Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od volente »

Tak jsem na mapách juknul na tvoji haciendu, a je to jak jsem říkal, nečekej zázraky. Mám na skoro stejným azimutu 4 panely 250Wp a za rok dají asi 700kWh na DC, takže do sítě je to tak 650kWh. A v zimě je to úplně o ničem. To jen aby jsi měl o čem přemýšlet než do toho šlápneš.
Screenshot at 2020-01-29 02-07-06.png
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od rva »

Dotace jsou nastaveny tak, že člověk dostane něco, co vlastně vůbec nechce. Proto tady skoro nikdo nemá 3f systém. Nový elektroměr udělá z odběrného místa vlastně hned 3 odběrná místa, kde se sleduje spotřeba/dodávka v každé fázi zvlášť (což je pěkně vypečené). A u FV je dost podstatné, jak změnit své zvyky, protože jinak se elektřina ani rozumně nevyužije. Pak to dopadá tak, že přes den elektrárna posílá elektřinu (téměř) zadarmo ven a od večera do rána se draze nakupuje. Více užitku poskytne elektrárna vlastní, ve které se člověk může vrtat a napravovat chyby. Tady bych bral pro začátek Axpert 48V 5kVA, Pylontech 10 kWh a FV panely kolik se jich na Axpert dá připojit. Jeden rok sledoval, co se děje a pak dal paralelně druhý Axpert, další baterie a další panely. A samozřejmě předrátoval v rozvaděči vše na elektrárnu. A musí to být koníček.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

Dobrý den,
díky za odpovědi. Nemůžu zatím říct, že mě tři fáze nějak opouští, ale přemýšlím nad tím.

Koukám, že máš taky pěknou haciendu :D

Jo, ta orientace není ideální. Některé firmy nabízely rozdělení na dva stringy a dát to z každé strany té stodoly.
Já bych ještě uvažoval o tom dát dva zatím říkejme stringy. A je jeden na ten jihozápad a pak zkusím proměřit kolik by jich vlezlo na to označené místo té jižní strany. To by asi bylo lepší, ne? Kdyby tak třeba 2,5kWp vlezlo na jih a až ten zbytek na ten jihozápad. Tu pravou střechu zavrhuji. Dopoledne jsme všichni v práci/ve škole a doma jsem od cca 15-16hod. Proto má asi ta západní větší význam. Při použití menšího počtu panelů se samozřejmě snižuje napětí stringu a střídač startuje později.
jaký máte názor na ty monokrystalické panely s PERC?

Tři fáze je pro mě samozřejmě méně starostí. Protože nějak extra nemusím mít vyloženě zálohované spotřebiče při výpadku DS. Mám jeden hlavní rozvaděč a pak v každém patře "domovní" rozvaděč. To co říkáte je malinko složitější do začátku. Protože pokud by byla jedna fáze, tak se musím dalším kabelem dostat do těch dalších dvou rozvaděčů, abych na to pověsil ty spotřebiče, které by využívaly tu mou energii že....

Nevím, jak je to s legislativou, když to děláte sami. Musí to někdo povolovat - distributor? To bych ještě musel nastudovat.
Elektroměr pak neměníte za 4Q?
Jo, teď mě napdalo, platí se jiná cena za 4Q elektroměr?

Nepřišel jsem na to jak vložit do textu obrázek. Proto je foto střechy v příloze.

Díky za to, že konečně diskutujeme nad tématem, P.
Přílohy
MapaFilipovice17.PNG
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od rva »

Jedna fáze se udělá dle situace na místě. U mě to znamenalo za hlavním domovním jističem vést 1f kabel od distributora k elektrárně a od elektrárny 1f kabel zpět do hlavního rozvaděče. A na tento kabel přepojit ty jističe, které mají běžet z elektrárny. U každého to je jiné a dá se to samozřejmě později měnit.
A tato část elektroinstalace nepatří distributorovi, takže o nic nežádám, elektroměr se nemění. Při výrazném poklesu spotřeby může mít distributor podezření na černý odběr. U mě přišli, zaznamenali, že mám fv elektrárnu, jejich zařízení je v pořádku pod plombou a odešli s tím, že si to možná taky pořídí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od volente »

Žádné povolení není potřeba, žádný nový drát není potřeba, žádná výměna elektroměru.
Za elektroměrem zapojíš jednu fázi na Axperta a v podružném rozvaděči pozapojuješ na tuto fázi spotřebiče které pojedou ze slunce. 3 fáze pro stroje které to potřebují necháš z DS. Ta východní střecha se dá využít, ale na zimu taky špatné.
Něco na ten jih bych asi něco dal, co nejvýš ke hřebeni ať to ráno co nejméně zastiňuje ten velký vikýř.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od vlkazajac »

Vážený pán Jedlička,
na moju jednu úmyselne arogantnú poznámku ste zareagovali slovami :

normálni a tí druhí...
poctiví a nepoctiví...
blbečci...
posadit to fórům na koleje...
normální a druhá kategorie...

a autobiografiou, o ktorú Vás nikto nežiadal a postráda tu zmysel. Priam hrdinným postojom „neskrývám za nějakýma přezdívkama“ nám predstavujete ďalší plus svojej osobnosti - snáď teraz svoje nicky budeme všetci prepisovať podľa Vašich predstáv.... Je v tom všetkom nevídane dosť sebastrednosti a nemôžete predpokladať, že podľa Vašich štekov budeme naprávať svoj pohľad na svet.

S témou, ktorú ste proti pravidlám otvorili, ste tu nežiadúci a ja osobne nemám dôvod tolerovať Vaše urážky. Admin je do tejto chvíle tolerantný, ale ja ho už musím požiadať o zásah.

V spoločnosti sa vždy prejaví nejaká miera kolaborácie, svet je už taký. Tu je na pozadí snaha pomôcť, niet pochýb. Ja chcem len pripomenúť aj tým, ktorých si vážim, že správni chlapi hrajú podľa pravidiel.

Mimochodom, žiadnu relevantnú omluvu som od Vás nezaregistroval.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od ota »

" ...chlapi, nelejte to pivo z oken, podívejte se jak vypadám..."

Můj názor na instalaci:
- invertor určitě jednofázový, tady je zajímavý přehled spotřeby https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... &start=180
- západní střechu osadit co se vejde a na jižní alespoň okolo hřebene. Na východ bych taky něco naložil, vždyť ty panely jsou dnes velmi levné, nejlevnější 275Wp je za 65E bez DPH.
- dotace jsou zlo. Přijetím dotace se kromě jiného zavazuješ že ti mohou kdykoli po dobu plánované životnosti vlézt do baráku a zkontrolovat instalaci.
- Nikde se nepíše že montážní firma má obvykle ve smlouvě že záruka platí pouzer pokud si u nich budeš objednávat pravidelně revize. A ty si nechá zaplatit.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

vlkazajac píše:Vážený pán Jedlička,
na moju jednu úmyselne arogantnú poznámku ste zareagovali slovami :

normálni a tí druhí...
poctiví a nepoctiví...
blbečci...
posadit to fórům na koleje...
normální a druhá kategorie...

a autobiografiou, o ktorú Vás nikto nežiadal a postráda tu zmysel. Priam hrdinným postojom „neskrývám za nějakýma přezdívkama“ nám predstavujete ďalší plus svojej osobnosti - snáď teraz svoje nicky budeme všetci prepisovať podľa Vašich predstáv.... Je v tom všetkom nevídane dosť sebastrednosti a nemôžete predpokladať, že podľa Vašich štekov budeme naprávať svoj pohľad na svet.

S témou, ktorú ste proti pravidlám otvorili, ste tu nežiadúci a ja osobne nemám dôvod tolerovať Vaše urážky. Admin je do tejto chvíle tolerantný, ale ja ho už musím požiadať o zásah.

V spoločnosti sa vždy prejaví nejaká miera kolaborácie, svet je už taký. Tu je na pozadí snaha pomôcť, niet pochýb. Ja chcem len pripomenúť aj tým, ktorých si vážim, že správni chlapi hrajú podľa pravidiel.

Mimochodom, žiadnu relevantnú omluvu som od Vás nezaregistroval.
Dobrý den,
myslel jsem, že jsme se konečně začali bavit o věcech k tématu a jsem rád. Nějak jsem nepochopil ten váš poslední komentář? Vaše podněty beru opravdu vážně a jsem za ně rád.
Začal jsem uvažovat i o té jedné fázi.
Zvažuji vše co mi tady řeknete.
Omlouvám se, ale Vaše reakce nechápu. I Vaše reakce byly k podnětné. A myslel jsem že je to super.
A teď zase tohle. Asi to fakt nemá smysl....
Každopádně Vám děkuji za nápady....
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

ota píše:" ...chlapi, nelejte to pivo z oken, podívejte se jak vypadám..."

Můj názor na instalaci:
- invertor určitě jednofázový, tady je zajímavý přehled spotřeby https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... &start=180
- západní střechu osadit co se vejde a na jižní alespoň okolo hřebene. Na východ bych taky něco naložil, vždyť ty panely jsou dnes velmi levné, nejlevnější 275Wp je za 65E bez DPH.
- dotace jsou zlo. Přijetím dotace se kromě jiného zavazuješ že ti mohou kdykoli po dobu plánované životnosti vlézt do baráku a zkontrolovat instalaci.
- Nikde se nepíše že montážní firma má obvykle ve smlouvě že záruka platí pouzer pokud si u nich budeš objednávat pravidelně revize. A ty si nechá zaplatit.
Ano, zvažuji plusy a mínusy obou variant. Jak s dotací, tak bez dotace.
A o tom to asi je, ne? Pokud najdu plusy pro řešení bez dotace, jdu do toho, ale nechtělo se mi to dělat. Mám toho docela hodně. A nemám moc rád výšky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od mypower.cz »

Dobrý den, všímám si, že se tu řeší dotace. Podotýkám, že dotace jsou jednou z podmínek na fóru, které stanoví, že dotace tu řešit nebudeme a uživatel s tímto při registraci souhlasí. Pokud podmínky uživatel nečetl, je to uživatelův problém.

Dotace jsou přerozdělené výpalné, které nám byly sebrány ve formě daní a přerozděleny vyvoleným. Burešem a jeho řepkama a čapíma hnízdama počínaje, přes kotlíky po kterých se lidé můžou urvat jak když za komančů dovezli banány a lidi se div nepobili, po dotované FVE kde se jeden chlubí druhému o kolik nás všechny podojil.

U FVE to zajednak, jak vám předřečníci sdělili, vytváří spoustu nevýhod ve vztahu ke změnám instalace, jste někdy i otrokem instalační firmy a zadruhé není to fér k ostatním, kteří na dotace z různých důvodů nemají nárok.

Obvyklé tvrzení že odevzdávám daně tak můžu pobírat dotace je liché. Prostě je to špatné využívat či zneužívat toho, že jeden mafián ve státní správě obral jedny a teď s pohnůtkou dobra z nakradeného odměňuje své vyvolené, kteří si pro ty nakradené natáhli ruku. Pro mě jsou to nakradené peníze, alébrž obyčejné typické zlegalizované výpalné, protože zkuste nezaplatit daně. Musíte ty peníze vyvalit pod pohrůžkou finančních trestů apod. To je svinstvo non plus ultra a vést se na takové vlně není vůbec fér.

Podotýkám tedy a upozorňuji na pravidla fóra, že dotace tu neřešíme. Technické věci rozhodně, ale dotace ne.

Tečka.
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Nautilus »

mypower.cz píše:Dobrý den, ...... Technické věci rozhodně, ale dotace ne......Tečka.
Naprostý souhlas.

K věci:
Třífázové provedení 5kWp FVE
Oba střídače o kterých uvažuješ mají AC proud do 16A. To znamená, že budeš muset hóódně špekulovat kam co připojit, aby jsi výkon dodaný panely využil. Ještě hůř s vytěžováním. To aby sis pořídil tři ohřívače s fázově řízeným napájením. Proto tu "staří psi" radí jednofázovou FVE.
Nevím jak moc se dokáží výše zmíněné střídače vyrovnat s nesymetrickým provozem. Tak dalece jsem neměl chuť hledat. Symetrický sřídač je past. Slouží distributorovi, nikoli tobě. Už se to tu rozebíralo na praktickém příkladě z "Černých ovcí". Napálený majitel myslel, že ušetří za EE a čekal slibovanou návratnost v horizontu do 10 let a vyšlo mu 200. Jenom krátce: Zapneš si spotřebič o příkonu 1kW a tvůj střídač (pokud svítí dostatečně na panely) jej uspokojí, ale zároveň do sítě pošle na ostatních dvou fázích také po 1kW. Pokud na těch zbývajících fázích nemáš vlastní spotřebu, tak ty 2x 1kW prodáváš za mrzký peníz.

Orientace panelů:
Těch 240°je bída. V létě dobrý, na jaře a na podzim dost slabý, v zimě bez komentáře. Je třeba co nejvíc panelů dostat na jižní střechu. Pokud se ti tam ale podaří dát jen třeba 4 - 6 panelů, jsi v háji nebudeš-li mít nízkonapěťový MPPT. Buď budeš muset zvolit jiný "kombajn", nebo použít sólo nabíječ. Pokud jsem se dobře díval, tak výše uvažované střídače používají HV baterie a tam to opět bude další komplikace.
Je dobré si uvědomit docela typický chod počasí. Ráno vyjde slunce, na oběd se zatáhne a do večera nic, případně se obloha vyjasní znovu po západu slunce. Proto mnohé názoryy o směrování panelů preferují odklon od jihu spíše k východu.

Před tím, než nějakou koncepci zvolíš, pořádně si přeber co ti v domě žere elektriku, kdy a jak. Zjistíš, že dimenzovat FVE na 5kW 3f motor nějakého stroje, který pouštíš 5x do roka na 20 minut tě bude stát dalších 100 tisíc, a napájení ze sítě by přišlo na padesátikorunu. Zato za pár elektronických blbůstek roztroušených po domě se spotřebou řádově v jednotkách watů, k tomu lednice s mrazákem, TV a PC se podílí na celkové spotřebě padesáti procenty.

Asi je dobré projít si fázemi od "Hup to na střechu, ať to šetří" přes "Kašlu na to, vždyť z toho nikdy nic nebude" až po "Pár panelů, ze dva, ze tři Pylony a Axpert".

p.s. Nejen tobě doporučuji, než začneš počítat spotřeby ujasnit si rozdíl mezi kW a kWh
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Se zájmem čtu toto vlákno a připomíná mi mé první úvahy o FVE. Též jsem ze začátku uvažoval o třífázové FVE a od firem jsem měl nabídky na "supervyhodne" FVE s malou baterií, desetiletými dotačními klepety a spoustou líbivých řečí. Jelikož mne technické věci zajímají, tudíž jsem začal řešit technologie FVE, jak to funguje, co to obnáší a též i finanční záležitosti. Poznáním a učením jsem došel k závěru, že třífázová FVE je dobrá tak akorát pro distributory (udělá jim finanční perpetuum mobile), na dotacích se napakuje firma a s daným řešením se pak nedá nic dělat.
Postupně jsem došel k řešení: jednofázová FVE řešena tak, že ji lze kdykoliv rozšířit. Stringy s panely mám rozdělené do tří světových stran (V, J, Z). Má to dvě výhody: první je plynulý výkon po celý den bez velkých výkonových špiček a druhá je že pokud slunce svítí část dne tak chytím alespoň něco (se stringem na jednu stranu nemusím chytit nic). A stačí mi i menší kapacita baterie.
Tudíž za mne: - jednofázová FVE
- stringy s panely minimálně jih + západ, časem i východ.
- při konstrukci počítat s možností budoucího rozšíření.
-jednoznacne bez dotací - FVE pak lze kdykoliv rozšířit a nehrozí lezení ouradu do baráku.

Máte-li zájem, svou FVE mám popsánu ve vlákně FVE s modulárních (rostoucím,) uspořádáním.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od Brbla »

Solax X3-Hybrid-10.0T (gen.3) i GoodWe GW10K-ET umožńují asymetrickou dodávku výkonu do jednotlivých fázi podle skutečné spotřeby na těchto fázích. Ten solax se vyrábí již ve 3.generaci a chce to ohlídat, aby byl skutečně gen.3 a né starší model.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od beethowen »

Já myslím, že je to srovnatelné ty přístroje. Mě by na tom štvala ta HV baterka. Origo bude dost drahá, když by se skládalo třeba z Samsung SDI a Batrium, tak to bude taky celkem ranec.
Ale jak už jsem říkal. Chce se to zamyslet nad tím 1f řešením. Myslím, že všichni kdo jsme na FVE přemýšleli, tak jsme měli pocit, že bez 3f nelze žít. Já jsem z toho už dávno vyléčený a spokojený. Chce to jenom trochu změnit myšlení sem tam něco co jde zautomatizovat a zkrotit ženu. Dává to potom více možností a smysl.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od josse »

Myslím, že HV string nepůjde rozšířit. HV baterky nepůjdou rozšířit. Dotace, zablombování = nejde rozšířit. Trochu se to zásadní prostě nedá splnit... Kupte se co jste si vybral, nebo si vemte ty rady co ti zaznělo a znovu to rozmyslete...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

Nautilus píše:
mypower.cz píše:Dobrý den, ...... Technické věci rozhodně, ale dotace ne......Tečka.
Naprostý souhlas.

K věci:
Třífázové provedení 5kWp FVE
Oba střídače o kterých uvažuješ mají AC proud do 16A. To znamená, že budeš muset hóódně špekulovat kam co připojit, aby jsi výkon dodaný panely využil. Ještě hůř s vytěžováním. To aby sis pořídil tři ohřívače s fázově řízeným napájením. Proto tu "staří psi" radí jednofázovou FVE.
Nevím jak moc se dokáží výše zmíněné střídače vyrovnat s nesymetrickým provozem. Tak dalece jsem neměl chuť hledat. Symetrický sřídač je past. Slouží distributorovi, nikoli tobě. Už se to tu rozebíralo na praktickém příkladě z "Černých ovcí". Napálený majitel myslel, že ušetří za EE a čekal slibovanou návratnost v horizontu do 10 let a vyšlo mu 200. Jenom krátce: Zapneš si spotřebič o příkonu 1kW a tvůj střídač (pokud svítí dostatečně na panely) jej uspokojí, ale zároveň do sítě pošle na ostatních dvou fázích také po 1kW. Pokud na těch zbývajících fázích nemáš vlastní spotřebu, tak ty 2x 1kW prodáváš za mrzký peníz.

Orientace panelů:
Těch 240°je bída. V létě dobrý, na jaře a na podzim dost slabý, v zimě bez komentáře. Je třeba co nejvíc panelů dostat na jižní střechu. Pokud se ti tam ale podaří dát jen třeba 4 - 6 panelů, jsi v háji nebudeš-li mít nízkonapěťový MPPT. Buď budeš muset zvolit jiný "kombajn", nebo použít sólo nabíječ. Pokud jsem se dobře díval, tak výše uvažované střídače používají HV baterie a tam to opět bude další komplikace.
Je dobré si uvědomit docela typický chod počasí. Ráno vyjde slunce, na oběd se zatáhne a do večera nic, případně se obloha vyjasní znovu po západu slunce. Proto mnohé názoryy o směrování panelů preferují odklon od jihu spíše k východu.

Před tím, než nějakou koncepci zvolíš, pořádně si přeber co ti v domě žere elektriku, kdy a jak. Zjistíš, že dimenzovat FVE na 5kW 3f motor nějakého stroje, který pouštíš 5x do roka na 20 minut tě bude stát dalších 100 tisíc, a napájení ze sítě by přišlo na padesátikorunu. Zato za pár elektronických blbůstek roztroušených po domě se spotřebou řádově v jednotkách watů, k tomu lednice s mrazákem, TV a PC se podílí na celkové spotřebě padesáti procenty.

Asi je dobré projít si fázemi od "Hup to na střechu, ať to šetří" přes "Kašlu na to, vždyť z toho nikdy nic nebude" až po "Pár panelů, ze dva, ze tři Pylony a Axpert".

p.s. Nejen tobě doporučuji, než začneš počítat spotřeby ujasnit si rozdíl mezi kW a kWh


Díky za názor.
- Oba střídače jsou asymetrické.
- Počítám se dvěmi akumulačními nádobami wattrouterem a 6xSSR relé. Takže jsem schopen umořit klidně cca 6x 1,5KW, t.j. na každé fázi 3KW. Otázkou je jak dlouho, má to cca 1000 litrů (zatím).
- černé ovce jsem viděl... je to bída, když to takhle udělají se symetrickým střídačem....
- Dílnu vůbec nechci dimenzovat do FVE, jak píšete, ekonomicky by to střelilo úplně někde jinde
- Orientace panelů - tady opravdu děkuji za Vaše podněty. S tou mojí střechou je to složité. Zítra zkusím změřit, pokud to počasí dovolí, kolik panelů bych byl schopen dostat na tu jižní část. Z toho se defacto může odrazit celá ta koncepce.
- Koukal jsem na ten Axpert duo, který má 2x MPPT. Má taky cca 55W, což není úplně zanedbatelný....
- Spotřebu momentálně měřím přes SDS BIG, ale v 15-ti minutových intervalech. Špičky bohužel nevidím. Ale myslím si, že by to asi mohly ty baterky a ty akumulační nádrže zvládnout.
- Zkusím zjistit, zda bych tam nepřidal měřící cívky a , že bych měřil protékající proud a zkusil to ukládat třeba co 5minut, nebo třeba nějakou dobu třeba co minutu. Ještě se nad tím zamyslím.
- Mým cílem není dostat se na ostrovní provoz. S těmi mými stroji to ani nejde a nemá smysl.
Díky,
JP
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od zbek »

Na co je dobra 1000l nadrž v letě ? přihřivani bazenu?

Podle toho co pišeš ja bych volil dva 1F . jeden z baterkama a druhy bez baterek
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od petrd »

beethowen píše:Chce se to zamyslet nad tím 1f řešením. Myslím, že všichni kdo jsme na FVE přemýšleli, tak jsme měli pocit, že bez 3f nelze žít. Já jsem z toho už dávno vyléčený a spokojený. Chce to jenom trochu změnit myšlení sem tam něco co jde zautomatizovat a zkrotit ženu. Dává to potom více možností a smysl.
Presne tak. Pokud muze clovek zit bez 3fazovych motoru tak 1f neni pri male trose organizace problem. Napr. trochu hur a draz jsem shanel hlubine cerpadlo do vrtu atd ale jsem moc rad ze nakonec do domu taham el.z eonu pres jedno 16A ficko:)
jedlickapetr
Příspěvky: 18
Registrován: úte čer 11, 2019 10:04 am

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od jedlickapetr »

obávám se, že ale já bez 3f žít opravdu nemohu. Že bych do baráku tahal 1f tak to asi ne. Mám trošičku větší spotřebiče. Soustruh 2x5,5kw, hoblovka 5KW, frézka 2kw, 3kw. Cirkulárka 4,5KW. Nejmenší je třeba bruska 1,5kw. Takže do baráku 3f je v mém případě nezbytnost. Taky vůbec nepočítám s tím, že by jakkoli FVE poháněla tyto stroje třeba z baterek a.p. 1f lze řešit u běžného domečku, to ano. Tam si to dovedu představit.
Samozřejmě i v mém případě lze provozovat 1f FVE jako záložní fázi + ohřev TUV a pohon všech technických spotřebičů (kotel, ČOV, vodárna na 220V, svícení, ....).
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Solax X3-Hybrid-10.0T VS GoodWe GW10K-ET

Příspěvek od rasto1 »

Nic ine ti ani neostane pri tvojej moznosti umiestnenia panelov (malo a nevhodna orientacia)
Pri tvojich 3f spotrebicoch by ti stale menic prepinal na bypass lebo by ich nedokazal obsluzit, takze zase by 3f nebol vyuzitelny.
Na tvojom mieste by som bud isiel do 1f nudzoveho ako si popisal, alebo sa na to uplne vykaslal.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek