Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

Ahoj všichni příznivci energie dodané sluníčkem… :-)

Mám takový dotázek. V létě jsem koupil FVE 1,5kW. No koupil, spíš všude možně levně posháněl.
Mám 6x240W panely na střeše svedené do baráčku na půdu, tam rackovou skříň a v ní regulátor, bohužel ne dobrý. Není to MMPT. Měnič 24V-230V 2500W - zatím zapůjčený na testy - modifikovaný sinus. A baterie z vyřazeného stroje. 24V, 700Ah.

Moje původní myšlenka byla taková, že s tím budu krmit bojler 2000W… chyba, bojler neutáhnu, neboť mi vypíná měníč, který detekuje podpětí. Co tedy dál? Nejraději bych řešení takové, abych využil takříkajíc každého světelného paprsku… Ale nevím teď kterou cestou se vrhnout.

Dělal jsem např. to, že jsem si jednu větev z rovaděče napojil na FV, ale to je pořád takové neautomatické… ať už to bylo cokoliv, jednou ta elektřina prostě došla a já zase pak musel růčo přehodit na ext. dodavatele EON. Jasné existujou asi automatické přepínače. Navíc to není 100proc. využití, protože jednou jsem měl energie nadbytek, jednou zase nedostatek… jak to efektivně vyřešit toto?

Mohl by prosím někdo se zkušenostmi poradit?

Napadl mne třeba nějaky automatický WAT router, který by měl dva vstupy FV a EON a jeden výstup - SPOTŘEBIČE. A ten by automaticky bral jako prioritu FV a pokud by nebylo energie dostatek, pak by si přidával potřebnou energii z EONu, či ČEZu a pod. V nejlepší případě by pak mohl ještě dobíjet baterie :-), nebo předat nadbytek jinam zkrátka, viz. nabíječka bat.

Máte s tímto někdo zkušenost prosím?

Děkuji mnoho za pomoc.
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Botas »

Tak to si teprve na začátku cesty panely ok k tomu určo časem třeba mptt régl měnič sinus aby zvládl i jemnější elektro jako pc atd..
Mam něco přes 1kwp a nějak moc ambice honit bojlery nemám je to málo spíš spotřeba.Pokud je nabito da se řešit spínání přebytků řešil sem to tu a vzniklo i celkem zajímavé vlákno kde je několik možných řešení.
Automatizaci lze řešit pomocí valc systému od uživatele vata umí i spínat přebytky a spoustu věcí pracuje na bázi sds macro je i zde na shopu.
Bojler pak lze třeba zapojit druhý do kaskády a může předehřívat vstup do bojleru ze sítě na fve bojleru může bít těleso třeba jen 500w bud na 230ac nebo i na dc je tu spoustu možností jak dál a dá se tu na fóru najít mnoho řešení.
Záleží co člověk preferuje.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od brumlaj »

Iceman píše:............. Moje původní myšlenka byla taková, že s tím budu krmit bojler 2000W… chyba, bojler neutáhnu, neboť mi vypíná měníč, který detekuje podpětí. Co tedy dál? Nejraději bych řešení takové, abych využil takříkajíc každého světelného paprsku… Ale nevím teď kterou cestou se vrhnout. ...........
Prvně - jak máš zapojeny panely? Druhak - měnič si stěžuje na podpětí kde? Na té 24V baterii? Opravdu je prioritou ohřev vody v bojleru? K čemu chceš využít každý paprsek? Každá konverze jsou totiž ztráty. Takže je nutno si priority ujasnit. Tak se rozepiš o čem přemýšlíš.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od tomas »

Iceman píše: Napadl mne třeba nějaky automatický WAT router, který by měl dva vstupy FV a EON a jeden výstup - SPOTŘEBIČE. A ten by automaticky bral jako prioritu FV a pokud by nebylo energie dostatek, pak by si přidával potřebnou energii z EONu, či ČEZu a pod. V nejlepší případě by pak mohl ještě dobíjet baterie :-), nebo předat nadbytek jinam zkrátka, viz. nabíječka bat.

Máte s tímto někdo zkušenost prosím?

Děkuji mnoho za pomoc.
automatickému WAT routeru s těmito funkcemi se říká hybridní měnič:
3 fázový http://shop.mypower.cz/hybridni-menic-i ... kw-3f-2410
1 fázový http://shop.mypower.cz/hybridni-menic-v ... v-3kw-2289
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od mobilik »

Ked je pre teba priorita ohrev vody v bojlery, tak investuj radsej do oplockeho regulatora a budes maximalne spokojny. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od atom »

Ty panely budou nejspíš zapojeny všechny paralelně, v tom případě nebude regulátor až taková brzda toho systému. Z panelů 30V v baterii 25V = ztráty 20%.
Baterie 24V 700Ah je už pěknej macek, skoro 17kWh energie, tím že se nedá nahřát bojler ? Nevím co máš za bečku na vodu, ani v jaké kondici je baterie ale 200litrů by to ohřát mělo jako prd jen z nabité baterie.
Že 2500W měnič nedává bojler s obvykle 2kW topným tělesem je možné asi ze 2 příčin, těch 2500W je jen na papíře nebo je měnič připojen něčím co víc než přívodní kabely připomíná tkaničky od bot. Možná proto to hlášené podpětí.
Nyní stejně nič nenahřeješ ani s tímto, ani s oplockým, vata, watroutrem nebo jiným měničem, prostě do března bude situace taková, že provozní ztráty těch systému sotva pokryje výroba (u tebe jen udržování té baterie v nabitém stavu si nyní veme klidně 100% denní výroby) a na nahřívání bojleru nezbude vůbec nic.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od kybos »

mobilik píše:Ked je pre teba priorita ohrev vody v bojlery, tak investuj radsej do oplockeho regulatora a budes maximalne spokojny. :wink:
Pokud je priorita ohřívání (předehřev) vody, pak je asi výhodnější se orientovat na fototermiku, která to zvládne s vyšší účinností.
Při ohřívání vody v boileru pomocí FVE je většinou nahrazován nízký tarif z DS, což je při současných cenových poměrech ekonomická sebevražda. Určitý smysl to má, pokud je prioritou výroba elektřiny pro potřeby domácnosti a na předehřev vody se použijí přebytky z této výroby, pro které není smysluplnější využití.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od brumlaj »

kybos píše:Pokud je priorita ohřívání (předehřev) vody, pak je asi výhodnější se orientovat na fototermiku, která to zvládne s vyšší účinností.
S účinností (na jednotku plochy) máš sice pravdu, ale fotovoltaika je dnes oproti fototermice na ohřev vody:

a) levnější
b) jednodušší
c) lépe se chová v zimě
d) obvykle je s ní menší nepohodlí při výstavbě

Takže dnes fototermiku lze doporučit pouze pokud dotyčný má dostupný jen malý osluněný prostor, nebo je fanda do oběhu teplonosné kapaliny......
A jestli jsi si nevšiml, tak Iceman již fotovoltaiku má, takže Tvá rada je O.T.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

Ahoj všichni, moc děkuju za hodnotné odpovědi. Jsem moc rád, že existuje řešení. Ovšem koukám, že to stojí docela randál :-) - hybrid měnič...

Jak jsem psal v úvodu - ohřev vody, to byla jen půdovní myšlenka. Klidně tu vyrobenou energii dám do kteréhokoliv spotřebiče, je mi jasné, že problém bude v měnič - sinus nemá každé zařízení rádo :-).

Někdo se také ptal jak mám zapojené panely - ano dedukce byla správná - jsou paralelně. Není problém je přepojit - dle potřeby. Všechny kabely jsem si stahl na půdu.

BAterie sice je pořádnej kus, ale neutáhne mi ani světla na celý večer po baráku - klasické žárovky cca 10ks - 70W. Bojím se, že na vině je regulátor, který to nedokáže pořádně nabít. Nabíjí proudem 5A co jsem tak postřehl.
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

brumlaj píše:
kybos píše:Pokud je priorita ohřívání (předehřev) vody, pak je asi výhodnější se orientovat na fototermiku, která to zvládne s vyšší účinností.
S účinností (na jednotku plochy) máš sice pravdu, ale fotovoltaika je dnes oproti fototermice na ohřev vody:

a) levnější
b) jednodušší
c) lépe se chová v zimě
d) obvykle je s ní menší nepohodlí při výstavbě

Takže dnes fototermiku lze doporučit pouze pokud dotyčný má dostupný jen malý osluněný prostor, nebo je fanda do oběhu teplonosné kapaliny......
A jestli jsi si nevšiml, tak Iceman již fotovoltaiku má, takže Tvá rada je O.T.
máš naprostou pravdu. :-)
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od kybos »

brumlaj píše: A jestli jsi si nevšiml, tak Iceman již fotovoltaiku má, takže Tvá rada je O.T.
To jsem si všimnul, ale pokud jsem to nenapsal dostatečně zřetelně, pak se omlouvám. Má rada měla směrovat ke změně priorit při využívání energie dodané z FVE. Je podle mého názoru efektivnější nahrazovat spotřebu ve VT než ohřívat vodu, na kterou lze využít levnější NT. Nevím, jak to vychází ostatním, ale u mne předpokládám cenový žebříček v tomto pořadí:
1. VT
2. FVE
3. NT
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od brumlaj »

Pokud tedy ustupuješ od původního cíle, tak v tomto případě všem zakaž ať Ti dávaj cokoli pod stromeček a ať Ti přispějí na pořádný regulátor, který z panelů vyždímá vše co bude možné - tip zde již byl. Ale zase nečekej, že v tomto počasí budou výsledky oslnivé, tento listopad je opravdu zatím bída. Jo a k bateriím na každých 12V jeden desulfátor dle zdejšího návodu. Těmi desulfátory bych být Tebou začal, dokud není baterie úplně k.o.

p.s. Sorry, Kybosi jen jsem již na fototermiku nabroušený jak býk na červený hadr, ale na druhou stranu co by dělali trubkomr.i kdyby jim vzali i tu stávající dotaci na montáže vodních děl..... Zase aby nebyla mýlka - je dobrá, ale pouze za specifických podmínek, ke kterým již ani finance nepatří.
kybos píše:ale u mne předpokládám cenový žebříček v tomto pořadí:
1. VT
2. FVE
3. NT
A kam v tomto žebříčku patří penzijní zajištění? ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od kybos »

brumlaj píše: fotovoltaika je dnes oproti fototermice na ohřev vody:

a) levnější
b) jednodušší
c) lépe se chová v zimě
d) obvykle je s ní menší nepohodlí při výstavbě
Ad a) Postavil jsem 30m2 fototermiky za nižší náklady než 30m2 fotovoltaiky.
Ad b) Záleží na konstrukci, dispozici řešení a na tom, co všechno je nutno do projektu zahrnout.
Ad c) Za posledních 10 dnů mi 30m2 fototermiky pár kWh dodalo, do FVE jsem musel za posledních 10 dnů pár kWh dodat. Jestli to je lepší chování, nechť čtenáři posoudí.
Ad d) Záleží na koncepci a složitosti řešení. Někdy to může být tak, jindy naopak.

Chybí bod e) srovnání provozních nákladů, kde dle mých zkušeností s převahou vítězí fototermika.
Naposledy upravil(a) kybos dne ned lis 23, 2014 4:55 pm, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od kybos »

brumlaj píše: A kam v tomto žebříčku patří penzijní zajištění? ;-)
Je to sice O.T. ale penzijní zajištění je nejdražší ze všech: Celý život platíš a pokud budeš mít to štěstí a dožiješ do stále odsouvaného penzijního věku, zjistíš že už byly penzijní fondy dávno vytunelovány. V tomto srovnání je výhodnější jak fotovoltaika tak i fototermika. Prostě víš do čeho jsi investoval a jak kvalitně (na jakou dobu) jsi své zařízení vybavil. A i tak se Ti může stát že se státu nebude tvá nepřiměřeně vysoká životní úroveň ve stáří líbit a zdaní Ti sluneční energii, abys na tom nebyl líp, než ti, co celou dobu zaháleli.
Naposledy upravil(a) kybos dne ned lis 23, 2014 5:11 pm, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

ok, tak začnu desulfátorem… koupím asi nějaký hotový… nechce se mi s tím dělat a navíjet cívky :-). Je možné koupit třeba nějaký na automobily? Koukal jsem nyní, že se také prodávají. Také vidím, že se dělají n 24V, což by znamenalo koupit jeden pouze. Jestli tomu rozumím správně připojí se to pouze paralelně na baterii. Tím práce končí?

Díky za pomoc.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od ota »

Jasně, desulfátor se připojí paralelně k baterii a pokud dosáhneš podmínek, za kterých desulfatace probíhá (napětí nad 13,5V a teplota nad 15C) desulfatuješ a o nic víc se nestaráš.

Pozor, to co koupíš "profesionálně" vyrobeného je jen taková napodobenina, skoro jako z tržnice od číňana. Profesionální desulfátor má vlastní trafo a váží tolik, že ho v práci k akumulátoru musím vozit na paleťáku. Připojuje se kabelem 70mm2.

Jak dál efektivně pokračovat: dovolil bych si myšlenku pro toto fórum kacířskou, ale přesto jí napíšu.
Dá se očekávat, že někdy od poloviny příštího roku bude možné do sítě dodávat energii. Za jakých podmínek ještě není stanoveno. Proto bych hledal možnost jak část energie dodat do sítě. 24V 700Ah se může zdát hodně, ale pro běžný dům v počasí jaké máme je to jako nic.
Uvažoval bych o měniči, který se k síti dovede přifázovat a tlačit přebytky do sítě.
Lze předpokládat, že ČEZ bude malým solárníkům stavět legislativní překážky. Měnič bude muset být v CZ certifikovaný. Rozvod domu a solární pole s rozvaděčem a regulátorem samozřejmě s platnou revizí. Třeba ČEZ vytvoří i novou certifikační autoritu a různé Vertexy, Infinity solary a Involary ani nebudou pro takový provoz paralelně se sítí akceptovány.
Jako nejrozumnější bych viděl počkat do jara, teď stejně 3 měsíce slunce neuvidíme, ošetřit baterie desulfátorem a až se naši zákonodárci rozhoupou, zvolit ten správný přístroj.
Mimochodem, co je na navíjení cívek desulfátoru těžkého?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Kostěj »

kybos píše: Chybí bod e) srovnání provozních nákladů, kde dle mých zkušeností s převahou vítězí fototermika.
Také mám na střeše obojí, ale vidím to nerozhodně. FVE mne loni vyšla na 50kKč (panely, měnič, konstrukce, doprava, GrennBono, topnice do NADO a spirály). FTE před cca 5 lety stála cca 70kKč. Další parametry a porovnání za rok jsou na obrázku. Jenže: termika ohřívá vodu místo plynu a plyn mne stojí 2,55Kč/kWh. FVE napůl také topí (tedy 2,55Kč/kWh), ale napůl snižuje spotřebu (5,56 Kč/kWh). Dnes bych dal jen FVE.
Přílohy
FVE_x_therm.gif
(9.67 KiB) Staženo 1782 x
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

Hele a toile by mě nestačilo? Proto co chci… je to podstatně levnější :-)

http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... -24v-1600w
Iceman
Příspěvky: 18
Registrován: stř kvě 07, 2014 12:01 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Iceman »

jo teĎ koukám, že to je PWM… tak nic...
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Realizovaná FVE - jak dál efektivně pokračovat?

Příspěvek od Botas »

toto je ostrovní měnič do sítě dodávat neumí ale umí z ní sosat tj dobíjet bat když slunce nesvítí určo i se přepnout na sít aby udržoval rozvody pod proudem ikdyž v aku nic nebude aby se nemuselo ručně nějak přepojovat.
Ma regulator nabíjení ale není mptt s mptt reglem je model MKS
Volil bych pak toto
http://shop.mypower.cz/kombi-menic-axpe ... -plus-2285

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek