Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ota »

youda píše:Dostal jsem do SZ ještě pár tipů (díky kluci!), tak si dovolím doplnit info, které jsem na začátku opomenul:
1)Součástí dodávky baterky byl také silný nerezový dekl.
2)Co riziko příliš rychlého nabíjení baterky...mám nastaveno ... 0.5C. .
3)Vybíjení velkými proudy? .
BattPercentage.PNG
PS: 100°C = 100% SoC
Dovolil bych si napsat pár svých komentů k tomu čemu rozumím, tedy baterkám:
1.Nerezový dekl je sichr ale v případě LiFePO4 se zatím 2 havárie co jsem viděl zadokumentované, projeví roztečením plastu a vývinem kouře. Pravděpodobnost havárie je podobná jako že vytáhneš los co vyhrává.
2. Nabíjecí proudy: čím menší, tím delší životnost. 0,5C je to co nám píše výrobce, sám nám nastaveno 0,25C v létě a v zimě (prosinec-únor) maximum co se dá aby se využilo slunce co svítí tou dobou zřídka.
3. Vybíjecí proudy - taky co nejméně. Co ale škodí naprosto ze všeho nejvíc je cyklické přepínání nabíjení/vybíjení velkými proudy. Typický příklad jak moc je to pro baterky smrtelné jsou LiFePO4 z elektrokol s rekuperací co odejdou po 200 cyklech. Další věc: chladit baterky. Zabránit tomu aby se uvnitř zahřály nad 30C.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3346
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od marko250 »

No já si všim na Tvém ukazateli:Teplota v prádelně 32°C,tam ty baterky doufám nemáš a co že tam je tak teplo?Kolik ten jeden Infini má reálnou spotřebu při různých výkonech do "laboratoře",prosím vyzkoušej a pak doplň tady: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 2&start=60
Jinak stará UPS-ka by letěla,přece sis pořídil daleko větší ne.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od svango »

Krasny system, blahozelam.
Marko ma dobru poznamku, v pripade ak UPS mas na hranie sa so sytemom, alebo pre pripad jeho zlyhania, tak by ju bolo lepsie odpratat na ine miesto. Nech nie su v rovnakej zone pre pripad ako je poziar, potopa a ine..
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

vlkazajac píše:Môžeš prosím naznačiť prepojenie panelov do stringov na streche ? Komín je riadna "škodná", po prvej zime by som ho zbúral a vykuroval radšej elektrikou z ČEZu ( špatný vtip ! ).
zapad.PNG
Při zapojení jsem vycházel z datasheetů k InfiniSolar Plus 5KW, kde se píše, že na každý MPPT vstup je ideální zapojit sérii panelů s Voc max 900V a Isc max 10A. Při přepočtu na konkrétní typ modulů a možné zimní teploty mi vyšlo, že 18ks panelů v sérii na jeden vstup bude stále OK. Mimochodem, možnost brutálního přepanelování (10kWp panelů připojených na 5kW měnič) byla jednou z vlastností, které mne na Infini zaujaly a proč jsem si ho chtěl vyzkoušet.

Panel #36 jsem tam původně vůbec nedával, jelikož na jeho místo v době 11-13h padá stín. Nakonec mi jej ale bylo opravdu líto, takže po několika měsících šel i on na střechu. Samotného mne zajímá, jestli bude v reálu spíše škodit, nebo to bypass diody vyřeší. Pokud se ukáže, že provoz sním je horší než bez něj, sudávat jej nebudu ale jen odpojím. No, uvidíme.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Oto,
moc díky za tipy, určitě se mi budou hodit.
Z cyklování mám trochu strach, navíc není úplně jednoduché se mu vyhnout.
Relativní "nehořlavost" byla i jedním z důvodů, proč jsem si vybral v přepočtu dražší LiFePo, než jinak po všech stránkách výhodnější 18650 Li-Ion. Jsem rád že potvrzuješ, že LiFePo baterka si spíše odfoukne či se rozteče, než aby zahořela.

Pokud jde o dekl, musím jej tam dát zpátky, protože je jen otázkou času, kdy mi na baterku spadne nějaké ruční nářadí. Jednak bych nerad, aby padající šroubovák vypíchnul LED očičko některému balanceru, druhnak mám trochu obavu z jisker... chleba padá vždycky namazanou stranou dolů a můj šroubovák padá vždycky zásadně na + a - ::facepalm::
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Teploty
večer zkusím proměřit teplotu ve strojovně i teplotu samotných článků. Jinak strojovna je opravdu dedikovaná místnost, prádelna je jinde - nerad bych totiž, aby mi rozjeté větráky Infini vcucly čerstvě vyprané spodky při vytahování ze sušičky...

UPS
Původně jsem si také myslel, že hned jak nasázím panely a zapnu měniče, dám UPS pryč. Jelikož FVE je přece ta nejlepší UPS, že. Realita ale ukázala, že jsem se mýlil. Je to fakt spíš laboratoř, takže každou chvilku zkouším něco vypnout nebo přepojit. V tu chvíli je opravdu velkým benefitem, že zálohované okruhy jedou bez přerušení z UPS. Naposledy jsem využil při výměně olova. Pokud by se jednalo o skutečnou FVE v produkčním režimu, s vypočtenými náklady a návratností, asi bych se vtom nehrabal a UPS opravdu nepotřeboval. Zatím tomu tak ale není. Pro klid duše zkusím někdy změřit vlastní spotřebu kterou UPS má 24x7.

Reálné spotřeby měničů
To, že InfiniSolar žere jako kyselina, jsem měl nastudováno ještě dřív, než jsem pořídil první kousek. Praxe toto opravdu potvrdila. Stejně tak jsem ověřil i lživý reporting vlastní spotřeby, na který už zde na fóru přišel Tomas a který rozladil uživatele Infini i na zahraničních forech a youtube. Tomuto někdy později věnuji delší čas a nebojte, o info se podělím :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vlkazajac »

"...jelikož na jeho místo v době 11-13h padá stín...."

To ma práve zaujíma, aký vplyv má ten krátky tieň na celý dlhý string. V zime bude tieň dlhší, o to bude ten vplyv horší. Máme vzácnu príležitosť porovnať dva identické a dlhé stringy.

Daj prosím o tom poznatok z pozorovania. Vopred ďakujem !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

[quote="youda"]
Relativní "nehořlavost" byla i jedním z důvodů, proč jsem si vybral v přepočtu dražší LiFePo, než jinak po všech stránkách výhodnější 18650 Li-Ion. Jsem rád že potvrzuješ, že LiFePo baterka si spíše odfoukne či se rozteče, než aby zahořela.

Tak nevím co si o tom myslet, z 18650 a zahoření bych neměl žádný strach. Z LiFePo bych neměl žádný strach pouze v provedení A123 26650. Největší strach mám z Li Ion nebo Li Pol placek, ale přesto je používám. Žluťáci jsou na tom podobně, už jsem viděl co dokážou. A Li Ion placička mě taky hořela na stole.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od josse »

Tak vám můžu říct, že i z 18650 mějte strach z požáru. Jak jsou paralelně a jeden se vyzkratuje, pokud se neodpojí od ostatních, už to nikdo nezastaví! Ty ostatní ho ohřejí tak že začne hořet.

Všech 2842 článků je fuč. V noci při vybíjení to jeden z 18650 udělal, odpojil se, ale pozdě, monitoring zaznamenal zkrat na článku a odpojení, takhle 3x za sebou, za 5 minut bylo hotovo. A pak to zapálí úplně cokoliv, protože ty hořící válečky lítají všude, ještě že jsem to měl mimo obytný prostor. Začalo to v jediném článku v sadě 2P14S, kterých bylo 18 v vrstvě a dohromady 3 vrstvy. Všechny sady byly relativně dobře vybalancované, v té době nebyla ani jedna pod 3,6 V. Ke zkratu neměli jiný důvod než stáří!
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Proměřil jsem tu UPS a v noci odebírá 143 wattů. Z toho její vlastní spotřeba je 51 wattů a zbytek posílá do zálohovaných okruhů. To je tedy lepší než jsem čekal :) Až jí doběhne záruka, mrknu se jestli by nešlo něco provést s ventilátory, které se v ní točí ikdyž je zcela bez zátěže. Mimochodem, nastavit lze dva režimy - "line interactive" nebo "online s dvojitou konverzí". Já mám vyzkoušeno, že všechna moje zařízení si vystačí s "line interactive". Režim dvojité konverze jsem zkoušel při instalaci a tuším, že vlastní spotřeba UPS při mírné zátěži už byla přes 100W.

Při této příležitosti jsem samostatně změřil 16-port gigabit ethernet switch (což je jedna z mnoha zálohovaných věcí) a překvapila mne jeho nízká spotřeba - jen 4 watty. Při zatížení větším trafficem by spotřeba určitě stoupla, ten já ale generuji hlavně přes den (VPN).

Nepříjemná je spotřeba jednotky Fibaro HC2. Celá hliníková bedýnka se opravdu hodně hřeje a žere 15 wattů. Na to, že ve vnitř je Intel Atom s nějakým Linuxem je to trochu moc.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Josse, to jako vážně? :shock:
Vždyť ještě nedávno jsi psal, jak testuješ a kompletuješ packy a teď říkáš, že skoro 3000 článků 18650 je kaput? Jak jsi to hasil...nebo už to nemělo ani cenu?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

to Youda: udělej to jako já, a napájej všechny ty hračky z DC, na switch stačí "sprostý" POE, pokud můžeš tu jednu linku provozovat "jenom" na 100Mbit/s Potom ti UPS dělají baterky a ušetříš energii na nesmyslný konverze DC-AC-DC a navíc nahoru /dolu.
No tak to abych mladýho elektro motorku ani elektrokolo (tam mám placky dokonce "natvrdo") neparkoval v garáži, je v ní 120 "placek", sice ve svařené a dobře uzavřené hliníkové bedně, ale kdyby na to došlo, tak ten hliník shoří asi taky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od josse »

youda píše:Josse, to jako vážně? :shock:
Vždyť ještě nedávno jsi psal, jak testuješ a kompletuješ packy a teď říkáš, že skoro 3000 článků 18650 je kaput? Jak jsi to hasil...nebo už to nemělo ani cenu?
V květnu v 2:42 ráno mě vzbudili rány, nemáte tušení jak to bylo rychlé, na zemi původně leželi ty horší kusy, na nich placky, skoro metr nad tím ten hezký pack, všechno zapojené. Začalo to dole a za pár minut hořelo všechno. Hasit to nebylo třeba potřebovalo to zchladit. Za pár minut přijeli hasiči, jak to propláchli vodou, ochladili, přestalo to hořet. Všechny ostatní věci hořeli pomaličku a jen protože to rozhořelo od 18650 a pytlíků. Kabely, lišty, montážní pěna, ... hoří neuvěřitelně pomalu a slabě bez Li-on podpalovače. Články rozházené po celé místnosti. Stále je spousta věcí ze kterých jsem saze ještě neumyl. Hliník a měď do hloubky poškozené. 1.4301 překvapil i skoro v ohnisku stačí umýt, sice zdlouhavě, ale jar, horká voda, houbička na nádobí, síla a výdrž a umýt nerez jde. Stále likviduji následky, a připravuju jak to udělat lépe.

Nad každou sadu dám příště vodu pro případné schlazení, dám kryty aby články nemohli lítat do okolí. Pojistkový drátek co nejtenčí, ten hezký pack by sám hořet nezačal, byl bohužel nad těmi ostatními.

Axpert: uvnitř vypadá až na chladiče OK. Všechno pocínované skoro netknuté, hliníkové chladiče vyleptané do slušné hloubky za těch pár minut ze zplodin. Je rozebraný, umytý, ještě jsem jo nepouštěl.

Co bylo do 1 m nad zemí je jen vzhledově poškozené, nad 1 m bad zemí nechybělo moc a i železo teklo. Plastovéní vodovodní potrubí nevydrželo na jediném místě, pouze povrchově poškozené.

Dřevo nejde od sazí umýt, ani OSB desky, lakované věci které nebyly v ohnisku umýt jdou. Nelakované železo hodně zrezlo.

Černá chránička na kabely toho vydrží daleko více než plastové lišty a nechráněné kabely!

Počítače/servery/switche do 1 m nad zemí pouze vzhledově poškozené, nad 1 m nad zemí, poškozené teplotou, chladiče ať již měděné, hliníkové, vyleptané do hloubky. Optický kabel přerušen (nad 1 m odkápnul?)

...No příště to bude mimo dům. Sklep zachránil obytné části, slabé staré dřevěné dveře to dál nepustili. Kotel, bojler, serverovna, vodárna, rozvaděč, měnič, zatím stále všechno mimo provoz. I dílna na zpracování baterek... Mimo provoz. Byla v jiné části, poškození pouze nanesenými sazemi, většina stačí umýt, i již změřené, roztříděné, nezapojené baterky.

Poučení pro ostatní: jeden článek odejde, sám se nezapálí. Ostatní do něj posílají energii a tím ho zapálí...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

vlkazajac píše:"...jelikož na jeho místo v době 11-13h padá stín...."

To ma práve zaujíma, aký vplyv má ten krátky tieň na celý dlhý string. V zime bude tieň dlhší, o to bude ten vplyv horší. Máme vzácnu príležitosť porovnať dva identické a dlhé stringy.

Daj prosím o tom poznatok z pozorovania. Vopred ďakujem !
Ano, i já jsem zvědavý jak se to z dlouhodobého hlediska bude chovat.
Nadruhou stranu, analýza údajů není tak jednoduchá, jak se zdá na první pohled: Oba stringy jsou sice stejně dlouhé i orientované, ale Infini si řídí každý MPPT vstup individuálně. V paralelením zapojení dvou Infini si měniče domlouvají, jak moc má ten který znich zatěžovat panely. Rozdělení výkonu na výstupu 230V AC je rovnoměrných 50/50, ale rozdělení vstupního výkonu odebíraného z PV už nikoliv.

Již jsem vysledoval, toto:
- Pokud je nedostatek slunce, Infini zatíží oba své MPPT vstupy na maximum. To lze pozorovat například při ranním nabíjení baterie. V takovém případě je výkon dodávaný z obou MPPT stejný. Toto chování platí jak pro jeden měnič se dvěma MPPT, tak pro dva měniče v tandemu.
- Pokud je slunce nadbytek a výkon není odebírán, Infini raději zatíží jeden MPPT vstup na hodnotu, kterou potřebuje, zatímco druhý vstup nechá tak trochu flákat. U dvou měničů v tandemu toto chování není tak markantní, nicméně i zde je vidět, že při nadbytku slunečního záření tahá jeden měnič z panelů více, než menič druhý.

V mém konkrétním setupu by se tedy dopad zastínění panelu nejlépe poznal tak, že bych nabíjení baterie povolil až od oběda a to co největším proudem.
Druhou možností jak otestovat by bylo připojit k tandemu konstantní zátěž cca 6-10kW. Z obou stringů by se tak tahalo maximum, zbytek do potřebného výkonu z AKU.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vlkazajac »

Alebo treťou možnosťou by bolo striedavo odpojiť jeden string a sledovať druhý, v rovnakej kadencii kvôli teplotám panelov. Odpájať string hardwarovo nemusí byť jednoduché, možno to ide softwarovo. Nerád by som zavinil nejaký kiks... Ale takto by to šlo s polovičnou záťažou.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rimi »

josse píše:Poučení pro ostatní: jeden článek odejde, sám se nezapálí. Ostatní do něj posílají energii a tím ho zapálí...
Zdejsi uzivatel "sedla" mi popisoval, jak si velice davno privezl odnekud z ciziny valcovou li-on, trochu ji popitval, vyhodil a zapomel. Za cca 14 dni slysel svistot a z kose odletela "raketa" nekam k sousedum.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od volente »

"Začalo to v jediném článku v sadě 2P14S"
Tak to je jasné, já jsem dělal pokus se zapojením 12P a zkoušel jsem zkratovat jednotlivé články. U baterie s napětím asi 3,6V a mnou použitý drátek 0,6mm ještě 5 článků dokázalo přepálit v krátké době. V zapojení 2p by musel už být hodně tenký drátek. Takže moje doporučení pro příště minimálně 12P a máš dostatečnou jistotu. Můj nejmenší paralelní článek z 18650 je 17p a z placek 13p. Je mi líto vynaloženého úsilí i prostředků které u tebe přišli vniveč. Je to pro všechny poučení že čert nikdy nespí a jeho akce je třeba eliminovat jak to jen jde.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

debatu o nezdarech s Li-Ionkami laskavě zde https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=18&t=4332 ať "nebordelíme" Youdovu laboratoř ;) . Děkuji

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jelikož jsem opravdu nešika a každou chvíli mi něco padá z ruky, raději jsem dnes večer opět přidělal originální dekl. Abych se mohl kochat poblikáváním balancerů, vyříznul jsem v deklu díru a přinýtoval 4mm plexisklo. Padající šroubovák i štípačky by to mělo zadržet..... a pokud mi z ruky na baterku vypadne bourací kladivo, tak jsem prostě marnej :?
okenko.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2551
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Ahoj, myslis, ze kdyz dojde k zahoreni, tak obal vydrzi???

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek