jaký regulátor pro nicd akumulátor???

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od goodbie »

ahoj jaký by byl nejlepší regulátor pro nicd akumulátory potřeboval bych 12/24V nejlépe obojí napětí a 5A nějaký regulátor.díky za rady.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od rob.brno »

goodbie píše:ahoj jaký by byl nejlepší regulátor pro nicd akumulátory potřeboval bych 12/24V nejlépe obojí napětí a 5A nějaký regulátor.díky za rady.
Taky nad tím přemýšlím, potřebuju pro jeden panel 230Wp, 2,6kwh nicd aku a APC1400 regulátor. Zatím to vypadá na něco z tohoto:
-http://www.ebay.de/itm/TOYO-MPPT-40A-La ... 20d1bbd497
-http://www.ebay.de/itm/TOYO-MPPT-40A-12 ... 5aeb29d0c7

Jen jedna verze je za 178 a druhá za 96 E. Přitom jsem si nevšiml žádného rozdílu, obě jsou 40A.


Nesoulad napětí aku X APC budu muset řešit budto použitím relé zařazujícího při vyšším napětí na aku snižující diody nebo odpojit jeden až dva články aku.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od goodbie »

těch regulátorů pro nicd je málo a dobrých snad ještě méně :-(
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od bert »

rob.brno píše: Jen jedna verze je za 178 a druhá za 96 E. Přitom jsem si nevšiml žádného rozdílu, obě jsou 40A.
Sú identické. Jeden má koncovú cenu a dá sa ihneď za ňu kúpiť. Pri druhom sa cena licituje a aukcia končí v deň a čas uvedený v zátvorke 1 Tag 13 Stunden (20. Apr. 201320:07:03 MESZ). Najvyššia ponuka berie.
Tento regulátor som mal na olove. Na NiCd má myslím dve možnosti nastavenia s koncovým napätím 28 a 29V. Treba počítať s tým, že zoberie vstupné napätie len do 55V! A asi by bolo vhodné priobjednať aj teplotné čidlo od toho istého predajcu:http://www.ebay.de/itm/TOYO-MPPT-Batter ... 2570wt_929
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od rob.brno »

bert píše:
rob.brno píše: Jen jedna verze je za 178 a druhá za 96 E. Přitom jsem si nevšiml žádného rozdílu, obě jsou 40A.
Sú identické. Jeden má koncovú cenu a dá sa ihneď za ňu kúpiť. Pri druhom sa cena licituje a aukcia končí v deň a čas uvedený v zátvorke 1 Tag 13 Stunden (20. Apr. 201320:07:03 MESZ). Najvyššia ponuka berie.
Tento regulátor som mal na olove. Na NiCd má myslím dve možnosti nastavenia s koncovým napätím 28 a 29V. Treba počítať s tým, že zoberie vstupné napätie len do 55V! A asi by bolo vhodné priobjednať aj teplotné čidlo od toho istého predajcu:http://www.ebay.de/itm/TOYO-MPPT-Batter ... 2570wt_929
Aha, takže těch 96E je min. cena, pokud nikdo nepřihodí víc.

Mě ostatně by stačila i verze pro 20A(který jste někde v diskuzi zmínil), kterou jsem na ebay nenašel.
Těch 55V není ideálních, protože se nechá připojit seriově jen jeden standartní poly-panel, ale i na tu 20A verzi by se paralalně tři panely proudově vešly.

Úplně ideální k nicd by byl regulátor s nastavitelnými nabíjecími hodnotami napěti, ale to už je asi jinná cenová kategorie.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Já používám mppt 2010. Napětí jde vytáhnout až na 14,9V což bez problémů stačí, je do 20A, napětí panelů do 100V a hlavně má mnohem vyšší účinnost než nějaké levné regulátory, protože např. kdyby měl tracer účinnost 97%, nemusí mít ohromný chladič, který je stejně při plném výkonu pořádně rozpálený.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od rob.brno »

ostrovpoděbaby píše:Já používám mppt 2010. Napětí jde vytáhnout až na 14,9V což bez problémů stačí, je do 20A, napětí panelů do 100V a hlavně má mnohem vyšší účinnost než nějaké levné regulátory, protože např. kdyby měl tracer účinnost 97%, nemusí mít ohromný chladič, který je stejně při plném výkonu pořádně rozpálený.
To je od EPsolaru? Byl by odkaz?
U toho EPsolaru např. 2210RN jsou potíže s překračováním napětí na aku a do toho bych nerad šel, pokud je takové riziko.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od mypower.cz »

Napadl me mozna ne a tak slozity hack lacineho MPPT regulatoru a to konkretne EPSolar, napriklad 2210 upravou jeho mericiho bodu. To tam nekde proste musi na te desce byt, jak jinak by napeti meril. Nejaky analogovy vstup do mikrokontroleru propojeny pres odporovy delic primo k baterkam. Dalo by se tak EPSolar donutit aby sel s nabijecim napetim az do 15, 16... atd. protoze my bychom napeti snizovali a tak on by sel na svych dejme tomu 14.8, ale na baterkach by uz fyzicky bylo treba 15.5 coz by regulator nemel jak zjistit. Samozrejme v tomto brutalnim zapojeni velmi jemne regulovat, protoze regl by to pri brutalnim srazeni prehnal a z 12V baterek by se staly 24V atd. Muselo by se to domyslet alespon jednim odporem navic aby jsme mohli regulovat jen decentne, ne od max do min ale od max do mensiho max. Proste decentni korekce na mericim pinu, ktery tam stoprocentne nekde je.

Obrázek

Nebo by to neslo? A pokud ne proc?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od ota »

A co třeba přidat jednu Si diodu do serie v propustném směru?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od střídač »

mypower.cz píše:Napadl me mozna ne a tak slozity hack lacineho MPPT regulatoru a to konkretne EPSolar, napriklad 2210 upravou jeho mericiho bodu.
Již jsem tuto úpravu chtěl udělat dříve. Usuzuji, že bez znalosti zapojení to bude ruská ruleta. Byl jsem ochoten podstoupit překreslení zapojení na svém kousku, leč toroid je patrně teplovodivou pastu přilepen na chladič a bez destrukce uvedeného spoje se kopie nezdaří. Zatím je mi líto jej obětovat experimentu. Má někdo nějaký poškozený, či nepotřebný a ochotný jej dát na oltář poznání?. Předpokládám, že zapojení bude u celé řady stejné, lišící se jen výkonovými prvky a napěťovými nároky kondenzátorů.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

a co takhle prdnout diodu na mínus pól reglu ? Já to tak mám na debilní CX 20 - akorát na plus pólu který je společný pro sol. bat. a load (tranzistory spínají mínus póly) . Regler pak dostává nižší napětí o úbytek na diodě než je skutečnost .
Dovolil jsem si trošku přečmárat obrázek :
epsolar-hackV2.PNG
Dle potřebného rozdílu napětí stačí jen schrastit odpovídající diodu/y a nemusí se zasahovat do pajšlu :yes: .

Elektronům zdar *sun* / *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od střídač »

abrams píše:Zdravím, a co takhle prdnout diodu na mínus pól reglu ?
Patrně toto řešení zvítězí nad leností a pohodlím.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od goodbie »

abrams píše:Zdravím ,

a co takhle prdnout diodu na mínus pól reglu ? Já to tak mám na debilní CX 20 - akorát na plus pólu který je společný pro sol. bat. a load (tranzistory spínají mínus póly) . Regler pak dostává nižší napětí o úbytek na diodě než je skutečnost .
Dovolil jsem si trošku přečmárat obrázek :
epsolar-hackV2.PNG
Dle potřebného rozdílu napětí stačí jen schrastit odpovídající diodu/y a nemusí se zasahovat do pajšlu :yes: .

Elektronům zdar *sun* / *cloud*
já mám zase společnej mínus pol a regulace je v plus polu přes tranzistory,bude to fungovat když se ta dioda otočí a dá na plus???díky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

dát diódu na spínaný pól by mělo úplně opačný efekt , navíc nevím zda-li by regl fungoval .
Navíc , diodou připojenou na společný pól netečou nabíjecí proudy :arrow: prd ztráty :yes: .
Je-li využíván výstup LOAD na reglu , musí se společný pól zapojit mimo regl (před diodou) a spínaný pól do reglu .
epsolar-hackV3.PNG
Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od goodbie »

abrams píše:Zdravím ,

dát diódu na spínaný pól by mělo úplně opačný efekt , navíc nevím zda-li by regl fungoval .
Navíc , diodou připojenou na společný pól netečou nabíjecí proudy :arrow: prd ztráty :yes: .
Je-li využíván výstup LOAD na reglu , musí se společný pól zapojit mimo regl (před diodou) a spínaný pól do reglu .
epsolar-hackV3.PNG
Elektronům zdar *sun*
ahoj díky za rady dal jsem tam dvě diody z alternátoru :wood: napětí baterie je zhruba 14,8 možná dám ještě jednu uvidím regulátor reguluje na své napětí jak má na baterii je také správné napětí jen u toho mého IVT nejde ampérmetr protože ůdaje bere z mínusu tam je bočník a ten není zapojen :dontknow:
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od Vláďa »

Jej tady snad nikdo nic nebastlí nějakou svoji konstrukci, ale jen bádá nad tím, jak přiohnout něco, co lze někde pokud možno levně koupit :shock: a pak se diví že co je levné, chodí všelijak :roll: Na střeše mi visí jeden panýlek 100W (70V) jen tak pro radost :P k tomu mám NiCd baterku 12V 360 Ah a MPPT regulátor jsem si k tomu dělal. Ještě to není ono, dělám na tom nějaké změny a už jsem domluvený s panem Belzou z časopisu Praktická elektronika, že bych to uveřejnil. Co je pro bastlíře jistě +, že MPPT regulace běhá bez procesoru :D Chtěl bych se zeptat ... a kde jinde než tady - měl by někdo chuť se do té stavby pustit? Pokud jo, upravil bych desku už pro napětí a proudy, co by reálně přicházelo v úvahu. Nebo udělat řídící část zvlášť a každý ať si výkonovou část upraví podle potřeb? Problém je, že aby to mělo trochu slušné vlastnosti, nedovedu si představit takovou destičku leptat doma. Je prokovená, s nepájivou maskou a se 70um fólií. Protože tam jsou trochu větší SMD keramické kondy, chce to pájet přetavením, takže né se do toho pustit s pistolovkou :cry: Takže bastlit jo, ale né se na tom teprv učit :( to by nedopadlo dobře. Pro větší proudy pak na desku pájím Cu pásovinu, kdyby jako bylo potřeba...
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od PavelR »

Vláďa píše:Jej tady snad nikdo nic nebastlí nějakou svoji konstrukci, ale jen bádá nad tím, jak přiohnout něco, co lze někde pokud možno levně koupit :shock: a pak se diví že co je levné, chodí všelijak :roll: Na střeše mi visí jeden panýlek 100W (70V) jen tak pro radost :P k tomu mám NiCd baterku 12V 360 Ah a MPPT regulátor jsem si k tomu dělal. Ještě to není ono, dělám na tom nějaké změny a už jsem domluvený s panem Belzou z časopisu Praktická elektronika, že bych to uveřejnil. Co je pro bastlíře jistě +, že MPPT regulace běhá bez procesoru :D Chtěl bych se zeptat ... a kde jinde než tady - měl by někdo chuť se do té stavby pustit? Pokud jo, upravil bych desku už pro napětí a proudy, co by reálně přicházelo v úvahu. Nebo udělat řídící část zvlášť a každý ať si výkonovou část upraví podle potřeb?
Rozhodne dobry napad, sam taky rad neco bastlim. Jedna vec je vlastni MPPT ale dalsi cast reglu coz je rizeni nabijeni. Casy pro ruzne faze nabijeni, nejaky rozumny robrazovani aktualnich hodnot to uz je ve finale slozitejsi konstrukce.
Uz jsem nejaky DC/DC menice bastlil a nejvetsi bolest vzdy byla navinout transformator tak aby to dobre fungovalo a melo to ucinnost.
Mel bych respekt pred motanim trafa (traf) aby se pres to dalo protahnout par kw s ucinnosti pres 90%. Pro male FVE to je realnejsi.

Edit: nekdy neni duvod nic priohybat osobne mam regl cinu, ktery lze nastavit v pomerne sirokem rozsahu napeti snad pro vsechny tipy aku. ucinnost uzasna. a extra drahej nebyl
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od Vláďa »

Samosřejmě je tam všechno v jednom. Protože mám NiCd baterku a ještě k tomu hodně velkou, neřeším nějaké fáze nabíjení. Co solár dá, to baterka v pohodě vezme. Takže regl má k tomu MPPT ještě omezení nabíjecího napětí. Napětí se nastaví podle typu baterky a není co řešit. Původně jsem uvažoval indikaci že už omezuje napětí, jako že bych připojil nějakou zátěž, ale pro těch mých 100W to fakt nemá cenu. Nechci z toho dělat orloj. Kdyby to bylo s procesorem, naflákat tam různé signalizace není problém. Nějaké měření okamžitého výkonu nebo vyrobené energie? Nějak necítím potřebu. Prostě to spustím a ať si to dělá co umí :) Samosřejmě na tyhle všechny další funkce by tam ten procesor byl dobrý.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od PavelR »

Vláďa píše:Samosřejmě je tam všechno v jednom. Protože mám NiCd baterku a ještě k tomu hodně velkou, neřeším nějaké fáze nabíjení. Co solár dá, to baterka v pohodě vezme. Takže regl má k tomu MPPT ještě omezení nabíjecího napětí. Napětí se nastaví podle typu baterky a není co řešit. Původně jsem uvažoval indikaci že už omezuje napětí, jako že bych připojil nějakou zátěž, ale pro těch mých 100W to fakt nemá cenu. Nechci z toho dělat orloj. Kdyby to bylo s procesorem, naflákat tam různé signalizace není problém. Nějaké měření okamžitého výkonu nebo vyrobené energie? Nějak necítím potřebu. Prostě to spustím a ať si to dělá co umí :) Samosřejmě na tyhle všechny další funkce by tam ten procesor byl dobrý.
Jasny chapu jak to myslis. Pro takovyto maly systemy neni az tak neresitelny si to postavit. Ale predstav si napr 3kWp na strese a k tomu lifepo u kterych musis presne hlidat nabijeci napeti atd... to uz chce sofistikovanejsi masinku.
To je asi ten duvod proc regly a menice malokdo stavi doma na malych vykonech budiz. jak to zacnes pocitat v kw tak podle me skoro nerealny.
Vláďa
Příspěvky: 63
Registrován: sob říj 20, 2012 9:22 am
Reputace: 1

Re: jaký regulátor pro nicd akumulátor???

Příspěvek od Vláďa »

PavelR píše: Jasny chapu jak to myslis. Pro takovyto maly systemy neni az tak neresitelny si to postavit. Ale predstav si napr 3kWp na strese a k tomu lifepo u kterych musis presne hlidat nabijeci napeti atd... to uz chce sofistikovanejsi masinku.
To je asi ten duvod proc regly a menice malokdo stavi doma na malych vykonech budiz. jak to zacnes pocitat v kw tak podle me skoro nerealny.
Což o to. Pokud člověk dělá s výkonovými měniči, není problém to dát dohromady. Samosřejmě je blbost konkurovat čínským cenám - je to spousta práce a většinou dobře chodí tak 2. až 3. verze :shock: Proto si dělám to, co v rozumných parametrech a za rozumné peníze nekoupím. Na těch mých 100W (70V 1,5A na 14V 7,5A) jsem si vystačil s deskou se 70um mědí, filtrační kondy keramika a tranzistory SMD bez chladičů. Žádná divočina, žádné letování Cu pásoviny - i když i to běžně u jiných věcí dělám :)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek