Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Příspěvek od martinm »

Ahoj, všichni řeší, jestli panely na jih nebo kam a jestli takový nebo makový sklon. Já přemýšlím nad orientací. V 99 % případů je vidím delší stranou k zemi, ale chci se ujistit, jestli má na výkon vliv, když je dám na výšku, viz obrázek?

Děkuji za informaci.
Přílohy
Screenshot_920.jpg
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Příspěvek od fugas »

Ahoj. Orientace nemá vliv. Ale to kam jsou panely směřovány samozřejmě vliv má a obrovský.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Příspěvek od martinm »

Perfektní, děkuji za potvrzení.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Příspěvek od lwq »

U delenych panelu moderni konstrukce lze horizontalni ci vertikalni orientaci zajistit, ze pripadne stin zastini jen jednu cast panelu a nezabije jeho vykon uplne.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Příspěvek od martinm »

To jde hádám poznat okem vid?

Např. tento, kdyby stíny šel každý den na pár hodin z boku, je prosím lepší ten panel mít na výšku nebo na šířku? A proč zrovna tak? Jak jsi to z té fotky poznal? Nebo to z fotky nejde poznat?
Screenshot_932.jpg
Screenshot_932.jpg (28.55 KiB) Zobrazeno 820 x
Nepíše se u nej, jestli je kontrukce horizontální či vertikální.

Za to se u něj píše toto: "Výkonné překlenovací (by-pass) diody omezují pokles výkonu při zastínění.".

Takže je možné, že jsem zrovna vybral takovej, u kterého je to skutečně jedno. :-D

Co třeba takovýhle? Je to lepší příklad?
Screenshot_933.jpg
Soban
Příspěvky: 3447
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Příspěvek od Soban »

Z fotek to nepoznáš.

Musíš kouknout na skutečný panel a podívat se jak tam ty sběrnice jsou propojené.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Příspěvek od martinm »

Asi chápu, když se zakouká člověk dovnitř, tak podle toho, jak to tam vypadá se dá poznar, jestli se při stínu přeruší funkčnost malé nebo velké plochy, podle toho, jak je to vevnitř, asi chápu, Škoda, že to neuvádí v popisu produktu, aby věděl člověk, který má trochu stínu. Protože jestli o chápu správně, tak v jednou případě kousíček stínu může znamenat třeba i poloviční účinnost celého panelu, zatímco v druhém případě by to nemuselo znamenat skoro nic, např jen -5% účinnost. jojo, asi to chápu správně, dává mi to smysl, díky za poskytnuté info, skoda, že to nejde poznat z fotky nebo popisu produktu.
Soban
Příspěvky: 3447
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Příspěvek od Soban »

Tak ty dělené panely co jsou na půl tak tam je to většinou vidět na první pohled.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Příspěvek od martinm »

Prosím tě. Takže když mám stín trochu z boku tzn. ráno zleva a večer zprava.

Tak jaký panel s jakou orientací potřebuju?

Resp dotaz lze položit alternativně takto: Horizontálnímu položenému horizontálně na šířku vadí více stín z krajů nebo shora/zdola?

Mě by dávalo logiku, aby horizontální, které se pokládají horizontálně byly náchylné právě na boky, aby jim nevadilo, že si v řadách vzájemně svítí na své spodní části v případě, že je sluníčko už nízko.

Víte někdo z hlavy, jak to je? Potom by platilo, že potřebuji horizontální položený horizontálně nebo vertikální vertikálně v tomto případě, viz obrázek, myslíte, že to chápu správně? Nebo to může být nějak různé a nejde to takhle obecně říct, např. záleží na tom, jak mají ty by-pass diody nebo tak něco?
Přílohy
IMG_20220917_165310.jpg
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Příspěvek od martinm »

Kdyby to někoho do budoucna zajímalo, tak se mi konečně podařilo dohledat správný obrázek. Hledal jsem ho už před položením dotazu, ale našel jsem ho až teď na nekolikátý pokus v google obrázcích po hlubokém zascrollování.
Screenshot_941.jpg
Chápu to tak, že jsem to řvýše napsal správně, při stínu z boku by mělo být potřeba použít právě ten horizontální panel, ale otočený vertikálně na výšku a nebo naopak vertikální otočený horizontálně na šířku, ale lezoucí stín "nerozes*al" hodně sekcí, ale jen jednu.

Pokud mi někdo bude moci aniž by u toho musel moc přemýšlet moji domněnku. Tak budu samozřejmě rád. kdo napíše "nekrmte trola, ať se vyučí elektrikářem a nepokládá hloupé dotazy, ten bude nahlášen za off-topic spam a vysírání mimo téma. už ne to nemám nervy. :-D

V mém případě to chápu takto vadí a nevadí:
Screenshot_943.jpg
Obrázek vplevu značí zřejmě 10% snížení účinnosti, ale obrázek vpravo zřejmě 100% snížení účinnosti?
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správná orientace panelu nikoliv sklon ani natočení

Příspěvek od Dagus »

Řekl bych že ten vlevo bude spíš snížení skoro 33% a skoro vpravo 100%, ale novej panel bývá dělen jeste na půl, ale ano v obecné rovině je třeba zastínit co nejmíň "stringů" na tom panelu, jinak to bude míň jak difúze.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek