ti známy vlastnosti nejmenší molekuly ve vesmíru. Neumím si dost dobře představit jak všechno utěsnit. Už v tom kompresoru ti ho půlka uteče, o ostatních netěsnostech nemluvě.

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 6:41 pm
od Ferko
Jistě jsou mi známy, proto to beru jako "experiment" a nechci stavět mostrum na x kW s xy litry lahví. Navíc ta elektřina je "zdarma". Stejně nemám jiné využití pro panely. Mimochodem to je taky věc co chci vyzkoušet-těsnost a ztráty přes noc.

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 7:00 pm
od volente
No nevím, když si uvědomím že ten kompresor pohání obyčejný komutátorový motorek vyznačující se jiskřením, tak bych asi nebyl ochoten ho použít na stlačování něčeho hořlavého. Obvzvlášť když víš že molekula vodíku se protáhne všude.
Ale jako experiment to beru, jen třeba přemýšlet nad možnými následky.
Tímto tě neodrazuji, jen upozorňuji. Ono ve zprávách by z toho udělali senzaci, že i tak malé FV panely dokážou vyvolat požár.

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 7:02 pm
od JonasPP
No tak Jamam doma dosť davno zohnaty HHO generator,ale posledne bol spusteny 7 rokov do zadu. Ale tak asi pred rokom som chcel plniť baloniky vodikom,tak som stvoril v robote 2 oddelene komory,de su z nereze pobodovane rebra. Žiaľ stalo sa doma zopar veci a zišlo z toho. Teraz to leži ľadom. Mam aj zariadenie na generovanie pulzov pre zvišenie efektivity.
Ostatok som ani neuvažoval,lebo Mi stačil skušobny test napusteneho sačku a plamienka. Skoro som prišiel o uši a sačok nebolo možne identifikovať.

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 7:12 pm
od Ferko
Na jiskření mě napadl 3f BLDC motor z modelů, drobné úpravě se nebráním. Ale teď se vůbec musím dostat do bodu funkční panely+elektrolyzér. Skladování to přijde až po úspěšném testování a plné funkčnosti. Třeba netuším kolik L reálně vůbec vyrobím na takovém malém výkonu za hodinu,den. Do té doby kompresor neřeším. Použít mohu jen střeva kompresoru.

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 7:19 pm
od jahodovák
Pokud budeš jímat jen vodík a kyslík ne,tak by neměl být až zas tak velký problém,jen je třeba dát pozor aby nedocházelo k úniku,teprve po smíchání s kyslíkem to bouchá.Sice to nevím jistě ale pokud použiješ trochu bytelnější elektrolizér,tak tech 5 barů by se mělo dosáhnout i bez kompresoru.Jednu z potíží co tě čekají,vidím v tom,jak naplnit tu láhev jen vodíkem,tím myslím jak dostaneš ven plyn co tam je ted.Jako možnost vidím naplnit vodou a tu vyhnat ven vodíkem,to ale asi nepůjde originál ventilem... ;)

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 7:22 pm
od Ferko
Jistě jen vodík ve 100% koncentaci +větraný prostor. HHO neee, to je moc třaskavá směs! Molekula kyslíku, zabere zbytečně místo v láhvi.

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 7:38 pm
od redcrown
Na vyvakuovaní lahví používám kompresor z ledničky. Udělám jím -0,95bar. Používám to pro lahve na argon. Na elektrolyzér je asi nejvhodnější použít titan, ten se běžně používá v bazénové technice.

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 7:38 pm
od jahodovák
http://www.proelektrotechniky.cz/obnovi ... oje/60.php yde máš odkaz jak to funguje profíkům,ale v tvém případě snad ani větrání nebude třeba ta trocha vodíku uteče pryč sama,je lehčí.. :D

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: pát srp 30, 2019 9:55 pm
od rimi
vodíková koroze
Nevratné poškozeni oceli pohlcením atomárního vodíku, který reaguje s uhlíkem z oceli za vzniku metanu. Molekuly metanu nemohou v oceli difundovat, hromadí se na místech vzniku (strukturní poruchy) a vyvolávají místní pnutí, které vede ke vzniku trhlinek, k porušení homogenity materiálu a tím ke snížení mechanických vlastností oceli. Vodík difunduje do oceli při technologickém zpracování (moření, galvanické pokovování) nebo během provozu, kdy je materiál za vysokých teplot a tlaků vystaven atmosféře obsahující vodík.

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: sob srp 31, 2019 5:51 am
od brumlaj
Ferko píše:........ Hodit je doma na balkon J+JZ kolmo a udělat s nimi pokus zaměřený na reálnou efektivitu uložení/cenu za kWh a případné zužitkování. .....
A kdepakže se onen balkón nalézá? Abych případně včas prodal byt v okolí než se informace o Tvém pokusu rozkřikne.....

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: sob srp 31, 2019 9:37 am
od Ferko
Baterie.jpg
Polohu si nechám pro sebe-z důvodu podobných rejpalů. Ale nepředstavujte si nic velkého. Tohle je jen taková 1/3 systému, navíc venku a jen na otestováni a statistiku! Zbytek 2/3 poputuje i do baterek. Mimochodem ty jsem sehnal za super cenu-gratis Lionky. Bude to mít tvar něco jako malý přenosný kompresorek, elektrolyzér s nádrží a tlakoměrem a vše venku. A připojeno do krabičky přes vypínač. Objem max. 6L, ale dle rozměrů a skladnosti spíše kolem 2L a tlak budu hodně rád za 5bar. Chci jen vyzkoušet jak dlouho vydrží tlak,než klesne na nulu. A kolik to vyrobí za zatežené oblohy/slunečna. Dále i max. životnost dvou uhlíkových elektrod z baterek a co neuložím, prostě budu pouštět ven. Nic víc od toho nečekám než jen hrubá čísla. A když bude hodně dobře, zkusit to prohnat tak přes jeden palivový článek a spočítat učinnost. Dávám to sem jen jako zajímavost, pro toho kdo by chtěl pokračovat ve větším. Různé variace na bateriové systémy jsem tu viděl již mnohokrát, ale nic podobného s reálnými čísly na vodík. To je vše co mě zajímá.

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: sob srp 31, 2019 10:56 am
od kodl69
Mašlenka zajímavá, ale proti tomi jsou li-ion baterky nehořlavě bezpečný cihly. Shodou okolností jsem nedávno s děckama v jakýmsi "vědeckým parku" vyzkoušel pokus, kde chvilku zatočíš klikou, tím se udělá trocha vodíku s kyslíkem (odhaduju tak půl deci, možná míň) a pak se to el. jiskrou odpálí, a něco jako model rakety vyletí 10m vysoko s charakteristickým zvukem shoření vodíku - dříve narození si pamatují ze školy, dnes už je to zakázanej pokus...

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: sob srp 31, 2019 11:12 am
od brumlaj
Prosím Tě než začneš - přihlas se na VŠB ke středoškolákům kterým akademik Smokeman vypráví o jejich dýmu. Jedna z ukázek je jak hoří vodík. Tak litr plynu. V jednom případě je v balonku čistý H2, v druhém je směs dvou dílů H2 a jednoho dílu O2 řádně protřepáno a zamícháno. Ono je celkem jedno kde se Ti ta H2 kapsa na balkóně vytvoří. Aby jsi měl představu jaká šlupka to je .......

Re: Využití přebytků, k výrobě vodíku.

PříspěvekNapsal: sob srp 31, 2019 11:15 am
od youda
Všichni víme, že vodík bouchá. On to zmákne.
Ferko do toho!