Hybridní elektrárna na kraji hor

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
Divizna
Příspěvky: 10
Registrován: pát říj 01, 2021 7:55 pm
Reputace: 0

Hybridní elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Divizna »

Po nějaké době po výstavbě základu své FV elektrárny přemýšlím o výhledovém upgrade.

Aktuálně mám GridFree 2 kW měnič a sestavu panelů Elerix - 8x 340 Wp směr azimut 165 stupňů + 2x 380 Wp směr azimut 255 stupňů. Původní téma zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=7595

Plánuji ale rozšíření sestavy a jiný lepší měnič, i s ohledem na přetoky do DS.

Nezodpovězené otázky:
- jak s bleskosvodem? Na domě není, kolem jsou vyšší body i domy, je to na svahu kopce, kde jsou nahoře stožáry mobilních operátorů, kam blesky většinou stříli...
- jak se zemněním? Na domě není bleskosvod, je třeba panely nějak přizemnit? Přívod do domu je trojfáz + PEN vodič. Dům je z doby C&K monarchie...

A teď k plánům:
- lepší měnič - chci co nejúčinnější měnič s baterkami, aby v využil maximum energie z panelů i v době, kdy tam nebudu, a je tam stabilní odběr kolem 100 W. Na základech doporučení zde jsem se koukal na Axpert King, verzi 48V a 5000 W max. výkon. Je to dobrá volba? Zužitkuje rozumně (občas celkem omezenou) kapacitu FV panelů (kvůli počasí, jsou tu často mlhy)
- baterky - líbí se mi Pylontech, šel bych asi do sestavy 2x US3000C, tedy celkové kapacity 7,2 kWh. Je to dobrá volba? Jak spolupracují s Axpertem?
- úprava panelů - aktuálně mám panely s 34V napětím a mám je zapojené do dvojic a ty následně paralelně. Na půdu mám svedené tři kabely - 2x2 panely jsou na jednom, 2x2 panely na druhém, 2x panely (azimut 255) jsou na třetím. Za každým kabelem je pojistkový odpínač OEZ Varius, za ním jsou kabely spojeny a jdou dolů k měniči. Bude Axpert v pohodě fungovat s napětím 68V? Nebo má smysl předělat na střeše panely do trojic, aby bylo napětí 92V (přidal bych pak dva panely).

A ještě otázka na závěr, nevadí, že jsou dva panely do jiného azimutu, nemůže to nějak snižovat výkon soustavy, když jsou zapojeny paralelně? Jak jsem psal, mám 8x panel směr JJV, a ty dva jsou na západ.

Díky moc za odpovědi!
Adrianb
Příspěvky: 202
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Reputace: 8
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Hybridní elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Adrianb »

Nezodpovězené otázky:
- jak s bleskosvodem? Na domě není, kolem jsou vyšší body i domy, je to na svahu kopce, kde jsou nahoře stožáry mobilních operátorů, kam blesky většinou stříli...
- jak se zemněním? Na domě není bleskosvod, je třeba panely nějak přizemnit? Přívod do domu je trojfáz + PEN vodič. Dům je z doby C&K monarchie...
Ja mám podobný "problém"...
mám vo veľmi malej blízkosti školu s vysokou plechovou strechou s hromozvodom. Vždy tam tresne blesk ak je silná búrka.
Na ulici (+- 50domov) nemá nikto hromozvod... komančovská výstavba. No bavil som sa o tom s elektrikárom ktorý robí pre našu oblastnú DS že čo mám robiť s tými panelmi. Či zemniť, alebo nechať tak. Odpoveď bola jednoznačná. NIČ. Nepriťahovať si blesky pospojovaním a uzemnením.
No bavíme sa o stringoch tých pár voltov po dvoch paneloch sériovo ;)
Možno ma tu ukameňujú za takéto niečo, ale ja osobne memám dôvod stringy okolo 70V pospojovať ani zemniť.
stevesk
Příspěvky: 10
Registrován: čtv dub 22, 2021 6:16 pm
Reputace: 0

Re: Hybridní elektrárna na kraji hor

Příspěvek od stevesk »

Divizna píše:Po nějaké době po výstavbě základu své FV elektrárny přemýšlím o výhledovém upgrade.

Aktuálně mám GridFree 2 kW měnič a sestavu panelů Elerix - 8x 340 Wp směr azimut 165 stupňů + 2x 380 Wp směr azimut 255 stupňů. Původní téma zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=7595

Plánuji ale rozšíření sestavy a jiný lepší měnič, i s ohledem na přetoky do DS.

Nezodpovězené otázky:
- jak s bleskosvodem? Na domě není, kolem jsou vyšší body i domy, je to na svahu kopce, kde jsou nahoře stožáry mobilních operátorů, kam blesky většinou stříli...
- jak se zemněním? Na domě není bleskosvod, je třeba panely nějak přizemnit? Přívod do domu je trojfáz + PEN vodič. Dům je z doby C&K monarchie...

A teď k plánům:
- lepší měnič - chci co nejúčinnější měnič s baterkami, aby v využil maximum energie z panelů i v době, kdy tam nebudu, a je tam stabilní odběr kolem 100 W. Na základech doporučení zde jsem se koukal na Axpert King, verzi 48V a 5000 W max. výkon. Je to dobrá volba? Zužitkuje rozumně (občas celkem omezenou) kapacitu FV panelů (kvůli počasí, jsou tu často mlhy)
- baterky - líbí se mi Pylontech, šel bych asi do sestavy 2x US3000C, tedy celkové kapacity 7,2 kWh. Je to dobrá volba? Jak spolupracují s Axpertem?
- úprava panelů - aktuálně mám panely s 34V napětím a mám je zapojené do dvojic a ty následně paralelně. Na půdu mám svedené tři kabely - 2x2 panely jsou na jednom, 2x2 panely na druhém, 2x panely (azimut 255) jsou na třetím. Za každým kabelem je pojistkový odpínač OEZ Varius, za ním jsou kabely spojeny a jdou dolů k měniči. Bude Axpert v pohodě fungovat s napětím 68V? Nebo má smysl předělat na střeše panely do trojic, aby bylo napětí 92V (přidal bych pak dva panely).

A ještě otázka na závěr, nevadí, že jsou dva panely do jiného azimutu, nemůže to nějak snižovat výkon soustavy, když jsou zapojeny paralelně? Jak jsem psal, mám 8x panel směr JJV, a ty dva jsou na západ.

Díky moc za odpovědi!
K bleskom sa nevyjadrujem,papier a teoria nepustí,bleskozvod ma chraniť objekty proti nim.Zase ked riadne čapne,tak aj tak narobí škody(nechcem to prirovnavať k očkovaniu,tiež nas chrani,ale su pripady,kedy nepomože ani to,tak ok nespravne prirovnanie)
K tomu meniču-AXPERT KING-5KW---pozor na to aky kupiš,treba si všímaťna ake napatie PV-ja mam 120 - 480V tušim,tak tam by ti ani na 68V ani necekl.Ani na 92V.Ja ma 12 panelov a mal som ich do serie zapojene-sem tam mi to však vyhodilo por.hlašku,ked bol mrak a nahle ostry svit,tak som to dal do dvoch stringov po 6 paneloch-tie stringy paralelne,odvtedy OK.Ale zase viacej stringov paralelne nedavaj-prud takto može byt max.do 18A pri mojom zapojeni,napatie kolo 220V max.,vykonovo som ešte dačo pod limitom.Takže pre teba bude vhodnejší iný AXPERT nizkonapaťovy ,dake su asi do 120V a ampere aby kolo 40A zvladol.Tak mam ten Axpert pomaly rok,ide v pohode ale u tychto činanov nikdy nevieš.ma dvojitu konverziu,pretoky nie su,baterky som kupil LifePO4...ešte som to nespojazdnil.Ked kupiš dake solar olovene,na to je obslužny soft v tom Axperte-zase nemam vyskusane.Ale radsej kup tie drahe Pylontechy,malo by to komunikovat s Axpertom,ale tiež nemam vyskusane.Tak zatial tolko.
Divizna
Příspěvky: 10
Registrován: pát říj 01, 2021 7:55 pm
Reputace: 0

Re: Hybridní elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Divizna »

Díky za odpověď, Axpert King 5 kW má psané operační napětí MPPT 60-115 V, maximální Vo pak 145 V. To by s nominálním napětím panelů 68 V běhat mělo, nebo ne? Ty moje panely mají nominální napětí na panel 34,7 V a napětí naprázdno na panel 41,3 V. Kabely mám dimenzované dostatečně, hlavní tlustý kabel mezi půdou a suterénem má délku 15 metrů.

Ale přeházet panely na 92 V bych případně mohl (s tím, že bych přidal dva další, teď jich mám 10).

U baterek bych z více důvodů šel do těch Pylontechů, ten systém se mi líbí. Nakonec bych asi koupil tři, pro ten Axpert se doporučuje minimálně 9,6 kWh kapacity (200 Ah).
Divizna
Příspěvky: 10
Registrován: pát říj 01, 2021 7:55 pm
Reputace: 0

Re: Hybridní elektrárna na kraji hor

Příspěvek od Divizna »

Oživím po nějaké době své vlákno.

Na zdi mi visí Axpert King 48V 5000 W PF1, pod ním sada Pylontechů US3000C (9,6 kWh, 3 ks). Ještě to budu zapojovat.

Mám malý dotaz k provozu - protože tady ta otázka neustále lítá ve většině témat, co jsem četl - u Kinga s baterkami tedy NENÍ problém s přetokem do DS? A nepouští měnič nic do DS v případě odstávky?

A druhý dotaz - pokud ho třeba přes zimu, kdy bude na střeše sníh a výroba z panelů malá, hodím do režimu bypass, dochází tam stále k vlastní spotřebě nebo ta v tu chvíli logicky není a měnič jen pouští proud z DS dál? A ta celkem vysoká vlastní spotřeba platí jen při provozu z baterek resp. v režimu kdy jede měnič na panely/baterku a DS používá jako zálohu?

Díky předem za odpovědi!

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek