MPPT

Archiv ukončených inzerátů
jirka.novotny1975
Příspěvky: 4
Registrován: stř zář 12, 2012 10:39 am

MPPT

Příspěvek od jirka.novotny1975 »

Ahoj Vám všem .Mám tito dva Solární panely každý má parametr

výkon 230 W
napětí naprázdno (Voc) 36
napětí při jmenovitém výkonu (Vmp) 30
proud při jmenovitém výkonu (Imp) 7,67
zkratový proud (Isc) 8,59

a koupím levnější MPPT tak abych mohl dobíjet 12v baterku. Vím že 24v je lepší Ale už mám zakoupen 1500wat měnič který táhne celou chatu už 3 roky bez sebemenších problému.
Celé tři roky tluču proud do baterek přes centrálu ale při cenách benzinu :) raději investuji do MPPT.
Dále se chci zeptat zda stačí pro víkendové užití systému jen dva výše dané panely nebo mám dokoupit ? Děkuji Vám za rady a nabídky .

Email jirka.novotny1975@seznam.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MPPT

Příspěvek od vata »

Zdravím,

doporučuji koukat na bazar na tomhle fóru, až někdo pustí nějaký menší regulátor. Začít se dá ovšem i na PWM regulátorech - kousky od Phocose se tu už i rozdávaly, až pak seženete něco vhodnějšího, prostě ten reg jednoduše vyměníte 1:1.
Už s těma dvěma panelama co máte a levným pwm regulátorem z druhé ruky ušetříte spoustu benzínu. Já osobně při výběru levnějšího mppt neporadím, tuším ale abrams někde na toto téma psal.

Ohledně dimenzování - s mppt budete při 12V na hranici 60A už při 4 těch 230W panelech, na 40A už při třech. I to je ovšem hromada výkonu a tuny benzínu, směle do toho :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
jirka.novotny1975
Příspěvky: 4
Registrován: stř zář 12, 2012 10:39 am

Re: MPPT

Příspěvek od jirka.novotny1975 »

Tak jsem rád že ušetřím :) to je jasné. Studuji to dva dny ale bál jsem se že panely při hodnotách 36 voltu PWM regurátor neveme. a myslíte že třeba tento http://eshop.micronix.cz/solarni-techni ... v-30a.html
ale nejde mě do hlavy že je výstupní napětí DC12V . Ale klidně vemu PWM když poradíte jaký ...
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: MPPT

Příspěvek od matej »

To jsou panely přímo určeny pro 24V systém s PWM regulátorem. Když je dáte paralelně na 12V přes PWM regulátor, ztratíte polovinu výkonu (pokud je dáte do série tak až 3/4 výkonu). Takže buďto vyměnit měnič za 24V a jít do 24V anebo jít s 12V do MPPT.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: MPPT

Příspěvek od vata »

Ten odkazovaný reg. má vstup FV do 50V, takže by to měl zvládnout. Jinak, abychom si zcela rozuměli, určitě je mppt lepší nápad, protože při těch 30V dost výkonu panelů nevyužijete - jak píše Matěj. Jen jde prostě o dražší HW... Takže, pokud nemáte ještě připravenu kabeláž, jističe atp., tak celý systém můžete postavit kolem levnějšího pwm regu a pak jej časem nahradit vhodnějším kouskem. Nebo samozřejmě rovnou investovat do mppt, já samozřejmě fandím Morningstaru :)
Jinak, výstupní napětí levných nezatížených pwm regulátorů je, tipuji si laicky, dáno napětím panelů. Vzhledem k tvrdosti baterie, jakékoliv napětí měkčího zdroje, které na ni přiložíte, klesne na její napětí. No a u pwm regulátorů tím pádem zatížíte panely až příliš mimo jejich optimum a výsledkem je horší výkon.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz