Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb baterií

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

pokud se desulfator bude pripinat na baterii majici napeti nizsi nez je pro desulfator startovaci, tak to pomuze, jinak to neni reseni.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od mobilik »

Deslufator aj ked pripojis na napatie ktore ho nezopne, kondenzatory sa nabiju, aspon co som to doma prvy krat zapojil, tak mi to zaiskrilo ma gelovej baterke. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od brumlaj »

No vsak prave proto jak:
dracekvo píše:Nouzově by mělo stačit ho připínat přes výkonový odpor. To by mohlo přestat jiskřit, ne? Prostě si udělat dvoje žabky. Připojovat nejdříve malou a pak velkou.
Neni ani potreba nejak zvlast vykonnovy, tak 10W úplně stačí..... Po nabiti kondu pak bude velka zabka odpor obchazet a nasledne mozno zacit nabijet aby se desulfator rozjel a delal svou praci.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od dub042 »

Čaute, jenom rychlej dotaz, zhotovil jsem si podle návodu 2 tyto desulfátory, jaký má být správný odběr? Každý z nich mi odebírá cca 1,8 A při 13,60, pěkně píská , tranzistor pěkně topí.
Jeden mi nechtěl naskočit tak jsem oddělal T6 a propojil natvrdo. 15V nikdy nepřesáhnu, mám to stabilizovaném zdroji 13,6V
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kybos »

kybos píše:
matej píše:Zdravím, problémy při desulfataci jako 2x12V by určitě nebyly a tato desulfatace by byla rychlejší, než jedním 24V desulfátorem. 24/48V verze je pořád ve vývoji a tedy nemohu poskytnout finální funkční schéma.
Chtěl bych se zeptat jak to vypadá s ukončením vývoje 48V verze desulfátoru. Je-li již k dispozici, nabídněte cenu za sadu dílů případně za oživený exemplář.
Uběhl téměř rok a tak oživuji dotaz: Jaká je současná situace ve vývoji 48V (případně 24V) verze desulfátoru?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Bohužel vývoj stojí, momentálně jsou jiné priority.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Bydliště: SK-Vychod

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od emsi88 »

Mam desulfator upraveny a funcny na 24V, by som to tu zverejnil(ak nemas nic proti), ale to chce este doladit pomer spotreba/indukcnost/sirka impulzu. Len zatial mam problem seriozne merat velkost impulzu. Do osciloskou to leze kadejak. Este ma napadlo skusit diodovy peek detektor? Matej ako to meras?
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od matej »

Malý bezindukčný odpor v sérií s desulfátorom.
Na 24V nieje zásadný problém to upraviť, netreba ani meniť cievky len odpor čo udáva šírku impulzu musí byť polovičný aby pri dvojnásobnom napätí dával rovnako tých 30A a neprehrieval sa. Tam kde je tá prepojka pri 555ke z + pólu tam treba dat stabilizátor 7812 a ešte zmeny okolo vstupu REF TL431 tak aby sa meralo napätie pred stabilizátorom. Kludne to sem daj.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Bydliště: SK-Vychod

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od emsi88 »

Takto nejak to mam upravene. Ako vravis, sirku impulzu som stiahol aby sa neprehrieval, len som chcel zisiti prud impulzu a doladit rovnako ako pri 12V verzii, ale mam problem prud zmerat. S tym bocnikom v serii sa neda dobre merat, ak je velka hodnota odporu vecsia znizuje impulz, ak je mala, tak merane napetie je male a vecsia cast napetia leze do sondy indukciou.
Takto som nameral na bocniku 0.01R aj 0.0002R aj niekolko volt co mi davalo impulz az 600A, potom som zisitil ze, aj ked spojim svorky sondy a len prilozim ku kablu od desulfatora, par volt tiez nameriam. Dost to vyzaruje. Blizsie som sa s tym dalej nehral.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od xmasin »

Měl bych dotaz k chování nabíječky při připojeném desulfátoru. Mám měnič / UPS Carspa 2000W čistý sinus. http://hadex.cz/g556b-menic-12v230vups- ... ka-carspa/ a mám problém s chováním nabíječky. I když UPS udržuje baterii nabitou (měřeno běžným multimetrem) na 13,8V, tak po připojení desulfátoru začne baterii okamžitě znovu nabíjet a na multimetru jsem naměřil cca 15V. Přijde mi, jako kdyby desulfátor zblbnul měření napětí v UPS a ta začala nabíjet. Mezi UPS a baterií jsou cca 1,5m dlouhé kabely 70mm měď zatím bez feritů, to bude asi první věc, kterou bych měl zkusit, že?
Bory
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 15, 2014 1:22 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Bory »

Dobrý den, měl bych otázku ohledně desulfátoru. Desulfator jsem rozběhl fungoval, vše v pořádku. ale při desulfataci jedne zesulfatovanější gelove baterie mi nejspíš něco odešlo. Je dost možné že jsem přepálil napětí na zdroji. Nyní desulfátor při připojeni na baterii jen zajiskří a ledka se ani nerozsvítí i při napětí nad 13,3V. Jen podotýkám, že jsem laik přes tyto věci a nevim co všechno je potřeba vyměnit. Děkuji za veškeré info
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od goodbie »

Bory píše:Dobrý den, měl bych otázku ohledně desulfátoru. Desulfator jsem rozběhl fungoval, vše v pořádku. ale při desulfataci jedne zesulfatovanější gelove baterie mi nejspíš něco odešlo. Je dost možné že jsem přepálil napětí na zdroji. Nyní desulfátor při připojeni na baterii jen zajiskří a ledka se ani nerozsvítí i při napětí nad 13,3V. Jen podotýkám, že jsem laik přes tyto věci a nevim co všechno je potřeba vyměnit. Děkuji za veškeré info
je potřeba prověřit všechny polovodiče tedy diody tranzistory fet 640 a napěťovou referenci i časovač 555 takto se radí těžko co přesně odešlo.
Bory
Příspěvky: 9
Registrován: sob bře 15, 2014 1:22 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Bory »

goodbie píše:
Bory píše:Dobrý den, měl bych otázku ohledně desulfátoru. Desulfator jsem rozběhl fungoval, vše v pořádku. ale při desulfataci jedne zesulfatovanější gelove baterie mi nejspíš něco odešlo. Je dost možné že jsem přepálil napětí na zdroji. Nyní desulfátor při připojeni na baterii jen zajiskří a ledka se ani nerozsvítí i při napětí nad 13,3V. Jen podotýkám, že jsem laik přes tyto věci a nevim co všechno je potřeba vyměnit. Děkuji za veškeré info
je potřeba prověřit všechny polovodiče tedy diody tranzistory fet 640 a napěťovou referenci i časovač 555 takto se radí těžko co přesně odešlo.
Takže jsem ve stavu kdy zařízení jede ale nespíná. T6 jsem odpájel, vyměnil C9 a IC2 a měřil jsem IC2 Katoda - REF 10,78V a ANODA - REF 2,58V. Svorkové napětí na akumulátoru 13,72V . Někde musí být nějaká chyba na co se mám zaměřit?
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od fugas »

Ahoj ve spolek.
Rád bych si posypal havu popelem a nechtěl jsem na to zakládat vlákno.Nuže,roztekla se mi pojistková pouzdra od desulfátorů.Pořád bylo na práci něco jiného a ze zítra se staly bezmála dva měsíce.Před několika dny jsem šel večer kolem voltrmetru a hle 23,5V na baterkách :roll:
Na druhý den jsem nekompromisně situaci s desulfátory napravil,zkontroloval hladiny elytu.Za poslední dva dny se situace prudce zlepšila i když jeden článek je evidentně slabší,ale zlepšuje se.Pomalu vybíjím a zpět nabíjím na balancovacích 30V.U vidíme zítra ráno.Takže kdo má olovo,ať nespoléhá na správné zacházení a desulfátor rozhodně doporučuji.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od Matess »

ja jsem zkousel uz k jetym baterkam desulfator pripojit, ale ne vzdy to pomohlo. Pripojil jsem ho k baterriim, ktere byly uplne mekke (na nabijecce hned 14, po odpojeni drzi, ale staci vybit 5Ah(ze 100Ah baterky) a jsem na 10V. Pripojil jsem k tomu desulfator a baterka zacala poslusne akceptovat proud z nabijecky. Delo se tak 3 dny a potom byla najednou baterka uplne mrtva a ikdyz pripojena na nabijecku proud bere, tak nabit nejde. Stalo se mi to s vice baterkama... tak nevim jestli musim davat pauzy s nabijenim nebo jestli uz baterka byla proste ve stavu uz ani desulfator nepomuze... nevim.
peter.k.walker
Příspěvky: 5
Registrován: ned dub 20, 2014 5:04 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od peter.k.walker »

Ahojte,
potreboval by som poradit k desulfatorom. Citam na stranke vyrobcu Megapulse 12V ze odobera z baterie 50-150mV a robi z toho prudove razy 1,6A (8kHz). Cinske varianty (napr. CLEN) 4A max (10kHz). Matejov desulfator 30A (6kHz).

Cakal som ze Megapulse sa bude parametrami priblizovat k metejovmu desulfatoru. V com je ten Megapulse taky vynimocny? (teda okrem ceny)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od ota »

Megapulse ma jen zajimave jmeno a cenu.
Jinqk zde plati pravidlo , ze nektere na kolene ci v garazi vyvinute vyrobky predci prumyslovou masovou vyrobu ve vsech faktorech.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
peter.k.walker
Příspěvky: 5
Registrován: ned dub 20, 2014 5:04 pm

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od peter.k.walker »

Dakujem za odpoved. Verim ze je to tak ale nie som elektrikar a hladam za rozumnu cenu nieco co by fungovalo. Mam 8ks AGM (kazda 230Ah prepojene na 48V). Chem vas poprosit o vas nazor na tento desulfator (dufam ze mozem zverejnit link):

http://mala-elektrownia.mat-hurtownia.c ... -mocy.html
kluzo
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 04, 2015 11:27 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kluzo »

Zdravím pánové. Postavil jsem si také jeden kousek, funguje na poprvé, na osciloskopu hází krásné pulzy ale teď se bojím, zda to lze připojit k autobaterii přímo do auta a provádět desulfaci při jízdě? Každý nemáme na skladě funkční náhradní baterku a vyndat ji na 2 týdny a nejezdit to by moc nešlo. Tenhle kousek je o dost silnější než komerčně prodávané srandičky v pidi krabičce s pidi cívečkou které se tam dají připojit na stálo. Bojím se aby to nerušilo či neodpálilo řídicí jednotku auta. Zkoušel jste to někdo? Kdyby to s autem něco provedlo, tak by to moc velká návratnost nebyla že…
kluzo
Příspěvky: 12
Registrován: stř úno 04, 2015 11:27 am

Re: Desulfátor aneb zařízení pro obnovení kapacity Pb bateri

Příspěvek od kluzo »

Ještě jeden dotaz, chápu-li to dobře tak u cívky boost je namísto 1 silnějšího drátu použito 2 tečích bez změny počtu závitů a stále se jedná o totožnou indukčnost? Tzn. pokud ta cívka stále dost topí dalo by se navinout ve stejném počtu rovnou 3 dráty? Místo tam na to je, snížilo by se tím teplo? Nebo je to to spíše teplo vznikající v jádru?

PS: Někdo si tu stěžoval na pískající cívky, tak bych řekl že pokud by se ty cívky zalili např. epoxidovým lepidlem určitě by se to pískání znatelně snížilo.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek