HFVE s bojlerem pro TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Mařan
Příspěvky: 1
Registrován: ned bře 29, 2015 4:12 pm

HFVE s bojlerem pro TUV

Příspěvek od Mařan »

Dobrý den, rád bych poprosil o radu konfigurace a vnoření el. bojleru pro ohřev TUV do systému HFVE (DC couping).

Uvažuji návrh HFVE na RD o výkonu 7,5 kWp, 30 panelů 250 Wp (3 v sérii, 10 stringů) 1x měnič Studer Innotec XTM 4000 48V, 2 x regulátor VT 80, LiFePO4 16x 3,2V, 200Ah. Touto konfigurací bych rád pokryl (samozřejmě alespoň částečně) spotřebu elektrické energie RD která se ročně pohybuje kolem 4MWh. Rád bych také využil přebytky fotovoltaické energie k ohřevu TUV v domácnosti, jejíž spotřeba se pohybuje kolem 3,7 MWh za rok.
A teď k dotazu.

Který bojler je vhodnější. Obyčejný závěsný bojler např. 200l, 2,2 kW (např. Dražice OKCE 200) zapojený až za střídač ovládaný HDO využívající NT nebo bojler kombinovaný (např. LX ACDC/M+K 200) pro ohřev vody jak pomocí AC tak DC? Při zapojením až za střídač mi přijde škoda (samozřejmě při slunečných dnech) nevyužitých přebytků energie z fotovoltaiky a využívání již přeměněné energie, které měnič zvládne dodat 3,5 kW, špičkově 4kW. U verze s AC i DC ohřevem zase nevím, jak je to s vnořením tohoto systému do hybridního systému, jeho konfigurací a zapojením. Dá se spotřeba kombinovaného ohřívače řídit pomocí systému HFVE a využívat přebytky z fotovoltaiky při využití uvedených zařízení?

Děkuji za rady a názory.
Přeji slunečný den.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: HFVE s bojlerem pro TUV

Příspěvek od atom »

na 7,5kWp je 200Ah LiFePO4 trochu málo. Pro optimální životnost není vhodné překračovat proud 0,5C. Takhle to dává asi kolem 150A. Nejspíš to vydrží, ale je to prostě za hranou ideálnosti.

Jinak je vždy lepší mít bojler se 2ma termostaty kde FVE bude nahřívat co to dá, a ze sítě se to dohřeje podle druhé minimální požadované teploty pokud nebude dosažena.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: HFVE s bojlerem pro TUV

Příspěvek od brumlaj »

Studer má konfigurovatelný "kontakt", využij jej na indikaci stavu, že baterie je nabita přes 90 procent a v tom okamžiku sepni zužitkování přebytků do vody. Kupovat obojetný bojler je vyhazování peněz. Kup druhý termostat za 190 Kč, přidej jej do obyč. bojleru a via relé ovládané Studerovým kontaktem máš vystaráno. Vybodnul bych se i na upravenou spirálu, nezaplatí se Ti ze ztrát Studerových.
edit: Bojler může pomoci i při překročení proudu z panelů nad 100A a tím zamezit přetížení baterií.
edit2: mikrocykly LiFe nevadí, po 13000 cyklech ze 100 na 90 procent a z5 byla výsledná kapacita článku 91 procent původní. Testováno kdesi na (Č)VUT.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Dreambox
Příspěvky: 274
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: HFVE s bojlerem pro TUV

Příspěvek od Dreambox »

Určitě ty Lifepo4 chce větčí kapacitu.Já mám výkon panelů 6,5 kWp a taktéž mám přes Studer 2 Kw spirálu.Mám ale Lifepo4 800 Ah 48V .Mám to poskládáno s 200 A článků.Od 6 Března už jsem 100% soběstačnej.Na Studeru mám nastaveno zapnutí Aux 2 kontaktu ,který ovládá to 2 Kw těleso.Zapnutí na 100% a vypnutí na 98%.Při této kapacitě je to podle mě nejlepší nastavení.Jdeš určitě dobrým směrem.Taktéž jsem takto začínal.Pro inspiraci https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=2397 I když letos se opět rozroste.
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek