FVE Monitor - idea k diskusi

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Jedex
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 23, 2020 9:20 pm

FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od Jedex »

Vážené fórum,

Nedávno jsem zde publikoval moje FVE řešení https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294

Dostal jsem několik SZ na téma monitoringu.

Napadlo mě, že by mohl být obecně zájem o malý modul, který by umožnil „realtime“ monitoring různých druhů invertorů a BMS.
Realtime = zpoždění v jednotkách sekund.

Chtěl bych toto téma nadhodit a zjistit, jaký by případně byl o tento modul mezi fotovoltaiky zájem, jestli dává smysl do toho investovat peníze a enrgii.

Udělal jsem první prototyp, který budu brzo instalovat jednomu ze zájemců, který se mi ozval. Viz fotografie níže.

Vlastnosti FVE Monitoru
- Realitime komunikace se Inverem/BMS a zasílání informací přes WIFI a MQTT protokol
- Další zpracování dat z MQTT je už na každém uživateli
- Montáž na DIN lištu
- Napájení 5V (např. https://www.tme.eu/cz/details/dr-15-5/z ... mean-well/)
- Interface RS485 a RS232

V současné době je podporován Invertor Goodwe GW 08K-ET a BMS Pylontech SC0500A-.
Z invertoru a BMS získávám snad všechno co lze: nastavení, proudy, napětí, výkony, teploty, úrovně nabití, režimy atd.
Postupně bych doplňoval podporu dalších zařízení podle zájmu.

Instalaci a konfiguraci by měl lehce zvládnout každý sám přes WIFI a web stránku v konfiguračním režimu.

Budu rád za Váš názor.
1.jpg
2.jpg
Jedexova fototovárna na elektrony: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od mobilik »

Rovno ti píšem.

Mam 100% záujem.

Dáta potrebujem vyčítať zo Studerovej komunikácie. Je to na Lan, alebo kľudne z canu si to vyčítas ako ti je lepšie.
Taktiez aj čítanie dat z Pylontechu.

Viem ti poskytnúť prístup aby si si vyskúšal niečo od chytiť. Keď tak kľudne napíš správu.

Budem len rad.

No a potom u kamaráta treba vyčíta at údaje z dvoch axpertov.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od Majkl »

Ahoj, tak já bych měl taky zájem. Mám 2x PIP MK. Jen mám dotaz k tom MQTT. Dnes provozuju zařízení LK3, které hlásí MQTT data na https://mqtt.ats.pl. Jestli jsem to ale pochopil správně, ta to napojení je možné pouze pro "jejich" krabičky. Nebo by se tam dala posílat i data z tohoto zařízení?

EDIT - ještě bych chtěl v budoucnu číst data z BMS. Zatím jsem ale ve fázi hledání vhodného typu (v systému mám 3 separátní baterie, každá 15S, zapojené na společnou sběrnici).
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od kodl69 »

Pro mě by to bylo zajímavý, ale moje BMS má výstup TTL UART, přijde mi zbytečný z toho dělat RS232... Umělo by to třeba i Modbus z Midnite přes RS232? Pak by to asi chtělo nějakou "kuchařku" kterak dopsat to vyčítání z kdejakýho UART zařízení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Jedex
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 23, 2020 9:20 pm

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od Jedex »

Docela mě překvapilo, že o FVE Monitor v zásadě není zájem.
Přemýšlím, čím to je
a) na trhu jsou dostupné jiné monitorovací moduly a FVE Monotor je redundantní
b) není potřeba monitoring specificky řešit, dodavatelé invertorů a BMS mají dostatečná řešení
c) každý si to naimplementuje nějak sám
d) není třeba FVE monitorovat a s daty pracovat, nějak to jede samo

Nebo jsou ještě nějaké jiné důvody?
Jedexova fototovárna na elektrony: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od mobilik »

A čo je u teba záujem 200ludi? Véd zopár nás je? Ci?
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Jedex
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 23, 2020 9:20 pm

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od Jedex »

Tak pro začátek řekněme 30? To by mi signalizovalo jakousi potřebu. Pro 10 lidí a ještě pro každého s jinou technologií se tím nemá moc smysl zabývat.
Jedexova fototovárna na elektrony: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od diablo007 »

Jedex píše:Tak pro začátek řekněme 30? To by mi signalizovalo jakousi potřebu. Pro 10 lidí a ještě pro každého s jinou technologií se tím nemá moc smysl zabývat.
Jsi na fóru kde každý pes jiná ves to tak je. Kdyby jsi byl na fóru sruderu voltroniku atd budou tam uživatele co budou poptávat monitoring dané značky tady to hold máš různorodé. Jinak já za sebe říkám to že jsou večer plné baterie je dostatečná odezva že systém dělá svoji práci vědět o každém mráčku přes den je mi k ničemu tak jako tak bych to nestudoval ty grafy
Jedex
Příspěvky: 17
Registrován: čtv črc 23, 2020 9:20 pm

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od Jedex »

diablo007 píše:
Jedex píše:Tak pro začátek řekněme 30? To by mi signalizovalo jakousi potřebu. Pro 10 lidí a ještě pro každého s jinou technologií se tím nemá moc smysl zabývat.
Jsi na fóru kde každý pes jiná ves to tak je. Kdyby jsi byl na fóru sruderu voltroniku atd budou tam uživatele co budou poptávat monitoring dané značky tady to hold máš různorodé. Jinak já za sebe říkám to že jsou večer plné baterie je dostatečná odezva že systém dělá svoji práci vědět o každém mráčku přes den je mi k ničemu tak jako tak bych to nestudoval ty grafy
Díky za názor. Já hlavní využití nevidím ani tak v těch přesných realtime obrázcích, jako spíš ve spolehlivých datech, se kterými už se dá něco relativně realtime řídit.
Jedexova fototovárna na elektrony: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6294
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od diablo007 »

Jedex píše:
diablo007 píše:
Jedex píše:Tak pro začátek řekněme 30? To by mi signalizovalo jakousi potřebu. Pro 10 lidí a ještě pro každého s jinou technologií se tím nemá moc smysl zabývat.
Jsi na fóru kde každý pes jiná ves to tak je. Kdyby jsi byl na fóru sruderu voltroniku atd budou tam uživatele co budou poptávat monitoring dané značky tady to hold máš různorodé. Jinak já za sebe říkám to že jsou večer plné baterie je dostatečná odezva že systém dělá svoji práci vědět o každém mráčku přes den je mi k ničemu tak jako tak bych to nestudoval ty grafy
Díky za názor. Já hlavní využití nevidím ani tak v těch přesných realtime obrázcích, jako spíš ve spolehlivých datech, se kterými už se dá něco relativně realtime řídit.
Ano pokud k tomu je nějaké řízení je to bonus ale pokud máš vytěžování jen podle napětí baterií popřípadě greenbono tak tyto data nevyužiješ nebo lépe řečeno určitě to stávající vytěžování moc nezefektivni
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od Brbla »

To, co Jedex vyvíjí, vypadá velmi rozumně a použitelně, "Problém" je pouze v tom, že to vyvíjí pro Goodwe řady ET (protože ho má), který není prozatím mezi lidem bastlířským příliš rozšířený. Na druhou stranu se jich prodává celkem dost a pokud se k tomu přidá nějaké řešení s OpenSource automatizací (Home Assistant, Domoticz, OpenHab ...), případně s GBO, tak je to podle mne i komerčně velmi dobře využitelné. Todle je ale jenom část "sosání" dat, druhá část je očuchávání Pylonů (prozatím pokud vím VN), a to už je využitelné pro širší okruh uživatelů.
Ad diablem007 zmíněné vytěžování GBO - tam právě ta data mužeš krásně využít, protože máš k dispozici SOC, proudy a napětí a teplotu z BMS a už nemusíš na bateriích napětí měřit (na VN LiFePo stejně trochu problem), kvůli rychlosti stačí měřit proud (vybíjím, nabíjím, motám se kolem nuly) a jen GBO na základě SOC sdělíš, že máš nabito tolik, kolik potřebuješ (třeba 75%, nebo 95%, jak je libo) a že GBO muže vytěžovat, mužeš to samozřejmě přizpůsobit předpovědi počasí (třeba OpenWhetherMap jsou zdarma), atd.
Další data jsou bonus a daj se v delšim časovym horizontu použít k optimalizaci elektrárny a odhalování problémů a slabejch míst. Za mne to nemá chybu.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od diablo007 »

Soc je dobré pro lifepo pro Liion je napětí na baterii pro greenbono plně dostačující. Jak jsi sám říkal ti co to doma bastli prostě nemaji důvod něco vyčítat jelikož to v daném systému není většinou přínos
Uživatelský avatar
matyskovo
Příspěvky: 1
Registrován: čtv zář 08, 2022 10:04 pm

Re: FVE Monitor - idea k diskusi

Příspěvek od matyskovo »

Jedex píše:Docela mě překvapilo, že o FVE Monitor v zásadě není zájem.
Přemýšlím, čím to je
a) na trhu jsou dostupné jiné monitorovací moduly a FVE Monotor je redundantní
b) není potřeba monitoring specificky řešit, dodavatelé invertorů a BMS mají dostatečná řešení
c) každý si to naimplementuje nějak sám
d) není třeba FVE monitorovat a s daty pracovat, nějak to jede samo

Nebo jsou ještě nějaké jiné důvody?
Dobrý den,
měl bych pro Vás zajímavou nabídku, můžete se mně prosím ozvat do SZ, fórum mně je neumožňuje psát neb jsem čerstvě registrovaný, díky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek