Diletentské řešení

Nezařaditelné
Josef Kadleček
Příspěvky: 11
Registrován: ned črc 17, 2011 11:20 am

Diletentské řešení

Příspěvek od Josef Kadleček »

Vážení přátelé,

musím začít od nuly. Nemám finance na pořízení celé ostrovní FVE, tím méně s akumulací, nicméně toho cíle bych rád někdy dosáhl.

Otázka zní: co řeknou dejme tomu dva, do série zapojené panely, zatížené zhruba deseti ohmy (topnice boileru, pravda, kapánek výkonnější) ?
Zadání - předehřev TV (postaru TUV) před boilerem, který nyní používáme. Každý stupeň dobrý. Boiler mám, nějaká ta měděná tlustolana se střechy do sklepa v klidu protáhnu dávno připravenými prostupy (základ je, je mít. Proto rada pro všechny - dělejte si dům jak ementál - kdekoli se něco strategického kutá do zdi či podlahy, přiložte pořádnou rouru - husí krk), druhý boiler šup na výložníky, plastové trubky svařit, a tradá...

Jen co na to ty panely ? Skousnou takový režim ?

Dík
Pep
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Diletentské řešení

Příspěvek od luge »

Josef Kadleček píše:Vážení přátelé,

musím začít od nuly. Nemám finance na pořízení celé ostrovní FVE, tím méně s akumulací, nicméně toho cíle bych rád někdy dosáhl.

Otázka zní: co řeknou dejme tomu dva, do série zapojené panely, zatížené zhruba deseti ohmy (topnice boileru, pravda, kapánek výkonnější) ?
Zadání - předehřev TV (postaru TUV) před boilerem, který nyní používáme. Každý stupeň dobrý. Boiler mám, nějaká ta měděná tlustolana se střechy do sklepa v klidu protáhnu dávno připravenými prostupy (základ je, je mít. Proto rada pro všechny - dělejte si dům jak ementál - kdekoli se něco strategického kutá do zdi či podlahy, přiložte pořádnou rouru - husí krk), druhý boiler šup na výložníky, plastové trubky svařit, a tradá...

Jen co na to ty panely ? Skousnou takový režim ?

Dík
Pep
Toto riešenie tu bolo viac krát preberané.Učinnost bieda ,AC termostat bojleru nebude funkčný atd....
Skús pohladat na fore napr.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... bji4pyNdSk
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... bjixZyNdSk
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Diletentské řešení

Příspěvek od LIX »

Dať panele do série je dobrý nápad kôli stratám. Kolko približne metrov to máš zo strechy k bojleru? Bude to asi vyžadovať dosť hrubý vodič, lebo ináč budeš kúriť aj v stenách. :D
Ak sa nemýlim tak je to U/R=A. Predpokladajme že panele majú v sérii 60V: 10Ohmov =6A. 6Ax60V= 360W spotreba na špirále. čo je dosť málo. Chcelo by to aspon 120V aby ti to trochu kúrilo.
Josef Kadleček
Příspěvky: 11
Registrován: ned črc 17, 2011 11:20 am

Re: Diletentské řešení

Příspěvek od Josef Kadleček »

Vzdálenost střecha - boiler je do 10m a je mi jasný, že Ohmův zákon a úbytky napětí na mědi platí !
Ale faktem je, že bezpečnost je třeba sakra dodržovat a že spínání energie a blokování pojistkou to by mě docházelo asi až při montáži. Sakryš - termostat vytáhne nezahasitelný oblouček už při 80V a 2A ! Tak to si musím dát bacha a kapánek si nechat radit. No už studuju schemata a diskuze.
Původně jsem chtěl to jen tak po selsku, žádnou nadbytečnou sofistikovanou a drahou divočinu, ale jsem rád, že tady jsem mezi profíky. Nějakého stavění, bestlení, pájení se nebojím, ale tvorba tišťáků už je mimo mé možnosti. Nedávno jsem dělal drátovce PWM regulátoru pro HHO, takže úplně mimo mísu nejsem.

Jak vidím, všichni asi začínali podobně - pokus omyl. Takže když si chci (krom výroby panelů) pokud možno udělat všechno sám a začít jedním dvěma panely (s vizí postupného přidávání), je nějaká rada, kudy se ubírat ?

Dík
Pep
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Diletentské řešení

Příspěvek od goodbie »

Josef Kadleček píše:Vzdálenost střecha - boiler je do 10m a je mi jasný, že Ohmův zákon a úbytky napětí na mědi platí !
Ale faktem je, že bezpečnost je třeba sakra dodržovat a že spínání energie a blokování pojistkou to by mě docházelo asi až při montáži. Sakryš - termostat vytáhne nezahasitelný oblouček už při 80V a 2A ! Tak to si musím dát bacha a kapánek si nechat radit. No už studuju schemata a diskuze.
Původně jsem chtěl to jen tak po selsku, žádnou nadbytečnou sofistikovanou a drahou divočinu, ale jsem rád, že tady jsem mezi profíky. Nějakého stavění, bestlení, pájení se nebojím, ale tvorba tišťáků už je mimo mé možnosti. Nedávno jsem dělal drátovce PWM regulátoru pro HHO, takže úplně mimo mísu nejsem.

Jak vidím, všichni asi začínali podobně - pokus omyl. Takže když si chci (krom výroby panelů) pokud možno udělat všechno sám a začít jedním dvěma panely (s vizí postupného přidávání), je nějaká rada, kudy se ubírat ?

Dík
Pep
Dal bych se touto cestou: http://volny.cz/oplockyj/ je to člověk kterému můžeš napast a rád a odborně poradí a regulátory i prodává. ;)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek