FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

>youda:Ale ty brepto,slunce Ti sezónně zaslepilo oči co.Však počkej až příjde pan listopad až březen,to bude plyn hrát prim na sporáku . :-) :-) a panýlky budou zahanbeny v celé své rozloze . A bohužel to nevyřeší ani bioplynka domácí,protože to v tuhle dobu jednoduše není čím krmit a zahřívat :- ( . Dá se jen upravit dálkovod plynu /versus své zařízení.Konkrétně LPG nádrž 108l se naplní 90l čistého plynu na stanici za 1168Kč a na rok je vystaráno :-) ,oproti dálkovému za 3500Kč/rok.Nic jdu rači řezat baterky.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Ta off-gridova farma o ktere mluvim, bude mit vytapeni kotlem na drevo. Bude se tim prihrivat i bojler. Takze v tomto setupu bych plyn fakt vyhodil a nechal tam jen kombinaci FVE+Drevo.

Ja mit k dispozici potencial toho mista, tak nevaham ani vterinu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Brčo »

youda píše:No fuj, plynovej sporák? To je rouhání! *fall*

Správnej solárník má sporák elektrickej, s indukční varnou deskou. Nic to nežere a vaří to krásně. Plyn lze omluvit jen v případě, pokud doma vaří Zdeněk Pohlreich nebo Roman Vaněk.

A to mne přivádí k tomu, že jsem zrovna nedávno sledoval na YT rodinku, co si staví off-gridovou farmu. Už tam mají 5kWp solárů a na dotaz jak budou ohřívat teplou vodu a vařit odpověděli, že bojler i sporák jim pojedou na plynové lahve. Achjo...
Od polovice februara fičime na indukcii a rura tiež elektrina-ale je v zalohe aj plynový sporak s plynovou rurou-to na "ťažké " zimné večery ;)
A od marca aj ohrev vody iba ::pv::
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od youda »

Brčo,

a dovedl by sis v praxi představit, že byste jako zálohu vůbec neměli plyn, ale opravdu třeba jen krbová kamna na dřevo, na kterých by se ten nejhorší zimní týden to kafe a vajíčka na snídani daly uvařit?

Jasně, ideální by asi byl takový ten babičkovský sporák, ale ten zabere minimálně dva metry podlahy:
sporaq.png
Jinak my když jsme se nastěhovali do barabizny, tak jsme na vaření neměli vůbec nic, kuchyň byla jen místnost s hromadou nádobí uprostřed. Tak jsme si celou zimu večeře grilovali venku na terase. Kolem tma, sníh a vánoční světýlka. Řeknu vám přátelé, že tu zimu se mi grilovaný maso dost zajídalo :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Brčo »

youda píše:Brčo,

a dovedl by sis v praxi představit, že byste jako zálohu vůbec neměli plyn, ale opravdu třeba jen krbová kamna na dřevo, na kterých by se ten nejhorší zimní týden to kafe a vajíčka na snídani daly uvařit?

Jasně, ideální by asi byl takový ten babičkovský sporák, ale ten zabere minimálně dva metry podlahy:
sporaq.png
Jinak my když jsme se nastěhovali do barabizny, tak jsme na vaření neměli vůbec nic, kuchyň byla jen místnost s hromadou nádobí uprostřed. Tak jsme si celou zimu večeře grilovali venku na terase. Kolem tma, sníh a vánoční světýlka. Řeknu vám přátelé, že tu zimu se mi grilovaný maso dost zajídalo :lol:
Jasne ,že ano,ale to by som musel vymeniť "panimamu" :lol: :lol: :lol:
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od FCC »

youda píše:Brčo,

a dovedl by sis v praxi představit, že byste jako zálohu vůbec neměli plyn, ale opravdu třeba jen krbová kamna na dřevo, na kterých by se ten nejhorší zimní týden to kafe a vajíčka na snídani daly uvařit?

Jasně, ideální by asi byl takový ten babičkovský sporák, ale ten zabere minimálně dva metry podlahy:
sporaq.png
Jinak my když jsme se nastěhovali do barabizny, tak jsme na vaření neměli vůbec nic, kuchyň byla jen místnost s hromadou nádobí uprostřed. Tak jsme si celou zimu večeře grilovali venku na terase. Kolem tma, sníh a vánoční světýlka. Řeknu vám přátelé, že tu zimu se mi grilovaný maso dost zajídalo :lol:
Kolego,

Tak to já grilování v zimě přímo vyhledávám. Poslední úlet byly krevety na grilu v lednu. Jinak co se týče nastěhovaní do barabizny, tak to souhlasím. První půlrok na nouzový režim byl drsný. Hlavně rozdělaný "inteligentní" dům s integrovaným alzheimerem směřoval k oslabení svazku manželskému . Nicméně to dobře dopadlo.

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Jaký dva metry? 110x 60cm, výška 85cm, když přikoupíš ochlazovací díl šířky cca 10cm, můžeš to plynule navázat na zbytek linky, budu přestavovat kuchyň a tohle už mám připravený: Obrázek A není problém na tom mít nahoře místo litiny sklokeramiku, dokud není moc od sazí, jsou přes ni vidět plameny...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od volente »

IMG_20190617_224824.jpg
Chlapi, já tak žiju už 25 let a manželka mě nehodlá vyměnit, a hlavně ani ten sporák.
Tohle je letní úprava s odkládací deskou, v zimě se topí každý den. Takže se na tom i vaří. :lol:
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od kodl69 »

Ale ty to máš bez "monitoru" , v tomhle pečeš ty vyhlášený jazyky?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od volente »

Když se topí tak se v tom peče všechno, od buchet až po ty jazyky.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Právě jsem byl ve strojovně, kde jsem sledoval najíždění reglů.
Všiml jsem si toho, že regl ožije pokud je napětí na panelech o 3V vyšší než napětí baterie. Při vzrůstu o další volt se regl připne na baterii a zatíží panely. Na displeji se ukáže proud okolo 1A, napětí klesne na napětí baterie a proud klesne na nulu. Pak se napětí zvedne, opět se objeví proud, zase to klesne a takto to několik minut cykluje než se to ustálí na napětí cca o 4-5 V vyšším než napětí baterie a proudu cca 1A. Pote se napětí i proud postupně zvedají.
Nejprve ožila východní sekce, jih cca po dvou minutách a západ asi po deseti.
Večer když regly usínají to takto necykluje. Napětí panelů klesne na hodnotu cca o 1V vyšší než napětí baterie, proud postupně klesne na nulu a regl se pak asi po půl minutě vypne.
Také se Vaše regly takto chovají?
Děkuji za odpovědi.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od DanoP »

PIP (Axpert) sa sprava podobne, rano par krat zapne/vypne solarny regulator a potom uz ide, podobne aj vecer. Ide o to ze pri malom osvite daju panely velmi maly prud a ich Voc po zatazeni rychlo klesne pod limitne napatie. Je to tym, ze aj regulator ma svoj limit minimalneho odberu z panelov ked hlada mppt bod.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm
Reputace: 4

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od JosefK »

To Martin P: Zdravím, četl jsem diskusi, ale asi mi něco ušlo, tak bych měl dva dotazy:
1. Baterie Li i Olovo jsou zapojeny k jedné sběrnici a rudíž je dobíjejí všechny regulátory současně. Parametry pro nabíjení jsou tedy jedny (bulk, float atd) na všech regulátorech stejné.
2. Měnič jede stále jenom přes baterky?

Díky J.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Bohužel jsem si dotazů všiml až teď, tak odpovídám poněkud opožděně. :roll:
1) Baterie olovo i Lifepo mám zapojené na jednu sběrnici paralelně, tudíž je regly nabíjejí současně. Všechny tři regly mají parametry nastaveny stejně. Každá baterie má svoji pojistku. Lifepo funguje jako provozní baterie, olovo má funkci zálohy ( má nižší pracovní napětí a přepínací napětí na DS je nastaveno tak, aby v ní alespoň 80% kapacity zbylo. Při výpadku DS tak měnič jede jako UPSka). Zároveň jistí regly pro případ havarijního odpojení Lifepo.
2) Měnič je připojen na centrální sběrnici. Pokud je dost slunce tak bere ee z panelů, pokud málo bere i z baterie.
Pokud není ani jedno, přepne se na DS.

Doufám že Ti mé opožděně odpovědi stačí. Pokud chceš vědět něco dalšího, klidně se ptej.

••••••••••••••••••••••••••.

Vzhledem k erupci výkonných spotřebičů v domě (vyvarovacka na včelí vosk 2,2KW, vířivka 2,5KW plus něco do kuchyně to vypadá že budu nakonec muset řešit další rozšiřování FVE. Jestli budeme dělat pergolu tak mne bude čekat čtvrtý modul panelů. S tím se dostanu na dostřel od limitu 10kW bez licence. Pokud by limit padl, na střechu by se vešly ještě další dva moduly. Pak ještě druhý měnič ( tady už nějaký obyčejný - bude pouze na výkonové spotřebiče v suterénu a vířivku). ...
Je to příjemné snění. Ale před dvěma lety jsem o FVE taky jen snil. A jak to dopadlo... .

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dnes je to již rok,
co učinil jsem skok.
Slunce ozářilo panely,
elektrony se rozproudily.
Baterie se nabila,
energie se rozproudila.
Je mi lépe,
s Vámi na tomto světě.


Před chvílí jsem vstal od řádného oběda. Měli jsme solární kachnu s bramborovým knedlíkem a zelím. Na dnešek totiž připadají dvě výročí; - rok od spuštění solarka
- pět let co jsem poznal svoji partnerku. Je nám spolu krásně a máme tříletou dcerku.

V hlavě se mi rodí nápad na tvorbu zařízení které bude v zimě dobíjet baterie jen v době nízkého tarifu. Jak to dám na papír tak to sem hodím.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Dávám sem přehled odebrané ee z DS od ledna. Na konci ledna jsme instalovali bojler, byla tam porucha stykače tudíž bojler pěkně zahýbal se spotřebou ee v VT.
Měsíc, VT/NT
Leden 92/81
Únor. 323/93
Březen 69/18
Duben 2/55
Květen 7/120
Červen 4/134
Červenec 9/127
Srpen. 9/180
Září. 3/148

V baráku je nás šest, z toho tři děti. Každý den se vaří, pračka jede skoro každý den. Do toho včelařim, v létě jsem vytvářel vosk elektrickou parní vyvarovackou vosku. Má 2,2 kW, jedná dávka je na cca hodinu a bylo jich cca 70-80. Dále vířivka a el. gril. Pak běžné el. spotřebiče. Nutno říci, že u nás se solárko fakt nenudí.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Před chvilkou jsem se vrátil ze strojovny, kde jsem sledoval přechod do bypassu a měřil jsem napětí na článcích baterií.
Nejprve stav před přechodem na bypass.
Odběr 10A.
Celkové napětí 50,1V.
Rozpětí napětí článků Lifepo 3,09 - 3,15V

Stav po přepnutí na bypass.
Lifepo:
Odběr 0,6A.
Celkové napětí 50,7V.
Rozpětí napětí článků Lifepo 3,13 - 3,18V
Rozpětí napětí bloků olovo 6,27 - 6,37V
Z baterie vybráno celkem 120 Ah.

Inu, chtělo by to posílit Lifepo. Jenže na nové není a starší není aktuálně k mání. Když se někdo dozvíte ( nebo budete mít) o použitém Lifepo za rozumnou cenu dejte mi prosím vědět. Děkuji za odpovědi.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od marko250 »

Trochu to ještě můžeš prodloužit,když to life nastavíš na 2.95V vypnutí.Bude záležet jaký proud to nakonec přepne,ale pokud nízký tak budou taky přez 3V a pokud vysoký tak přez 3.1V jako teď.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od Martin P »

Vánoční cukroví by se mělo péct v létě. Ženské se dneska daly do pečení. Začaly ve tři hodiny odpoledne a skončily před chvílí. Vzhledem k počasí šla veškerá spotřeba ee z DS. Z větší části z NT. A zítra budou pokračovat. Ale ta chuť. Všichni jsme řádně ochutnávali, z prvních dvou plechů nezbylo nic. Cukroví ani nestačilo vychladnout. Z poslední dva měsíce jsem 4 kg zhubnul, takhle mi to dlouho nevydrží.
Zítra jsem do sedmi do večera v práci, plánují linecké, tak to bude lokomotiva asi pěkně poslintana. Mluvili i o vosích hnízdech. Doufám, že si na ochutnávku nebudu muset vzít včelařský skafandr :lol: .
Taky už ochutnavate?

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Reputace: 239
Bydliště: Vyškov

Re: FVE s modulárním (rostoucím) uspořádáním.

Příspěvek od diablo007 »

U nás už proběhli dvě várky perníku ale jejich průměrná trvanlivost je 2 -3 dny takže tohle vlastně jen bereme jako nácvik a že cvičení dělá Mistra

Odpovědět