Zvýšená spotřeba elektřiny

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Odpovědět
jirka.hk
Příspěvky: 1
Registrován: úte led 05, 2021 7:25 pm
Reputace: 0

Zvýšená spotřeba elektřiny

Příspěvek od jirka.hk »

Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o dvě rady. Za poslední měsíc se nám neočekávaně zvýšila spotřeba energie ve starším rodinném domě (až 28 kwh za den). Zavolali jsme elektrikáře, který měřil spotřebu při postupném vypínání jednotlivých spotřebičů. Nic moc se nezjistilo, jen při vypnutí všech spotřebičů (zásuvky, světla, bojler). zůstal určitý odběr u jednotky HDO, který by prý mohl dlouhodobě celkovou spotřebu zvýšit. Rozvaděč máme v retro stylu – klasické pojistky. A teď k mým dotazům:

1. máte někdo zkušenost s nadměrným odběrem elektřiny jednotkou HDO (i při vypnutém bojleru)? Chtěl bych vědět, zda je možné, že se kvůli tomu spotřeba elektřiny zvýší na dvojnásobek.

2. při výměně HDO se bude muset přeplombovat elektroměr a je prý riziko, že ČEZ bude při zaplombování vyžadovat další úpravy rozvaděče – jiný jistič, jinou desku (šedou) atd., tedy značné zvýšení nákladů (odhad 10 tis.). Má cenu vyměňovat pouze jednotku HDO nebo mám nechat vyměnit vše – HDO, desku, jistič atd.?

Děkuji a zároveň se omlouvám za případné nesrovnalosti, nejsem odborník.

Děkuji.

Jirka
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

Příspěvek od xmasin »

Vlastní jednotka HDO je napájena z neměřeného okruhu, takže ta je v tom nevině.
Chtělo by to změřit proud na jednotlivých fázích při vypnutých všech spotřebičích včetně světel. Kolegovi se jednou stalo, že měl unikající proud na kostru, ale že tam byl velký odpor, tak to nevyhodilo jistič (předpokládám, že máte elektriku bez proudového chrániče) a také mu to slušně zvedlo spotřebu.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

Příspěvek od feliz navidad »

Jaká spotřeba byla předtím?
Prackov
Příspěvky: 194
Registrován: pon lis 12, 2018 10:01 am
Reputace: 15
Lokalita: Turnov
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 10000
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: TURNOV

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

Příspěvek od Prackov »

Něco podobného ale né dvojnásobného jsme řešily u kamaráda ve staré chaloupce z nepálených cihel.
Elektroinstalace byla z roku 1948.
Dráty vypadaly jako mosazné, tvrdé, rády praskaly při ohýbání.
Na nich byla slabá gumová izolace a celé to bylo obaleno v látce...
Prostě hadrové dráty.
Tloušťku vodičů bych odhadl na 0.75mm.

A teď kde byla příčina....
Nejvíce ve sklepě.
Gumová izolace byla rozpadlá a ve sklepě značně vlhké pískovcové zdi, kde byl kabel zasekaný.
Když se ve sklepě svítilo 100w žárovkou, spotřeba ale byla 140w.
A zeď v místě vodiče vlahá.
Žádnou pojistku to nevyhodilo a prostě si to tam topilo.
Stejné to bylo i v zimě když se vařilo na kachlových kamnech v sednici.
Zeď navlhla a topila.
A topila tak že se i změnila barva výmalby v místě tažení vodičů....

Při rekonstrukci se táhla celá elektřina nová.
Domácí poloostrovní elektrárna 5.7kwp

24v 370Ah. Lifepo4 .
12v 750Ah olovo....
Smartshunt
Victron smart 100/20
Victron smart 150/45
Victron smart 150/70
Epsolar 40A na 12v
Axpert 2400w pro lednice a mrazáky, mikrovlnka, sušička a drobotina.
Easun 2400w..... pračka, myčka.
Čína měnič 2500w 24v. V dílně když je potřeba...
Axpert 12v ,VP800va osvětlení celého domu a Tv.
1x. Gridfree invertor (modrásek) prodán.
Dostal jsem elektroměr co měří přetoky.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

Příspěvek od sitra »

Pokud budou měnit HDO tak vymění pouze HDO a žádné plomby odstraňovat nebudou. Tudíž žádné náklady navíc. Nicméně i mě nenapadá, jak by samotné HDO navyšovalo spotřebu. Předpokládám, že instalace je stará TN-C, hliník a podobné srandy s PEN vodičem.

Pár otázek mě napadá:
- distributor neprováděl v nějaké době přeložení vedení, HDS apod. Byl jsem svědkem ve staré instalaci tzv. "zlodějky" za permix deskou před elektroměrem....
- elektrikář odpojil od napájení úplně vše a po postupném připojování sledoval kleštákem přibližnou spotřebu
-denní spotřebu máš odsledovanou a zapisuješ si každý den

Jak popsal Prackov může být dost reálná možnost. Chce to jedině měřit a přemýšlet. Nelze to vyřešit za hodinu. Jednou jsem to také řešil, a dokonce bylo podezření na černý odběr. Nikdo neví jak si dříve "kamarádi" pomáhali. Ale pokud se jedná o dům... Každopádně jak do hliníku "šáhneš" tak je jistota, že si na něj šáhneš v brzké době znovu :-)
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
emc2
Příspěvky: 14
Registrován: stř dub 08, 2015 4:18 pm
Reputace: 0

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

Příspěvek od emc2 »

Já jsem měl problém přímo s HDO. Podívej se na to jak bliká. Pokud červeně je chybný. Mě nepřepínal na noční/levnější proud. Zavolal jsem na poruchovou linku a přijeli hned ten den a provedli výměnu. Plombovali jen HDO.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

Příspěvek od brin »

Zaměřil bych se na velké spotřebiče typu lednice, mrazák, prostě cokoliv, co v sobě má motor. Podle mě bude chyba tam.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
U mne před lety dělal zvýšenou spotřebu starý elektrický sporák. Zřejmě vadným přepínačem unikal proud do topného tělesa trouby, které stále lehce hřálo. Podle elektrikáře činil onem únik cca 250-300W a přišel jsem na to po docela dlouhé době. Holt jsem byl v té době sám a troubu jsem používal jen minimálně.
A od té doby si po měsíci píší spotřebu.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 139
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm
Reputace: 28

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

Příspěvek od Nautilus »

jirka.hk píše:... Za poslední měsíc se nám neočekávaně zvýšila spotřeba energie ve starším rodinném domě (až 28 kwh za den)..
A. máte někdo zkušenost s nadměrným odběrem elektřiny jednotkou HDO (i při vypnutém bojleru)? Chtěl bych vědět, zda je možné, že se kvůli tomu spotřeba elektřiny zvýší na dvojnásobek.

B.... a je prý riziko, že ČEZ bude při zaplombování vyžadovat další úpravy rozvaděče – jiný jistič, jinou desku (šedou) atd., tedy značné zvýšení nákladů (odhad 10 tis.)
Zkusme trochu počítat. Píšeš, že spotřeba se zvýšila dvojnásobně.

1. Doufám, že elektrikář co ti proměřoval spotřeby vyloučil, že se ti nezbláznil elektroměr.

2. Až bude mít žena dobrou náladu, zkus ji odchytit a nenásilnou formou ji přesvědčit, aby si přestala přitápět tím elektrickým přímotopem.

3. A teď ty čísla. Píšeš 28kWh/den a dvojnásobné zvýšení. Tedy někde ti lítá cca 14kWh. Pokud je to stálý odběr, tak to by bylo cca 600W a při měření se to musí ukázat. Pokud by to byl nahodílý odběr, tak to budou řádově kilowaty a ty se většinou projeví světelnými a tepelnými efekty. I těch 600W dokáže pěkně hřát.

4. Píšeš, že máš postarší rozvaděč, tudíž lze předpokládat i postarší instalaci. Pokud tedy vyloučíš 100% body 1. a 2. a také 5. pak prověř dráty, dřív než....(doplň si sám z černé kroniky)

5. Máš čerpadlo vody? Zjisti jestli ti někde neteče voda a tudíž čerpadlo neběží místo hodiny, denně 10 hodin. Podobně se může chovat při poruše tlakového spínače, vadné zpětné klapce, sacím koši a pod.

ad.A. HDO to nebude. viz předchozí příspěvky
ad. B. Nebývá to zvykem. Pokud ale budeš dělat větší zásahy do elektroinstalace, tak to může přijít.
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

Příspěvek od feliz navidad »

feliz navidad píše:Jaká spotřeba byla předtím?
Příště musím pozorně číst.

Nemáte kombinovaný bojler? Porucha v okruhu teplovodního ohřevu bojleru by způsobila, že přes výměník se bojler stane elektrokotlem. Těch 14kWh by tomu akorát odpovídalo.
Martin P píše:Dobrý den.
U mne před lety dělal zvýšenou spotřebu starý elektrický sporák. Zřejmě vadným přepínačem unikal proud do topného tělesa trouby, které stále lehce hřálo. Podle elektrikáře činil onem únik cca 250-300W a přišel jsem na to po docela dlouhé době. Holt jsem byl v té době sám a troubu jsem používal jen minimálně.
A od té doby si po měsíci píší spotřebu.
To je taky slušná závada. :shock:
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Zvýšená spotřeba elektřiny

Příspěvek od marko250 »

Takový kávovar taky dokáže potrápit se svou automatickou údržbou a dohříváním vody.Ale 14kWh je hodně to je stálých 600W,to musí jít změřit na fázích klešťákem(2.6A) která to dělá a následně dohledat po vypnutí spotřebičů co na ní visí.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek