Solax X3 hybrid G4

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Jan Novak
Příspěvky: 11
Registrován: pon čer 06, 2022 10:35 am

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od Jan Novak »

Prosím vedel by niekto odpovedať na moje začiatočnícke otázky ohľadne použitia striedača Solax X3 hybrid G4 pre off-grid FVE? Tomáš je borec a pekne to napísal, len mi tam ešte chýbajú nejaké detaily.
Jan Novak píše:
tomas píše:Externím ATS přepínačem kde bude priorita výstup ze střídače by to myslím šlo. Prostě střídači doje energie vypne se a ATS přepne spotřebu na síť. Jak se střídač rozjede tak zase zase zpět přepne spotřebu na střídač. Jde nastavit aby se EPS výstup aktivoval třeba při 30% SOC a vypnul třeba při 10% SOC aby to necyklovalo v krátkých intervalech. Takže ráno začne nabíjet akumulátor, až bude 30% SOC aktivuje se EPS tím se přepne ATS na střídač a odpojí DS od spotřeby. Jakmile se to vybije na 10% tak se to EPS vypne a ATS zase přepne spotřebu na DS. Jestli je to ono, tak to podle mne jde udělat s každým hybridem. Ale svorky Grid na střídači by nebyly zapojené nebo by se podle potřeby stykačem odpínali. Pokud by byly svorky Grid připojené na DS tak to pracuje paralelně se sítí. Bez distribuční sítě je to jako klasický ostrovní střídač.
Predpokladám, že svorky Grid na striedači by museli byť pripojené na DS kvôli nabíjaniu batérií, t.j. v stave keď je nízka úroveň nabitia batérií a teda EPS výstup striedača je vypnutý a ATS prepol spotrebiče priamo na DS - bypass striedača.
Nehrozia v tomto stave, keď je striedač pripojený na DS a nabíja batérie pretoky do DS?
Resp. je potrebné nejaké nastavenie na striedači v tomto stave?
Alebo je potrebné zabezpečiť, že pripojenie Grid svoriek striedača na DS (z dôvodu potreby nabíjania batérie) bude možné iba v nočných hodinách? (nesvieti slnko - striedač nemá, akú energiu poslať do DS - takže pretok by nemal vzniknúť)
Ďakujem.
ferrys
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 15, 2019 12:39 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od ferrys »

Jinak mala poznamka - rozdil v cene 10kW menice a 15kW je 6000 - podle me nema cenu kupovat to slabsi - dotace a ofiko pripojeni se stejne bere pouze podle souctu vykonu panelu - tak je lepsi si koupit silnejsi - jednou ten limit zvednou a na eps Vam 15tka udrzi pohodlne celej barak s ulozistem kolem 14kWh a vetsim… az limit zvednou - dokoupite panely…
E2A, Studer 3xXTH 6000, 19kWp EXE Triton, 36kWh Pylontech
jarokroupa
Příspěvky: 8
Registrován: ned kvě 29, 2022 9:42 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od jarokroupa »

Malej poznatek vypozoroval jsem. Jelikož nemám ještě elektroměr měl bych mít FVE vypnutý.) Když mám nastavené pretoky 10w, nesvítí slunce a spotřeba baráku je přez 300w žere to všechnu energii z gridu ale když mám nastavené pretoky 600w a výce tak to papa z baterií. Štvalo mě to proč z gridu když baterie mám na 98%
6.3kwp,solax X3 g4 D,triplepower 2x5.8kwh.
cipis
Příspěvky: 4346
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od cipis »

O čem to mluvíš? Toto je fórum o ostrovech a ne o nějakém připojování do sítě či přetocích?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jarokroupa
Příspěvky: 8
Registrován: ned kvě 29, 2022 9:42 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od jarokroupa »

Cipis máš doma solaxe? Můžu to smazat aby to nikdo nevěděl. Myslel jsem že lidi zajímá jak se to zařízení chová. Tak ať mi nikdo vysvětlí co tady dělá na tom fóru ten měnič když je to hybrid. Tady se nesmí řešit dotace a otech nikdo nemluví ani nechci. Škoda že se tady píše něco co sem nepatří.
6.3kwp,solax X3 g4 D,triplepower 2x5.8kwh.
cipis
Příspěvky: 4346
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od cipis »

https://forum.mypower.cz/ucp.php?mode=terms

Kdybys to dodržel, tak by nebyl nutné ten stesk, že NESMÍŠ zapnout FVE, když ještě nemáš elektroměr.
U FVE dle pravidel fóra absolutně nezáleží na tom, jestli máš nebo nemáš správný elektroměr či jestli vůbec elektroměr máš!
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jarokroupa
Příspěvky: 8
Registrován: ned kvě 29, 2022 9:42 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od jarokroupa »

Žádnej stesk tam nevidím.Nahlasil jsem svuj příspěvek adminum ať ho odstraní jestli je něco proti pravidlum. Vážně neumíš číst nebo nechápeš. Já jsem psal co jsem zjistil. A nebrečel jsem napsal jsem že me to štvalo a že jsem na to přišel. Nechápu proč tě to tak trápí. O co tady kudla jde? Pochop že ten měnič je hybridní to vypovídá o jeho funkci. Nepotřebuje hodiny ale je to jeho funkce ten můj poznatek na fóru. Velice se ti omlouvám že jsem tě zarmoutil. Ale tvoje pohnutky nechápu. Ahoj kolego. Končim.
Naposledy upravil(a) jarokroupa dne pon črc 04, 2022 4:00 pm, celkem upraveno 1 x.
6.3kwp,solax X3 g4 D,triplepower 2x5.8kwh.
FRSO
Příspěvky: 2278
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od FRSO »

jarokroupa píše:Cipis máš doma solaxe? Můžu to smazat aby to nikdo nevěděl. Myslel jsem že lidi zajímá jak se to zařízení chová. Tak ať mi nikdo vysvětlí co tady dělá na tom fóru ten měnič když je to hybrid. Tady se nesmí řešit dotace a otech nikdo nemluví ani nechci. Škoda že se tady píše něco co sem nepatří.
Ok, tak to smaž, protože to není ostrovní FVE, když jsi zmínil ty přetoky. A ty neumíš číst podmínky fora, tak jednoduché.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
jarokroupa
Příspěvky: 8
Registrován: ned kvě 29, 2022 9:42 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od jarokroupa »

Toto je rubrika o hybridních elektrárnách. Pa
6.3kwp,solax X3 g4 D,triplepower 2x5.8kwh.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od tomas »

Smažete to všechno i s "modráskama" Victronama, Studerama a též s Axpertama protože ty také nejsou dle ČEZké legislativy ostrov, to nesplňují ani přepínače sítě. Když blbnout, tak pořádně.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
ferrys
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 15, 2019 12:39 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od ferrys »

trosku Vam tu hrabe :) vsichni budete v zime doplnovat energii z cezu… nekdo prepne prepinacem siti ostrov, nekdo prifazuje Studer, nekdo pripoji x3 ofiko… jsme jedina zeme, ktera vysiluje z technickych pretoku, kde lidi zakopavaj zemeni a odpojuji PEN aby se galvanicky oddelili a tim porusuji predpisy a riskuji zivoty… a podobny magoroviny… fakt jsme to dopracovali… ted se tu udavejte kvuli hovadinam :)
E2A, Studer 3xXTH 6000, 19kWp EXE Triton, 36kWh Pylontech
ferrys
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 15, 2019 12:39 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od ferrys »

tomas píše:Smažete to všechno i s "modráskama" Victronama, Studerama a též s Axpertama protože ty také nejsou dle ČEZké legislativy ostrov, to nesplňují ani přepínače sítě. Když blbnout, tak pořádně.
No s těma přepínačema sítě - jsou vyrobené podle normy a na 400V bez problémů vyhovují definici galvanického oddělení. Zemění se rozpojit nesmí... chtěl bych vědět důvod, proč nevyhovují... zejména s nulovou polohou... tohle mi trošku nesedí... maj stejnou izolační schopnost jako stykač, kterej vyhovuje...
E2A, Studer 3xXTH 6000, 19kWp EXE Triton, 36kWh Pylontech
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od tomas »

Distributor se mi k JPS s přepínačem sítě vyjádřil tak, že legislativa přepínač sítě nezná a rozvody se spotřebou mají možnost odebírat energii z DS a není oddělená od DS, takže to není ostrov. Potřebovali jsme vyjádření distributora, protože jsme zemním kabelem ostrovní elektrárny křížili jeho vzdušné NN vedení:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 77#p100414
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 565#p82564
Takže to všechno smažte a zůstane tu možná 10 skutečných ostrovů elektráren s 10 diskutujícími a uhlobaroni s distribučními šmejdy si budou mnout ruce, jak se zbavili fotovoltaických otrapů a vyvrhelů.
Uvědomte si že ČEZ je ze 70% procent státní, a tedy podniká na majetku nás všech a měl by ho spravovat k maximální spokojenost všech a nejen ke spokojenosti provozovatelů jadrnofosilních zdrojů a všichni máme stejné právo tento společný majetek používat za stejných podmínek a nikdo nemůže někomu zakazovat se připojit k veřejné síti. Distributor vám nemůže zakazovat používat přepínače sítí a nouzové zdroje tak jak se o to snaží a tvrdit o tom že to nesou ostrovy.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
ferrys
Příspěvky: 79
Registrován: stř kvě 15, 2019 12:39 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od ferrys »

No... co to je za kravinu :) Legislativa prepinac siti zna velmi dobre, jen ho musite nazvat prvkem pro spinani elektrickych obvodu v sitich NN, ktery vyhovuje dle EN 60947-3 a EN 60669-1. Pak ho muzu nasprosto svobodne pouzit v me instalaci NN i projektant... tato veta me vsak dostava :) - rozvody se spotřebou mají možnost odebírat energii z DS a není oddělená od DS :) pokud vim, tak pravo na ostrovni elektrarnu mam, rozvod pro spotrebice ostrovni elektrarny je oddelen od rozvodu spotrebicu, ktere napaji DS... musi byt, to je jasne... potkat se to nesmi... jedine, co ej spolecne je zem - musi, system uzemeni se nesmi rozpojovat v zadnem pripade dle CSN a bylo to nebezpecne... to jestli provedu rekonfiguraci rozvodu pro DS a ostrov, do toho je kazdymu H... a to jeslti to udekam dratama, prepinacem a stykacema je uplne jedno... je to proste moje vnistrni instalace... a PPDS maj dosah do prvniho vypinace... moc se s nima crcate... delam revizi pro ostrovni elektrarny a nechapu proc bych vubec s emel s distributorem bavit... mam tarif mam elektromer a mam nahlasene spotrebice... tim to pro ne konci... a to jeslti si loxonem nebo cimkoliv konfiguruju svoji vnitrni instalaci, kdyz je podle norem a predpisu neni jejich Business... ostrov nema zadnej zpetnej vliv na sit... ja jen musim technicky zarucit, ze v zadnem pripade se otrov nepotka s DS a na to je prepinac siti s nulovou polohou dokonaly cerifikovany SPINAC... spolehlivejsi nez ATS se dvema stykacema... jinak pozor nesmi byt za hlavnim jisticem jako prvni... pekne nejdriv vypinac v rozvadeci, nejlepe s pomocnym kontaktem ktery bude blokovat i ostrovni elektrarnu...Musi to ale navrhnou projektant a musi to byt revidovatelne dle CSN... tzn. i vzdusne cesty v rozvadeci aby byli v pohode, tzpovej list apod... neni to tak uplne jednoduche spravne udelat a nedoporucuji to amaterum se do toho vubec poustet...
E2A, Studer 3xXTH 6000, 19kWp EXE Triton, 36kWh Pylontech
Uživatelský avatar
Premek
Příspěvky: 1
Registrován: stř črc 13, 2022 8:50 am

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od Premek »

gb3313 píše:Ač má tenhle střídač možnost shutdownu, je třeba oddělit galvanicky extra - aspoň můj solatér v oblasti ČEZ Distribuce to takhle dělal. Pokud budeš chtít, můžu ti nafotit moje provedení.
Můžu prosím požádat o tvoje provedení, protože právě Hybrid X3-G4 chci řešit, a také mi to není úplně jasné. Děkuji. Premek
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od xmasin »

tomas píše:Distributor se mi k JPS s přepínačem sítě vyjádřil tak, že legislativa přepínač sítě nezná a rozvody se spotřebou mají možnost odebírat energii z DS a není oddělená od DS, takže to není ostrov.
Zajímavé, mně přepínač sítí mezi DS a UPS úplně v pohodě schválili s tím, že mám vazební stykač, který při výpadku DS odpojí celé odběrné místo a tím defakto udělá z celé domovní instalace ostrov.
jarokroupa
Příspěvky: 8
Registrován: ned kvě 29, 2022 9:42 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od jarokroupa »

Od ferrys Legislativa prepinac siti zna velmi dobre, jen ho musite nazvat prvkem pro spinani elektrickych obvodu v sitich NN, ktery vyhovuje dle EN 60947-3 a EN 60669-1. Mám doma též přepínač Ds-ups. Ale dělala mi to firma tak nemůžu říci jak to formulovali. Jsem ale u E-GD
6.3kwp,solax X3 g4 D,triplepower 2x5.8kwh.
Lucano88
Příspěvky: 204
Registrován: pon srp 22, 2016 2:36 pm

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od Lucano88 »

Ahoj, jaký používáte DC jistič na baterie u Solax G4?
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od rob.brno »

Lucano88 píše:Ahoj, jaký používáte DC jistič na baterie u Solax G4?
Žádný - master baterie jej má integrován.
soki
Příspěvky: 5
Registrován: úte črc 26, 2022 9:11 am

Re: Solax X3 hybrid G4

Příspěvek od soki »

tomas píše:
sola píše:Díky za rady. Ten NC stykač využiváš rovnou i pro galvanické odpojení v případě výpadku DS?
Dále jsem narazil na to že si nejsem jist jak je to s přepínáním EPS. Dle návodu by měl mít přepínání integrované, ale varianta M má instalované 2 stykače v tom mateboxu tak nevím zda typ D je má skutečně v sobě.
V nastavení lze zvolit jestli má být EPS výstup trvale pod napětím nebo pouze při výpadku sítě. Je to v "Mate Box Setting".
Přepínač doporučuji alespoň ruční, pro případ že by se střídač pokazil, tak ho ručně přemostit.
Ahojte
Mam X3-Hybrid-10.0-D G4 a verziu FW 1.23 a chcel by som mat EPS trvale pod napatim. Bohuzial nikde v menu nemam polozku "Mate Box Setting". Vie mi prosim niekto poradit kde sa to da v menu zapnut?
Dakujem

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek