Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
bartl
Příspěvky: 11
Registrován: ned bře 24, 2019 10:36 am
Reputace: 0

Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od bartl »

Hybridní FVE :Solax 3f 5.0T . 18x290Wp (5.22kW) + 5xPylontech 2,4hWh 48V (12kWh) použitý elektroměr CHINT DTSU666 .
Po prvotním nadšení jak vše skvěle funguje jsem si všiml ,že přetoky do DS dle 4Q elektroměru ČEZ jsou daleko větší než ukazuje Solax ...vyměnili jsme tedy elektroměr za typ Eastron SDM630-Modbus V2 .Nyni je již naprostá shoda v měření s ČEZ ,ale o to je větší zklamáni ...při naprosto slunečném dni a nastavení Power export 0 W mám feed-in 7,74kWh a odběr z DS 8,67kWh ...+ vlastní spotřeba 20,66kWh - Phase power balance jsem měl zapnutý i vypnuty ,ale bez znatelného výsledku ...,power faktor OFF .Baterie byly ráno na 34% a během dne jen hodnota stoupala ..Očekával bych hodnoty spotřeby a přetoků kol 1KW a ne kol 7-9 kWh ...
Nevím jestli je to na reklamaci ...resp.jaké přetoky by max.měly být ..dík za každou radu ..
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od rva »

Jestli není problém v tom, že poté, co jste se stal šťastným majitelem 3-fázové elektrárny, se vaše smlouva s distributorem změnila na 3 smlouvy, na každou fázi zvlášť. Takže když budete na L1 odebírat 2 kW a na fázi L2 dodávat 2 kW, tak v době před elektrárnou se to vyhodnotí jako nula a nic se neplatí. Teď se to vyhodnotí, že odebíráte 2 kW (a ty zaplatíte - třeba 5 Kč/kWh) a současně dodáváte 2 kW (a za ně dostanete něco zaplaceno dle smouvy s obchodníkem - třeba 0.5 Kč/kWh).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od FRSO »

Tohle téma není na řešení na tomto fóru. To sem nepatří. To si reklamuje u dodavatele.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od PavelR »

Umi ten menic fazovou nesymetrii zateze? Tedy zatizim L1 napr 2kw a on zacne tlacit 2kw i v L2,3 ve kterych neni kam takze to tece ven. Nektery menice se prej takto chovaji - v nasich podminkach je to nepouzitelny.
Toto by vysvetlovalo pretoky i pres zakazanou dodavku do site.
Lze to jednoduse zjistit klestakem. Nebo pokud ma predrazeny elmer moznos zobrazit vykony a smery ...

FRSO proc by nebylo? Treba se zjisti co jsem uvedl ja a ostatni budou vedet ze od tohoto menice ruce pryc...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od hurvayz »

Franto mě to třeba zajímá, když sháním podobné zařízení.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od PavelR »

At tazatel vypne cele barak a zapne jen jedinou zatez na jakekoliv fazi idealne nejakou vetsi a sleduje co delaji ostatni faze. Uvidime
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od youda »

PavelR píše:...Umi ten menic fazovou nesymetrii zateze?...
Umí.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od rva »

Ono jestli ta nesymetrie může být třeba 0 - 5 kW do jedné fáze a nuly do ostatních, nebo jestli to je jen 0-2 kW do jedné a nuly do ostatních. To by pak spotřeba z DS mohla být způsobena tím, že 2 kW/fázi jsou málo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od Kostěj »

Snad se dívám do správného datasheetu (SolaX-X3-Hybrid-HV 5.0T). Output AC, Max AC current 8.5A. Tedy nesymetrie sem, nesymetrie tam, více než 2kW na jedné fázi to nedává.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od youda »

To vysvětluje tu spotřebu z DS - spotřebiče chtěly vyšší výkon, než kolik byl měnič schopen dodat.
Nevysvětluje to ale ten brutální přetok - pokud je v GUI nastaven feed-in = 0W, tak to prostě mělo nechat výkon na střeše a né ho poslat do DS.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od PavelR »

skoda ze tazatel neodpovida jestli udelal test nebo ne
bartl
Příspěvky: 11
Registrován: ned bře 24, 2019 10:36 am
Reputace: 0

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od bartl »

Vyzkouším jak píšete ,ale zatím nebyly podmínky...Dnes ráno jsem dostal krátkou odpověď od Solaxu ,že mám zřejmě
velkou nesymetrii na jedné fázi ...oproti ostatním ..(proto jsem si tento měninič kupoval)...v čase největších přetoků byl připojen 1F bojler 2,2kW..
bartl
Příspěvky: 11
Registrován: ned bře 24, 2019 10:36 am
Reputace: 0

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od bartl »

..jak píše Kostěj..vypadáto ,že budu muset vyměnit měnič za větší ..1OT ..
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od vla »

Frso: pokud k tématu nemáš co říct, tak nic neříkej a už vůbec ne, že sem na forum nepatří. Je to informace stejně zajímavá a pro mnohé poučná, či potřebná jako mnoho dalších. Spousta uživatelů se může dostat do podobné situace a mohou se zde pak dočíst, v čem jejich problém může být. Omlouvám se, že jsem osobní ale frsův názor mě fakt nadzvedl.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od diablo007 »

No tak frso možná směřoval k tomu že toto fórum má už při registraci poučku o dotacích a z největší pravděpodobností ta instalace z dotací proběhla a pokud je špatně instalace tak jak uživatel píše bude to reklamovat. To že to pro někoho může mít i plusových užitek z informací nepopírám( i když solax tu asi ani nikdo nemá ) ale poslední dobou tu vyskakují dotazy nováčků že jim něco nejede a firma si neví rady pak je jen otázka zda je lepší dodržet stanovy registrace nebo se spíš dopidit jak to opravit i pro někoho dalšího ale pointa tohoto fóra byla spíše pro lidi co si to dělají sami ne že si instalaci zaplatí a pak nemůžou dokopat firmu aby jim to sprovoznila tak jak to má být? nebo se mýlím zatím sem tu většinu systému viděl že si každý dělal sám nebo v kooperaci z někým ale pořád to nejsou instalace na klíč
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od FRSO »

diablo007 píše:No tak frso možná směřoval k tomu že toto fórum má už při registraci poučku o dotacích a z největší pravděpodobností ta instalace z dotací proběhla a pokud je špatně instalace tak jak uživatel píše bude to reklamovat. To že to pro někoho může mít i plusových užitek z informací nepopírám( i když solax tu asi ani nikdo nemá ) ale poslední dobou tu vyskakují dotazy nováčků že jim něco nejede a firma si neví rady pak je jen otázka zda je lepší dodržet stanovy registrace nebo se spíš dopidit jak to opravit i pro někoho dalšího ale pointa tohoto fóra byla spíše pro lidi co si to dělají sami ne že si instalaci zaplatí a pak nemůžou dokopat firmu aby jim to sprovoznila tak jak to má být? nebo se mýlím zatím sem tu většinu systému viděl že si každý dělal sám nebo v kooperaci z někým ale pořád to nejsou instalace na klíč
Ano, přesně tak to bylo ode mě myšleno a proto ta má výtka byla napsána. Na řešení těchto problémů je lépe zvolit SZ.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od tomas »

Pokud jde o legální elektrárnu a máte tedy 4Q elektroměr tak Phase power balance musí být v ČR zapnutý.
Psal jsem to už zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 565#p82504
Power faktor je regulace účiníku, pokud máte standardní připojení tak tam musí být Q(u) a definované body dle smlouvy.
Díky v ČR legalizovanému energetickému podvodu ve vyhodnocování 3 fázových toků energie v elektroměru nemá v ČR smysl instalovat 3f. hybridní měniče menšího výkonu než 10kW.
Ten váš 5kW má trvalý fázový výkon jen 1,6kW, takže větší fázovou nesouměrnost vyrovnat nedokáže. Výkon nad 1,6kW berete z distribuční sítě i když na jiné fázi do sítě dodáváte. V ČR mají vybrané měřící místa 3f. elektroměry virtuálně rozdělené na 3 kusy jednofázové.
Cena mezi Solaxem 5kW a 10kW je pár tisíc, zde se někdo snažil šetřit na nepravém místě.
Také vám to nabíjí akumulátory jen na 90-91%?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
bartl
Příspěvky: 11
Registrován: ned bře 24, 2019 10:36 am
Reputace: 0

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od bartl »

Omlouvám se že jsem asi nedodržel podmínky fora ..,ale domnívám ,že můj příspěvek může upozornit na případné zájemce o tento měnič resp úvahu o jeho výkonu. Nyní již je zcela jasné jak píše Tomáš ,že jsem měl zakoupit měnič 10kW
ale bohužel jsem videl jen výkon 5kW bez pohledu na výkon do jednotlivých fází ..
Ano i mě se nabíjí baterie jen do 91% ,ale cca jednou za měsíc naskočí nabití skokově 100% .
O reaklamaci se nejedná ...špatný výběr měniče ..
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od Matess »

člověk ale musí uznat, že tento systém střídače a baterie je asi radost instalovat. Je to všechno docela jednoduché a přitom né úplně blbé...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Solax hybrid 3f 5.0T - velké přetoky do DS

Příspěvek od brumlaj »

Ještěže jsme koukali na pohádky: "snadná cesta vede vždy do pekla Honzíku, pamatuj!". Dnes bohužel i do toho finančního.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek