FVE Blansko

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Franta2776
Příspěvky: 2241
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 137

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Franta2776 »

Kodle díky
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

“Kodl69”
Díky za nakopnutí, přehodnotil jsem to a přeplánoval na 2S2P 490Wp.
Jako začátek to bude stačit a dál se uvidí.
Teď ještě sehnat někoho, kdo to namontuje.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Tak, a teď bych asi potřeboval poradit.
Je na trhu spolehlivý, cenově dostupný 4-5kW měnič 24VDC (48VDC) / 230VAC čistý sinus s funkcí UPS (tedy "zálohovaný DS")???
Poraďte prosím.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Blansko

Příspěvek od jahodovák »

Těžko posoudit co je spolehlivý a levný měnič,já mám doma dva aexperty,ted už běží jen jeden,druhý je v pořádku a běží jen jako solární nabíječka bateriií a ten první co běží je rok výroby 2013 a druhý o 2 roky mladší a oba jsou v pořádku,jde je použít i jako UPS ale vzhledem ke kapacitě baterky jedu spíš jako ostrovní ...a odčas dobiju přez jeden v pásmu levného proudu.Jelikož jsou ještě starší mají výkon jen 4 kw/5kva a jsou na 48 voltů.Ten druhý co je v záloze byl takto přepojen jen z důvodů častého přetížení po pořízení hybridu,takže na jeho okruhu slouží o něco silnější.Za mě aexperta mohu doporučit,sice má drobnější mouchy ale cena je nepřekonatelná...je trochu hlučnější a je třeba s tím počítat,mě naprázdno bere okolo 30 watů a ten druhý jako nabíječka solární jen 2w.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Moje představa je jen distribuční sítí zálohovaný měnič s čistým sin.
Nechci ty kombinace s FV regulátorem.
Panely jsou (budou) ve dvou okruzích, každý bude mít svůj regulátor.
Kdysi jsem měl 3kW měnič Vmi-D3000. Ale kupovaný v ČR s plnou zárukou. Dnes jde objednat jen na přímo v Číně.
Našel jsem, že dělají i 4,5kW ale odrazuje mne případná komplikace s případnou reklamací.
http://multifitsolar.com/en/product_detail.asp?cid=751
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Blansko

Příspěvek od jahodovák »

Pak máš možnost tu část kterou nechceš, nepoužít,jde to i tak..a pro případ poruchy máš nouzovou náhradu..ted jsem koukal zde na eschopu je jeden co by ti mohl vyhovovat..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Mám další záludný dotaz.
Plánuji pořídit měnič 5kW kombinovaný s nabíječkou, viz níže.
Máte někdo představu, jak takovou potvoru přinutit, aby v případě, že nebude slunko a baterky budou na dně, nabíjela jen při nízkém tarifu?
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE Blansko

Příspěvek od cipis »

?
Vstup pro nabíjení budeš mít seplý přes HDO?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FVE Blansko

Příspěvek od FRSO »

Marek_Kuřim píše:Mám další záludný dotaz.
Plánuji pořídit měnič 5kW kombinovaný s nabíječkou, viz níže.
Máte někdo představu, jak takovou potvoru přinutit, aby v případě, že nebude slunko a baterky budou na dně, nabíjela jen při nízkém tarifu?
Já to měl na Multiplusu přes spínací hodiny nastavené na časy nočního proudu.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

cipis píše:?
Vstup pro nabíjení budeš mít seplý přes HDO?
No, to si neumím úplně představit.
Tenhle měnič fungoval jako UPS jenže obráceně. Prioritu měla energie z baterek. Teprve, když byly baterky prázdné, sepnul bypass a do výstupu šla elektrika z DS, a zároveň se přepl do módu nabíjení.
Nemělo to nikde žádný "další" přívod elektriky.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Martin P »

16335553387573223344503329251343.jpg
Marek_Kuřim píše:Mám další záludný dotaz.
Plánuji pořídit měnič 5kW kombinovaný s nabíječkou, viz níže.
Máte někdo představu, jak takovou potvoru přinutit, aby v případě, že nebude slunko a baterky budou na dně, nabíjela jen při nízkém tarifu?
Tohle jsem vyřešil už vloni.
Na venusu je nastaveno napětí, kdy má sepnout nabíjení ze sítě (52,1V se zpožděním 30 minut) a vypínací napětí (54V).
Výstup z venusu je přiveden na cívku relátka. Kontakty tohoto relátka jsou v sérii s cívkou stykače a je na ně přiveden kabel od bojleru. Na kontakty stykače je přivedena druhá fáze.
Celé zařízení funguje tak, že při poklesu napětí baterie pod nastavenou hodnotu dojde po uplynutí času k sepnutí výstupu venusu. Tím se 48VDC dostane na cívku relátka a způsobí sepnutí jeho kontaktů. Je-li vysoký tarif není na kontaktech relátka a tím pádem ani na cívce stykače žádné napětí- nic se neděje.
Ale je-li zrovna platný nízký tarif se dostane na kontakty relátka a cívku stykače napětí. To způsobí sepnutí kontaktů stykače a přivedení napětí z druhé fáze do nabíječky.
Pokud dojde během nabíjení ke skončení nízkého tarifu ztratí cívka stykače napětí a tím se stykač vypne. Pokud je dříve nabito, venus vypne relátko. Tím se spínací obvod přeruší na jeho kontaktech.
Jak vidno, pro nabíjení musí být splněny dvě podmínky najednou. Venusem seplé relátko a zároveň nízkým tarifem přes kontakty relátka seplá cívka stykače.
U sebe jsem bojler a nabíjení rozdělil na dvě fáze. Jednak je ti kvůli vyrovnání odběru, tak i kvůli přetížení hlavního jističe.
16335553387573223344503329251343.jpg
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE Blansko

Příspěvek od rva »

Marek_Kuřim píše:
cipis píše:?
Vstup pro nabíjení budeš mít seplý přes HDO?
No, to si neumím úplně představit.
Na vstup měniče nepřivedeš přímo DS, ale DS pro napájení boileru - tam máš napětí jenom v době NT. Samozřejmě pokud dojde mimo dobu NT k přetížení, tak se měnič nemá kam přepnout a jseš za měničem bez napětí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Martin P »

Jenže spotřeba bojleru plus odběr místo přetíženého měniče může znamenat KO hlavního jističe. Proto jsem bojler a nabíječku rozdělil mezi dvě fáze (na třetí je sporák).
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE Blansko

Příspěvek od rva »

To už záleží, jak to má kdo pospojované. Já mám k boileru přivedeny 3 fáze, v boileru je 3-fázová spirála, což jsou u mě vlastně 3 jednofázové spirály a k ohřevu z DS využívám jen jednu (druhá je na FV, třetí je nevyužitá). Tedy 2 fáze z DS jsou boilerem nezatížené.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Ahoj,
nejprve díky všem, kteří nejen v tomto vlákně věnovali čas nebo radu.
Systém je od včerejšího rána v provozu. Na střeše je 2S2P×500Wp východ + 2S2P×500Wp západ. Dnešní špička z východní strany byla 1,7kW.
Avšak zároveň vyvstaly další otázky.
Má smysl se zabývat propojením těch dvou regulátorů do Victron Venus GX? Někde jsem četl, že jej lze propojit s tou BMS Daly. Nicméně, při ceně 8k, je to po dobu 10ti let osm stovek na rok.... jaký je jeho přínos? Opravdu se to vyplatí?
Dokázal by mi prosím někdo poradit/zkontrolovat nastavení těch dvou Victronů, viz vlákno https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 64#p162180
Děkuji
Přílohy
inst_02.jpg
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Dagus »

Ahoj již jsem psal soukromě. Je to dle preferencí. Pokud chceš nabíjet prostě trvalým proudem z obou reglů (120A) a aku to dají, tak v pohodě a to +-dají. Victron GX by měl smysl, kdyby jsi chtěl brzdit proud směrem do aku. Aby jsi nevratně nezničil aku je nutné konfit BMS. S regulátorem obecně je to trochu hraní. Každá aku se bude chovat trošku jinak. Prostě to pod dohledem zkus a uvidíš jak se mravně bude aku chovat nahoře kapacity. Koukat v rozsahu 20-90 nebude třeba. Uvidíš no 55.2V není nic proti ničemu, jen osobně dávám míň, protože nepotřebuji, aby se poslední procenta kapacity do aku hrnuly s takovým napěťovým spádem a preferuji pozvolné snižování proudu a to se projeví víc na nižším napětí. Osobně si myslím, že stačí 54.6V. Float bych zase taky snížil na 53.5-6V. To si vyzkoušíš tak, že to projedeš na 100%, pak to skočí na float a chvilinku půjde proud z aku, než klesne napětí na 53.5V a uvidíš jaká kapacita ti tam zbyde. Mě se většinou ani o 1% z 120Ah nesnížilo. Ekvalizaci vypni, a rebulk taky dle chuti. Já jsem to měl nastaveno níž(pokles o 1.5V), aby se do abs šlo až na vybité aku. 0.4V je jen zátěž a už je to dole. Uvidíš jak ti adaptivka bude vyhovovat, mě to moc nefungovalo a přešel jsem na 30min fixních spolu s re-bulk 1.5V. Ale pokud jsou aku srovnané a nerozjíždějí se, tak klidně dýl. Andy dával 1hodinu myslím a 54.4V na 280Ah EVE. Chce si to udělat pár cyklů, vyzkoušet jak se to chová a podle toho upravovat no. To je moje zkušenost.

Ono ten Venus dává větší smysl s Victroním měničem, kde máš komplet všechno v jednom dohledu. Třeba se k tomu taky dopracuješ. Pak totiž není problém jet výkonem do 90-95% a pak si to snížit jen na dobalancování a nikde nic nehlídáš. Hold to ale stojí peníze jako všechno. Dalo by se to ale vyřešit levněji přes raspberry pi, nemáš měnič, tak ve bus neřešíš a kdyby, dáš MK3 kabel. Stejně převodníky k bms budeš kupovat, tak je to vlastně asi jedno a pak to není 8tis, ale jen 1tis a 300Kč za kartu a 300Kč za převodník. VenusOS je zdarma a na RBI vytvořené přímo od Victronu. Ale když cestu nehledáš, tak ji nenajdeš. Že není skladem není výmluva, koukal jsem na bazary a prodávají za 900Kč rpi3.

Ať jen nehejtím, kde si sehnal ty fešné měděné pásoviny na aku? To má alespoň 5mm ne?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Blansko

Příspěvek od kodl69 »

Na aku jsou lepší propojky z tenkejch plíšků, teď jsem vyráběl z 0.8mm šířky 1.7cm na 60Ah Winstony, 3 plíšky na sebe a je průřez 40mm2. Pro tak malý baterky až moc. Jinak měď prodává třeba ALMS Brno.
Jo a to propojení BMS s regulátory bych osobně doporučil. Na doma klidně Venus OS, na loď nebo do auta spíš cerbo GX, kde jsou i nějaký speciální funkce pro loď/obytňák.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Dagus »

Jojo ty funkce se dají dost snadno i lámat na domácí účely. Třeba zrovna ten generátor používám na sepnutí nabíječky jen pod určité soc, nebo napětí. Osobně si myslím že ten hw není předražený, pokud dokážeš využít alespoň ve direct porty, ale nic proti rpi.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE Blansko

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Dagus píše:Aby jsi nevratně nezničil aku je nutné konfit BMS. S regulátorem obecně je to trochu hraní. Každá aku se bude chovat trošku jinak. Prostě to pod dohledem zkus a uvidíš jak se mravně bude aku chovat nahoře kapacity. Koukat v rozsahu 20-90 nebude třeba. Uvidíš no 55.2V není nic proti ničemu, jen osobně dávám míň, protože nepotřebuji, aby se poslední procenta kapacity do aku hrnuly s takovým napěťovým spádem a preferuji pozvolné snižování proudu a to se projeví víc na nižším napětí. Osobně si myslím, že stačí 54.6V. Float bych zase taky snížil na 53.5-6V. To si vyzkoušíš tak, že to projedeš na 100%, pak to skočí na float a chvilinku půjde proud z aku, než klesne napětí na 53.5V a uvidíš jaká kapacita ti tam zbyde. Mě se většinou ani o 1% z 120Ah nesnížilo. Ekvalizaci vypni, a rebulk taky dle chuti. Já jsem to měl nastaveno níž(pokles o 1.5V), aby se do abs šlo až na vybité aku. 0.4V je jen zátěž a už je to dole. Uvidíš jak ti adaptivka bude vyhovovat, mě to moc nefungovalo a přešel jsem na 30min fixních spolu s re-bulk 1.5V. Ale pokud jsou aku srovnané a nerozjíždějí se, tak klidně dýl. Andy dával 1hodinu myslím a 54.4V na 280Ah EVE. Chce si to udělat pár cyklů, vyzkoušet jak se to chová a podle toho upravovat no. To je moje zkušenost.

Ono ten Venus dává větší smysl s Victroním měničem, kde máš komplet všechno v jednom dohledu. Třeba se k tomu taky dopracuješ. Pak totiž není problém jet výkonem do 90-95% a pak si to snížit jen na dobalancování a nikde nic nehlídáš. Hold to ale stojí peníze jako všechno. Dalo by se to ale vyřešit levněji přes raspberry pi, nemáš měnič, tak ve bus neřešíš a kdyby, dáš MK3 kabel. Stejně převodníky k bms budeš kupovat, tak je to vlastně asi jedno a pak to není 8tis, ale jen 1tis a 300Kč za kartu a 300Kč za převodník. VenusOS je zdarma a na RBI vytvořené přímo od Victronu. Ale když cestu nehledáš, tak ji nenajdeš. Že není skladem není výmluva, koukal jsem na bazary a prodávají za 900Kč rpi3.

Ať jen nehejtím, kde si sehnal ty fešné měděné pásoviny na aku? To má alespoň 5mm ne?
Tak, děkuji jak za PM, tak za tento příspěvek.
Ptám se raději dvakrát, neb my modeláři se k akumulátorům chováme trochu jinak.... ;-)

Situace je taková, že z těch 2S2P Münchenů, mi to nedá víc nabíjecího proudu, než 30A. Což si troufnu poslat do 280Ah baterky poměrně v klidu, bez nějakého omezování.
BMS Daly mám nastaveno tak, aby mi provoz neodpálil akumulátory na přepětí i podpětí. 200mA balančního proudu je pěkně rovná a při 30, resp. max 60A nabíjení, se ani moc nerozjíždějí. Při poslední kontrole dnes ukazovala BMSka disbalanc 8mV. Což je naprosto v pohodě.
K těm Victronům, v zásadě mi ponejvíce šlo právě o ty zmíněné parametry "Rebulk Voltage Offset" a "Absorption Duration". Děkuji za nasměrování.

Měděnou pásovinu jsem koupil běžně v prodejně hutního materiálu. Na +/- terminálu je 30×5, na propojkách je 20×5.
Jen jsem si s nimi trochu pohrál v dílně, právě po přečtení tohoto příspěvku: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 64#p161494
Ve snu by mě nenapadlo, že povrch těch měděných sběrnic bude fakt "nerovnej". A to jsem strojař/elektrikář :roll:
Takže nějaký čas u brusky, brousku a jemného smirku v dílně a výsledek je myslím docela povedenej.

Ten Venus by pro mě měl smysl jen v tom, že bych on-line viděl na oba regulátory. Takhle jedině přes Bluetooth.
O možnosti s Rapsberry jsem četl, ale nejsem ani linuxák, ani odborník na komunikační protokoly. Takže bastlení v tomto smyslu mne příliš neláká.

Finální záměr je odladit nastavení jednotlivých komponent pokud možno tak, abych to nemusel každý den kontrolovat a abych mohl s klidným svědomím odjet na víkend nebo na dovolenou.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE Blansko

Příspěvek od rottenkiwi »

Nejde o ziadne bastlenie, nahra sa hotovy image a spusti sa, to je vsetko.

Mne sa ABS a FLOat u Victronu nepaci, pre LFP nefunguje korektne.

Pridavaju nove veci do FW, ale ako celok to nevie spolupracovat,
proste SOC bateriek, AC, DC spotreba, BMV, to sa ajtak po case rozide.

Ked viete o nejakom odkaze v lubovolnom jazyku, komu to dlhodobo presne funguje
tak sem dajte, ale presiel som vela toho a nic, len staznosti.

Ak SOC nefunguje,ergo nefunguje pocitanie naboja in/out, tak aj tak clovek
musi u LFPz dlhodobeho hladiska, pocitat len s napatim a preto musi robit
presnu dynamicku korekciu, v zavisloti na prude, aby to bolo na vytazovanie
pouzitelne, lebo vyhadzovanie energie do Vesmiru je luxus ako aj degradacia panelov.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek