GoodWe 3648

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od josse »

youda píše:
youda píše:
josse píše:Dle I Kirchhoffova zákona je ten sled proudových transformátorů jedno. Je jedno v kterém místě jednoho vodiče to měřím. Samozřejmě při zanedbání ztrát, což na několika metrovém vodiči a 50Hz zanedbat můžu.
Bohužel, pane kolego, není to jedno. Zde totiž do procesu vstupuje zpětná vazba ve formě regulace.

Na pořadí CT nezáleží jen v případě, kdy měřím proud a nic víc. Pokud ale pomocí naměřených hodnot zároveň řídím výkon zdroje a výkon zátěže, tak už na jejich pořadí závisí.

Při instalaci v opačném sledu by totiž došlo k tomu, že:
1) CT měniče odreguluje snížením výkonu přetoky do DS na nulu.
2) CT vytěžovače následně dostává informaci, že není žádný přetok, tudíž ani přebytek, čímž pádem voda v bojleru bude studená.
Josse,
tak furt koukám na ten nákres, představuju si oba algoritmy a musím uznat, že Ty máš pravdu a já se pletu!

V jakém pořadí budou oba CT nasazeny na těch 5ti centimetrech vedení je skutečně jedno. I když se do toho zahrne ta zpětná vazba.

To co je důležité, jsou tyhle podmínky:
  • Zátěž řízená vytěžovačem musí být zapojena v prostoru mezi oběma CT na jedné straně a měničem na druhé straně. (Tak jak jsem to načrtnul)
  • Regulační smyčka vytěžovače by měla být rychlejší, než regulační smyčka měniče.
  • Ideální je, pokud měnič nebude regulovat na úplnou nulu, ale vždy nechá nějaký přetok.
Úplně špatně by bylo, zapojit řízenou zátěž někde mezi oba CT, nebo ji dát až k ČEZu.

Takže opakuji - máš pravdu, je to jedno. Popel na mou hlavu!

EDIT: Kruciš, Nautilus mne předběhl. No, aspoň ho moje zabedněnost motivovala napsat jeho první post :)
No, chtěl jsem ještě napsat jestli jsi nechtěl nakreslit jeden CT jinam... Takhle to klidně může být jeden společný transformátor (za určitých speciálních okolností samozřejmě) kolem toho jednoho drátu se vytváří magnetické pole a sorry, nemůžu za to, ale podél celého vodiče je to pole stejné :-)

Určitě jsou umístění důležitá, ale v tomhle schéma je důležité aby měnič se snažil o malinko větší proud než vytezovač, v obráceném případě se to celé bude navzájem snažit vypnout...

Třeba měnič malinký přetok a vytezovač nulu, nebo měnič nulu a vytezovač malinký odběr... Nejde tolik o umístění CT, spíše o ty směry a velikosti.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od youda »

Kostěji,
pokud bys to zapojil takto(https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=106656#p106656), tak GB zabere jenom když na měniči necháš povolený celkem velký přetok do DS. Jinak se měnič pomocí zpětné vazby velmi rychle ureguluje a za zelený CT už z něj nepůjde žádný výkon. Tudíž, GB nebude mít na co reagovat.

Pro představu, je to podobné, jako bys bojler a GB měl zapojené někde u hlavního trafa vesnice nebo v Temelíně.
Dává to smysl?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od Vitek »

Ahoj pánové. trošku jsem přemýšlel, no a celkem jednoduše lze pro GB připravit stav kdy bude reálný měřený proud jiný než skutečný.
Nevím ale zda je to hodné této diskuze. stačí pouze pochopit jak funguje GBO a co od systému chci. Pokud by se mi povedlo mít dostatečně rychlou regulaci / již bylo zmíněno docentem tuším !/ tak mohu vnutit GBO vstupu jinou hodnotu. A to celkem jednoduše pokud tuším jak funguje měření proudu v GBO ( měří 0A při 2,5 V +- na měřícím vstupu ) nutné je tedy pro procesor v GBO přiřadit jinou analogovou hodnotu.

těch variant jak to pořešit je víc ( odporový dělení ) např 8:10 tak dostanu na vstup 80 procent puvodní hodnoty , přičemž hodnota samozřejmě je používaná pouze v GBO.
Nebo mužu přičítat offset nějakým jasně definovaným vstupem případně zesílit třeba zesilovačem na 1,05 atp....

Zkusil někdo z Vás takto přemýšlet?

Dá se tím celkem v pohodě zajistit že GBO ač regulující na nulu, veskutečnosti může trvale regulovat na odběr ze sítě několik málo wattů...

Zdraví vás přátelé z chatrče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od brumlaj »

GBO vyhodnocuje střídavý proud. A to včetně fáze s napájecím napětím. Takže 2,5V je nula z důvodu vzorkování sinusovky.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od Vitek »

brumlaji je to možné, nevím jaké má autor konkrétní zapojení já jsem se orientoval podle amplocu který mám na DC straně pokud offtopic sorry
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od josse »

Vitek píše:Ahoj pánové. trošku jsem přemýšlel, no a celkem jednoduše lze pro GB připravit stav kdy bude reálný měřený proud jiný než skutečný.
Nevím ale zda je to hodné této diskuze. stačí pouze pochopit jak funguje GBO a co od systému chci. Pokud by se mi povedlo mít dostatečně rychlou regulaci / již bylo zmíněno docentem tuším !/ tak mohu vnutit GBO vstupu jinou hodnotu. A to celkem jednoduše pokud tuším jak funguje měření proudu v GBO ( měří 0A při 2,5 V +- na měřícím vstupu ) nutné je tedy pro procesor v GBO přiřadit jinou analogovou hodnotu.

těch variant jak to pořešit je víc ( odporový dělení ) např 8:10 tak dostanu na vstup 80 procent puvodní hodnoty , přičemž hodnota samozřejmě je používaná pouze v GBO.
Nebo mužu přičítat offset nějakým jasně definovaným vstupem případně zesílit třeba zesilovačem na 1,05 atp....

Zkusil někdo z Vás takto přemýšlet?

Dá se tím celkem v pohodě zajistit že GBO ač regulující na nulu, veskutečnosti může trvale regulovat na odběr ze sítě několik málo wattů...

Zdraví vás přátelé z chatrče.
Vím co myslíš, je to stejný efekt co jsem se snažil vysvětlit já výše, takže netřeba měnit GBO, stačí změnit jednu hodnotu v měniči a efekt je stejný. To jakým způsobem to zařídím je vcelku jedno, jsou dva snadný, dva složitější a pak nekonečné mnoho skoro hloupých řešení stejného. A dovolím si upozornit, jak už tu bylo také zmíněno, za proudovým transformátorem následuje rezistor na kterém se měří úbytek napětí. To napětí se posune do vždy kladných hodnot a pak převádí na digitální hodnotu, která se následně zpracová. Nic složitého na úpravy, ale proč to upravovat když stejného efektu dosáhnu přes tlačítka a displej a navíc to kdykoliv vrátím do původního stavu :-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od zbek »

Jakou hodnotu v měniči ?
Obavam se že měniče tuhle funkci nemaji .
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od youda »

On to Josse myslel asi obecně: že pokud mám měnič, který takovou funkci má, tak je nejsnažší odladit to tam. Pokud nemá, tak se podívat, jestli možnost nějaké kalibrace má vytěžovač. A teprve když to nepůjde nastavit ani pomocí parametrů vytěžovače, tak že dává smysl upravit elektrické zapojení měřících prvků i zátěží a tím celý systém oblbnout tak, jak člověk potřebuje.

Například v InfiniSolaru jde kalibrovat přetok pro každou fázi zvlášť a ještě to bere pozitivní i negativní hodnoty. Lze tedy nastavit jak trvalý přícuc, tak i trvalý export, nebo to zkusit regulovat co nejblíže k nule. Jaké jsou možnosti Studeru či Victronu by nám zase mohli napsat jejich uživatelé.

V případě GoodWe 3648D-ES jsi vypátral, že tam se to nastavit nedá. To jsem já osobně třeba vůbec nevěděl. Je otázka, jestli by pomohl firmware update, případně kontakt na technickou podporu. GoodWe už historicky mělo pár případů, kdy pomocí nového FW opravili nějakou dost otravnou věc.

A třeba právě to co píšeš - že měnič v noci trvale exportuje z baterky do DS, je fakt otrava. I kdyby to bylo jen těch 10-40W, jak píšeš. Což mi právě přijde divné, že to nejde vykalibrovat raději na trvalý přícuc, nebo aspoň na nulu.

Nezkusíš pro začátek tu technickou podporu? Dost by mne zajímalo, co na to řeknou.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od Brbla »

zbek píše:řešim smlouvu , ted budu panel sundavat aby to vyšlo , spiš sem chtěl dat sem info jak jak vidim ja ten měnič , FE . atd .
ted řešim
jak ho přes zimu co nejvic odlehčit aby žral co nejmin a na leto jak ho zatižit aby žral i vnoci ,
Bylo by možný sem hodit postup řešení legalizace, třeba i s odkazama na příslušný formeláře čezu ?
Dost by to pomohlo.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od youda »

zbek píše:Muj pohled. Neřešim ostrov spiš jsem se chtěl něco pro radost 3,8KW

Zvolil jsem GoodWe GW3648D-ES jestli je to dobry nebo špatny řešeni to zjistim časem
......
Při odběru cca pod 100W se přepne na sit a ma klidovou spotřebu tak cca kolem 50W to odhaduji nemam to jak změřit
když nastavim 0 přetoku tak mu občas něco přeteče
......
ted bojuji jak ho naučit žit z Watroutrem bud jede ohřev a vubec ho nenapadne nabijet baterky nebo mam přetoky , ale počasi tomu moc nepřeje
Čtu si znovu tu zprávu z boje a napadlo mne pár věcí:

1) Ideální by bylo, pokud by měnič generoval přetoky až do nastavené výše, jen za těchto podmínek:
  • Je-li už baterie nabitá a zároveň je den a na střeše je nevyužitý výkon.
  • V noci ať to žádné přetoky nedělá.
Podle mne je toto zcela legitimní požadavek a podpora GoodWe by na něj měla mít odpověď.

2)
Nepovede-li komunikace s technickou podporou GW k řešení, požádal bych o asistenci výrobce Wattrouteru, tedy Solarcontrols. Dotaz by směřoval k tomu, jak zajistit, aby Wattrouter správně fungoval i v případě, kdy na měniči budou povoleny jen velmi malé přetoky, například 10W. Regulace pak bude pomalejší, neboť WR nejdříve odebere těch 10W, GW následně udělá dalších 10W přetok a tak furt dokola, ale chodit by to mělo i takto.

3) Nepovede-li k řešení postup 1 ani postup 2, tak bych Wattrouter prodal někomu s OnGridem a pořídil si GreenBono AKU. To totiž (narozdíl od Wattrouteru) umí regulovat přebytky i na základě sledování napětí baterie, nikoliv jen pomocí sledování AC přetoků.

GoodWe by se nastavil na nulové přetoky a na GB AKU pravidlo, aby se bojler nahříval až poté, co je baterie téměř plná. Jakmile by se baterie začala vybíjet, tak GB AKU opět sníží příkon. To samé, pokud by se začalo přicucávat z DS (GB AKU k tomu používá CT, stejně jako Wattrouter).


Pokud bys chtěl nějaké zkušenosti s GB AKU, tak Vitek ho provozuje dokonce i s Axpertem (který přetoky ani udělat neumí), takže by určitě mohl načrtnout nějaké konceptuální schéma jak má zapojeno měření, jak spotřebiče, a podat hlášení kterak mu to celé funguje.

PS: Myslím, že jsem ten rozdíl mezi WR a GB měl tady na fóru trochu více propagovat.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od zbek »

Všechny male spotřebiče se stalou ale malou spotřebou jsem přesunul na druhou fazi a tim se podařilo jit na klidovou spotřebu asi 30W , To je odhad podle GW je to 60W tomu moc nevěřim spiš watroutru . Nezda se to ale je to markantní uspora , teda v zimě když neni energie.
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
ikovlabs
Příspěvky: 568
Registrován: úte črc 22, 2014 6:14 pm

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od ikovlabs »

A to je bedna za skoro 50kKc..Kua.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od kodl69 »

Já jsem všechny malé spotřebiče a světla přesunul na 48V DC a přes rozepnutý kontakty blokovanejch stykačů žádný přetoky do sítě nehrozí. A PJ po úpravě má vlastní spotřebu cca 25W. teď je vypnutej, takže 0W. A celý to stálo míň než polovinu toho, co přetechnizovaná bedna. Boiler ohřívám samostatným regulátorem (ala siton, oplocký, říkej mu jak chceš, prostě modif. sinus 90V) přímo z panelů, žádný green bono ani wattrouter nepotřebuju.
Celý je to o volbě koncepce, dokonce bych řekl, že když jsem to tvořil, tak jsem si i vyhrál víc, než zapojit panely, 230V a baterku k tomu goodwe...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od tomas »

Kostěj píše:
youda píše:Nejlépe bude kombinace hybridního měniče a vytěžovače fungovat při zapojení proudových transformátorů ve sledu dle nákresu níže.
Wattrouter neznám, ale s greenbonem bych to zapojil takhle. Pokud by byla spirála na SSR výstupu, pak je reakce velmi rychlá, odhaduji několik period. Pokud by byl použit i stupeň s relátkem, je tam zpoždění minimálně 3sec, kratší nejde nastavit. Jde pochopitelně o fázové řízení GreenBonem. GreenBono provozuji již několik let (1.2kW) a zatím dobrý - žádné problémy od distributora. edit: byli jste rychlejší, tak alespoň pro názornost.
Já bych to zkusil takto:
vytezovac s hybridem.png
vytezovac s hybridem.png (8.03 KiB) Zobrazeno 1614 x
Pokud máte měřící transformátor s mou dírou kterou neprolezou dva vodiče, tak lze použít dva měřící trafa zapojené tak, aby se vzájemně odčítali.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od zbek »

Brbla píše:
zbek píše:řešim smlouvu , ted budu panel sundavat aby to vyšlo , spiš sem chtěl dat sem info jak jak vidim ja ten měnič , FE . atd .
ted řešim
jak ho přes zimu co nejvic odlehčit aby žral co nejmin a na leto jak ho zatižit aby žral i vnoci ,
Bylo by možný sem hodit postup řešení legalizace, třeba i s odkazama na příslušný formeláře čezu ?
Dost by to pomohlo.
řešim EON
čez už ma že musiš mit krizove HDO aby tě mohli vypnout tak počitam že EON to bude mit za chvilku taky .
udajně prišti rok by měly povolit dvojnasobek panelu z 10Kwp na 20Kwp to už by byl ideal 7kwp misto 3,5kwp, ale nevim zda to neni jenom zbožne přaní
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od zbek »

Watrouter jede v pohodě když se Goodwe povoli přetoky , nastaveni Wattroutru výkonovy ofset mam -200W když je menši tak bojler umi jet i z baterek pač GW ma přetoky ve špičce klidně přes 300W i když je ma zakazaný . Mam pocit že GW přistupuje k řizení s namořnickou rozvahou , jede si na baterky a klidně tlači do sitě 30-40W tak mě napadlo že asi udělám odbočku mezi hodinama a EZmetrem na ktery hodim zabezpečovačku , antenu , routr atd at jedou z přebytku co se vraci do sitě teda ten přebytek tam neni stale ale i tak mam pocit že to děla za den kolem 300Wh
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od Marcus81 »

Ano, ale zabudol som podotknut, ze ja nemam povolene prietoky, nemam zmluvu s elektratnami a ani nechcem
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od zbek »

Ja sem davam jenom svuj dojem z GW a tak trochu si hraji .Ty přetoky co děla mne překvapily , ale na druhou stranu chapu že když ho najednou odlehčim tak ten vykon musi někam vyzařit . Jak se chová Victron ?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od zbek »

Mam problem. Jsem delši dobu bez slunička a baterky jsou ted na 18procentech mam nastaveno max vybiti bat 30procent tam se taky vybíjeni zastavilo , ale jak tak dny jdou tak si občas měnič sosne cca 20W a už jsem na 18 a předpověd nevypada zrovna ružově . čekal jsem že si sam dososa a udrži na 20procentech ale on ne už pokořil magickou hranici 20 procent a stale klesa
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: GoodWe 3648

Příspěvek od Vitek »

zbek píše:Mam problem. Jsem delši dobu bez slunička a baterky jsou ted na 18procentech mam nastaveno max vybiti bat 30procent tam se taky vybíjeni zastavilo , ale jak tak dny jdou tak si občas měnič sosne cca 20W a už jsem na 18 a předpověd nevypada zrovna ružově . čekal jsem že si sam dososa a udrži na 20procentech ale on ne už pokořil magickou hranici 20 procent a stale klesa
A to je problem mu nastavit at zacne dobijet? A nebo jak slozite je zapnout externi nabijecku ze site

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek