Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Marty
Příspěvky: 18
Registrován: ned bře 19, 2017 1:49 pm

Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od Marty »

Ahoj,
mám v plánu ve dvou fázích výstavby si pořídit ostrovní systém ::pv:: , ale chtěl bych se Vás tu zeptat, zda na tom není něco špatně nebo něco k vylepšení.
Doufám že vás s tím nebudu moc obtěžovat :yes:

Fáze 1: Střecha jihovýchod 45°, 12ks Canadian Solar 455 Wp CS3W-455MS BW, Axpert King 5000-48V, 2x Pylontech US3000-48V

Fáze 2: Střecha jihozápad 35°,12ks Canadian Solar 455 Wp CS3W-455MS BW, paralelní propojení Axpert King 5000-48V, 2x Pylontech US3000-48V

Ještě jsem přemýšlel nad Axpert MAX 7200-48V Ale nikde jsem se nedočetl jak to má s přetokem do sítě…
Pokud někdo máte jeden nebo druhý střídač, budu rád za vaše zkušenosti.
Díky moc.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od Atman »

Strechy perfektné, celkový Wp tiež pekný, baterka úbohá naprosto nezodpovedajúca konfigurácii a plánovanému ostrovnému využitiu.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od Diablo1st »

Keď už Axpert Max tak 8000W verziu.

Paralelné spojenie meničov kúpených v rôzny čas môže byť problém, kvôli inému HW a FW.

Inak TU je o niečo lacnejšia alternatíva k Pylontech. O postavení DIY batérii ste neuvažovali?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Marty
Příspěvky: 18
Registrován: ned bře 19, 2017 1:49 pm

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od Marty »

Atman píše:Strechy perfektné, celkový Wp tiež pekný, baterka úbohá naprosto nezodpovedajúca konfigurácii a plánovanému ostrovnému využitiu.
Díky za odpověď, těch 14kWh baterie není moc, ale potřebuji něco co mohu v čase snadno rozšiřovat. Netvrdím že 14kWh je konečný stav.
Marty
Příspěvky: 18
Registrován: ned bře 19, 2017 1:49 pm

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od Marty »

Diablo1st píše:Keď už Axpert Max tak 8000W verziu.

Paralelné spojenie meničov kúpených v rôzny čas môže byť problém, kvôli inému HW a FW.

Inak TU je o niečo lacnejšia alternatíva k Pylontech. O postavení DIY batérii ste neuvažovali?
Kontabilita střídačů různého roku výroby by mohla byt problém. Nejlepší bude koupit rovnou dva Axpety King to nebude problém ale koupit dva Maxe 8000W to už nedám :-)

O SOK baterii jsem nevěděl ale nepřijde mi zásadně levnější o proti Pylontech ( https://tienda-solar.es/es/baterias-pla ... -48kwh-48v )
Chtěl jsem tyto baterie kuli možnosti montáže do racku a snadnému rozšiřitelnosti plus s kombinací s Axpert King 5000 Rack formát to bude mít i nějakou štábní kulturu :-) a měli by umět spolu komunikovat. ( https://suministrosdelsol.com/en/all-in ... 5000w.html )

Stavění DIY myslíte skládání baterie přímo z článku LFP? Do toho se mi nechce, na to nemám dost zkušeností.
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od sisdale »

Diablo1st píše:Keď už Axpert Max tak 8000W verziu.

Paralelné spojenie meničov kúpených v rôzny čas môže byť problém, kvôli inému HW a FW.

Inak TU je o niečo lacnejšia alternatíva k Pylontech. O postavení DIY batérii ste neuvažovali?
Pro kompatibilitu 2 menicu je zasadni mit stejnou verzi FW na control boardu (DSP ridici spinani IGBT v invertoru, na tento board vede spojeni z parallel boardu, ktery dela jen konverzi a galvanicke oddeleni signalu pro externi propojeni). Ostatni firmware a hardware neni pro paralelizaci stejnych typu menicu podstatny. Slusny dodavatel ti je schopen pri nakupu dalsiho invertoru a parallelnich propojek dodat odpovidajici control board dle toho co mas ve svem existujicim zarizeni. Pripadne ti vymeni control board/boardy co mas za jine, aby jsi mel odpovidajici pocet stejnych firmwaru pro spojeni. Vyrobni cena control boardu je miziva v porovnani v vykonovymi IGBT a dalsimi MOSFETy, ktere tvori vetsinu ceny invertoru. Pred nakupem dalsiho invertoru mu dej vedet presne tu verzi co tam mas.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od 10055 »

Pokud to chceš nebo musíš rozdělit do dvou fází tak já bych to udělal jinak:
1. fáze -> Zrovna dva střídače s paralerním propojením (na běžnou domácnost by mělo stačit 2x5,5kW)
a panely rozdělil po 6ks na obě střechy, připojit na oba střídače a baterky raději poskládat vlastní (je to o penězích)
2. fáze dodělat dalších 12 ks panelů a dokoupit baterie
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od Diablo1st »

sisdale píše:
Diablo1st píše:Keď už Axpert Max tak 8000W verziu.

Paralelné spojenie meničov kúpených v rôzny čas môže byť problém, kvôli inému HW a FW.

Inak TU je o niečo lacnejšia alternatíva k Pylontech. O postavení DIY batérii ste neuvažovali?
Pro kompatibilitu 2 menicu je zasadni mit stejnou verzi FW na control boardu (DSP ridici spinani IGBT v invertoru, na tento board vede spojeni z parallel boardu, ktery dela jen konverzi a galvanicke oddeleni signalu pro externi propojeni). Ostatni firmware a hardware neni pro paralelizaci stejnych typu menicu podstatny. Slusny dodavatel ti je schopen pri nakupu dalsiho invertoru a parallelnich propojek dodat odpovidajici control board dle toho co mas ve svem existujicim zarizeni. Pripadne ti vymeni control board/boardy co mas za jine, aby jsi mel odpovidajici pocet stejnych firmwaru pro spojeni. Vyrobni cena control boardu je miziva v porovnani v vykonovymi IGBT a dalsimi MOSFETy, ktere tvori vetsinu ceny invertoru. Pred nakupem dalsiho invertoru mu dej vedet presne tu verzi co tam mas.
ďakujem za vysvetlenie. Viem, že s tým boli dosť problémy. Možno by stálo za to zobrať jedného MAXa 8000 miesto 2x 5000W.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od shuty »

Diablo1st píše:
sisdale píše:
Diablo1st píše:Keď už Axpert Max tak 8000W verziu.

Paralelné spojenie meničov kúpených v rôzny čas môže byť problém, kvôli inému HW a FW.

Inak TU je o niečo lacnejšia alternatíva k Pylontech. O postavení DIY batérii ste neuvažovali?
Pro kompatibilitu 2 menicu je zasadni mit stejnou verzi FW na control boardu (DSP ridici spinani IGBT v invertoru, na tento board vede spojeni z parallel boardu, ktery dela jen konverzi a galvanicke oddeleni signalu pro externi propojeni). Ostatni firmware a hardware neni pro paralelizaci stejnych typu menicu podstatny. Slusny dodavatel ti je schopen pri nakupu dalsiho invertoru a parallelnich propojek dodat odpovidajici control board dle toho co mas ve svem existujicim zarizeni. Pripadne ti vymeni control board/boardy co mas za jine, aby jsi mel odpovidajici pocet stejnych firmwaru pro spojeni. Vyrobni cena control boardu je miziva v porovnani v vykonovymi IGBT a dalsimi MOSFETy, ktere tvori vetsinu ceny invertoru. Pred nakupem dalsiho invertoru mu dej vedet presne tu verzi co tam mas.
ďakujem za vysvetlenie. Viem, že s tým boli dosť problémy. Možno by stálo za to zobrať jedného MAXa 8000 miesto 2x 5000W.
uz vyrabaju aj 11kw max, aj to stoji za zvazenie, ale su to vsetko este nove veci...

https://www.ebay.com/itm/275172553014?e ... SwjChh58lL
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od Atman »

Marty píše:
Atman píše:Strechy perfektné, celkový Wp tiež pekný, baterka úbohá naprosto nezodpovedajúca konfigurácii a plánovanému ostrovnému využitiu.
Díky za odpověď, těch 14kWh baterie není moc, ale potřebuji něco co mohu v čase snadno rozšiřovat. Netvrdím že 14kWh je konečný stav.
Pardon, nedočítal som, videl som že je tam 2x Pylontech, to je 7,2kWh a to je naozaj žalostne málo. Teraz som to prečítal poriadne a objavil aj druhú dvojicu Pylontechov, to je už omnoho lepšie.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od camel1cz »

Já bych akorát loboval za vytvoření jednoho packu že 4 pylontechu místo 2x2... Přijde mi, že bude zcela jistě chybět v jednom packu to co v druhém je...

Osobně mám axperta 5kVA a docela dobře zvládá celý dům... Takže teď zvažuju na další panely buď druhý stejný axpert do serie nebo jen regulátor a další měnič na stejné baterie ve chvíli kdy budu narážet na nedostatek výkonu - reálné u mě jen nabíjení eura popř. provoz indukce, kterou jedu zatím z ČEZu...
Ale záleží na každé domácnosti.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Marty
Příspěvky: 18
Registrován: ned bře 19, 2017 1:49 pm

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od Marty »

camel1cz píše:Já bych akorát loboval za vytvoření jednoho packu že 4 pylontechu místo 2x2... Přijde mi, že bude zcela jistě chybět v jednom packu to co v druhém je...

Osobně mám axperta 5kVA a docela dobře zvládá celý dům... Takže teď zvažuju na další panely buď druhý stejný axpert do serie nebo jen regulátor a další měnič na stejné baterie ve chvíli kdy budu narážet na nedostatek výkonu - reálné u mě jen nabíjení eura popř. provoz indukce, kterou jedu zatím z ČEZu...
Ale záleží na každé domácnosti.
Díky za zkušenosti.
Koukal jsem na Pylontech U S5000 že bych teď koupil jeden a za rok další a když zbyde tak ještě jeden.
Ale jeká je výhoda varianty U S5000 B ? Je jištěna každá baterie zvlášť? Mám v plánu dát jištění mezi baterii a střídač.
Díky
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Konfigurace plánované ostrovní FVE na Axpertu PORADA

Příspěvek od camel1cz »

Osobně neznám us5000, ale nečekal bych nějaké výrazné rozdíly mimo kapacity. Nejspíš budou i kompatibilní s us2000/2500/3000.

Hlavní kritérium vidím v ceně za 1kWh. Pak je samozřejmě třeba zohlednit nabíjecí a vybíjecí proudy.

Nakonec je tu limit počtu baterií v bloku, kde to je 8 nebo 12.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek