Couperov desulfator druhej generacie

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od ota »

Olověné baterky mají obvykle tu smůlu že je uživatelé nesprávně používají.
AGM baterky, pokud jsou na konci života již desulfátor nepomůže.

Rozhodně je to ale technologie která se používá profesionálně: na servis 60V/800Ah baterky ve vysokozdvižném vozíku přivezl servisák "obrovskou krabici" o které říkal že se jedná o impulsní desulfátor. Uvedené baterii ten servis rozhodně pomohl, hustota se zvedla na úroveň ke které se "vařením" nedalo dopracovat.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

matej píše:No, ako tak pozerám na ten osadený testovací DPS a čítam parametre a popisy nejak mi to nesúhlasí.
...
EDIT: Práve niekto objednal 15ks DPS tohto "Balancera" :eek2:
Matej, viete co je typickou vlastnostou diskuterov vo vseobecnosti? Nuz to, ze si poriadne neprecitaju prispevok na ktory reaguju.
A viete co je najvacsou chybou (ale mozno uz zamernou chybou) diskuterov? Ze vytrhavaju z kontextu casti textu a dezinterpretuju ho.
Matej, placete dobre ale na zlom hrobe. Ja som s Vasim desulfatorom spokojny. Spokojny tak, ze by som ho nepredal. Za ziadnu cenu. Vid Vasa absolutna ignoracia prveho obrazku. Je pravdou, ze je upraveny a ze je silne potlacena funkcia Pbalancera. Ja ju nepotrebujem. Alebo chcete tvrdit, ze tato funkcia u Vasho desulfatora nie je? To snad nie...
Ak si pozornejsie precitate moje prispevky tuto funciu indikujem ale nepovazujem za ziadnu chybu, omyl, zavadu... je to vlastnost ktora sa da aj vhodne vyuzit. Ked na to niekto ma. Mam zopar nerealizovanych navrhov obvodov prave s touto kombinaciou. A mozno ich raz aj vytiahnem a dokoncim.

Ja som amater Vy Ste profik (myslim, ze celkom dobry profik). Ja ako amater sa nechcem dostat do konfliktu a vobec do nejakeho kontaktu s danovym uradom. Ked nieco spravim pre niekoho nesmie to byt za uplatu. Toto striktne dodrziavam a dodrziavat budem. Nikomu neupravim Vas balancer ku mojmu obrazu. Zdarma nemozem z dovodu, ze z niecoho zit musim a za uplatu nesmiem. Vsetkych zaujemcov o pripadnu upravu odkazem na Vas. Je to Vas vyrobok, Vasi zakaznici - tak sa o nich starajte. Mate obrovske pole na mozny zisk. Pretoze i Vas prvy balancer moze byt celkom dobrym pomocnikom - ako som si overil za posledne dva roky. Na uverejnenej scheme je prakticky vsetko ako profik by Ste nemal mat problem identifikovat potrebne upravy. Ja Vam ale viac (ako verejne pristupnou schemou) pomoct nemozem. Konzultacie zdarma amaterom ku ich hobby su bez problemu. Ale radit profikom zdarma je neeticke.

"Faktom je, ze doteras pouzivany desulfator od Ostrovnich elektraren DesP mal extremne nizku ucinnost. A bolo by lepsie skusenosti s nim odlozit do policky - zabudnut.
A zabudnut na co? Opat Vasa zla interpretacia textu. Zabudnut treba na zle skusenosti ktore maju mnohi z tohto fora s Vasim balancerom. Preco ich ale maju? Nuz vina je v prvom rade - na nich. Maju mylne predstavy o moznostiach desulfatorov a bud ocakavaju zrovna zazrak a ked sa zazrak neudeje tak nasleduje tvrdenie - ze desulfatory su nanic. Netreba ist daleko staci si precitat tuto kratku diskuziu. Odporucam aj Vam aby Ste to spravil. Pisu Vasi zakaznici a mozno potencialni zakaznici to tu citaju. Ja urcite nie som ich riesenim. Vy by Ste mohol byt. Ak budete chciet.
Ale vina je i na Vas. Vyrobok bez vyvoja a bez odozvy na zelania zakaznikov. A nevyuzite moznosti. Ja sam budem potrebova aspon tri typy desulfatorov. Vas desulfator nesplna poziadavky ani na jednu z tych troch aplikacii. Nuz chyba urcite nie je vo mne. Niekto tu nieco dost zanedbal.

Na zaver Vam opat odporucal precitat a to pozorne urcite texty. Experimentalna doska, experimentalne zapojenie - toto moze vysvetlit mnohy Vas udiv vo Vasom prispevku. A nezhadzujte sa diskuziou o drotoch ktore Ste nikdy nemohol vidiet. Co ked su volene celkom spravne? A nakoniec. Foto tej experimentalnej dosky je uz davno historiou. Pretoze je experimentalna. A to iste plati o scheme zapojenia. Preco je asi kreslena ceruzkou?

A tych objednanych 15ks dosiek desulfatora? Co to ma so mnou spolocne? Je mi to absolutne jedno ale gratulujem ku obchodu. Ja nepredavam. A mozno dotycny objednavatel si vie tu dosku osadit ku svojmu obrazu. Tak ako som to spravil ja. A mozno lepsie ako ja. Co my vieme.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od matej »

Najprv upozorňujete, že si diskutéri neprečítajú to, na čo reagujú. Vy ste mi ale nenapísal odpoveď k veci ani na jednu z mojich technických otázok. Ak sa domnievate, že by som Vaše znalosti použil komerčne tak sa obávam že ste na veľkom omyle. Môj desulfátor som vyvíjal pred 10 rokmi po dobu 1,5 roka, mal som asi 4 rôzne dosky aj čo do princípu funkcie. Myslím že výsledok je dosť dobrý, som s ním spokojný a momentálne sa venujem úplne iným veciam. A to, že práve Vám môj desulfátor nevyhovuje naozaj nie je tým, že som niečo zanedbal. Treba len rozumne investovať čas a peniaze do toho čo ľudia naozaj potrebujú. Z predaných kusov čo boli stovky, sa mi za tie roky kvôli prepólovaniu na servis vrátili 2 slovom DVA kusy. Mám kôli tomu robiť ďalšie úpravy, ktoré mimo iného znížia účinnosť desulfatácie a zdražovať výrobok pre všetkých ostatných zákazníkov ktorí si vedia zapojiť červený káblik na + a čierny na -?
Takže si prosím ešte raz prečítajte príspevok na ktorý reagujete a zareagujte k veci. Tak ako som to spravil ja, aj keď Vám môj príspevok očividne nepáči lebo kladiem nepríjemné otázky. Ďakujem

EDIT: Ešte k tej funkcii "Pbalancera" - asi myslíte vlastnosť, kedy desulfátor začína fungovať až od 13.3V a pri poklese pod toto napätie znižuje výkon plynule až po 13.0V kedy sa vypne. Toto je z dôvodu, aby batériu nevybil, keby bol pripojený na batériu bez nabíjania a tiež preto, že desulfatácia nemá účinok pokiaľ sa batéria zároveň nenabíja. Aj to by ste zistil, keby ste investoval do vývoja toľko času a peňazí ako ja. Do vývoja ktorého výsledky som aj Vám dal k dispozícií zdarma vrátane veľmi veľa vysvetľujúcich komentárov aj tu na fóre, z ktorých očividne čerpáte. Prepáčte však moju opovážlivosť, že som si dovolil uľahčiť získanie desulfátora aj tým, že ponúkam hotové zariadenie záujemcom ktorí si ho sami nevedia zostaviť! Dokonca to ponúkam za peniaze :!: a asi z dôvodu tejto mojej opovážlivosti som sa vo Vašich očiach stal "profesionálom" ktorému neradno dať čokoľvek zadarmo pretože je to ako hovoríte, neetické ("on by mohol zarobiť a ja nie"). A preto z obavy o komerčné "zneužitie" sa bojíte vysvetliť Vaše prevratné tvrdenia na ktoré som sa pýtal (lebo sme na fóre), napríklad Vašu prevratnú metódu merania účinnosti prenosu energie z desulfátora do batérie? Prepáčte ale je to smutné. Veľmi smutné
Pravda a Láska zvítězí!.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: Couperov desulfator druhej generacie

Příspěvek od Jozef51 »

Overenie zapojenia prevadzkoveho desulfatora som viac menej ukoncil. Opravil som jednu chybu na doske a upravil zapojenie napatoveho komparatora (ktory pracoval nie velmi dobre. Momentalne je to uz v poriadku). Zostava zvacsit jeho hystereziu cca na dvojnasobok, ale to spravim az pri nasledujucej uprave aj dalsich obvodov.
Desulfator teras pracuje v rezime PREVADZKOVY - energia pulzu cca 2x viac ako Couperov desulfator. Opakovacia frekvencia pulzov cca 1.1kHz t.j. ako Couperov desulfator. Celkova energia pulzov dodanych akumulatoru je asi dvojnasobok Couperovho desulfatora. Pouzite indukcnosti sa osvedcili. V pripade potreby je mozne celkovu energiu dodanu akumulatoru cez desulfator zdvojnasobit i pri tychto malych toroidnych tlmivkach.
Do buducnosti planujem postavit vykonnejsiu verziu a overit, ci zvysenie prisunu vysokofrekvencnej energie do aku aj zrychli desulfataciu. Ako dalsia verzia desulfatora bude desulfator pre clanky 2V.
Kedze zaujem o tento typ desulfatora je na MyP zhruba nulovy ukoncujem sledovanie tohto vlakna a nebudem ani odpovedat v tomto vlakne. Povazujem ho za ukoncene.
Je mozne ze zverejnim este nejake vysledky - ak budu zaujimave. No asi nie na MyP ale na serveri kde je zaujem aspon 0+1. Pravdepodobne vacsina MyP uz presla na ine typy clankov ako olovene i ked sa mi zda, ze olovena technologia moze fungovat celkom dobre. Samozrejme - za urcitych podmienok.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek