Paraelní spojování LiFe

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od dracekvo »

Tak koumám jak zapojit baterky.

Něco sem vykoumal. Snažil sem se to udělat tak, aby nejlépe byli spolu baterie v lepším stavu a baterie v horším stavu. Aby se to nějak zprůměrovalo.
Máte nějaký návrh jak to udělat lépe? S rozdílem 20Ah moc spokojen nejsem.
Ještě by to možná chtělo změřit vnitřní odpor, ale to už bych pak vůbec nevěděl jak je mezi sebou propojit.

Schéma zapojení plánuju 200Ah a 300Ah článků složím dvě velké baterie a pomocí 4mm vodiče propojím jednotlívé bloky. Pak ještě kde bude potřeba přes nějaký vodič (co dům dá 4 nebo 6mm) připojím ty 50Ah články.
Bez názvu.png
Bez názvu.png (9.08 KiB) Zobrazeno 870 x
Přílohy
lifepo_sort.xlsx
(13.54 KiB) Staženo 82 x
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od kodl69 »

A co se stane, když bude paralelně spojenej článek 200Ah s vnitřním odporem třeba 4 miliohmy s 50Ah článkem s vnitním odporem pod 1 miliohm? odpověď je jednoduchá, ten 50Ah článek to clý odnese, za jeden cyklus toho 200Ah udělá těch cyklů třeba 5 a za rok bude po něm. Tuhle metodu dorovnávání kapacity jsem si pro sebe zavrhl už dávno.
Jakej vnitřní odpor má 300Ah článek s naměřenou kapacitou 172 Ah nebo 200Ah s 138Ah naměřenými - si netroufnu ani odhadnout, ale asi to bude bída s nouzí. Jakým proudem jsi to vybíjel? a jak jsi ověřil nabití?
Osobně bych články s kapacitou nižší než 70% jmenovité považoval za potenciálně mrtvý...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od dracekvo »

Já vím že to není ideální, ale na 200Ah jsem jel bez problému pár roků. Pak sem přikoupil 300Ah a než sem je stihl otestovat, tak sem elektrárnu rozebral. Teď to chci dát nějak dohromady a když ty články mám doma, tak škoda je nevyužít. Mám ještě dalších 8ks 50Ah, ale ty si chci nechat do obytného auta.

Systém testu byl nabít na 3.6V. Potom vybít do 3.0V zátěží 0.1C. Víc jak 30A z nabíječky nedostanu, tak sem zvolil 0.1C pro všechny články.

A právě kvůli rozdílným vnitřním odporům přemýšlím, jestli je třeba nespojit jen 2.5mm vodičem. Ten by měl zamezit přetěžování článku s nižším vnitřním odporem.
A kupovat nové lifepo pro možnost vyřazení potencionálně mrtvých článků nebudu. Nejsou finance.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od jahodovák »

Mám vedle sebe zapojeny dva krát 300,jednou 100 lifepo4 a dále lion 3 bloky s neměřenou kapacitou a občas změřím kleštákem nabíjecí a vybíjecí proudy a je rozdíl jen pár ampér,po přepočtu na předpokládanou kapacitu.Nabíjení měřeno při proudech až 100ampér a vybíjení při téměř plném zatížení 2 krát 4kw,to je asi 180 ampér.Podle mě klidně zapoj a pokud máš stejnosměrný klešták tak změř a uvidíš
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od rottenkiwi »

Tiež mi vyšlo niečo podobné, kapacita bez balancovania 20838 Wh, s balancovaním 21340 Wh, treba balancovať 11 článkov.
Přílohy
dracekvo.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od dracekvo »

Balancéry jsou vlastní na 4.45V a pálí asi 8A. Tak v tom by snad problém nemusel bejt. Kdyby se to nějak nezdálo, tak kdyžtak obětuju těch 8 článků do auta a budu tam zatím vozit olovo.

Nebo myslíš aktivní balancování?
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od youda »

4.45V jako horní hranice na balancování LiFe? Opravdu?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od dracekvo »

Překlep. 3.45V :)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od brumlaj »

dracekvo píše:Balancéry jsou vlastní na 4.45V ....
žeby LiFe 3,45V?
kodl69 píše:A co se stane, když bude paralelně spojenej článek 200Ah s vnitřním odporem třeba 4 miliohmy s 50Ah článkem s vnitním odporem pod 1 miliohm? odpověď je jednoduchá, ten 50Ah článek to clý odnese, za jeden cyklus toho 200Ah udělá těch cyklů třeba 5 a za rok bude po něm.
Pokud neuletí napětí nahoru, tak ten 50Ah nenabije do plna. Takže nenacykluje se. A zase nestavíme špičkové zdroje které se vybíjí během 3 hodin, ale spíše desítky hodin. Takže bych nepanikařil. Těch akumulátorů které mají kapacitu 70% se přeci nebudeme zbavovat. Jo vysoký Ri je něco jiného. Když bude akumulátor topit, tak mu to na životnosti nepřidá.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne čtv úno 28, 2019 6:22 pm, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od youda »

Ještě si tak říkám - když balancery pálí, tak by BMS asi měla odečítat spálené amperhodiny od celkových kumulativních Ah při nabíjení baterie, že jo?
Samozřejmě, pokud BMS zaregistruje, že už jsou všechny články nabité na horní hranici napětí, pak může rovnou odreportovat maximální hranici Ah a kumulativní Ah napočítané během nabíjení může zahodit...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od brumlaj »

Proto se taky kapacita měří při vybíjení. Za a nemusíš nic počítat a za bé se holt projeví i ztráty na Ri (vnitřním odporu).
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od youda »

Rozumím, nemyslel jsem však laboratorní měření kapacity, ale spíše situaci, kdy chci při nabíjení AKU vidět v nějakém monitoringu SoC.

Co jsem koukal, tak Pylontech amperhodiny propálené při balancování odpočítává, Enstore také. Oba výrobci tudíž reportují přes sériák poměrně přesně stav SoC při nabíjení i vybíjení. Docela by mne zajímalo, jestli je to standardem a chovají se takto i čínské BMS a akupacky jiných výrobců...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od rva »

To, že se odčítají propálené Ah bych neočekával. Obvykle se pálí jen na některých článcích, tak co by se odčítalo? Spíš bych očekával, že se SOC (polo)automaticky nastaví na 100%, když BMS usoudí, že jsou baterie nabité (dosažení cílového napětí při nízkém dobíjecím proudu).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od NOPARasito »

Trochu by me zajímala logika, kdy zacne pylontech odecitat propalenou energii??? A vlastne proc, pokud nabijim a dostanu se do nabiteho stavu (coz znamena dosahnute napeti a snad teoreticky 0 proud).
Tak bych max. napeti a SOC chapal ja.
To kdyz budou palit dejme tomu 12ks ze 13, tak se proud nebude rovnat 0 a tak nebude vyhodnoceno 100% nabiti, tak jake odecitani a z ceho???
Tusim to nebude zas tak jednoduche.
RVA me predbehl :lol:
Pozn.: A tady narazime na podstatu veci, lroc se snazit vyvijet aktivni balancovani pro lepsi detekci SOC kompletni baterie.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne čtv úno 28, 2019 7:58 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od dracekvo »

V novém systému budu mít BMW700 od victronu. A co jsem zkoumal návod, tak při určitém napětí a poklesu proudu do baterek pod určitou úroveň nastaví SOC na 100%. Samozřejmě to není dokonalé, protože nemonitoruje každý článek zvlášť a nemůže ponížit celkovou kapacitu při degradaci baterie. To je v kompetenci uživatele, aby jednou za čas provedl kapacitní test a udělal korekci.
Ale ten děj poklesu není tak rychlej, aby to bylo potřeba řešit každej měsíc. Stačí dát rezervu a hlídat napětí na článkách nějak externě. Pokud tam bude nějaká anomálie, tak se na to podívat blíže.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2485
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Reputace: 180
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od NOPARasito »

[quote="dracekvo"]V novém systému budu mít BMW700 od victronu.
Za ty prachy to stoji??????
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od dracekvo »

Je to pěkně provázaný s dalšíma věcma od victronu. Takže pak podle SOC můžu nastavovat například chování měniče.
Je k tomu hotovej webovej portál, apka do telefonu.
Když sem spočítal kolik času bych strávil vývojem, cenu součástek, leptání prošňáku, programování, tak se mi vyplatí ten čas bejt raději v práci a vydělat si na to. A stejně bych to tak hezky asi neudělal.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne čtv úno 28, 2019 8:16 pm, celkem upraveno 1 x.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od jahodovák »

Též ho mám,sice dříve stál méně ale mohu docela přesně určit jak na tom baterie je,ono u lifepo4 podle napětí skoro nic nepoznáš,dokonce se s tím dá zjistit reálná kapacita baterky,samozřejmě jen nejslabšího článku a pokud podle toho zkoriguješ nastavení tak máš docela přesný obraz kolik ti energie ještě zbylo.Já třeba vím,že ted přez zimu každý den ubude cca 130 AH a když se blíží mínus 600 tak zapínám nabíjení levným proudem z DS.Jelikož nemám žádné další měření kapacity,tak bych jen velmi těžko věděl kolik mi tam zbývá,podle napětí skoro nic nepoznáš.U lion to jde poznat z napětí snadněji.Od doby co ho mám mě pokud nedojde k nějaké havárii,třeba prasklá trubka,vždy vím na kolik mám nabito.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od kodl69 »

Tohle umí i Midnite, stačí k němu cca za 1.5kKč dokoupit Whizbang jr a bočník od číňana. Ostatně možná proto je ten midnite drobek dražší, nebo vlastně není?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paraelní spojování LiFe

Příspěvek od jahodovák »

Jelikož panely jsou napojeny na aexperty,tak tu možnost nemám a pokud jeden odejde,je v krabici připraven náhradní,pravda,není to ekonomické ale nějak mi to nevadí,nedostatkem netrpím a alespon pokud odejdu do jiné dimenze,nebudou se muset prát o zbylé oběživo...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek