Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
khostri
Příspěvky: 4
Registrován: pát črc 22, 2022 10:53 am

Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od khostri »

Rád bych se zeptat na názory a poprosil o několik rad nebo tipů u plánované FVE. Předesílám, že jsem laik (ještě hůře - poučený laik), takže vím jen to, co jsem za asi 4 měsíce zjistil. Montovat to nebudu já, ale chci to mít podle sebe a nespoléhat, že montážník má vše vyřešené. Sám to montovat nemůžu, nemám ani 50tku ani jsem to nikdy nedělal.

Nastínění situace:
Aktuálně mám spotřebu elektřiny 6MWh ročně, ale bez tepelného čerpadla, které budu montovat na podzim (8kW země-voda). Buderus (přemalované IVT), včetně 180l zásobníku teplé vody.
Topím momentálně plynem, kondenzační kotel, 2 roky starý (měněný), spotřeba byla nějakých cca 19MWh ročně
Cílem je být co nejvíce soběstačný - vím, že to v zimě nepůjde, protože nesvítí (dokud nebude generátor), ale čím více tím lépe.
Otopná soustava je klasické radiátory, podlahovka jen koupelny a neregulovaná (zpátečka), vytápěná plocha nějakých 238m (včetně garáže, která se ale topí na málo).
Nechal jsem si posoudit současné radiátory na teplotním spádu 55 stupňů a je to realizovatelné s daným čerpadlem

Střecha je orientace jih (cca 15 stupňů východ), sklon cca kolem 40 stupňů. Na střechu se vejde cca 22 panelů aby byly přibližně 80cm od hromosvodu na jedné straně.

Plán FVE:
FVE na Victronech, 18 x 450 kWp panely, stringy po 6, 3x Multiplus II 3000 + 2x MMPT 150/85-TR + 4x Pylontech Us3000C (14kWh) + Cerbo GX

Dotazy:
1) měl jsem v plánu měniče 3x Multiplus II 5000 kvůli trvalému výkonu na fázi cca 4kW, protože mám obavu, že ty menší manželka uvaří - varná deska, trouba, myčka, pračka, sušička, konvice, kulma - znáte to... Jenže to ditributoři přestali prý chtít připojovat (potřebuju být na gridu pro zimní období). Studoval jsem proč a podle mě to vypadá, že je problém s 16A na fázi v definici mikrozdroje. Protože zatím nemáme změnu zákona, musím s tím pracovat. Je nějaká šance, jak dát větší měniče tak, aby to distributor povolil připojit? Prý to řeší AC couplingem (Fronius, Solar Edge, dokonce někdo tvrdil že i Solax tak jde zapojit), kdy se předřadí hybridní měnič před Victrony, které budou jen nabíjet, ale bohužel jak jsem pochopil to znamená, že když grid vypadne, tak se baterka nenabíjí, pouze konzumuje. Vzhledem k současné situaci bych ale rád upřednostnil soběstačnost, než kvuli výkonu být na gridu závislý. Je nějaké řešení, které máte někdo vyzkoušené, které by dovolilo dát měniče 3x 5kW a současně se nebát, že to distributor odmítne připojit? (kromě licence)
2)Z hlediska požární bezpečnosti a bezpečnosti obecně, jak se řeší odpojování panelů na střeše? Vím, že odpojovačem třeba v rozvaděči, ale někde jsem viděl, že jsou i odpojovače, které přímo na střeše umí panely rozpojit a pak tam není napětí (nebo třeba 1V). Nemůžete mě někdo nasměrovat, o co se jedná?
3) mám baterii Pylontech, protože prostě dotyčný montážník nechtěl do ničeho nevyzkoušeného. V budoucnu bych rád ale uvažoval o přidání a volil třeba jiné řešení. Jak se dá kombinovat hotový set Pylontech se svojí BMS s něčím jiným? co má taky BMS? Třeba sestavené články (Winston, Elexe a podobně). Musí se na to myslet už teď při první instalaci nebo to u Victronů jde řešit bez problémů dodatečně?
4) z hlediska jištění baterie a vůbec propojení, použili byste Lynx systém, když už je to na Victronech? A pokud ano, co konkrétně a jak?
5) řeším, co s přebytky - nemám představu, jak aktuální čerpadla vlastně fungují. Vím, že se optimalizuje doba běhu kompresoru i teplota. Ptal jsem se různě kolem a každý má jiný názor, jak se k tomu postavit. Do systému se asi určitě dá akumulační nádoba 60l pro otopnou vodu pro optimalizaci kompresoru. Ale nevím, jestli přidat akumulační nádrž na otopnou vodu (v době, kdy bych potřeboval topit zas nebude svítit, takže mi přijde zbytečná). Stejně tak, jestli přidat bojler, když 180l je poměrně dost. A pokud bojler, tak vzhledek tomu, že Victrony budu mít na 48V, tak jestli spirála 48V a nebo klasická s tím, že se napětí bude konvertovat. Ale externí bojler sám o sobě nepotřebuji, řešil bych to je kvuli přebytkům).
A nebo prostě neřešit přebytky takto, ale nabíjet baterii a večer prostě nechat čerpadlo jet z baterie. Jen to asi budou baterky milovat - to by asi musel být kapacita tak trojnásobná si myskím, aby to bylo alepoň trochu ok.
6) Nevím, jestli Victron (Cerbo) umí nějak řídit to natápění teplé vody - ať už spínání tepelného čerpadla, nebo v případě externího bojleru spirálu (to asi ano)
7) pokud v budoucnu (za několik let) bude technologie pro generování elektřiny dále a v komerčním provozu, dá se na stávající systém nějak přidat generátor? (vodíkový například, až bude komernčně a ne jen pilot) Ptám se na to, že jsou v plánu měniče Multiplus, a později Quattro přidat nejde. Zase pokud bych dával Quattro, tak je to o dost vyšší cena, když je třeba 5 let nevyužiji, a už vůbec ne 3x3000.
8) rovnou bych s FVE udělal Wallbox (kvuli revizi a ať do toho nemusím hrabat), i když auto je teprve v plánu - zase jsem koukal na Victron. Je to 22kW, což ty měniče jsou samozřejmě mimo (ono ani 3x5000 by na trvalé nabíjení nebylo). Jde mi o to, jestli se dá nastavit Victron tak, aby do Wallboxu posílal zbytek po spotřebě a nabíjení. Plánoval jsem že podle běžného nájezdu by nějaká rozumná značka měla být použitelná s tím, že se týden jezdí a o víkendu se bude nabíjet přes den, když svítí, tím pádem budou přebytky. Jen nechci limitovat barák nebo nabíjení baterek.
9) má smysl pro mojí spotřebu v budoucnu řešit více panelů? ani tak ne z hlediska výkonu (pak už jde podle mě jen o rychlost nabití baterie), ale například dát string kolmo na fasádu - jestli ten přínos v době, když nesvítí stojí za ty komplikace (upevnění na fasádu, regulátor, nová revize, atd). Větrník jsem asi už zavrhl po té, co jsem si prošel cestu nadšení-vertikální turbína (nesmysl) -horizontální turbína (hluk, komplikace, stožár) - více panelů... Na pokrytí TČ se asi stejně nedostanu, a pak je otázkou, proč to vlastně dělat - jestli to prodlouží dobu soběstačnosti například ze začátku listopadu do začátku prosince a tak podobně.
10) je nějak určeno, že rozvaděč pro FVE musí být u hlavního rozvaděče? (požární předpis, nějaká norma, něco?) nebo jde dát logicky spíše k měničům? Proč se ptám - meniče a zbytek bude v garáži na stěně, baterie skrz stěnu v domě pod schody (ala technická místnost). Tak že bych dal rozvaděč do garáže a jen zavedl kabel k hlavnímu.

Díky moc za rady
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od LIX »

To chceš dávať 450Wp panely po 6ks do série na 150/85-TR? Na to rýchlo zabudni, maximálne tak dva do série, ak použiješ 250V verziu tak môžeš dať 4 do série.

Šanca dať 5000VA menič je taká, že sa napíše, že bol pripojený 3000VA a nebude púštať do siete viac ako 2000W, čo sa dá tiež na meniči nastaviť.

2) môžeš si to celé kludne predražiť optimizérmi ak chceš nejaké odpojovanie, čo je zbytočné aj z hladiska bezpečnosti, vodiče sa ťahajú ešte v chráničke, nie len tak halabala na volno a skrat musia vydržať bez požiaru

3) keď pridáš nejakú batériu s vlastným bms, proste iba nastavíš kedy sa má batéria odpojiť od meničov a je vybavené, pravdaže musí to byť taká istá chémia ako pylontech-lifepo
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od sitra »

Počítej náklady cca 400tis s vlastní montáží :yes:
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od Pawel »

Ani jsem to nedočetl. Představujete si to velice jednoduše. Těch 55st vám odsouhlasil asi prodejce TČ. Další nesmysl TČ se spotřebou 2kw běžící na baterie 14kWh. O panelech a jejich zapojení tu už někdo psal.
glottis
Příspěvky: 2066
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od glottis »

mam jen jeden vstup realneho provozu tc na fve. Mam tepelne cerpadlo voda/voda, 3f, 10kw a 200 litru bojler. Krome TC jeste musi bezet cerpadlo ve studni. Bojler hreju na 48C s hysterezi 5c. Bojler je jako by obracene nez se delava. V bojleru je topna voda a v medenem sneku uvnitr se voda nahriva az je potreba. Myslel jsem, ze to bude blbe, ze voda bude studena ale ikdyz behem sprchovani tep0lota sleze, septne tc a vodu dokaze nahrat vlastne online. 10kw je 10kw :) Mam recyrkulaci teple vody a TC dohrivaasi 6-8x denne a kazdy beh je asi 12 minut. TC pri tom bere asi 850W na fazi + na jedne fazi dalsich 600W na cerpadlo ve studni. Behem vetsiny roku to fve (5kwp, 15kwh) bez problemu utahne. Nez jsem to spustil, premyslel jsem ze udelam taky nejake vytezovani ohmickym ohrevem ale nakonec se to ukazalo zbytecne. Bud v sviti nebo mam v baterkach a TC tu energii znasobi a nebo nesviti a stejne nic. Treba odpoledne uz jsou baterie plne a mohl bych to nahrat vic ale radsi necham energii na strese nez se s necim dalsim drbat a resit elektroniku a i nejake smesovaky a dalsi.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od Pawel »

6-8x denně 12 minut a 10kW výkon to je 15 kWh za 24 hodin a TZ domu 0,63 kW nějak málo.
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od jahodovák »

Tak u těhle boilerech je třeba obvzlášt hlídat kvalitu vstupní vody,protože pokud dojde k ucpání trubek kamencem tak,že se zastaví zcela průtok,je takřka nemožné to zpět vyčistit,mám s tím letité zkušenosti,každý to nechává na poslední chvíli a pak je to dost obtížné.Někdy až nemožné.V jednom případě jsem musel použít i tlak něco kolem 130 atmosfér,měl jsem u toho dost strach aby nedošlo k roztržení trubek a následnému rozstřiku kyseliny kolem...doporučuji čistit včas,nejlépe při první známce snížení průtoku,mavíc si myslím,že se najde málo lidí,kteří to chtějí čistit,občas takovéhle doilery čistím pro firmu montující TČ,když si s tím už nevědí rady,mohu prohlásit,že kdyby mě to nebavilo,tak bych to kvůli zisku nikdy nedělal,pokud by to dělala firma,bylo levnější koupit nový......
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
glottis
Příspěvky: 2066
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od glottis »

Pawel píše:6-8x denně 12 minut a 10kW výkon to je 15 kWh za 24 hodin a TZ domu 0,63 kW nějak málo.
Bojler, ne topení
glottis
Příspěvky: 2066
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od glottis »

jahodovák píše:Tak u těhle boilerech je třeba obvzlášt hlídat kvalitu vstupní vody,protože pokud dojde k ucpání trubek kamencem tak,že se zastaví zcela průtok,je takřka nemožné to zpět vyčistit,mám s tím letité zkušenosti,každý to nechává na poslední chvíli a pak je to dost obtížné.Někdy až nemožné.V jednom případě jsem musel použít i tlak něco kolem 130 atmosfér,měl jsem u toho dost strach aby nedošlo k roztržení trubek a následnému rozstřiku kyseliny kolem...doporučuji čistit včas,nejlépe při první známce snížení průtoku,mavíc si myslím,že se najde málo lidí,kteří to chtějí čistit,občas takovéhle doilery čistím pro firmu montující TČ,když si s tím už nevědí rady,mohu prohlásit,že kdyby mě to nebavilo,tak bych to kvůli zisku nikdy nedělal,pokud by to dělala firma,bylo levnější koupit nový......
Je to tak no, občas to budu muset udělat. Teď to mám jen chvilku tak uvidíme. Dal jsem před to takový "filtr" myslím z Dražíč, nějak elektrickým potenciálem by se měl rozpustný vápenec srazit v krystaly aragonitu a min se usazovat. Jestli to funguje kdo ví. Na usazeninách v rychlovarné konvici a koupelně se mi zdá, že je struktura kamence jiná než znam. Ale nejsem naivní :) někdy je přání otcem myšlenky. Uvidím po letech. Taky při těch 50c se to nebude tak usazovat jako při 70c.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od DanoP »

Na "odkamenovanie" boileru 120l (nerez) po 16 rokoch som pouzil 10kg kamixu, vnutro zostalo ciste ako u noveho, cela procedura trvala 24 hodin. Mam 8kW TC (1 fazove), ale 2x120l boiler (koli teplovymennej ploche v boileroch - spolu cca 2m2), poziadavka od instalatera TC, potreboje totiz aby idealne diferencia teploty vody z cerpadla bola okolo 7stupnov pre ohrev TUV. TUV zohrievam na 48 st, priemerny prikon TC je okolo 2kW, tepelny vykon cca 3 nasobok, max teplota vody z hydroboxu 60st. TUV sa zohrieva cca 3 krat denne (mam cirkulaciu). Vodu mame tvrdu, manganova anoda sa rozpusti cca za 3 roky.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
khostri
Příspěvky: 4
Registrován: pát črc 22, 2022 10:53 am

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od khostri »

Pawel píše:Ani jsem to nedočetl. Představujete si to velice jednoduše. Těch 55st vám odsouhlasil asi prodejce TČ. Další nesmysl TČ se spotřebou 2kw běžící na baterie 14kWh. O panelech a jejich zapojení tu už někdo psal.
No proto se ptám na názory. 55 stupňů je bohužel kompromis - když se před 20 lety dával plyn, tak byly radiátory, není podlahovka, není to prostě nízkoteplotní systém.
Takže když neočekávané potřebuji nahradit, tak původních 60 stupňů snížím na 55 - to je komprommis, na který jsem si nechal posoudit, jestli to ve stávajícím systému vytopí a vytopí.

Prozatím neočekávám, že 14kWh baterka by čerpadlo utáhla jako ostrov - to jsem psal.. Stačí mi, aby výroba to čerpadlo pokryla co nejdéle. To, že se budou baterky přidávat počítám, ale prostě pak podle zkušenností - nevyhodím 2M za baterky, které by byly pak k prdu.
khostri
Příspěvky: 4
Registrován: pát črc 22, 2022 10:53 am

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od khostri »

LIX píše:To chceš dávať 450Wp panely po 6ks do série na 150/85-TR? Na to rýchlo zabudni, maximálne tak dva do série, ak použiješ 250V verziu tak môžeš dať 4 do série.
Tzn na těch 18 panelů použít 3x 250V MPPT? a půjde tam dát až 24 panelů teoreticky?
LIX píše:Šanca dať 5000VA menič je taká, že sa napíše, že bol pripojený 3000VA a nebude púštať do siete viac ako 2000W, čo sa dá tiež na meniči nastaviť.
To jako v rámci žádosti o připojení mikrozdroje? Já to nestudoval to detailů ještě, ale podle mě tam takové věci nejsou - jsou tam natvrdo pole s výkonem měničů, a další tvrdé údaje se štítku. O omezování výkonu tam podle mě nic není, ale znovu to někde najdu.
LIX píše:môžeš si to celé kludne predražiť optimizérmi ak chceš nejaké odpojovanie, čo je zbytočné aj z hladiska bezpečnosti, vodiče sa ťahajú ešte v chráničke, nie len tak halabala na volno a skrat musia vydržať bez požiaru
To jsem myslel, že i když se udělá odpojení na straně odpojovače, celé kabely jsou pořád pod DC napětím. Právě jsem někde viděl, že se to umí rozpojit nahoře na střeše, takže kabely jsou pak na nule.
LIX píše:keď pridáš nejakú batériu s vlastným bms, proste iba nastavíš kedy sa má batéria odpojiť od meničov a je vybavené, pravdaže musí to byť taká istá chémia ako pylontech-lifepo
ok. díky
khostri
Příspěvky: 4
Registrován: pát črc 22, 2022 10:53 am

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od khostri »

sitra píše:Počítej náklady cca 400tis s vlastní montáží :yes:
kolem 0.5 mil byl tak odhad.
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od sikec »

To Pawel:
Další nesmysl TČ se spotřebou 2kw běžící na baterie 14kWh. O panelech a jejich zapojení tu už někdo psal.
...Proč je to nesmysl? Pokud nepočítám stav do úplného vybití baterie, tak třeba 5-6 hodin mi čerpadlo an baterie pojede ne? A za tu dobu třeba vyrobí 30-36 kWhodin tepla (při COP=3). Nebo ne?
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nová FVE - poloostrov, TČ, celková koncepce

Příspěvek od kodl69 »

nejvíc se topí, když nejmíň svítí slunko. Je to krutá pravda. V prosinci se den smrskne na 5 hodin a FV nedává zdaleka tolik, jako v neděli při těžké oblačnosti, protože světlo prochází mnohem delší dráhu tou hutnou atmosférou. V zimě dokáže FVE tak dodat běžně 0.1kWh/kWp za den, třeba tři dni nebo i víc než týden po sobě, a pak se to jeden den může strhat ( v rámci těch pěti hodin, tj máš 1.5-2kWh/kWp denně, ne 16 hodin jako teď nebo 12hod koncem září). Prostě tohle je slepá cesta. Odstěhuj se do Španělska,nebo Portugalska, tam to bude fungovat (topení není potřeba ani moc řešit)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek